Рішення від 06.05.2025 по справі 500/1243/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1243/25

06 травня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі протоколу засідання ВЛК №100 від 15.03.2022 позивача виключено з військового обліку 15.03.2022, про що в військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 25.06.2002 була зроблена відповідна відмітка начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 та скріплена гербовою печаткою.

Зважаючи на розбіжності між військово-обліковим документом позивача (непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку) та реєстром «Оберіг» (потребує уточнення) та керуючись вищенаведеними нормами права, ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Борова Л.В. звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою (вх.№26735 від 16.10.2024) про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку.

Листом №15919 від 22.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив заявника про необхідність особистого прибуття до центру комплектування та соціальної підтримки, а також надання відповідного переліку документів, для приведення у відповідність військово-облікових даних ОСОБА_1 .

Приймаючи до уваги, що вимога ІНФОРМАЦІЯ_2 , про особисте прибуття до центру комплектування та соціальної підтримки, а також надання відповідного переліку документів, не відповідає вимогам чинного законодавства та нормативно-правовим актам, які регулюють спірні правовідносини, ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Борова Л.В. звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із скаргою на дії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14 січня 2025 року, у якій просив провести службову перевірку дотримання працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Положенню про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 щодо внесення актуалізації персональних даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У відповідь на зазначену скаргу, листом №555 від 21.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомив скаржника про неможливість виключення ОСОБА_1 з військового обліку, позаяк, під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Позивач вважає дії відповідача щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку, на підставі статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 25.06.2002, згідно якого ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку - є протиправними, що і стало причиною звернення до суду.

Ухвалою суду від 06.03.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 09.04.2025. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

Згідно пункту 1 Положення «про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою КМУ №154 від 23 лютого 2022 року територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

15 березня 2022 року Позивача з метою визначення ступеня придатності до військової служби було направлено на медичний огляд військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 . За результатами проходження військово-лікарської комісії, видано довідку та визнано Позивача непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, однак не було завершено процедуру проходження ВЛК та не затверджено свідоцтво про хворобу 16-ю регіональною військово-лікарською комісією (м.Львів).

Відповідно до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах» України затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, пункт 3.8 під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

У зв'язку з чим висновок ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно Позивача «непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку» необхідно було затвердити 16 регіональною військово-лікарською комісією (м.Львів) та оформити свідоцтво про хворобу.

Мобілізаційною директивою Міністерства оборони України №М10дск, визначено виключення з військового обліку офіцерів запасу які визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, здійснюється на підставі свідоцтва про хворобу, яке долучається до особової справи офіцера запасу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560 пунктом 69 визначено, що у разі проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.

Враховуючи викладене, та те що довідка ВЛК від 2022 року втратила чинність, з метою занесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно визнання Позивача «не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку», Позивачу необхідно пройти військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 та затвердити 16-ю регіональною військово-лікарською комісією (м.Львів) де оформити свідоцтво про хворобу.

Відтак, представник відповідача заявлені позовні вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 вважає безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.

На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

15.03.2022, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , пройдено медичний огляд, за наслідками якого військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 мене визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до статті 47 «а» графи ІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я наказу МО України від 14.08.2008 № 402, що підтверджується довідкою №442602 від 15.03.2022.

На підставі протоколу засідання ВЛК №100 від 15.03.2022 позивача виключено з військового обліку 15.03.2022, про що в військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 25.06.2002 була зроблена відповідна відмітка начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 та скріплена гербовою печаткою.

Разом з тим, згідно відомостей електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+», інформація про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» неповна та потребує уточнення.

Зважаючи на розбіжності між військово-обліковим документом позивача (непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку) та реєстром «Оберіг» (потребує уточнення) та керуючись вищенаведеними нормами права, ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Борова Л.В. звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою (вх.№26735 від 16.10.2024) про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку.

Листом №15919 від 22.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив заявника про необхідність особистого прибуття до центру комплектування та соціальної підтримки, а також надання відповідного переліку документів, для приведення у відповідність військово-облікових даних ОСОБА_1 .

Приймаючи до уваги, що вимога ІНФОРМАЦІЯ_2 , про особисте прибуття до центру комплектування та соціальної підтримки, а також надання відповідного переліку документів, не відповідає вимогам чинного законодавства та нормативно-правовим актам, які регулюють спірні правовідносини, ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Борова Л.В. звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із скаргою на дії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14 січня 2025 року, у якій просив провести службову перевірку дотримання працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Положенню про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 щодо внесення актуалізації персональних даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У відповідь на зазначену скаргу, листом №555 від 21.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомив скаржника про неможливість виключення ОСОБА_1 з військового обліку, позаяк, під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Доводи відповідача, викладені у листі від №555 від 21.01.2025 є необґрунтованими, оскільки відповідно до пункту 22.5 глави 22 розділу ІІ "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" від 14.08.2008 №402, свідоцтво про хворобу під час дії особливого періоду складається:

на всіх військовослужбовців та військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. Під час дії особливого періоду довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Разом з тим, ОСОБА_1 виключений з військового обліку на підставі ст. 37 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з визнанням непридатним до військової служби, про що свідчить відповідна відмітка у військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 25.06.2002, і не має статусу військовозобов'язаного, призовника або резервіста.

Також, варто зазначити, що Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не передбачений порядок подання документів для внесення даних до Реєстру «Оберіг». Тому, відповідач може здійснювати розгляд справ без особистого прибуття позивача, а за поданими документами, які містяться в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Не погодившись із протиправною бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII від 16.03.2017 (далі за текстом - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (стаття 2 Закону № 1951-VIII).

Згідно зі статтею 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII).

За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях. (стаття 8 Закону № 1951-VIII)

Відповідно до статті 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

На виконання частини 1 статті 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).

Тотожні за змістом вказівки містяться у пункті 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, згідно яких районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

В той же час, за вказівками п. 22, 79, 80 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством та проставляють у військово- облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 559 від 16.04.2024, передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) ТЦК.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", "Про захист інформації в інформаційно- комунікаційних системах", "Про захист персональних даних" та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до ч.1, 5, 8, 9 ст. 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" держателем Реєстру є Міністерство оборони України (Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_1 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до п.1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

За змістом п.1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

На момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату проходження позивачем ВЛК (15.03.2022), діяло Положення №402 в редакції від 16.04.2021, п.22.5 якого передбачав, що у воєнний час на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку складається свідоцтво про хворобу.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

При чому, у разі потреби військовослужбовця у звільненні від службових обов'язків або у відпустці за станом здоров'я довідка повинна була реалізованою негайно.

Як слідує із матеріалів справи, за результатами проходження позивачем військово-лікарської комісії 15.03.2022 було винесено постанову ВЛК, оформлену довідкою №442602, якою на підставі статті 47 а графи ІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я наказу МО України від 14.08.2008 № 402, що підтверджується довідкою №442602 від 15.03.2022 позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням останнього з військового обліку.

При чому вказану постанову ВКЛ (довідку) було реалізовано негайно та у військовому квитку ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 :

на сторінці 18, у графі "окремі відмітки" зазначено: військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Підстава протокол засідання ВЛК №100 від 15.03.2022 року;

на сторінці 26 військового квитка, графа "відмітка про виключення з військового обліку" стоїть дата "15 березня 2022 року" та зазначено, що " ІНФОРМАЦІЯ_8 визнаний ВЛК непридатним за станом здоров'я".

Крім того, 15.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_8 було видано довідку №100 про те, що ОСОБА_1 виключений з військового обліку.

Заперечуючи проти позовних вимог представник відповідача вказує на те, що для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, позивачу необхідно завершити процедуру проходження ВЛК та затвердити 16-ю регіональною військово-лікарською комісією (м.Львів) де оформити свідоцтво про хворобу.

Поряд із цим, суд зазначає, що хоча за результатами проходження позивачем ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби відповідного свідоцтва про хворобу складено не було, однак, натомість відповідачем було прийнято постанову, оформлену довідкою №100 від 15.03.2022, щодо непридатності позивача до військової служби із виключенням останнього з військового обліку, яка була реалізованою негайно шляхом внесення відповідних записів у військовий квиток позивача.

Відповідно до Положення про військовий квиток офіцера запасу, затверджене указом Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016, яке діяло на час внесення записів щодо позивача про виключення його з військового обліку, військовий квиток офіцера запасу (далі - військовий квиток) є документом, що визначає належність його власника до офіцерського складу запасу та виконання ним військового обов'язку.

Відповідно до п.2 постанови КМУ від 16 травня 2024 р. №559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, установлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Суд зауважує, що ані доказів спростування висновків ВЛК викладених у постанові, оформленій довідкою №100 (номенклатурний номер 44/2602) від 15.03.2022, ані відомостей щодо проведення перевірки компетентними органами правомірності її видачі, або доказів її скасування, суду під час розгляду справи не надано, і судом не здобуто.

Також, відповідачем не надано будь-яких доказів, що встановлений 15.03.2022 в результаті медичного огляду позивача діагноз не був підставою для визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а неправильне оформлення постанови ВЛК від 15.03.2022 будь-яким чином вплинуло на вказані обставини.

При цьому суд зауважує, що при оформленні результатів проходження позивачем ВЛК та виключення з військового обліку, відповідач, як суб'єкт на якого покладено здійснення відповідних владних управлінських функцій, мав дотримуватися встановленої правової процедури, і її порушення не може ставитися в провину позивачу та впливати на його права та обов'язки.

Також, відповідачем не доведено, що таке порушення вплинуло на правомірність прийнятого рішення про непридатність позивача до військової служби і подальше виключення останнього з військового обліку.

Зокрема, відповідно до статті 47-а ІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я наказу МО України від 14.08.2008 № 402, що підтверджується довідкою №442602 від 15.03.2022 визнаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідачем не заперечується, що за результатами проходження позивачем ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби прийнято постанову, оформлену довідкою №100 від 15.03.2022, про непридатність позивача до військової служби із виключенням останнього з військового обліку, яка була реалізованою шляхом внесення уповноваженою особою відповідача відповідних записів у військовий квиток позивача.

Як уже зазначалось, відповідачем не надано доказів, що довідка ВЛК №100 від 15.03.2022 та рішення/запис про виключення позивача з військового обліку були скасовані (визнані нечинними) у встановленому законодавством порядку.

Враховуючи наведене, відсутні підстави для невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про проходження позивачем ВЛК, визнання його непридатним до військової служби та подальше виключення з військового обліку.

При цьому, особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова. (п.81 Постанови КМ № 675 від 07.06.2024).

Також, відповідно до частини першої статті 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати.

Разом з тим, як встановлено з матеріалів справи, такі відомості щодо позивача відповідачем внесені не були, що є порушенням Порядку організації та ведення військового обліку, Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".

Особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен довести суду правомірність своїх рішень, дій, бездіяльності з урахуванням критеріїв правомірності поведінки, визначених ч.2 ст.2 КАС України. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

За встановлених обставин справи в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК номенклатурний номер 44/2602, оформлена довідкою №100 від 15.03.2022), та щодо виключення з військового обліку.

З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомості про ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК номенклатурний номер 44/2602, оформлена довідкою №100 від 15.03.2022), та щодо виключення з військового обліку.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваної бездіяльності.

Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.

Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір сплачений згідно квитанції від 21.02.2025.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних про виключення з військового обліку ОСОБА_1 (паспорт № НОМЕР_3 , виданий 05.03.2020, орган, що видав 6110, РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, відповідно, Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 привести облікові дані про ОСОБА_1 (паспорт № НОМЕР_3 , виданий 05.03.2020, орган, що видав 6110, РНОКПП: НОМЕР_2 ), в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та, відповідно, Електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідність до наявних відомостей щодо виключення ОСОБА_1 (паспорт № НОМЕР_3 , виданий 05.03.2020, орган, що видав 6110, РНОКПП: НОМЕР_2 ) з військового обліку на підставі підпункту 3 пункту 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 1938 (одна тисяча дев'ятсот тридцять вісім) грн. 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 08 травня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_9 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 ).

Головуючий суддя Подлісна І.М.