14 травня 2025 року Справа № 480/10874/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10874/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, викладене у повідомленні від 12.11.2024 № 6/6555-В.
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації вх.№ 4742/6 від 03.07.2024 та вх.№.6693/6 від 07.08.2024 та прийняти рішення про надання відстрочки від призову, з урахуванням висновків суду.
Свої вимоги мотивує тим, що він є особою, яка на підставі ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, оскільки його мати ОСОБА_2 є інвалідом II групи та не має, крім нього, будь-яких інших осіб, які відповідно до закону зобов'язані її утримувати, оскільки він є її єдиною дитиною, а його батько ОСОБА_3 помер. Крім того, його мати ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду, який він здійснює.
Зазначає, що він фактично має право на відстрочку від призову з двох підстав: як особа яка зайнята постійним доглядом за своєю матір'ю (п.9 ч.1 ст.23 Закону №3543), та як особа, яка має одного із своїх батьків (мати) з інвалідністю II групи, у якої відсутності будь - які інші особи (як невійськовозобов'язані так і військовозобов'язані), що відповідно до закону зобов'язані її утримувати (п.13 ч.1 ст.23 Закону №3543).
Ним були надані відповідачу всі необхідні документи для вирішення питання про надання мені відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації як на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону №3543, так і на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону №3543.
Вимога щодо надання документів, що які підтверджують неможливість інших осіб здійснювати постійний догляд, у розумінні норм Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, на особливий період є лише у разі здійснення догляду за батьком чи матір'ю дружини.
Позивачем у заяві про надання відстрочки було зазначено про відсутність будь-яких інших осіб, які зобов'язані утримувати його матір, оскільки він є її єдиною дитиною, його батько ОСОБА_3 помер, про що відповідачу було надано свідоцтво про смерть.
Отже особи, неможливість яких здійснювати утримання та догляд за його матір'ю повинна бути підтверджена відповідно до додатку 5 до Порядку №560, відсутні, а тому позивач як особа, яка бажає отримати відстрочку від призову за п.13 ч.1 ст.23 Закону України №3543, не зобов'язаний доводити відсутність інших осіб, які зобов'язані утримувати особу з інвалідністю, та відповідно неможливість таких осіб утримувати особу з інвалідністю.
На підставі викладеного позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив у наданні йому відстрочки від призову.
Ухвалою від 24.12.2024р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Того ж дня за клопотанням позивача судом постановлено ухвалу про забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_3 його відокремленим підрозділам, органам і установам, що знаходяться в його підпорядкуванні, його посадовим особам вчиняти будь - які дії, пов'язані з мобілізацією та призовом ОСОБА_1 на військову службу із мобілізації, зокрема здійснювати процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у тому числі оповіщення повістками, видання наказів про призов на військову службу чи мобілізаційних розпоряджень, відправлення до місця проходження військової служби позивача до набрання законної сили рішенням у цій справі.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву до суду не подав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому відповідно до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання ІНФОРМАЦІЯ_4 відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач 03.07.2024р. звернувся до Комісії (з питань надання відстрочки) ІНФОРМАЦІЯ_5 із відповідною заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (вхідний № 4742/6), до якої було додано: нотаріально завірену копію довідки до акту огляду медико - соціальної експертної комісії серія АС №016311 від 01.07.2006; нотаріально завірену копію довідки МСЕК №001964 від 28.03.2007; нотаріально завірену копію посвідченням серії НОМЕР_1 ; нотаріально завірену копію свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 ; витяг з реєстру територіальної громади №2024/004833555; копію картки про присвоєння ідентифікаційного коду та паспорту ОСОБА_1 ; копію картки про присвоєння ідентифікаційного коду та паспорту ОСОБА_2 ; копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ; нотаріально посвідчену заяву ОСОБА_2 про відсутність інших осіб, зобов'язаних її утримувати, та про здійснення догляду; копію довідки взамін військового квитка серія НОМЕР_4 .
Також відповідно до п. 61 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі - Порядок №560 в редакції, чинній на час звернення), для встановлення факту здійснення догляду ОСОБА_1 звернувся із заявою на ім'я керівника виконавчого органу Сумської міської ради.
01.08.2024 членами комісії із встановлення факту здійснення військовозобов'язаною особою догляду (постійного догляду), утвореною рішенням виконкому Сумської міської ради від 25.06.2024 №412, складено Акт про встановлення здійснення особою догляду (постійного догляду) за формою, згідно з додатком 8 до Порядку №560 (в редакції, чинній на час звернення), яким підтверджено факт догляду ОСОБА_1 за особою з інвалідністю II групи ОСОБА_2 .
07.08.2024р. позивач повторно звернувся із заявою (вх. номер 6693/6) до Комісії (з питань надання відстрочки) ІНФОРМАЦІЯ_5 , в якій просив:
1. Долучити до матеріалів його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (вхідний № 4742/6) наступні документи: оригінал Акту про встановлення здійснення особою догляду (постійного догляду) за формою, згідно з додатком 8 до Порядку №560 від 01.08.2024;
- завірену копію Акту обстеження сім'ї №404 від 04.07.2024;
завірену копію Висновку №2012 від 04.07.2024 про комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи ( ОСОБА_2 ), яка погребує надання соціальних послуг;
завірену копію Рішення про відмову в призначенні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
2. Розглянути його заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (вхідний № 4742/6) з урахуванням усіх наданих документів в сукупності у строк, визначений абз. 3 п.60 Порядку №560 (сім днів).
3. Прийняти відповідне рішення та видати йому довідку із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 до Порядку №560.
Оскільки тривалий час заява ОСОБА_1 розглянута не була, то останній звернувся із відповідним позовом до Сумського окружного адміністративного суду, рішенням якого від 07 жовтня 2024 року у справі №480/7611/24 позов було задоволено: визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації: вх № 4742/6 від 03.07.2024 та вх.№.6693/6 від 07.08.2024; зобов'язано відповідача розглянути заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації вх.№ 4742/6 від 03.07.2024 та вх.№.6693/6 від 07.08.2024 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
Зазначене рішення суду набрало законної сили, внаслідок чого ОСОБА_1 12.11.2024р. було отримано виконавчі листи щодо його виконання, які були пред'явлені до виконання.
Натомість незважаючи на те, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року у справі № 480/7611/24 набрало законної сили, та незважаючи на відкриття виконавчого провадження, відповідач тривалий час не виконував вказане рішення суду.
Після подання позивачем заяви про встановлення судового контролю ІНФОРМАЦІЯ_6 надіслав державному виконавцю повідомлення від 12.11.2024р. про розгляд заяви про надання відстрочки, про існування якого ОСОБА_1 дізнався лише від державного виконавця, який його отримав 17.12.2024р.
Згідно із вказаним повідомленням №6/6555-В позивачу було відмовлено у наданні відстрочки від призову під час мобілізації з підстав порушення п.58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024р. № 560 (далі - Порядок №560), а саме внаслідок відсутності документів, що підтверджують неможливість інших осіб, які не є військовозобов'язаними та зобов'язані за законом утримувати одного із своїх батьків, які зазначені у переліку згідно з додатком 5 до Порядку.
Також у зазначеному повідомленні вказано, що документи, які підтверджують статус ОСОБА_1 як військовозобов'язаного, який перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , відсутні та до заяв не додавалися, що унеможливлює дотримання вищезазначеного Порядку для зазначення необхідних даних в уніфікованій формі Довідки.
Із вказаною відмовою ОСОБА_1 не згоден, а тому звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.
Указом Президента України №69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року було оголошено про загальну мобілізацію, яка триває по даний час.
Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі по тексту Закон України № 3543-ХІІ, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначено засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Статтею 23 Закону України № 3543-ХІІ визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Зокрема, відповідно до ч.І ст.23 Закону України № 3543-ХІІ, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду;
13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 було затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).
Відповідно до п. 58 Порядку №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Пунктом 58-1 Порядку №560 визначено, що військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), V випадках, передбачених пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), про відсутність інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка). Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, не зазначають у заяві, зазначеній V пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Військовозобов'язані, які відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а за умови наявності кількох військовозобов'язаних - додають заяву особи з інвалідністю І або II групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.
Пунктом 60 Порядку №560 визначено, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
Відповідно до п.61 Порядку №560, військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п'ять осіб.
Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:
відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов'язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;
перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за особою, за якою здійснює догляд військовозобов'язаний, за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Додатком 5 Порядку№560 визначено перелік документів, що надаються для отримання відстрочки від призову під час мобілізації: за п.9 ч.1 ст.23 Закону №3543:
для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико- соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ;
для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком, чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);
для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8); за п.13 ч.1 ст.23:
для батьків військовозобов'язаного з числа осіб з інвалідністю І чи II групи або батьків дружини (чоловіка) військовозобов'язаного з числа осіб з інвалідністю І чи II групи - один із таких документів, що підтверджує інвалідність: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики; заява за формою згідно з додатком 15 (у разі потреби) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові (за наявності) особи, яку вона обирає для здійснення свого утримання;
для військовозобов'язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про народження);
для військовозобов'язаного, який має одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про народження дружини (чоловіка) та свідоцтво про шлюб);
для військовозобов'язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи II групи, - один із таких документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов'язаними та зобов'язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи II групи: довідка до акта огляду медико- соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або документ, що підтверджує перебування під арештом (крім домашнього арешту), або відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі.
При цьому суд зазначає, що відповідно до п.58-1 Порядку №568 військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за своєю хворою матір 'ю, навіть не зобов'язані вказувати у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд, а у додатку 5 Порядку №560 для отримання відстрочки за п.9 ч. 1 ст.23 Закону №3543, у разі здійснення постійного догляду за своєю хворою матір'ю, відсутня вимога щодо надання документів, що які підтверджують неможливість інших осіб здійснювати постійний догляд.
Така вимога є лише у разі здійснення догляду за батьком чи матір'ю дружини, чого у спірному випадку не було, оскільки позивач здійснює постійний догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 , яка є інвалідом ІІ групи, а не догляд за батьком чи матір'ю своєї дружини.
Крім того, слід відмітити, що відповідно додатку 5 Порядку №560 для військовозобов'язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи подається один із таких документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов'язаними та зобов'язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю І чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або документ, що підтверджує перебування під арештом (крім домашнього арешту), або відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі.
При цьому, позивачем у заяві про надання відстрочки було зазначено про відсутність будь- яких інших осіб, які зобов'язані утримувати його матір, оскільки він її єдиною дитиною, його батько ОСОБА_3 помер, про що відповідачу було надано свідоцтво про смерть.
Отже особи, неможливість яких здійснювати утримання та догляд за матір'ю позивача, повинна бути підтверджена відповідно до додатку 5 Порядку №560, відсутні.
Згідно з Порядком №560 особа, яка бажає отримати відстрочку від призову за п.13 ч.1 ст.23 Закону України №3543, лише у разі наявності інших осіб, які зобов'язані утримувати особу з інвалідністю, повинна підтвердити неможливість таких осіб, утримувати особу з інвалідністю.
Водночас пунктом 58-1 Порядку №560 саме на відповідача покладено обов'язок перевіряти зазначену інформацію, чого зроблено не було, оскільки останній не запропонував надати позивачу додаткові документи, а відразу відмовив у наданні відстрочки від призову.
Більш того, до заяви про надання відстрочку від призову ОСОБА_1 була додана нотаріально завірена заява його матері про відсутність у неї інших осіб, що зобов'язані її утримувати.
Також на усну вимогу працівників відповідача в липні 2024 року позивачем була надана ще одна нотаріально завірена заява його матері, в якій зазначається, що він є її єдиним сином. При цьому нотаріусом було перевірено шляхом доступу до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та встановлено, що в ньому наявний тільки один актовий запис про народження, в якому ОСОБА_2 зареєстрована як мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Нотаріусом встановлено, що інформація щодо інших дітей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відсутня.
Вказане підтверджує, що ОСОБА_1 є особою, яка на підставі ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, оскільки його мати ОСОБА_2 є інвалідом II групи та не має, крім нього, будь-яких інших осіб, які відповідно до закону зобов'язані її утримувати, та саме позивач здійснює за нею постійний догляд.
Крім того, до заяви про надання відстрочки позивачем була додана копія довідки взамін військового квитка серія НОМЕР_4 , яка підтверджує, що він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .
При цьому, відповідно до наказу Міністерства оборони України від 21.11.2017 №610 тимчасові посвідчення, виготовлені та видані військовозобов'язаним до набрання чинності цим наказом, вважаються дійсними (п.2 наказу).
Підтвердженням цього також є те, що він відповідно до вимог законодавства своєчасно оновив свої дані щодо військового обліку та отримав відповідну роздруківку з системи «Резерв+» від 03.07.2024, в якій зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_7 , номер в реєстрі Оберіг 260120231352536500048.
На підставі викладеного суд погоджується із доводами позивача, що ним були надані відповідачу всі необхідні документи для вирішення питання про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації як на підставі п.9 ч.1 ст.23 Закону №3543, так і на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону №3543, оскільки він зайнятий постійним доглядом за своєю матір'ю, яка має інвалідність II групи та у якої відсутності будь - які інші особи (як невійськовозобов'язані, так і військовозобов'язані), що відповідно до закону зобов'язані її утримувати, внаслідок чого позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, викладеного у повідомленні від 12.11.2024 № 6/6555-В, є обґрунтованими та мають бути задоволені.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що належить до його виключної компетенції, а тому для захисту порушеного права позивача належить зобов'язати відповідача повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації вх.№ 4742/6 від 03.07.2024 та вх.№.6693/6 від 07.08.2024 та ухвалити рішення про надання відстрочки від призову, з урахуванням висновків суду.
Інші доводи та аргументи учасників справи не мають значення для правильного вирішення спору по суті, не впливають на встановлені в ході розгляду справи обставини і не спростовують викладених висновків суду.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності своєї поведінки та прийнятого ним рішення у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження під час судового розгляду.
За наведеного, позовні вимоги повинні бути задоволені повністю.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у виді судового збору у сумі 2119грн.60коп., з яких 1211грн.20коп. - за подання позовної заяви немайнового характеру та 908грн.40коп. - за подання заяви про забезпечення позову.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, викладене у повідомленні від 12.11.2024 № 6/6555-В.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) повторно розглянути заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_6 ) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації вх.№ 4742/6 від 03.07.2024 та вх.№.6693/6 від 07.08.2024 та прийняти рішення про надання відстрочки від призову, з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_6 ) судовий збір у сумі 2119 (дві тисячі сто дев'ятнадцять) грн. 60 (шістдесят) коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Осіпова