13 травня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/13669/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити певні дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви, просив зобов'язати ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 надати відповідь на скаргу ОСОБА_1 від 18.06.2024 та викликати ОСОБА_1 для проведення додаткових обстежень та огляду з подальшим винесенням постанови про визначення придатності до служби відповідно Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402.
В обґрунтування позовної заяви ОСОБА_1 зазначив, що 03.06.2024 проходив військово-лікарську комісію в ІНФОРМАЦІЯ_3 , за рішенням якої визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, при тому, що має захворювання, які є підставою для виключення його з військового обліку. Позивач, з метою оскарження рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 , подав 18.06.2024 до штатної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 скаргу з проханням скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 , на яку жодної інформації щодо результатів розгляду скарги не отримав.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
09.01.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що згідно з пунктом 2.8.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Сила України, яке затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402, ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону. Відповідно до пункту 3.3 Положення №402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, у разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному ( ІНФОРМАЦІЯ_8 . Відповідач наголошував, що ОСОБА_1 за його заявою викликався на медичний огляд лікарями спеціалістами ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 засобами телефонного зв'язку через ІНФОРМАЦІЯ_10 на підставі розпорядження від 27.06.2024 №981/7/3/1/1863 та на медичний огляд до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 не з'явився.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою суду від 20.11.2024 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 05.12.2024 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/13669/24 за позовом ОСОБА_1 до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити певні дії. Залучено до участі у справі в якості другого відповідача ІНФОРМАЦІЯ_11 . Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії скарги ОСОБА_1 від 18.06.2024 на рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання придатним ОСОБА_1 , рішення, прийнятого за результатами її розгляду, усіх матеріалів, врахованих під час прийняття рішення (картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , довідки, складеної за наслідками обстеження, разом із усіма додатками та матеріалами (за наявності).
Ухвалою суду від 21.02.2025 повторно витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії скарги ОСОБА_1 від 18.06.2024 на рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання придатним ОСОБА_1 , рішення, прийнятого за результатами її розгляду, усіх матеріалів, врахованих під час прийняття рішення (картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , довідки, складеної за наслідками обстеження, разом із усіма додатками та матеріалами (за наявності).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 витребувано від ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії документів, які було отримано 24.06.2024 від ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку за номером відправлення 3603935311702.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 є громадянином України, місце проживання якого зареєстровано за адресою АДРЕСА_1 , про що свідчить копія паспорта НОМЕР_1 .
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_12 від 03.06.2024 №6/12460 ОСОБА_1 на підставі статті 38б, 13в, 42б, 77г графи ІІ Розкладу хвороб, графи__ТДВ __ визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони /а.с. 10/.
Не погодившись з вказаною довідкою, позивач звернувся до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 зі скаргою та доданими до неї документами.
Зазначену скаргу Військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 отримано 24.06.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с. 20/ та не заперечується відповідачами.
Не отримавши від Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 відповіді на скаргу, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону №2801-XII законодавство України про охорону здоров'я базується на Конституції України і складається з цих Основ та інших прийнятих відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров'я.
Так, статтею 70 Закону №2801-XII визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом №2232-ХІІ.
Частиною третьою статті 1 вказаного Закону передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14 серпня 2008 року затверджено Положення №402.
Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям..
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.равм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно з абзацами 1, 2, 4, 5 пункту 2.1 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Відповідно до абзаців 1-2 пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:
Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);
ВЛК регіону.
Пунктом 2.3 розділу І Положення №402 передбачено, що Центральна військово-лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Начальник ЦВЛК безпосередньо підпорядковується командувачу Медичних сил Збройних Сил України. Усі штатні ВЛК Збройних Сил України безпосередньо підпорядковуються начальнику ЦВЛК.
На ЦВЛК покладається, зокрема, організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України (абзац 1 підпункту 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення №402).
За приписами пп. 2.5.1. п. 2.5. розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_13 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
Відповідно до пп. 2.8.1. п. 2.8. розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.
Згідно з пп. 2.8.3. п. 2.8. розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
В силу вимог пп. 2.8.4. п. 2.8. розділу І Положення № 402 на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.
Згідно з пп. 2.8.5. п. 2.8. розділу І Положення № 402 у порядку контролю на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. У воєнний час перевірка свідоцтв про хворобу з постановами про непридатність до військової служби проводиться за наданими на розгляд з ТЦК та СП медичними документами, а за медичними показаннями - шляхом проведення контрольного медичного огляду перед направленням на затвердження в штатні ВЛК.
Відповідно до пункту 3.1 розділу І Положення №402 вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України “Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
Згідно з абзацом 3 пункту 3.3 розділу І Положення №402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Відповідно до пункту 6 розділу І Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 28.12.2016 № 735 (далі - Інструкція №735) усі звернення, що надійшли поштою (електронною поштою) або надаються особисто громадянами, повинні прийматися, попередньо розглядатися та централізовано реєструватися в день їх надходження, а ті, що надійшли у неробочі день та час, - наступного після нього робочого дня, у реєстраційно-контрольних картках (додаток 1), придатних для обробки на персональних комп'ютерах або в журналі реєстрації звернень громадян (додаток 2). Конверти (вирізки з них), у яких надійшли звернення, зберігаються разом з ними.
Згідно з пунктом 14 Розділу ІІ Інструкції №735 щодо кожного звернення не пізніше ніж у п'ятиденний термін має бути прийняте одне з таких рішень: прийняти до провадження; передати на вирішення до іншого органу військового управління; надіслати за належністю до іншого центрального органу виконавчої влади, якщо питання, порушені у зверненні, не входять до компетенції органів військового управління, військової частини, про що одночасно повідомляється заявнику; залишити без розгляду за наявності підстав, визначених у статті 8 Закону України “Про звернення громадян».
Відповідно до пунктів 4-5 Розділу ІІІ Інструкції №735 термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється з дня, наступного за днем, з якого починається строк (таким днем є день їх надходження та реєстрації в органі військового управління, військовій частині), до дня направлення заявнику відповіді на його звернення. Якщо останній день терміну розгляду звернення припадає на неробочий день, то останнім днем терміну вважається перший після нього робочий день.
Термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється від дня їхньої реєстрації у структурному підрозділі Міністерства оборони України, відповідальному за організацію розгляду звернень громадян.
Звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові та неробочі дні, а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, - невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання.
Якщо в місячний термін розв'язати порушені у зверненні питання неможливо, то керівник відповідного органу військового управління, командир військової частини або особа, що тимчасово виконує його обов'язки, установлює термін, потрібний для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.
Вказані положення Інструкції № 735 узгоджуються із положеннями частини 1 статті 20 Закону України “Про звернення громадян», якими передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
IV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналіз викладених норм законодавства свідчить, що проведення військово-лікарської експертизи покладено на військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). До позаштатних постійно діючих комісій належать ВЛК ТЦК та СП, які створюються при районному (міському) ТЦК та СП. Керівництво і контроль за діяльністю цих комісій здійснюють Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК, які створюються при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, та у порядку контролю здійснювати огляд (переогляд) осіб.
Предметом спору у цій справі є фактично бездіяльність Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання відповіді на скаргу ОСОБА_1 від 18.06.2024.
Як встановлено судом, позивач, не погодившись з довідкою Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_12 від 03.06.2024 №6/12460, звернувся до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 зі скаргою на вищезазначену довідку.
Скаргу позивача Військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 було отримано 24.06.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с. 20/.
Із змісту положень пункту 3.1., 3.3. розділу І Положення №402 слідує, що вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, регулюються Законом України “Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Відповідно до п.6 Інструкції № 735 усі звернення громадян, що надходять до Міністерства оборони України, органів військового управління, військових частин, підлягають обов'язковій класифікації за встановленими статтею 3 Закону України «Про звернення громадян» їх видами, а саме: пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги. Подальший розгляд пропозицій, заяв та скарг громадян проводиться з урахуванням особливостей, установлених статтями 14, 15 та 16 зазначеного Закону.
З огляду на викладене, скарга позивача від 18.06.2024 підлягала розгляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 з урахуванням вимог статті 16 Закону України “Про звернення громадян» протягом місячного терміну.
Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 та від 21.02.2025 витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема, належним чином засвідчені копії рішення, прийнятого за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , однак відповідачем не було надано жодних доказів вчинення дій щодо розгляду скарги позивача.
Стосовно посилань представника ІНФОРМАЦІЯ_1 на те, що ОСОБА_1 за його заявою викликався на медичний огляд лікарями-спеціалістами ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 засобами телефонного зв'язку через ІНФОРМАЦІЯ_10 на підставі розпорядження від 27.06.2024 №981/7/3/1/1863, на медичний огляд до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 позивач не з'явився, суд зазначає наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_11 не надано доказів на підтвердження обставин фактичного доведення до відома ОСОБА_1 необхідності прибуття на медичний огляд лікарями спеціалістами військово-лікарської комісії при ПОТЦК та СП, відтак суд критично оцінює вказані доводи відповідача.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 допущено бездіяльність щодо розгляду скарги позивача від 18.06.2024.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне відповідно до вимог частини 2 статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду скарги ОСОБА_1 , яку отримано 24.06.2024, та зобов'язати Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути скаргу ОСОБА_1 , яку отримано 24.06.2024.
Таким чином позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Однак позовні вимоги щодо зобов'язання Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 викликати ОСОБА_1 для проведення додаткових обстежень та огляду з подальшим винесенням постанови про визначення придатності до служби відповідно Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, не підлягають задоволенню, оскільки є передчасними з огляду на те, що питання щодо направлення позивача на контрольне обстеження підлягає вирішенню за результатами розгляду скарги позивача.
Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Водночас за приписами частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Зважаючи на те, що спір виник внаслідок неправильних дій ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у повному обсязі у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду скарги ОСОБА_1 , яку отримано 24.06.2024.
Зобов'язати Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути скаргу ОСОБА_1 , яку отримано 24.06.2024.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол