Справа № 420/1108/25
13 травня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 , про стягнення суми податкового боргу,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 , у якому позивач просить суд стягнути з ФО-ПП ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , суму заборгованості: по орендній платі за землю з фізичних осіб - 76 935 грн. 96 коп. на бюджетний рахунок UA138999980334149815000015624, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, КБК 18010900, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Любашівська селищна ТГ/18010900.
Обґрунтовуючи свої вимоги ГУ ДПС в Одеській області зазначає, що станом на дату подання цієї позовної заяви, відповідно до розрахунку заборгованості до бюджету та інтегрованої картки платника, відповідач має податкову заборгованість перед бюджетом у розмірі 76935,96 грн, яка виникла в результаті нарахування контролюючим органом недоїмки та пені згідно податкових повідомлень-рішень №2545905-2411-1504-UA51120130000064324 від 30.04.2024 в сумі 70 411,51 грн, №347361-1315-1504 від 30.06.218 в сумі 957,14 грн та №78956-5507-1504 від20.08.2019 в сумі 5567,31 грн. У зв'язку з несплатою відповідачем податкового зобов'язання, було сформовано податкову вимогу форми «Ф» №704 від 30.08.2011 яку було надіслано боржнику на його податкову адресу, що було підтверджено рекомендованим повідомленням. Втім, у добровільному порядку, самостійно відповідачем наявну у нього заборгованість не погашено.
Ухвалою суду від 20.01.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України.
Згідно відповіді №1045797 від 20.01.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, на запит судді Одеського окружного адміністративного суду ОСОБА_2 , зареєстрованим місцем проживання (перебування) відповідача є АДРЕСА_1 .
Ухвалу суду від 20.01.2025 було надіслано через національного поштового оператора АТ "Укрпошта" засобами поштового зв'язку на зареєстровану адресу ( АДРЕСА_1 ) із рекомендованим повідомленням про вручення, однак поштова кореспонденція разом з конвертом, вкладенням і рекомендованим повідомленням повернулась відправнику (суду) із довідкою Укрпошти із зазначенням причини повернення - «За закінченням терміну зберігання».
Суд також зазначає, що у відповідно до ч.1 ст.174 КАС України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст.251 цього Кодексу.
Відповідно до частини 11 статті 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення з повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з пунктом 4 частини шостої статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є день поставлення в поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Слід також зазначити, що частина 2 статті 44 КАС України покладає на учасників справи обов'язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до п.7 ч.5 ст.44 КАС України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.
З огляду на викладене, судом здійснено всі, передбачені КАС України, заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи.
Втім, у встановлений судом строку та на даний час, відзиву на позовну заяву від відповідача не надійшло, що в силу приписів КАС України не є перешкоду для розгляду справи.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи (позові), суд встановив наступні обставини.
Відповідач - фізична особа - платник податків ОСОБА_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , є платником податку орендна плата з фізичних осіб, перебуває на обліку у ГУДПС в Одеській області.
Згідно довідки про податкову заборгованість станом на 12.12.2024, розрахунку податкового боргу по ОСОБА_1 станом на 12.12.2024, даних інтегрованої картки платника за період з 31.12.2023 по 31.10.2024, відповідач фізична особа ОСОБА_1 має заборгованість перед бюджетом зі сплати податку орендна плата з фізичних осіб та пені, у загальному розмірі 323836,12 грн., з яких по податковим повідомленням-рішенням №2545905-2411-1504-UA51120130000064324 від 30.04.202, №347361-1315-1504 від 30.06.218, №78956-5507-1504 від 20.08.2019 в загальній сумі 76935,96 грн.
Судом встановлено, що заявлена до стягнення із ОСОБА_1 заборгованість по податку - орендна плата з фізичних осіб, виникла на підставі нарахування контролюючим органом недоїмки (основний платіж) та пені, згідно повідомлень-рішень №2545905-2411-1504-UA51120130000064324 від 30.04.2024 в сумі 70 411,51 грн, №347361-1315-1504 від 30.06.218 в сумі 957,14 грн та №78956-5507-1504 від20.08.2019 в сумі 5567,31 грн.
Також, в матеріалах справи наявна копія корінця податкової вимоги форми «Ф» від 30.08.2011 №704, яка надсилалась платнику податків ОСОБА_3 у зв'язку із наявністю у неї заборгованості зі сплати податку - орендна плата з фізичних осіб заборгованості перед бюджетом, яка з моменту направлення цієї податкової вимоги сплачена повністю не була.
Указана податкова вимога так само як і зазначене вище податкове повідомлення-рішення були направлені органом ДПС на адресу відповідача рекомендованими листами з повідомленням про вручення.
Відповідачем не надано до суду та у матеріалах справи відсутні докази оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень чи податкової вимоги в адміністративному та/або судовому порядку.
За вказаного, оскільки вищезазначена сума боргу перед бюджетом відповідачем самостійно не сплачена, позивач вважає, що виникли правові підстави для звернення до суду щодо стягнення податкового боргу у загальній сумі 76935,96грн. у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах , встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
В силу вимог пп.14.1.39, 14.1.156 п.14.1. ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Як визначає стаття 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
У відповідності до п.16.1.4. ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пп.21.1.1 п.21.1 ст.21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Як визначено п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов'язком визначається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.
Виконанням податкового обов'язку у розумінні п.38.1 ст.38 ПК України є сплата у повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи (п.36.5 ст.36 Податкового кодексу України).
Згідно із п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. (пп.288.1, 288.2, 288.3 ст. 288 Податкового кодексу України).
Відповідно до приписів п.288.7. ст. 288 Податкового кодексу України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку. (п.286.5. ст.. 286 Податкового кодексу України).
Пунктом 287.5. ст. 287 Податкового кодексу України передбачено, що податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
На виконання вимог п.286.5 ст. 286 Податкового кодексу України, контролюючий орган сформував та надіслав відповідачу податкові повідомлення - рішення форми "Ф" :
- №2545905-2411-1504-UA51120130000064324 від 30.04.2024, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2024 рік на загальну суму 70411,51 грн.
- №347361-1315-1504 від 30.06.218, відповідно до якого позивачу нараховано пеню згідно ст.129 ПКУ в сумі 957,14 грн
- №78956-5507-1504 від20.08.2019 відповідно до якого позивачу нараховано пеню згідно ст.129 ПКУ в сумі 957,14 грн в сумі 5567,31 грн.
В термін обумовлений п.287.5 ст. 287 Податкового кодексу України грошове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб відповідач не сплатив.
Відповідно до довідки щодо заборгованості, розрахунку податкового боргу та ІКП, відповідач має заборгованість з орендної плати з фізичних осіб станом на 12.12.2024 у розмірі 76935,96 грн, з яких недоїмка по основному платежу - 70411,51 гр., залишок несплаченої пені - 6524,45 грн.
В силу вимог п.58.2 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з вимогами пункту 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
П.42.2 ст.42 ПК України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги.
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (абз.2 п.42.5 ст.42 ПК України).
Згідно п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Контролюючим органом сформовано та направлено відповідачу рекомендованим поштовим відправленням податкову вимогу форми "Ф" №704 від 30.08.2011, яка вручена останній, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового повідомлення. Однак, вжиті заходи не сприяли погашенню податкового боргу.
Відповідно до п.95.1 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п.95.2 ст.95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи те, що сума податкового боргу не сплачена відповідачем на момент розгляду справи, суд вважає позовні вимоги правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що позивачем свідки у справі не залучались, експертизи не проводились, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , суму заборгованості по орендній платі за землю з фізичних осіб - 76 935 грн. 96 коп. на бюджетний рахунок UA138999980334149815000015624, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, КБК 18010900, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Любашівська селищна ТГ/18010900.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місця проживання: вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 .
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА