про залишення позовної заяви без руху
14 травня 2025 рокусправа № 380/9322/25
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити дії,
Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), у якому просить:
- зобов'язати відповідача звільнити об'єкт благоустрою шляхом демонтажу збірно-розбірного металевого гаражу розміром 3,5мх5,7м (на схемі під номером 9) у дворі будинків АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. У позовній заяві зазначаються, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позовна заява не відповідає вимогам КАС України, з огляду на таке.
Так, за правилами ч. 1, ч. 4 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси,
Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 46 КАС України визначено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Згідно із п. 5 ч. 5 ст. 46 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом.
Отже, із аналізу наведених вище процесуальних норм КАС України слідує, що для звернення суб'єкта владних повноважень до суду із позовом до громадянина України законом мають бути передбачені безумовні вимоги щодо підстав для такого звернення суб'єкта владних повноважень.
Тобто, правом на звернення Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до суду з позовом про зобов'язання ОСОБА_1 звільнити об'єкт благоустрою шляхом демонтажу тимчасової споруди позивач має бути наділений Законом, який регулює діяльність у сфері благоустрою чи іншим Законом.
Натомість позовна заява не містить жодних обгрунтувань наявності такого випадку, з покликанням на норму Закону, який наділяє Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради правом звернутися до суду із цим позовом, як це передбачено ч. 4 ст. 5 КАС України, з метою реалізації покладених на неї повноважень.
Таким чином, позивачу належить надати суду позовну заяву, яка міститиме обгрунтування підстав для звернення до суду із цим позовом, з покликанням на норму Закону, яка наділяють Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради таким правом, з метою реалізації покладених на неї повноважень.
Відповідно до ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовну заяву відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, а саме:
- надання позивачем позовної заяви, яка міститиме обгрунтування підстав для звернення до суду із цим позовом, з покликанням на норму Закону, яка наділяють позивача таким правом, з метою реалізації покладених на нього повноважень.
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України,
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання даної ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 380/9322/25 та зазначенням прізвища судді, яка прийняла ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Ухвала окремо не оскаржується.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна