12 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1362/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду із позовною заявою в якій просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови йому у підготовці і наданні йому довідки про розмір грошового забезпечення станом на 27.01.2025 р. для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» при призначенні її Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за його вибором;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати йому довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 27.01.2025 р. у відповідності до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» при призначенні її Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за його вибором.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що є пенсіонером та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З метою переведення на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» звернувся до відповідача із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 27.01.2025, однак відповідач протиправно відмовив у наданні такої довідки.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову (а.с.21-22) мотивований тим, що в оскаржуваних правовідносин діяв в межах повноважень, наданих йому законом. Наголошено, що згідно даних наявних в ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивач не є пенсіонером по лінії Міністерства оборони України, в зв'язку з тим, що з 17 листопада 2014 року, позивач перейшов на інший вид пенсії, що підтверджується висновком №32735. Після переходу на інший вид пенсії і до моменту звернення до суду, позивач не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 з відповідною заявою про перехід на пенсію по лінії Міністерства оборони України. Відповідні підтверджуючи заяви в матеріалах - відсутні. Відтак видача оновленої станом на 27.01.2025 року не вбачається можливим.
Представником третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подано до суду пояснення щодо позову, в якому зазначив про необґрунтованість вимог позивача ( а.с. 24-25).
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та йому первинно призначалась пенсія з 29.12.1996 за вислугу років по лінії Міністерства оборони України відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно заяви від 18.11.2014 ( а.с.42) позивач отримує пенсію з 18.11.2014 за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( а.с.23, 41зв).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 27.01.2025 про оформлення та надання довідки про розмір грошового забезпечення станом на день звернення, обчислений відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 для переводу (призначення) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на пенсію відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» ( а.с.12).
Відповідач листом № 1229 від 30.01.2025 відмовив позивачу у підготовці довідки про розмір грошового забезпечення на підставі того, що виплата пенсії позивачу за вислугою років припинена з 17.11.2014 через перехід на пенсію за іншим законом ( а.с.13).
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 01.01.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).
Згідно ст. 1 Закону № 2262-ХІІ особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету (стаття 7 Закону № 2262-ХІІ).
Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону № 2262-ХІІ).
Пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 43 Закону № 2262-ХІІ).
При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій (частина п'ятнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку(частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).
Спірність питання у даній справі полягає у не згоді позивача з відмовою відповідача у наданні довідки про розмір грошового забезпечення станом на день звернення, обчислений відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 для переводу (призначення) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на пенсію відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами пенсійної справи, з 29.12.1996 по 17.11.2014 року включно позивачу була призначена та виплачувалась пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
В подальшому, з 18.11.2014 по теперішній час позивач отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.
В обґрунтування вимог позивач, з посиланням на положення стаття 7 Закону № 2262-ХІІ, зазначає про наявність в нього права на призначення одного з видів пенсії за його вибором.
Постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч.1 п.1 розділу І Порядку №3-1 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (членам їх сімей), пенсії згідно із Законом призначаються і виплачуються головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно п.2 розділу І Порядку №3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Відповідно до п.1 Розділу ІІІ Порядку №3-1 уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.
Згідно абз.14 п.10 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, обов'язок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби покладено на відповідача, який є уповноваженим органом Міністерства оборони України.
Позивачем не надано доказів звернення із заявою про призначення пенсії через уповноважений орган.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що позивач із заявою про перехід на пенсію по лінії Міністерства оборони України до відповідача не звертався, що в тому числі стало підставою для відмови у наданні запитуємої довідки.
Враховуючи викладене, судом не встановлено протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці і наданні йому довідки про розмір грошового забезпечення станом на 27.01.2025 р. для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» при призначенні її Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області за його вибором.
Отже, в задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, 25009) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН