14 травня 2025 року Київ справа №320/15499/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області (далі також - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Зазимської сільської ради Броварського району Київської області у вигляді не розгляду чотирьох клопотань ОСОБА_1 від 14.06.2021 відповідно до пункту 7 статті 118 Земельного кодексу України у місячний строк про виділення йому у власність земельних ділянок:
1) для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів;
2) для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів;
3) для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара;
4) для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області.
- зобов'язати Зазимську сільську раду Броварського району Київської області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 14.06.2021 відповідно до пункту 7 статті 118 Земельного кодексу України у місячний строк про виділення йому у власність земельних ділянок:
1) для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів;
2) для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів;
3) для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара;
4) для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області (район Броварський КОАТУУ 3221286401: 1. Зона 01 Квартал 006; 2. Зона 01 Квартал 016; Зона 01 Квартал 039; Зона 01 Квартал 043.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказав на бездіяльність відповідача по не розгляду у встановлений законодавством місячний термін чотирьох його клопотань від 14 червня 2021 року про виділення у власність земельних ділянок, а саме: 1) для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів; 2) для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів; 3) для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара; 4) для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області. Крім того, позивач зазначає, що належним чином використав своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок, а тому у відповідача виник прямий обов'язок по розгляду його клопотань у строк, визначений пунктом 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.
Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 від 10.03.2008 р., ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
14.06.2021 р. позивачем подано до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області клопотання про надання (виділення) у власність земельних ділянок:
1) для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів;
2) для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів;
3) для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара;
4) для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, а саме: район Броварський КОАТУУ 3221286401, Зона 01 Квартал 006 (тут і надалі клопотання №1).
У наведеному клопотанні позивач також просив надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
До клопотання №1 позивачем долучено: схему (графічні матеріали) бажаного місця розташування земельної ділянки; копію паспорту та ІНН ДРФО.
14.06.2021 р. позивачем подано до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області клопотання про надання (виділення) у власність земельних ділянок:
1) для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів;
2) для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів;
3) для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара;
4) для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, а саме: район Броварський КОАТУУ 3221286401, Зона 01 Квартал 016 (тут і надалі клопотання №2).
У наведеному клопотанні позивач також просить надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
До клопотання №2 позивачем долучено: схему (графічні матеріали) бажаного місця розташування земельної ділянки; копію паспорту та ІНН ДРФО.
14.06.2021 р. позивачем подано до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області клопотання про надання земельних ділянок:
1) для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів;
2) для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів;
3) для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара;
4) для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, а саме: район Броварський КОАТУУ 3221286401, Зона 01 Квартал 039 (тут і надалі клопотання №3).
У наведеному клопотанні позивач також просить надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
До клопотання №3 позивачем долучено: схему (графічні матеріали) бажаного місця розташування земельної ділянки; копію паспорту та ІНН ДРФО.
14.06.2021 р. позивачем подано до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області клопотання про надання земельних ділянок:
1) для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів;
2) для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів;
3) для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара;
4) для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, а саме: район Броварський КОАТУУ 3221286401, Зона 01 Квартал 043 (тут і надалі клопотання №4).
У наведеному клопотанні позивач також просить надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
До клопотання №4 позивачем долучено: схему (графічні матеріали) бажаного місця розташування земельної ділянки; копію паспорту та ІНН ДРФО.
Листом від 07 липня 2021 року №559/02-21, №560/02-21, №561/02-21, №562/02-21 відповідач повідомив позивача про розгляд його клопотань, проте зазначив, що вищевказані клопотання не відповідають вимогам частини 6 статті 118 Земельного кодексу України (в доданому до клопотань графічному матеріалі зазначене бажане місце розташування земельної ділянки чітко не визначене), а тому не є такими, що підлягають розгляду на сесії сільської ради.
Позивач вважаючи протиправною бездіяльність відповідача по розгляду його клопотань про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту "б" частини 1 статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, зокрема на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до положень статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара (пункт б частини 1 статті 121 ЗК України).
Частиною 1 статті 122 ЗК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною шостою статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Приписами абзацу першого частини сьомої статті 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
Частиною сьомою статті 118 ЗК України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналіз цієї норми дає підстави для висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 18.10.2018 у справі №813/481/17, від 18.10.2018 у справі №527/43/17, від 25.02.2019 у справі №347/964/17 та від 22.04.2019 у справі №263/16221/17.
Як уже зазначалося, листом від 07.07.2021 р. № 559/02-21, №560/02-21, №561/02-21, №562/02-21 відповідач повідомив позивача про розгляд його клопотань, однак зазначив, що подані клопотання не відповідають вимогам частини 6 статті 118 Земельного кодексу України (не містять графічних матеріалів із зазначенням бажаного місця розташування земельних ділянок), а тому не є такими, що підлягають розгляду на сесії сільської ради.
Досліджуючи зміст вказаного листа суд зазначає, що відповідачем у межах встановленого ЗК України місячного строку було розглянуто клопотання позивача від 14.06.2021 р., проте фактично відмовлено у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок, і така відмова не оформлена відповідним рішенням міської ради.
Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Законом України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини 13 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Згідно з частиною 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
За змістом частин 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Як свідчать матеріали даної справи, відповідачем не надано доказів розгляду на пленарному засіданні клопотань позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення та надання (виділення) у власність чотирьох земельних ділянок:
1) для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів;
2) для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів;
3) для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара;
4) для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, а саме: район Броварський КОАТУУ 3221286401 (1. Зона 01 Квартал 006; 2. Зона 01 Квартал 016; Зона 01 Квартал 039; Зона 01 Квартал 043). Також не надано доказів прийняття відповідачем рішення за результатом розгляду поданих позивачем клопотань.
З огляду на це, суд приходить до висновку, що відповідачем було допущено бездіяльність по розгляду клопотань позивача від 14.06.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення та надання (виділення) у власність спірних земельних ділянок, а тому зазначена обставина є цілком достатньою для визнання такої бездіяльності протиправною із зобов'язанням останнього повторно розглянути відповідні клопотання позивача та прийняти за результатами їх розгляду відповідне рішення.
Суд звертає увагу на те, що у справі «Delcourt v. Belgium» Європейський суд з прав людини зазначив, що у демократичному суспільстві у світі розуміння Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі Конвенція), право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало меті та призначенню цього положення.
Водночас у справі «Bellet v. France» Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 6 параграфу 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу до суду наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективний, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Як встановлено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами частини третьої статті 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09.12.1994, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Натомість, позивачем було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог в частині протиправної бездіяльності Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, а наведені ним доводи не спростовані відповідачем в цій частині.
Під час розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав до суду належних та достовірних доказів, а відтак, не довів правомірність своєї бездіяльності.
З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Зазимську сільську раду Броварського району Київської області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 14 червня 2021 року відповідно до пункту 7 статті 118 Земельного кодексу України у місячний строк про виділення у власність земельних ділянок: 1. для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів; 2. для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів; 3. для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара; 4. для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, а саме: район Броварський КОАТУУ 3221286401: (1. Зона 01 Квартал 006; 2. Зона 01 Квартал 016; 3. Зона 01 Квартал 039; 4. Зона 01 Квартал 043), в порядку і спосіб, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 6 ст. 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення суду також зазначаються порядок і строк виконання судового рішення, надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.
У зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб. Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб. Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб. Також, Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 15.08.2022 №2500-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 № 573/2022, яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 годин 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб, до 21.11.2022.
Законом України від 16.11.2022 №2738-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 07.11.2022 № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 годин 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб.
Законом України від 07.02.2023 №2915-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 6 лютого 2023 року № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 годин 30 хвилин 19.02.2023 строком на 90 діб.
Законом України від 02.05.2023 №3057-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 01.05.2023 № 254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 годин 30 хвилин 20.05.2023 строком на 90 діб.
Законом України від 27.07.2023 №3275-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 26.07.2023 №451/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 годин 30 хвилин 18.08.2023 строком на 90 діб.
Законом України від 08.11.2023 №3429-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 06.11.2023 №734/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 годин 30 хвилин 16.11.2023 строком на 90 діб.
Законом України від 06.02.2024 №3564-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 05.02.2024 №49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 годин 30 хвилин 14.02.2024 строком на 90 діб.
Законом України від 08.05.2024 №3684-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 06.05.2024 №271/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 годин 30 хвилин 14.05.2024 строком на 90 діб.
Таким чином, на дату ухвалення рішення у цій справі в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України від 12.05.2015 №389-VIII.
Законом України від 24.03.2022 №2145-XI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07.04.2022, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України.
Відповідно до пп. 5, 23 п. 27 «Перехідних положень» ЗК України у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях особливості регулювання земельних відносин, передбачені цим пунктом, діють відповідно в межах України або окремої її місцевості, у якій введено воєнний стан. У зв'язку з цим у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Отже до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.
Відтак, суд доходить висновку про існування обставин, що унеможливлюють виконання відповідачем рішення суду у зобов'язальній частині, а тому відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України дають підстави для відстрочення виконання судового рішення у цій частині до усунення таких обставин.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду сплачено судовий збір в розмірі 3632,00 грн.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 3632,00 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Зазимської сільської ради Броварського району Київської області у вигляді не розгляду чотирьох клопотань ОСОБА_1 від 14 червня 2021 року відповідно до пункту 7 статті 118 Земельного кодексу України у місячний строк про виділення у власність земельних ділянок: 1. для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів; 2. для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів; 3. для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара; 4. для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, район Броварський КОАТУУ 3221286401: (1. Зона 01 Квартал 006; 2. Зона 01 Квартал 016; 3. Зона 01 Квартал 039; 4. Зона 01 Квартал 043).
Зобов'язати Зазимську сільську раду Броварського району Київської області (07415, Київська обл., Броварський р-н., с. Зазим'є, вул. Широка, буд. 6; код ЄДРПОУ 04363876) розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) від 14 червня 2021 року відповідно до пункту 7 статті 118 Земельного кодексу України у місячний строк про виділення у власність земельних ділянок: 1. для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів; 2. для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів; 3. для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара; 4. для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області, район Броварський КОАТУУ 3221286401: (1. Зона 01 Квартал 006; 2. Зона 01 Квартал 016; 3. Зона 01 Квартал 039; 4. Зона 01 Квартал 043).
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 3632,00 (три тисячі шістсот тридцять дві гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Зазимської сільської ради Броварського району Київської області (07415, Київська обл., Броварський р-н., с. Зазим'є, вул. Широка, буд. 6; код ЄДРПОУ 04363876).
Відстрочити виконання рішення суду у зобов'язальній частині до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.