м. Вінниця
14 травня 2025 р. Справа № 120/4656/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши в письмовому провадженні матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 06.05.2025 р. позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу у 7- денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду, а саме, подати заяву про поновлення строку та докази поважності причин його пропуску в частині вимог про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.07.2021 р. по 08.10.2024 р.
На адресу суду надійшла заява про поновлення строку звернення до суду мотивована тим, що стосовно строку звернення з цим позовом до суду, то відповідно до положень ч. 5 ст. 242 КАС України слід врахувати позицію Верховного Суду, викладену в постановах від 17.04.2024 у справі № 460/20412/23, від 03.07.2024 у справі № 460/13832/23, відповідно до якої порушене право в такій категорії справ підлягає судовому захисту з 01.07.2021, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р (II)/2021
Оцінюючи подану заяву, суд вказує наступне.
Так, в постановах ВС на які посилається представник позивачки не надавалась оцінка строкам звернення до суду.
Натомість в постанові ВС від 11.03.2025 р. у справі №120/8290/24 така оцінка надана та вказано на наступне:
"46. Разом з тим, право громадян на перерахунок пенсії не є абсолютним і його захист може бути обмеженим строком звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
47. Це, насамперед, зумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними, оскільки реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача.
48. Так, відповідно до частин першої, другої та третьої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
49. Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
50. Звернувшись до суду з цим позовом 24.06.2024, позивачка заявила вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 01.07.2021 перерахунок її пенсії згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №-р(II)/2021 відповідно до статті 54 Закону №796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 06.06.1996 №230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та виплачувати у подальшому пенсію у розмірі шести мінімальних пенсій за віком.
51. Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а дійшла висновку, що норми, зокрема статі 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 46 Закону №1058-IV (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії), підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов: 1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом; 2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.
52. У справі, яка розглядається, фактичні обставини свідчать про те, що позивачці не було здійснено перерахунок пенсії згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №-р(II)/2021 відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ у редакції Закону №230/96-ВР, тому відсутні підстави для необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії.
53. Суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду. Нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
54. Звернувшись до суду з цим позовом 24.06.2024, позивач заявив позовні вимоги з 01.07.2021, у зв'язку із чим, з урахуванням визначеного вище висновку, вони можуть бути захищені судом лише з 24.12.2023, тобто в межах шестимісячного строку, встановленого положеннями частини другої статті 122 КАС України, а не з 01.07.2021, як помилково вважав суд першої інстанції, у зв'язку із чим рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог та залишення без розгляду позовних вимог за період до 24.12.2023 відповідно до статті 123 КАС України.".
Отже, як видно в постанові ВС дійшов висновку про те, що спірні правовідносини підлягають захисту лише в межах шестимісячного строку.
Відповідно, аргументи наведені в заяві про поновлення строку судом до уваги не приймаються.
Зважаючи на те, що фактично в поданій заяві про усунення недоліків, представник позивачки зазначає про те, що на її думку, строк слід обчислювати з 01.07.2021 р., при цьому не наводить жодних поважних причин пропуску, заява про поновлення строку не підлягає задоволенню.
Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч. 3 ст. 123 КАС України).
Враховуючи вище процитоване вимоги про:
- зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії починаючи з 01.07.2021 р. по 08.10.2024 р. згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 р № 230/96-VIII “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати;
- зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії починаючи з 01.07.2021 р. по 08.10.2024 р. згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 р № 230/96-VIII “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком та виплачувати основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком, - підлягає залишенню без розгляду.
Що ж до решти заявлених вимог, а саме:
- визнання протиправними дії щодо не нарахування та невиплати пенсії згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 р № 230/96-VIII “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » ;
- зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії починаючи з 09.10.2024 р. згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 р № 230/96-VIII “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати;
- зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії починаючи з 09.10.2024 р. згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 р № 230/96-VIII “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком та виплачувати основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком, то такі заявлені в межах шестимісячного строку звернення до суду.
Відтак, в частині цих вимог слід продовжити розгляд справи.
Керуючись ч. 14 ст. 171, ст.ст. 248, 256 КАС України, -
в задоволенні заяви про поновлення строків звернення до суду - відмовити.
Позовні вимоги про:
- зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії починаючи з 01.07.2021 р. по 08.10.2024 р. згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 р № 230/96-VIII “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати;
- зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії починаючи з 01.07.2021 р. по 08.10.2024 р. згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 р № 230/96-VIII “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком та виплачувати основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком, - залишити без розгляду.
В решті заявлених вимог, а саме, про :
- визнання протиправними дії щодо не нарахування та невиплати пенсії згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 р № 230/96-VIII “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » ;
- зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії починаючи з 09.10.2024 р. згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 р № 230/96-VIII “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати;
- зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії починаючи з 09.10.2024 р. згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 06.06.1996 р № 230/96-VIII “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком та виплачувати основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком , - продовжити розгляд справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна