Єдиний унікальний номер № 728/430/25
Номер провадження2-а/728/16/25
14 травня 2025 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді Глушко О.І.
при секретарі Горбач Н.Д.
за участю: представника позивача - адвоката Слєпченка С.А. (в режимі відеоконференції з власних технічних засобів)
представника відповідача - Сороки О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмач за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
25.02.2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 № 28 від 07.02.2025 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. та закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, мотивуючи тим, що згідно зазначеної постанови, він нібито «порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме, не прибув по повістці №1005 від 11.01.2025 року без поважних причин та не повідомив причину неприбуття на виклик ТЦК та СП, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце виклику, чим порушив абз. 8 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
З даним правопорушенням та винесеною постановою він не погоджується, оскільки жодних викликів чи повісток за адресою проживання не надходило, у зв'язку з цим він не міг знати про обов'язок явки до ТЦК та СП. Про розгляд справи про адміністративне правопорушення його ніхто не повідомляв, тому на розгляді справи він не був присутній, не мав можливості надавати пояснення та реалізувати інші свої права.
Також просив поновити строк звернення до суду на оскарження вказаної постанови, оскільки він отримав її 15.02.2025 року.
Ухвалою суду від 26.02.2025 року відкрито провадження у справі з визначенням її розгляду за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 24.03.2025 року з викликом сторін, яке відкладено на 10.04.2025 року за клопотанням представника позивача та на 14.05.2025 року у зв'язку з перебування судді у відпустці; поновлено позивачу строк звернення до суду з адміністративним позовом на оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення; запропоновано відповідачу в строк до 20.03.2025 року подати відзив на позов, матеріали щодо скоєння адміністративного правопорушення позивачем, наявні відеозаписи, а також інформацію щодо дати вручення останньому копії вказаної постанови.
12.03.2025 року відповідачем подано відзив на позов, в якому він просив в задоволенні позовних вимог позивача відмовити, оскільки начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 під час ухвалення рішення про притягнення до адміністративної відповільності позивача та накладення на нього адміністративного стягнення, діяв виключно в межах компетенції та чинного законодавства України. Позивач у визначений час до призначеного місця за повісткою не прибув, про поважні причини свого неприбуття на офіційний виклик ТЦК та СП відповідача не повідомив, при цьому, про дату, час і місце для прибуття за викликом позивач був повідомлений належним чином, тобто у порядку та спосіб, що визначені законом, а тому своїми діяв порушив вимоги законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. На розгляд адміністративної справи позивач особисто не прибув, про поважні причини свого неприбуття не повідомив, при цьому жодних клопотань від нього та його законних представників про відкладення розгляду адміністративної справи по суті до відповідача не надходило.
В судове засіданні позивач ОСОБА_1 не з'явився.
Представник позивача-адвокат Слєпченко С.А. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх посилаючись на те, що позивач не отримував жодних повісток про явку до ТЦК та СП, а також для розгляду адміністративної справи відносно нього. Надані відповідачем рекомендовані повідомлення про вручення позивачеві повістки про явку до ТЦК та повідомлення про явку для розгляду адміністративної справи не містять опису вкладень, у зв'язку з чим не можуть бути належним доказом. Крім того зазначив, що позивач неодноразово звертався до відповідача з метою вирішення питання про відстрочку, на що отримував повідомлення від відповідача.
Представник відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 Сорока О.В. в судовому засіданні просив відмовити в позові з підстав, зазначених у відзиві.
Вислухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом (ст. 7 КУпАП).
Відповідно до ст. 77 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Диспозицією ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 в оскаржуваній ним постанові, передбачено відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, а санкцією визначено стягнення у виді накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, ч. 1 ст. 210-1 КУпАП визначає відповідальність за порушення законодавстава про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 210-1 КУпАП. Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно зі ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Як встановлено в судовому засіданні 07.02.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковником ОСОБА_2 винесено постанову № 28 по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , із змісту якої вбачається, що 22.01.2025 року о 09 год 00 хв в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 встановлено, що військовозобов'язаний громадянин ОСОБА_1 порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме: не прибув по повістці № 1005 від 11.01.2025 року без поважних причин та не повідомив причину неприбуття на виклик до ТЦК та СП, яка була надіслана засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 з терміном прибуття 22.01.2025 року о 09:00 годині з метою проходження медичного огляду, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце виклику, чим порушив абзац 8 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, за що відносно нього застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 гривень.
Згідно журналу реєстрації та обліку повісток для проходження ВЛК, які вручаються уповноваженими посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , розпочатого 19.02.2024 року, реєстраційний номер повістки позивача 1005, дата запланованого прибуття - 22.01.2025 року, результат оповіщення - надіслано поштою, 22.01.2025 року о 09:00 не прибув (а.с.37-38).
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 1650000017221 на ім'я позивача, поштове відправлення отримано позивачем 15.01.2025 року, про що мається розписка у вигляді підпису (а.с.39).
25.01.2025 року офіцером відділення мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 у присутності свідків стосовно позивача складено акт про неприбуття військовозобов'язаного за повісткою (офіційним повідомленням, викликом) на 22.01.2025 року на 9.00 год для проходження медичного огляду (а.с.40).
Згідно рекомендованого поштового відправлення про вручення поштового відправлення № 1650102794468 засобами поштового зв'язку, через національного оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта», 25.01.2025 року позивачу було надіслано повідомлення за вих. №2В/2/331 про дату, час і місце розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а саме 07.02.2025 року на 15год 30 хв (а.с.41, 42), яке отримано ним 29.01.2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 1650001429963 (а.с. 42).
Оскаржувана копія постанови про накладення адміністративного стягнення з супровідним листом від 08.02.2025 року, вих. № 2В/2/583, засобами поштового зв'язку через національного оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта», рекомендованим поштовим відправленням № 1650102801626 з повідомленням про вручення направлена позивачу; вказане поштове відправлення отримано позивачем 14.02.2025 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та виплату грошового переказу № 1650000016550 (а.с. 46)
Відповідно до копії паспорта позивача серії НОМЕР_1 , виданого 17.02.2009 року Бахмацьким РВУ МВС України в Чернігівській області, його місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.5).
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон №3543-XII), Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ), Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі - Порядок №560).
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-XII (Закон №3543-XII) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 22 Закону №3543-XII громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Частиною 3 ст. 22 Закону №3543-ХІІ встановлено обов'язки громадян під час мобілізації, зокрема:
- військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (абз.8 ч.3 ст.22).
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк (абз.19-20 ч.3ст.22).
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів (абз.22).
Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який триває і дотепер.
Згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 оголошено проведення загальної мобілізації.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оборону України" від 06 грудня 1991 року № 1932-ХІІ особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно з п. 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Із досліджених в судовому засіданні документів, наданих сторонами, вбачається, що позивач належним чином був повідомлений про дату та час явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 як для проходження медичного огляду так і для розгляду адміністративної справи відносно нього, однак за викликами без поважних причини не прибув.
З огляду на вказане, суд костатує дотримання процедури направлення повістки позивачу.
Вищенаведене у сукупності спростовує доводи позивача в частині того, що на його адресу листа з повісткою та викликом для розгляду адміністративної справи не надходило, на які він посилається в обґрунтування своїх позовних вимог.
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини справи, беручи до уваги норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що приймаючи постанову № 28 від 07.02.2025 року у справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст 210-1 КУпАП начальник ТЦК ІНФОРМАЦІЯ_2 полковник ОСОБА_2 діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для визнання постанови протиправною та її скасування.
При цьому суд враховує, що явка особи при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210-1 КУпАП відповідно до ст. 268 КУпАП не є обов'язковою.
Керуючись ст. ст. 77, 242-246, 286 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відмовити.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_3 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 14.05.2025 року.
Суддя О.І. Глушко