Справа № 569/24278/24
13 травня 2025 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді О. Левчука,
за участі секретаря судового засідання М. Янка,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області
до ОСОБА_1
про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій,
В засіданні приймали участь:
відповідач: ОСОБА_2
представник відповідача: О. Троцюк
13 грудня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (надалі - позивач) звернулося до Рівненського міського суду із позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідачка), в якому просить стягнути з відповідачки суму надміру виплачених коштів в розмірі 10 466 грн 93 коп.
Позовну заяву мотивує тим, що відповідно до особисто поданої заяви від 08 червня 2023 року та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та відповідачці була призначена та виплачена житлова субсидія для домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 . До заяви відповідачкою було подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Жодної інформації, що член домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначення житлової субсидії без звернення здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень.Відповідачка при подачі декларації ознайомлена з розпискою, що у разі неподання інформації або подання неповних чи недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У цій розписці відповідачка зазначає щодо зобов'язання повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, що свідчить особистий власний підпис відповідачки.
За результатами верифікації, проведеної Мінфіном 23.01.2024, виявлено, що будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначення житлової субсидії без звернення здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень. (Ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну: PFUS0101080420244467077, Дата операції з: 2023-02-22, Дата операції по: 2023-02-22, МФО банку: 305299, Назва банку: ПРИВАТБАНК, Назва відділення/філії: ВІДДІЛЕННЯ "ПІВНІЧНО-ЗАХІДНЕ №11", Дата реєстрації звернення на призначення житлової субсидії: 2023-06-08, Дата отримання даних : 2023- 08-18). Відповідно до інформації Мінфіну нараховано надміру перерахована субсидія внаслідок подання не достовірної інформації заявницею відповідно до пп.10, п.14 Положення, затвердженого постановою КМ України від 21.10.1995 № 848. Внаслідок неправомірної поведінки відповідачки виникла переплата субсидії за період з 01.05.2023 по 30.04.2024 в сумі 10 466,93 грн. Позивач просив стягнути надміру виплачені кошти у вигляді житлових субсидій з відповідачки у сумі 10 466,93 грн. на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та сплачений судовий збір у сумі 2422,40 грн.
Ухвалою суду від 20.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження, призначено судове засідання з викликом сторін.
27 лютого 2025 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він вказав, що позов пред'явлено у період дії існуючого легітимного дозволу - діючого Рішення ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 . Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
25 березня 2025 року від представника відповідача надійшли пояснення, в яких він зазначає, що передбачений чіткий алгоритм дій ГУ ПФУ в Рівненській області в межах наданих повноважень: 1. Виявлення умов для припинення надання раніше призначеної житлової субсидії ; 2. Прийняття рішення про припинення надання раніше призначеної житлової субсидії; 3. Припинення надання раніше призначеної житлової субсидії ; 4. Формування вимоги про повернення відповідачем суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії. Системне тлумачення норм Закону України від 3 грудня 2019 року № 324-ІХ , «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», статті 19 Конституції України у взаємозв'язку з пунктом 10 пункту 14, абзацом 6 пункту 119, пункту 125 та пунктів 9, 26, 29, 55, 60, 61, 64, 79, 120, 121 Положення № 848 свідчить, що виключно на підставі адміністративного акту суб'єкта владних повноважень - рішення ГУ ПФУ в Рівненській області (з номером) про припинення надання раніше призначеної житлової субсидії у зв'язку з виявленням на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат", здійснення відповідачем протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії операції з купівлі іноземної валюти на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень, сума перерахованої (виплаченої) житлової субсидії може набути статусу - надміру виплаченої. Натомість, повідомлення з вимогою про повернення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії не є адміністративним актом суб'єкта владних повноважень, не має обов'язкового характеру і безпосередньо не породжує настання відповідальності або інших негативних наслідків для отримувача субсидії, а тому, оскарження такого повідомлення не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства (Постанова ВС Касаційного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року у справі № 592/7612/17). Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, подала заяву про розгляд справи без її участі, підтримує позовні вимоги.
Відповідач та її представник у судовому засіданн просили відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши відповідача та її представника, дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
08.06.2023 відповідач звернулася із заявою про призначення житлової субсидії для домогосподарства за адресою АДРЕСА_1 , якою просила призначити житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон. До заяви відповідачем було подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В розділі VI декларації відповідач жодної інформації про придбання іноземної валюти не зазначила.
Відповідач при подачі декларації ознайомлена з розпискою, що у разі неподання інформації або подання неповних чи недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У цій розписці відповідач зазначає щодо зобов'язання повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, що свідчить особистий власний підпис відповідача.
Відповідно до п.9 Положення про порядок призначення житлових субсидій (надалі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2029 р. № 807) призначення житлових субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду України, починаючи з 1 грудня 2022 року.
Відповідно до пункту 3 Положення, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Підпунктом 10 пункту 14 Положення передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до пункту 22 Положення, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства.
Відповідно до п. 49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
За результатами розгляду заяви відповідача позивачем 10.08.2023 було прийнято рішення № 1161696211-2023-2 про призначення субсидії у грошовій готівковій формі для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, у якому зазначено, що розмір плати за ЖКП в межах норм з урахуванням пільг становить 1514,77 грн.
Правові та організаційні засади здійснення верифікації та моніторингу державних виплат в Україні визначає Закон України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат», відповідно до якого (ст.1) органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної фінансової та бюджетної політики (Міністерство фінансів України)
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136 (у редакції постанови КМУ № 443 від 22.05.2019) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі Порядок №136).
Пунктом 6 Порядку №136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.
Також проведення перевірки даних зазначається і у нормі п. 50-2 Положення.
За результатами верифікації, проведеної Мінфіном 23.01.2024, виявлено, що будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначення житлової субсидії без звернення здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень. (Ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну: PFUS0101080420244467077, Дата операції з: 2023-02-22, Дата операції по: 2023-02-22, МФО банку: 305299, Назва банку: ПРИВАТБАНК, Назва відділення/філії: ВIДДIЛЕННЯ "ПIВНIЧНО-ЗАХIДНЕ №11", Дата реєстрації звернення на призначення житлової субсидії: 2023-06-08, Дата отримання даних : 2023- 08-18). Відповідач про здійснення купівлі іноземної валюти не повідомив про це позивача.
Внаслідок неправомірної поведінки відповідача виникла переплата субсидії за період з 01.05.2023 року по 30.04.2024 року в сумі 10 466, 93 грн.
Листом від 11.09.2024 № 1700-0403-8/51826 позивач повідомив відповідача про виниклу переплату субсидії з проханням повернути безпідставно отримані кошти. Проте, відповідач лист залишила без реагування.
Пунктами 125 та 127 Положення визначено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Об'єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, спричинена поведінкою іншої особи.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 16 ЦК України).
Частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Стаття 1214 Цивільного кодексу України встановлює, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
Згідно з ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом. Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача. Даний висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в постанові від 22.01.2014 по справі № 6-151цс13 та постанові від 02.07.2014 по справі № 6- 91цс14.
Оскільки внаслідок неправомірної поведінки відповідача виникла переплата субсидії в сумі 10 466, 93 грн, вказана обставина свідчить про недобросовісність набувача. У добровільному порядку надмірно виплачену житлову субсидію відповідач не повернула.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Приймаючи до уваги встановлені по справі обставини, суд прийшов до висновку, що відповідачу була надміру виплачена житлова субсидія в сумі 10 466, 93 грн внаслідок свідомого не повідомлення нею інформації, що впливає на призначення житлової субсидії, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у повному розмірі.
При цьому доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях не спростовують висновків суду про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути витрати по сплаті судового збору в сумі 2 422, 40 грн.
Керуючись ст. 3, 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд
Позов Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надміру виплачені кошти у розмірі 10 466, 93 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області витрати по сплаті судового збору в сумі 2422, 40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. О. Борисенка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076);
відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Повне судове рішення складене та підписане 14.05.2025.
Суддя О. Левчук