Постанова від 14.05.2025 по справі 561/615/25

ПОСТАНОВА

смт Зарічне

14 травня 2025 року Справа № 561/615/25

Суддя Зарічненського районного суду Рівненської області Зейкан Н. М., розглянувши матеріали, які надійшли від з ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 , розлученого, військовослужбовця, паспорт громадянина України № НОМЕР_2 виданий 07.10.2024 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЧЦП №049696, 04 травня 2025 року солдат за призовом ОСОБА_1 , перебуваючи в першій частині щорічної відпустки, безпідставно не прибув вчасно до місця несення служби, а прибув на службу до НОМЕР_4 прикордонної застави (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) лише 07.05.2025 року о 23.45 год. Тобто, солдат ОСОБА_1 самовільно ухилився від виконання своїх службових обов'язків, що призвело до підриву бойової готовності підрозділу, здійснив недбале ставлення до служби в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 4 ст.172-11 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що він дійсно вчасно не прибув до військової частини у зв'язку з поганим станом здоров'я, про що повідомляв керівництво.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адмінправопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-11 КУпАП, з таких підстав.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За приписами КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення, а розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення. При цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, що інкримінуються особі.

Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.

Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти росії» та «Карелін проти росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Диспозицією ч. 4 ст. 172-11 КУпАП визначено, що до адміністративної відповідальності притягається військовослужбовець за самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.

Тобто ч. 4 ст. 172-11 КУпАП виключає адміністративну відповідальність за нез'явлення вчасно без поважних причин з відпустки у період воєнного стану.

Указами Президента України неодноразово продовжено строк дії воєнного стану в Україні, який діє на даний час.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

У відповідності до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене, провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, слід закрити, у зв'язку з відсутністю складу події адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст.253, 283-284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду, в десятиденний термін з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги, через Зарічненський районний суд Рівненської області.

Суддя Н.М. Зейкан