Справа № 545/2050/25
Провадження № 2-аз/545/1/25
14.05.2025 суддя Полтавського районного суду Полтавської області Путря О.Г., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подачі позовної заяви,-
Заявник ОСОБА_1 звернувся до Полтавського районного суду Полтавської області з заявою про забезпечення позову, в якій прохає
1) зупинити дію повістки ІНФОРМАЦІЯ_1 №758 від 26.04.2025 року з викликом його на 09 год. 00 хв. 28.04.2025 р. до дев'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення облікових даних і оформлення військовооблікових документів, а обов'язку у разі неприбуття, у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів;
2) заборонити ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також будь - яким іншим територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки вчиняти дії, що стосуються предмета спору: викликати позивача повістками з метою уточнення облікових даних і оформлення військовооблікових документів, а тож щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності за неявку за повісткою №758 від 26.04.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 28.04.2025 року і після цієї дати.
Заявник вказує, що має намір звернуться до суду з наступними позовними вимогами: визнати незаконними та протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо вручення позивачу повістки №758 від 26.04.2025 року з викликом його на 09 год. 00 хв. 28.04.2025 р. до дев'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення облікових даних і оформлення військовооблікових документів.
Дослідивши матеріали заяви, приходжу до висновку, що заяву про забезпечення позову до подачі позовної заяви необхідно направити за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.4 КАС України, адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 1 статті 20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; 6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Частинами першою та другою статті 150 КАС України передбачено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно ч. 1 ст. 153 КАС України заява про забезпечення позову подається:
1) до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом;
2) одночасно з пред'явленням позову - до суду,до якого подається позов за правилами підсудності,встановленими цим Кодексом;
3) після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.
Як вбачається із заяви, спір виник з приводу оскарження заявником ОСОБА_1 дій суб'єкта владних повноваження щодо вручення повістки про виклик, а не щодо рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності та інших, які передбачені ч.1 ст. 20 КАС України, а тому суд приходить до висновку, що зазначений спір відповідно до предметної юрисдикції адміністративних судів має розглядатись Полтавським окружним адміністративним судом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заяву про забезпечення позову слід передати за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду з урахуванням вимог п.1 ч.1 ст.153 КАС України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 19, 20, 29, 30, 243, 248, 150-154, 294, 295 КАС України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подачі позовної заяви передати на розгляд за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О. Г. Путря