Справа № 462/3334/25
14 травня 2025 року м. Львів
Суддя Залізничного районного суду м. Львова Мруць І.С, вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся у Залізничний районний суд м.Львова, як місцевий адміністративний суд, з позовом до відповідача, у якому просить скасувати постанову серії ББА №135270 від 25 квітня 2025 року у справі про адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 122 КУпАП, та повернути понесені судові витрати.
Вважаю, що цю справу необхідно направити до територіальною підсудністю до іншого адміністративного місцевого суду, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Позивачем у адміністративному позові зазначено адресу місця проживання - АДРЕСА_1 , яке знаходиться на території Личаківського району м. Львова, що також підтверджується Відповіддю №1377532 від 14.05.2025 року з Єдиного державного демографічного реєстру.
Разом із тим, місцезнаходження відповідача юридичної особи - місто Львів, вулиця Перфецького 19, яке знаходиться на території Франківського району м. Львова.
Згідно з ч. 5 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 цього Кодексу.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 цього Кодексу суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи наведене вище, а також те, що дана справа за територіальною юрисдикцією не відноситься до підсудності Залізничного районного суду м. Львова як місцевого адміністративного суду, адже зареєстроване місце проживання позивача відноситься до підсудності Личаківського районного суду м. Львова, місцезнаходження відповідача відноситься до підсудності Франківського районного суду м. Львова, а тому вважаю, що справу необхідно направити для розгляду до Личаківського районного суду м. Львова, тобто за місцем проживання позивача, після закінчення строків передбачених ч. 8 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з ч. 1 ст. 30 цього Кодексу спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись ст. ст. 25, 29, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - передати за юрисдикцією для розгляду до Личаківського районного суду м. Львова.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: І.С. Мруць