14.05.2025
ЄУН 337/2243/25
1-в/337/76/2025
14 травня 2025 року м. Запоріжжя
Хортицький районний суд м. Запоріжжя,
у складі: головуючої судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря- ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя начальника відділу поліції № 5 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, освіта середньо - технічна, офіційно не працевлаштований, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше засудженого:
- 06.12.2011 року Хортицьким районним судом м. Запоріжжя за ч. 2 ст. 187 КК України до 7 років позбавлення волі. Звільнився 12.12.2014 року умовно- достроково на не відбутий строк 1 рік 6 місяців 9 днів;
- 07.07.2015 року Хортицьким районним судом м. Запоріжжя за ч. 2 ст. 185, ч.2 ст.15 КК України до 3 років 3 місяців позбавлення волі. Згідно рішення Оріхівського районного суду м. Оріхів Запорізької області від 21.12.2017 року звільнений умовно - достроково на не відбутий строк 8 місяців 17 днів;
- 30.11.2020 року Хортицьким районним судом м. Запоріжжя за ч. 3 ст.185, КК України до 3 років позбавлення волі. Звільнився 21.04.2023 року по відбуттю строку покарання,
21.04.2023 року гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнений з ДУ «Стрижавської ВК № 81» після відбуття строку покарання. Так як гр. ОСОБА_3 був засуджений до позбавлення волі за скоєння тяжкого умисного злочину, тим самим формально підпадає під дію п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» в зв'язку з чим, був поставлений на профілактичний облік в ВП № 5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області в категорії «формальний нагляд». При постановці на облік гр. ОСОБА_3 під підпис був попереджений про те, що в разі допущення адміністративних або кримінальних правопорушень на протязі строку перебування на профілактичному обліку, то ВП № 5 ЗРУП буде ініціювати подання до Хортицького районного суду про встановлення адміністративного нагляду.
Після звільнення і перебуваючи на профілактичному обліку в ВП № 5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області у категорії «формальний нагляд» гр. ОСОБА_3 , незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, порушив громадський порядок і права інших громадян, вчинив правопорушення і за поданням відділу поліції № 5 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області Хортицьким районним судом винесено ухвалу від 14.05.2024 року про встановлення адміністративного нагляду строком на 1 (один) рік.
При постановці на облік в категорії «адміністративний нагляд» гр. ОСОБА_3 під підпис ознайомлений з правами, обов'язками відповідно до ст. 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення полі» та обмеженнями встановленими по відношенню до нього згідно ухвали Хортицького районного суду м. Запоріжжя під 14.05.2024 року (справа № 337/2024/24, провадження 1-в/337/58/2024). Також попереджений про те, що в разі допущення ним порушень адміністративного нагляду або інших адміністративних та кримінальних правопорушень на протязі строку перебування під адміністративним наглядом, то відділ поліції № 5 Запорізького РУП буде ініціювати подання до Хортицького районного суду про продовження адміністративного нагляду. Постійно з останнім проводилися профілактичні бесіди.
За час перебування під адміністративним наглядом гр. ОСОБА_3 було допущено 9 порушень, а саме:
25.06.2024 - порушення правил адміністративного нагляду, ч. 1 ст. 187 КУпАП - постанова Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 18.09.2024;
16.08.2024 - порушення правил адміністративного нагляду, ч. 1 ст. 187 КУпАП та 18.09.2024 - порушення правил адміністративного нагляду повторно протягом року, ч. 2 ст. 187 КУпАП - постанова Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 21.10.2024;
17.12.2024 - порушення правил адміністративного нагляду повторно протягом року ч. 2 ст. 187, 19.12.2024 - порушення правил адміністративного нагляду повторно протягом року, ч. 2 ст. 187 та 16.01.2025 - порушення правил адміністративного нагляду повторно протягом року ч.2 ст. 187 - постанова Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 23.01.2025;
20.02.2025 - порушення правил дорожнього руху пішоходами ч. 1 ст. 127 КУпАП (Управління патрульної поліції);
21.02.2025 - порушення правил адміністративного нагляду повторно протягом року ч. 2 ст. 187 - постанова Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 06.03.2025;
21.02.2025 - порушення правил дорожнього руху пішоходами ч. 1 ст. 127 КУпАП (Управління патрульної поліції).
При спілкуванні з сусідами останні пояснили, що за місцем мешкання гр. ОСОБА_3 характеризується позитивно серед мешканців будинку, спиртними напоями не зловживає, не шумить, у конфлікти не вступає, громадський порядок не порушує.
Виходячи з вищевикладеного встановлено, що гр. ОСОБА_3 належних висновків для себе не зробив, а також про його небажання стати на шлях виправлення, в зв'язку з чим потребує подальшого профілактичного контролю з боку органів поліції. Судимість гр. ОСОБА_3 не погашена та не знята у встановлений законом термін.
Прокурор надав заяву про проведення судового засідання без засобів фіксації, подання просить задовольнити.
ОСОБА_3 надав заяву про розгляд подання без його участі, заперечень проти встановлення адміністративного нагляду не має.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає подання таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими із місця позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
При цьому, відповідно до ст. 6 Закону, адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Згідно з ст. 7 Закону, адміністративний нагляд здійснюється поліцією. Працівники поліції зобов'язані систематично контролювати поведінку цих осіб, запобігати порушенням ними громадського порядку та прав інших громадян і припиняти їх, проводити розшук осіб, які уникають адміністративного нагляду.
Відповідно до ст. 10 Закону, до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 89 КК України, такими, що не мають судимості, визнаються особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за тяжкий злочин, якщо вони протягом шести років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового злочину.
Судом встановлено, що 21.04.2023 року гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнений з ДУ «Стрижавської ВК № 81».
При цьому ухвалою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 14.05.2024 року ОСОБА_3 встановлено адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік, з наступними обмеженнями, а саме:
- зобов'язати явкою на реєстрацію у відділ (відділення) поліції ГУНП України (за місцем мешкання) в призначений день 2 рази на місяць;
- заборонити перебування у розважальних закладах, де реалізують алкогольні напої на розлив;
- заборонити вихід з будинку за адресою мешкання з 23:00 годин до 06:00 годин наступного дня, та повідомляти орган поліції про зміну місця проживання;
- заборонити виїжджати за межі міста Запоріжжя без дозволу посадових осіб, що здійснюють адміністративний нагляд.
При постановці на облік гр. ОСОБА_3 під підпис ознайомлений з правами, обов'язками відповідно до ст. 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» та обмеженнями, встановленими по відношенню до нього згідно ухвали Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 14.05.2024 року. Також, попереджений про те, що в разі допущення ним порушень адміністративного нагляду або інших адміністративних та кримінальних правопорушень на протязі строку перебування під адміністративним наглядом, то ВП № 5 ЗРУП буде ініціювати подання до Хортицького районного суду про продовження адміністративного нагляду.
Перебуваючи на профілактичному обліку ОСОБА_3 допущено 9 порушень обмежень адміністративного нагляду з накладенням стягнення, що свідчить про його небажання стати на шлях виправлення та характеризує його як особу, схильну до вчинення правопорушень.
За змістом подання суб'єкт звернення просить продовжити адміністративний нагляд ОСОБА_3 на 6 місяців, оскільки визначений ухвалою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 14.05.2024 року строк адміністративного нагляду наразі спливає.
Згідно з п. а ч. 3 ст. 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення строку, на який він був встановлений, якщо органом внутрішніх справ не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду.
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» № 3 від 28.03.1986 судове рішення про продовження адміністративного нагляду може бути постановлене лише за умови, коли строк адміністративного нагляду ще не закінчився, після закінчення строку адміністративного нагляду він може бути знову встановлений за наявності підстав і з додержанням вимог, які передбачені ст.ст. 4-6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
На підставі викладеного, враховуючи, що після звільнення з місця позбавлення волі, як вбачається з досліджених в судовому засіданні доказів, ОСОБА_3 , перебуваючи на профілактичному обліку, незважаючи на попередження органів поліції, неодноразово притягався до адміністративної відповідальності, а строк адміністративного нагляду визначений судом спливає, суд приходить до висновку про задоволення подання начальника відділу поліції № 5 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області про продовження адміністративного зі встановленням обмежень, передбачених ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Керуючись ст.ст. 372, 376, 395, 537, 539 КПК України, ст.89 КК України, Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд,
Подання - задовольнити.
Продовжити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю: м. Запоріжжя, громадянинуа України, адміністративний нагляд органів внутрішніх справ після звільнення з місць позбавлення волі строком на 6 (шість) місяців, встановивши наступні обмеження:
1. З'являтися на реєстрацію в відділ (відділення) поліції НП України (за місцем мешкання) в призначений день тижня 2 (два) рази на місяць.
2. Заборонити перебування у розважальних закладах та інших закладах, де реалізуються алкогольні напої на розлив.
3. Заборонити вихід з будинку (квартири) за місцем мешкання з 23:00 до 06:00 ранку наступного дня.
4. Заборонити виїзд за межі м. Запоріжжя без дозволу посадових осіб, що здійснюють адміністративний нагляд та повідомляти органи поліції про зміну місця проживання.
Контроль за здійсненням адміністративного нагляду покласти на ВП № 5 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області.
Ухвала суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м. Запоріжжя протягом семи днів з дня її постановлення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1