Справа № 715/784/25
Провадження № 2/715/336/25
14 травня 2025 року селище Глибока
Глибоцький районний суд Чернівецької області
в складі: головуючого судді Григорчак Ю.П.
секретар судового засідання Соломян О.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання права власності на спадкове майно,-
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з даним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Тереблече Глибоцького району Чернівецької області помер їх батько та чоловік відповідно - ОСОБА_3 . Внаслідок його смерті відкрилася спадщина за заповітом, складеним ним 09 січня 2008 року, який посвідчений секретарем Тереблеченської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області та зареєстрований в реєстрі за №8, згідно якого належну йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва заповів дочці - ОСОБА_1 , а все інше майно заповів дружині - ОСОБА_2 . Особою, яка б мала право на обов'язкову частку в спадщині є ОСОБА_2 . В зв'язку з тим, що вона - ОСОБА_2 відмовилася від прийняття спадщини після смерті чоловіка, про що направила відповідну заяву нотаріусу, вона - ОСОБА_1 спадкує його частку в спільному сумісному майні одноособово. Вони своєчасно прийняли спадщину за заповітом та за законом, звернувшись із відповідними заявами до приватного нотаріуса Чернівецького районного нотаріального округу Тимофтій Л.М. До складу спадкового майна входить нерухоме майно, що розташоване по АДРЕСА_1 , та складається з: житлового будинку літ. «А», загальною площею 83.5 кв.м., житловою площею 49.4 кв.м., тераси літ. «А1», прибудови літ. «А2», ганку літ. «а», альтанки літ. «Б», підвалу літ. «Бпд», входу до підвалу літ. «БВх.пд», літньої кухні літ. «В», ганку літ. «в», сараїв літ.літ. «Г», «Д», «Е», убиральні літ. «Є», сараїв літ.літ. «Ж», «З», «И», гаража літ. «І», ганка літ. «і», колодязя №1, воріт №2, огорожі №3, хвіртки №4, огорожі №5, огорожі №6 воріт №7, хвіртки №8. Отримати свідоцтво про право на спадщину на вказане спадкове нерухоме майно вони не мають можливості, оскільки при житті батько не оформив правовстановлюючих документів на вказане нерухоме майно та не зареєстрував його в реєстрі нерухомого майна, як тепер це передбачено чинним законодавством України. Просять суд ухвалити рішення, яким визнати за ними по 1/2 частці на право власності на спадкове майно, що розташоване в АДРЕСА_1 .
У підготовче судове засідання позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не з'явилися, проте подали до суду заяви, в яких позовні вимоги підтримують у повному обсязі і просить суд позов задовольнити та справу розглянути без їх участі.
У підготовче судове засідання представник відповідача Тереблеченської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області не з'явився, однак звернувся до суду із заявою, згідно якої позовні вимоги визнає повністю та справу просив розглядати у відсутності їх представника.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Тереблече Глибоцького району Чернівецької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Згідно заповіту від 09 січня 2008 року, який посвідчений секретарем Тереблеченської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області та зареєстрований в реєстрі за №8, ОСОБА_3 належну йому земельну ділянку загальною площею 1,06 га, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Тереблеченської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області заповів ОСОБА_1 , усе інше майно, окрім вище вказаної земельної ділянки, де б воно не було і з чого б воно не складалося заповів Урсу Ганні Пентелеївнію
Особою, яка б мала право на обов'язкову частку в спадщині після смерті ОСОБА_3 є ОСОБА_2 .
В зв'язку з тим, що ОСОБА_2 відмовилася від прийняття спадщини після смерті чоловіка, про що направила відповідну заяву нотаріусу, ОСОБА_1 спадкує його частку в спільному сумісному майні одноособово.
До складу спадкового майна входить нерухоме майно, що розташоване по АДРЕСА_1 , та складається з: житлового будинку літ. «А», загальною площею 83.5 кв.м., житловою площею 49.4 кв.м., тераси літ. «А1», прибудови літ. «А2», ганку літ. «а», альтанки літ. «Б», підвалу літ. «Бпд», входу до підвалу літ. «БВх.пд», літньої кухні літ. «В», ганку літ. «в», сараїв літ.літ. «Г», «Д», «Е», убиральні літ. «Є», сараїв літ.літ. «Ж», «З», «И», гаража літ. «І», ганка літ. «і», колодязя №1, воріт №2, огорожі №3, хвіртки №4, огорожі №5, огорожі №6 воріт №7, хвіртки №8.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 26 березня 2025 року за №90/02-31 приватним нотаріусом Тимофтій Л.М. відмовлено позивачам у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не залежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що позивачі є спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 , які належним чином прийняли спадщину, проте на даний час вони позбавлені можливості оформити права на нерухоме майно у зв'язку із відсутністю правовстановлюючих документів.
Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється, або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
При таких обставинах суд дійшов висновку, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4-13,19,76-81,89,206,259,263-265 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканкою АДРЕСА_2 , право власності на 1/2 частку нерухомого майна, що розташоване по АДРЕСА_1 , та складається з: житлового будинку літ. «А», загальною площею 83.5 кв.м., житловою площею 49.4 кв.м., тераси літ. «А1», прибудови літ. «А2», ганку літ. «а», альтанки літ. «Б», підвалу літ. «Бпд», входу до підвалу літ. «БВх.пд», літньої кухні літ. «В», ганку літ. «в», сараїв літ.літ. «Г», «Д», «Е», убиральні літ. «Є», сараїв літ.літ. «Ж», «З», «И», гаража літ. «І», ганка літ. «і», колодязя №1, воріт №2, огорожі №3, хвіртки №4, огорожі №5, огорожі №6 воріт №7, хвіртки №8.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканкою АДРЕСА_1 , право власності на 1/2 частку нерухомого майна, що розташоване по АДРЕСА_1 , та складається з: житлового будинку літ. «А», загальною площею 83.5 кв.м., житловою площею 49.4 кв.м., тераси літ. «А1», прибудови літ. «А2», ганку літ. «а», альтанки літ. «Б», підвалу літ. «Бпд», входу до підвалу літ. «БВх.пд», літньої кухні літ. «В», ганку літ. «в», сараїв літ.літ. «Г», «Д», «Е», убиральні літ. «Є», сараїв літ.літ. «Ж», «З», «И», гаража літ. «І», ганка літ. «і», колодязя №1, воріт №2, огорожі №3, хвіртки №4, огорожі №5, огорожі №6 воріт №7, хвіртки №8.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: