Постанова від 14.05.2025 по справі 314/4066/24

Справа № 314/4066/24

Провадження № 3/314/25/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.04.2025 м. Вільнянськ Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Швець О.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Асауленка І.О., секретар судового засідання Павлівська І.В. розглянула адміністративний матеріал, який надійшов з Бердянського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , інші відомості суду не відомі,

за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП,

встановив:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 179468 від 31.08.2024, водій ОСОБА_1 , 30.08.2024 о 23:58 год., в місті Вільнянськ Запорізького району, Запорізької області, по вулиці Зачиняєва, 16, керував транспортним засобом VOLKSWAGEN PASSAT, д.н. НОМЕР_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку, у медичному закладі у лікаря нарколога та підтверджується висновком закладу охорони здоров'я № 7865 від 31.08.2024 року, від керування транспортним засобом відсторонений шляхом залишення автомобіля на місці зупинки без порушень ПДР. Про повторність попереджено.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що за кермом автомобіля не перебував. Вину у вчиненні правопорушення не визнав. Факт керування автомобілем у стані алкогольного сп'яніння заперечував.

Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адвокат Асауленко І.О., заперечував правомірність складеного протоколу про адміністративне правопорушення відносно його довірителя, посилаючись на ряд суттєвих порушень, допущених працівниками поліції при його складанні. Просив провадження у справі щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.

Вислухавши особу, відносно якої складено протокол, захисника, свідків, оглянувши відеозапис, дослідивши обставини справи та надані суду докази, суд приходить до наступних висновків.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Суд, відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з ч. 1 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі: 1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху; 2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу; 3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об'єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення; 4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку; 5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути; 6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод; 7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху; 8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; 9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв; 10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту; 11) якщо є наявна інформація, яка свідчить про те, що водій або пасажир транспортного засобу є особою, яка самовільно залишила місце для утримання військовополонених.

До протоколу про адміністративне правопорушення долучено рапорт, в якому не зазначені причини зупинки т.з. VW PASSAT НОМЕР_2 під керуванням гр-на ОСОБА_1 , крім того, на відео, яке фіксувало правопорушення, також відсутні відомості щодо причини зупинки автомобіля, відеозйомка фіксує початок розмови працівником поліції з ОСОБА_1 про надання документів на транспортний засіб та запитанням: «що ви вживали», «від вас запах алкоголю такий стоїть». Причини зупинки транспортного засобу працівником поліції на відеозаписі не зафіксовані.

Згідно з ч. 3 ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті. Суддя зауважує, що автомобіль було зупинено в межах населеного пункту міста Вільнянськ, хоч і в темний час доби, але не під час дії комендантської години. Про підстави зупинки, передбачені ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію», поліцейським водія не було проінформовано. Долучений рапорт поліцейського суд вважає формальним, оскільки не містить реальних підстав зупинки.

Суддя вважає, що тільки цього порушення правил зупинки достатньо для визнання за правовим принципом «плодів отруйного дерева» недопустимими усіх в подальшому здобутих доказів.

Виходячи, з положень ст.8, 62 Конституції України, дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Перевіривши докази у справі на допустимість, проаналізувавши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не підтверджена наявними доказами безсумнівно, відтак, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

Керуючись статтями 247, 283, 284 КУпАП, суддя

постановив:

закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.

Суддя О.В.Швець

14.05.2025