Справа № 646/3904/25
№ провадження 3/646/1405/2025
13.05.2025 м. Харків
Суддя Основ'янського районного суду міста Харкова Блага І.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
19.04.2025 року о 08 годині 27 хвилині у м. Харкові по вулиці Краматорська, 1 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «МОСКВИЧ М21412-01», державний номер НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами, повторно протягом року, чим порушив вимоги п. 2.1«а» Правил дорожнього руху.
Тим самим ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
За цим фактом 19.04.2025 року о 09 годині 00 хвилин поліцейським 2 взводу 3 роти 2 батальйону УПП в Харківській області ДПП капралом поліції Панченко О.М. було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305055.
Крім того, 19.04.2025 року о 08 годині 27 хвилині у м. Харкові по вулиці Краматорська, 1 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «МОСКВИЧ М21412-01», державний номер НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду в установленому Законом порядку у лікаря - нарколога відмовився під відеофіксацію, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
За цим фактом 19.04.2025 року о 08 годині 50 хвилин поліцейським 2 взводу 3 роти 2 батальйону УПП в Харківській області ДПП капралом поліції Панченко О.М. було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305050.
Крім того, 19.04.2025 року о 11 годині 51 хвилині у м. Харкові по вулиці Основ'янська, 103 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «МОСКВИЧ М21412-01», державний номер НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами, повторно протягом року, чим порушив вимоги п. 2.1«а» Правил дорожнього руху.
Тим самим ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
За цим фактом 19.04.2025 року о 12 годині 40 хвилин поліцейським 1 взводу 3 роти 2 батальйону УПП в Харківській області ДПП капралом поліції Ковалем Ю.В. було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305243.
Крім того, 19.04.2025 року о 11 годині 51 хвилині у м. Харкові по вулиці Основ'янська, 103 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «МОСКВИЧ М21412-01», державний номер НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, тремтіння пальців рук, порушення мови. Від проходження медичного огляду в установленому Законом порядку у лікаря - нарколога відмовився під відеофіксацію, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
За цим фактом 19.04.2025 року о 12 годині 23 хвилин поліцейським 1 взводу 3 роти 2 батальйону УПП в Харківській області ДПП капралом поліції Ковалем Ю.В. було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305230.
Крім того, 19.04.2025 року о 13 годині 00 хвилині у м. Харкові по вулиці Краматорська, 9 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «МОСКВИЧ М21412-01», державний номер НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами, повторно протягом року, чим порушив вимоги п. 2.1«а» Правил дорожнього руху.
Тим самим ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
За цим фактом 19.04.2025 року о 13 годині 33 хвилин поліцейським 2 взводу 3 роти 2 батальйону УПП в Харківській області ДПП капралом поліції Колосніциним М.І. було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305294.
Крім того, 19.04.2025 року о 13 годині 00 хвилині у м. Харкові по вулиці Краматорська, 9 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «МОСКВИЧ М21412-01», державний номер НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду в установленому Законом порядку у лікаря - нарколога відмовився під відеофіксацію, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
За цим фактом 19.04.2025 року о 13 годині 23 хвилин поліцейським 2 взводу 3 роти 2 батальйону УПП в Харківській області ДПП капралом поліції Колосніциним М.І. було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305285.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, причина не явки суду не відома.
Враховуючи, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП постановою судді від 30.04.2025 року адміністративні матеріали справи № 646/3904/25, № 646/3914/25, 646/3909/25, № 646/3911/25, № 646/3906/25, № 646/3912/25щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, були об'єднані в одне провадження, присвоївши їм єдиний номер справи № 646/3904/25 (провадження № 3/646/1405/2025).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, підтверджується наступними доказами у справі, дослідженими та оціненими судом у їх сукупності та взаємозв'язку:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305055 від 19.04.2025;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305243 від 19.04.2025;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305294 від 19.04.2025;
- переглянутими відеозаписами на місці зупинки транспортного засобу під відеофіксацію бодікамерами про відсутність права керування транспортним засобом ОСОБА_1 ;
- довідкою, виданою інспектором ВАП УПП в Харківській області старшим лейтенантом поліції Биковою К., що згідно облікових даних баз ДДАІ НАІС ОСОБА_1 отримував посвідчення водія НОМЕР_2 ;
- довідкою про повторність;
- довідкою, виданою інспектором ВАП УПП в Харківській області старшим лейтенантом поліції Биковою К., що згідно облікових даних баз ДДАІ НАІС автомобіль «МОСКВИЧ М21412-01» державний номер НОМЕР_1 належить ОСОБА_2 ;
- копією постанови серії ЕНА № 4294692 від 18.03.2025, якою ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП;
- копією постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 07 лютого 2024 року у справі № 639/7280/23, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП та призначено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 (п'ять) років.
Частиною п'ятою статті 126 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Так, ч. 2 ст. 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Пункт 2.1 «а» Правил дорожнього руху України закріплює, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Отже, під час розгляду справи встановлено, що 19.04.2025 року, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Разом з тим, з матеріалів провадження вбачається, що ОСОБА_1 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за ст. 126 КУпАП, але продовжує керувати транспортними засобами без права керування ними, будучи обізнаним про наявність відповідних судових рішень. Ці обставини та систематичність правопорушень можуть свідчити про наявність ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 КК України.
Статтею 253 КУпАП визначено, що якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Тобто, за змістом цієї правової норми суддя, суд можуть повідомляти прокурора або органи досудового розслідування про ймовірні порушення закону, встановлені під час розгляду справи про вчинення адміністративного правопорушення, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
За таких обставин, суддя приходить до висновку про наявність підстав для направлення матеріалів органу досудового розслідування для проведення досудового розслідування з метою перевірки наявності у діянні ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 КК України.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується наступними доказами у справі, дослідженими та оціненими судом у їх сукупності та взаємозв'язку:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305050 від 19.04.2025, в якому зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, під відеофіксацію бодікамерою;
У зазначеному протоколі, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, викладено вищевказані фактичні обставини, він містять підпис особи, що склала протокол та відмітку про відмову від підпису особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305230 від 19.04.2025, в якому зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, під відеофіксацію бодікамерою;
У зазначеному протоколі, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, викладено вищевказані фактичні обставини, він містять підпис особи, що склала протокол та підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 305285 від 19.04.2025, в якому зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, під відеофіксацію бодікамерою;
У зазначеному протоколі, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, викладено вищевказані фактичні обставини, він містять підпис особи, що склала протокол та відмітку про відмову від підпису особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
- переглянутими відеозаписами, на яких зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу під відеофіксацію бодікамерами;
- направленнями на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
- довідкою, виданою інспектором ВАП УПП в Харківській області старшим лейтенантом поліції Биковою К., що згідно облікових даних баз ДДАІ НАІС ОСОБА_1 отримував посвідчення водія НОМЕР_2 .
Частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким порядок визначений Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735.
Так, з огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану (п.2 розділу І Інструкції). Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п.3 розділу І Інструкції). Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість (п.4 розділу І Інструкції).
Згідно з п. 6 розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться:
- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
- лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Таким чином, проаналізувавши усі наявні у справі докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за тих фактичних обставин, як вони викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, є доведеною.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст. ст. 33-35 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами.
Крім того, при накладанні адміністративного стягнення, суд враховує положення ст. 36 КУпАП, яка закріплює, що якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд приходить до висновку про наявність правових підстав до застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення, за правилами ст. 36 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 5 ст. 126 КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами на строк сім років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 33, 34, 35, 36, 126, 130, 253, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 7 (сім) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Реквізити для сплати штрафу на користь держави: отримувач коштів: ГУК Харківськ обл/Харків обл/21081300, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету 21081300, призначення платежу адміністративне стягнення у сфері забезпечення дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 копійок.
Направити до Відділу поліції № 1 Харківського районного управління поліції № 1 ГУНП в Харківській області матеріали для проведення досудового розслідування з метою перевірки у діянні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ознак кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 КК України.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 діб з дня її винесення.
Суддя І.С. Блага