Справа №707/1686/25
Провадження №3/707/781/25
13 травня 2025 року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області в особі судді Бароніна Д.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від ГУ ДПС у Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який є ліквідатором ТОВ «ДТС Холдінг Україна», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 05.05.2025 № 216/23-00-07-11, за результатами проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «ДТС Холдінг Україна», за місцем фактичного провадження діяльності за адресою: Черкаська область, м. черкаси, вул. Припартова, буд. 42/1, оформленої актом від 10.04.2025 № 4774/23-00-07-01-01/40903789 встановлено, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134 ст.134, п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, ст. 1, ст. 4, ч. 1, ч. 2 ст. 9 Закону України від 16.07.1999 року за №996-ХІ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.1.2, пп. 2.1 і 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року за №88, п.3 розділу III Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 №73, п.5, п.7 П(С)БО №15 «Дохід» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 року №290, зареєстрованого Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за №860/4153, пп.б, 8 П(С)БО 14 «Оренда», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.07.2000 №181, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.08.2000 р. №487/4708, пп.20, 21 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за №27/4248, п.5.5 Стандарту №25 «Спрощена фінансова звітність», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 №39, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2000 за № 161/4382, абзацу другого розділу І Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. №291, п.З.13 розд. III наказу Міністерства фінансів України від 28 березня 2013 року №433 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності», наказ Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28 квітня 2017 року № 467), в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму встановлено заниження податку на прибуток на загальну суму 890647 грн.: з них за 2018 рік на суму 19028 грн., за 2019 рік на суму 50250 грн, за 2020 рік на суму 173713 грн., за 2021 рік на суму 322821грн, за 2022 рік на суму 314536 , за 2024 рік на суму 10299 грн., за півріччя 2024 року на суму 270433 грн., в тому числі за 2 квартал 2024 року на суму 270433 грн., та зменшено об'єкт оподаткування на суму 53859 грн в т ч за 2023 рік на суму 53859 грн .
Дослідивши вищевказані матеріали, суд вважає, що дану справу про адміністративне правопорушення необхідно направити до органу, який складав відповідний протокол, на доопрацювання для їх належного оформлення, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог частини першої статті 256 КУпАП, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами при розгляді справ по адміністративним правопорушенням є фактичні дані, на підставі яких відповідно до закону встановлюються наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні, та інші обставини, які мають значення для вірного та об'єктивного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями потерпілих, свідків, висновками, речовими доказами, а також іншими доказами.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах доходів і зборів, а також процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення, розгляду справ про адміністративні правопорушення органами доходів і зборів, ведення діловодства у справах про адміністративні правопорушення, а також забезпечення належного розгляду скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення, встановлено Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України №566 від 02.07.2016 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.07.2016 року за № 1046/29176.
Відповідно до п. п. 12, 13 Розділу ІІ Інструкції, у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушеннявід 05.05.2025 № 216/23-00-07-11, даний протокол був складений без участі ОСОБА_1 . Разом з тим, в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про час та місце складення протоколу про адміністративне правопорушення (зворотні поштові повідомлення, розписки про отримання, тощо), а також докази того, що йому направлялось запрошення рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Суд зазначає, що допущені порушення в оформленні матеріалів про адміністративне правопорушення призвели до того, що особа, яка притягається до відповідальності, не обізнана ані з результатами проведеної фактичної перевірки, ані з фактом складення протоколу про адміністративне правопорушення стосовно неї, у зв'язку з чим, дана особа була позбавлена права надавати пояснення та зауваження щодо змісту протоколу, користуватися процесуальними правами, наданими йому ст. 268 КУпАП, які останньому також не роз'яснювались.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення здійснена без дотримання вимог ст. 256 КУпАП, що унеможливлює призначення справи до розгляду та робить неможливим повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи, а тому вищевказані матеріали про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до установи, яка їх надіслала до суду, на доопрацювання для їх належного оформлення.
Крім того, суд роз'яснює, що належне виконання обов'язку щодо підготовки матеріалів адміністративної справи та необхідність їх оформлення необхідно провести терміново з врахуванням ст. 38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 7, 256, 278, 283 КУпАП, суд -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до ГУ ДПС у Черкаській області на доопрацювання для їх належного оформлення.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя Д. Б. Баронін