Рішення від 13.05.2025 по справі 440/9261/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/9261/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/9261/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

01.08.2024 ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача в частині відмови у наданні йому відстрочки від мобілізації на підставі абзацу 3 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зобов'язавши РТЦКСП повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання права на відстрочку від мобілізації згідно із вказаною нормою.

В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, який за наслідками розгляду заяви позивача про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з огляду на об'єктивну необхідність позивача здійснювати утримання трьох дітей віком до 18 років не врахував, що той не підлягає призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та відмовив у наданні відстрочки від призову.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову було залишено без задоволення.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити (а.с. 69-70). В обґрунтування відзиву посилається на те, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці. Разом з цим, відповідно до Додатку 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, серед переліку документів, що додаються до заяви, необхідним є свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного. Позивачем, до заяви про надання відстрочки було надано копії документів, проте два свідоцтва про народження містили відомості про те, що батьком дітей є інша особа. Отже подані документи не відповідали вимогам додатку 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560. Відповідно у відповідача була достатня підстава відмовити у задоволенні заяви про надання відстрочки військовозобов'язаному ОСОБА_1 .

Правом на подачу відповіді на відзив позивач не скористався.

Розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 10.07.2024 звернувся до голови комісії РТЦКСП із заявою встановленої форми відповідно до Додатку 4 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, в якій повідомив, що він є особою, яка на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив розглянути його заяву та оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Про результати розгляду заяви та прийняте рішення просив повідомити йому письмового за адресою, що зазначена у заяві (а.с. 27).

До заяви позивач додав: копію паспорта та РНОКПП, копію військового квитка серії НОМЕР_1 , копію свідоцтва про шлюб, копію паспорта РНОКПП ОСОБА_2 (дружини), копію довідки про внесення відомостей до ЄДДР, копію витягу з ДРАЦС, копію посвідчення Управління соціального захисту населення Полтавської райдержадміністрації серії НОМЕР_2 від 09.11.2023, копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 від 09.02.2011, копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_4 від 07.11.2007, копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 серії НОМЕР_5 від 06.02.2017, розрахунок заборгованості по аліментам, довідку про неотримання аліментів, акт про встановлення факту проживання ОСОБА_1 від 10.07.2024, витяг №914/09-27 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 09.07.2024 (а.с. 75-86).

Згідно з повідомленням начальника дев'ятого відділу РТЦКСП від 29.07.2024 №96/3/4199, Комісією РТЦКСП розглянуто заяву ОСОБА_1 та подані документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до абзацу (за наявності) - пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". За результатами розгляду повідомлено, що протоколом від 13.07.2024 №9 Комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, а також повідомила, що він підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причини відмови: за наявними документами батьком двох дітей вказано не заявника (а.с. 87).

Позивач вважає дії РТЦКСП щодо відмови у наданні йому відстрочки від мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в рамках окресленого предмету спору, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Згідно з пунктом 4 Указу №69/2022, призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21.10.1993 №3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (надалі - Закон №3543-ХІІ в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Мобілізація, за визначенням наведеним у ст. 1 Закону №3543-ХІІ, - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону №3543-ХІІ визначені підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Зокрема, п. 3 ч. 1 ст.23 Закону №3543-ХІІ передбачає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (надалі - Порядок №560), яким визначено, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до п. п. 56, 57 Порядку №560 (у редакції, чинній станом на момент прийняття спірного рішення), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Відповідно до п. 58 Порядку №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відповідно до п. 60 Порядку №560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Предметом доказування у цій справі є обставини перебування на утриманні позивача трьох і більше дітей віком до 18 років.

Позивач звертаючись 10.07.2024 особисто із заявою до голови комісії РТЦКСП просив оформити на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

За результатами опрацювання поданих позивачем документів відповідач 13.07.2024 прийняв рішення, оформлене протоколом №9, про відмову у наданні відстрочки у зв'язку з тим, що за наявними документами батьком двох дітей вказано не заявника.

Про прийняте рішення позивача проінформовано повідомленням від 29.07.2024 №96/3/4199 начальника дев'ятого відділу РТЦКСП.

Перевіряючи обставини, які аналізувалися відповідачем та були покладені в основу висновку про відсутність підстав для надання відстрочки, суд встановив, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 від 07.11.2007 ОСОБА_6 та ОСОБА_7 є батьками ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) (а.с. 82).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 від 09.02.2011 ОСОБА_6 та ОСОБА_7 є батьками ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) (зворот а.с. 81).

Свідоцтвом серії НОМЕР_8 від 10.01.2023 підтверджується факт укладення 10.01.2023 шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_7 (після державної реєстрації шлюбу прізвище ОСОБА_8 ).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_9 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) (а.с. 83).

Тож дійсно, як і стверджує відповідач, ОСОБА_1 не є батьком дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , натомість їх батьком є ОСОБА_6 .

Як зазначалося вище, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Згідно з Додатком 5 до Порядку №560, документами, що підтверджують право на відстрочку на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", є свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.

Отже, вказана норма містить таку обов'язкову умову для надання відстрочки як наявність свідоцтва про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного.

Однак позивач до переліку документів, доданих до заяви на отримання відстрочки від мобілізації, надав свідоцтва про народження дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , батьком яких значиться інша особа - ОСОБА_6 .

З огляду на з'ясовані обставини справи суд доходить висновку про те, що оскільки позивач не надав відповідачу документів, у тому числі з урахуванням вимог Додатку 5 до Порядку №560, щодо підтвердження підстав для надання відстрочки відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", тобто документів на підтвердження факту його батьківства щодо усіх трьох дітей, то відповідач обґрунтовано відмовив ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову, а тому рішення, оформлене протоколом №9 від 13.07.2024, у цій частині є законним та обґрунтованим.

За таких обставин суд визнає заявлений позов безпідставним, у зв'язку з чим залишає його без задоволення у повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише із сум сплаченого позивачем за звернення до суду з цим позовом судового збору у розмірі 1211,20 грн, відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/9261/24 - залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_10 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ; АДРЕСА_2 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун