Рішення від 13.05.2025 по справі 380/2792/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2025 рокусправа №380/2792/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Позаштатна військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 про взяття позивача на військовий облік та направлення до військової частини НОМЕР_3 , оскільки вони прийняті без належного обґрунтування та з порушенням ст. 14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та ч. 2 ст. 19 Конституції України;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 зняти позивача з військового обліку відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Позивач обгрунтовує позовні вимоги тим, що 12 січня 2025 року представники ІНФОРМАЦІЯ_3 безпідставно зупинили його, після чого примусово доставили до позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після формального огляду було видано довідку №12240 від 12.01.2025 року про придатність до військової служби, на підставі якої його взяли на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 , направили до військової частини НОМЕР_3 , де він перебуває з 18 січня 2025 року. У довідці ВЛК відсутнє посилання на статтю Розкладу хвороб, затвердженого Постановою КМУ №402 від 14.05.2022 року, яка б обґрунтовувала придатність позивача до військової служби. Також при прийнятті рішень щодо військового обліку та мобілізації не було враховано стан здоров'я позивача, зокрема те, що раніше він перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , де мав бути знятий з нього через бронхіальну астму. Відповідно до ст. 14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», взяття на військовий облік можливе лише після належного медичного огляду з урахуванням Розкладу хвороб .

Представник позивача подав заяву, у якій зазначив, що після подання позовної заяви йому стало відомо про нову доказову інформацію, яка має важливе значення для розгляду справи та підтверджує неправомірність дій відповідача. 07.02.2025 року було сформовано військово-обліковий документ, згідно з яким він знятий з військового обліку та має статус "не військовозобов'язаний", документ дійсний до 12.02.2026 року. Вказана підстава зняття - "військовослужбовці". Водночас зазначено, що рішення ВЛК від 12.01.2025 року визнало його "придатним" до військової служби. Зазначений документ ще раз підтверджує протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки всупереч ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» його було повторно взято на військовий облік, незважаючи на те, що він вже мав офіційний статус особи, знятої з військового обліку. Таким чином, відповідач незаконно змінив його статус, що свідчить про фактичне подвійне облікування особи, що є порушенням законодавства, відсутність підстав для направлення його у військову частину НОМЕР_3 , підтвердження необхідності скасування незаконного рішення ВЛК та ТЦК .

Відповідач відзиву на позов не подав, третя особа пояснень до суду не подала.

Ухвалою суду від 14.02.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Позаштатну військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ).

Ухвалою суду від 14.02.20251 у задоволенні заяви представника заявника Стегніцького А.М. від 12.02.2025 про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою суду від 20.02.2025 у задоволенні клопотання представника позивача про призначення судово - медичної експертизи в адміністративній справі № 380/2792/25 відмовлено.

Ухвалою суду від 20.02.2025 клопотання представника позивача про витребування доказів в адміністративній справі №380/2792/25 - задоволено частково. Витребувано з ІНФОРМАЦІЯ_6 належним чином завірені копії документів, які стали підставою для взяття на військовий облік та подальшого зняття з такого за станом здоров'я ОСОБА_1 .

З'ясувавши обставини справи на які представник позивача посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, подані стороною, суд встановив такі правовідносини та відповідне їм правове регулювання.

Довідкою №12/240 від 12.01.2025, виданою військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно солдата запасу ОСОБА_3 , 26.06.1982 встановлено, що проведено медичний огляд позаштатною військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 12.01.2025, діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025): здоровий. На підставі статті - графи ІІ Розкладу хвороб, графи 1-11 ТДВ- придатний до військової служби.

Згідно витягу з наказу №13 від 13.01.2025 ОСОБА_1 вважати призваним на військову службу 13.01.2025, виключити з обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 на направити у команду НОМЕР_3 , згідно поіменного списку № 767.

Відповідно до довідки №331/1 від 30.01.2025 виданої військовою частиною НОМЕР_3 , солдат ОСОБА_3 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації, на особливий період у військовій частині НОМЕР_3 з 13 січня 2025 року по теперішній час.

Згідно витягу з військово-облікового документа, сформованого системою Резерв +, ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_3 постановою ВЛК 12.01.2025 визнаний придатний.

Позивач не згідний з рішенням про взяття позивача на військовий облік та направлення до військової частини НОМЕР_3 та звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.

Частиною 2статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.

На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII.

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно із частиною 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ст. 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.

Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII, у редакції від 18.05.2024) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно із частиною 5 статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього визначені в статті 37 Закону №2232-ХІІ.

Пунктом 2 частини першою ст.37 Закону визначено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.

Окрім того, згідно пункту 2 розділу «Загальні питання» Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Представником відповідача долучено витяг з військово-облікового документа, сформованого системою Резерв +, у якому зазначено, що 12.01.2025 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 визнаний придатний, взято на військовий облік 12.01.2025 у ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Як встановлено судом на підставі довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 №12/240 від 12.01.2025 позивач визнаний - здоровий та придатний до військової служби, чим спростовано обгрунтування позивача про неврахування його стану здоров'я.

Посилання позивача на медичну книгу військовослужбовця не може бути підставою для задоволення позову, так як такі виникли після виникнення спірних правовідносин. Згідно сталої практики Верховного Суду суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності медичного висновку виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, за правилами, встановленими статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 про взяття позивача на військовий облік та направлення до військової частини НОМЕР_3 до задоволення не підлягають.

Так як, позовна вимога про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 зняти позивача з військового обліку відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» є похідною вимогою, у задоволенні її слід відмовити.

Судові витрати не розподіляються.

Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Позаштатна військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Позаштатна військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ).

СуддяКухар Наталія Андріївна