12 травня 2025 рокусправа № 380/24154/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Клочко Н.С.
за участю:
представника відповідача - Кравціва Р.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійих вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до Міністерство оборони України, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати частково рішення у формі протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №189/168 від 16.08.2024 року, в частині призначення одноразової допомоги матері, загиблого ОСОБА_5 у розмірі 1/3 частини 15 000 000 грн, в сумі 5 000 000 грн;
зобов'язати як головного розпорядника бюджетних коштів, прийняти відповідне рішення про виплату у повному обсязі одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини її сина ОСОБА_5 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначає, що має право на призначення їй частки одноразової грошової допомоги в сумі 15 000 000 грн, оскільки є єдиним членом сім'ї свого сина, яка в силу приписів ст. 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відноситься до категорії осіб, які мають право на призначення одноразової грошової допомоги. Станом на 06.11.2024 року заяви про виплату одноразової грошової допомоги від дітей померлого ОСОБА_5 (разом з документами, що свідчить про наявність або відсутність у них права на частку відповідної допомоги), або нотаріально засвідчені заяви зазначених осіб про відмову від часток допомоги до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України не надходили. Тобто повнолітні діти загиблого ОСОБА_5 із заявами про призначення та нарахування їм одноразової грошової допомоги, резервування їх частки тощо не звертались. Водночас у зв'язку із досягненням повноліття діти загиблого ОСОБА_5 не мають правового статусу дітей та станом на день загибелі військовослужбовця ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) відповідно до ч. 1 ст. 16-1 Закону №2011-XII не відноситься до осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Стверджує, що відповідач при розподілі одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 2 Постанови №168, між її отримувачами, безпідставно відніс до осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі військовослужбовця - повнолітніх дітей ОСОБА_5 .
Відповідач у відзиві вказав, що станом на сьогодні, інформації щодо заяв про виплату одноразової грошової допомоги від зазначених осіб у зв'язку із загибеллю батька на адресу Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони не надходило, так як наслідок на розгляд Комісії не подавалось, у зв'язку з чим залишок одноразової грошової допомоги залишається нерозподіленим. Відповідна нерозподілена частка допомоги може бути призначена після надання зазначеними особами документів, які, відповідно до Сімейного кодексу України підтверджують, що повнолітні діти були членами сім'ї загиблого батька ОСОБА_5 , які, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підтверджують їх перебування на утриманні загиблого батька, чи закінчення строку на звернення для отримання частки допомоги (3 роки з дня загибелі військовослужбовця). Зважаючи на викладене, доводи Позивача про те, що вона є єдиними членом сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 та що лише вона має право на призначення одноразової грошової допомоги у розмірі 15 000 000 грн, спростовуються зазначеним у відзиві доводами.
У своїх поясненнях ІНФОРМАЦІЯ_3 посилається на ті ж обставини, що й відповідач у відзиві на позовну заяву.
Представник відповідача проти позову заперечує, просить в його задоволенні відмовити повністю.
Ухвалою суду від 04.12.2024 року відкрито спрощене позовне провадження.
Ухвалою суду від 03.02.2025 року справу вирішено розглядати в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 17.03.2025 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 22.04.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Відповідно до сповіщень, які наявні в матеріалах справи, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 при виконанні бойового завдання в районі Серебрянського лісу Донецької області під час мінометного обстрілу з боку збройних сил російської федерації отримав тяжкі поранення, несумісні з життям.
Відповідно до витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 31.03.2024 року №2175 травма, поранення, які призвели до смерті ОСОБА_5 та причина смерті, так, пов'язані із захистом Батьківщини.
Позивач звернулася до начальна ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою від 29.04.2024 року, в якій просила виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю (смертю) ІНФОРМАЦІЯ_2 сина ОСОБА_5 .
Відповідно до висновку ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2024 року члени сім'ї, батьки, утриманці, яким можливе призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю ОСОБА_5 : мати ОСОБА_1 ; батько ОСОБА_6 - помер ІНФОРМАЦІЯ_6 ; дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 - із заявою не зверталась, відмовляється надавати відмову; син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 - із заявою не звертався, відмовляється надавати відмову.
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 16.08.2024 року №189/168 комісія дійшла висновку про призначення позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 1/3 частини 15000000 грн. в сумі 5000000 (п'ять мільйонів) грн.. 00 коп.
Листом від 06.11.2024 року відповідач повідомив представника позивача, що від дітей загиблого ОСОБА_2 , ОСОБА_3 документи та відомості, які знаходяться у їх особистому розпорядженні та свідчать про наявність або відсутність у них права на частку допомоги, не надходили.Вичерпна інформація про те, чи перебували повнолітні діти військовослужбовця на його утриманні, відсутня. Про свої наміри щодо реалізації права на допомогу вони також не повідомляли.
Змістом спірних правовідносин є призначення одноразової допомоги (15000000 грн. 00 коп.) матері загиблого ОСОБА_5 у розмірі 1/3 частини в сумі 5 000 000 грн. 00 коп.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 ст.16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-ХІІ) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: 1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби (підп.1 п.2 ст.16 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 16-1 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Наведена норма визначає чітке коло осіб, які мають право на отримання згаданої допомоги.
Відповідно до підп. «а» п.1 ст.16-2 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України (п.3 ст.16-2 Закону № 2011-ХІІ).
Абзацом першим п.1 ст.16-3 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.
Відповідно до абзацу другого п.1 ст.16-3 Закону № 2011-ХІІ у разі відмови однієї з осіб, зазначених у пункті 4 статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а також якщо одна із таких осіб у строк, встановлений пунктом 9 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання такої допомоги, у рівних частках.
Абзацом третім цієї норми передбачено, що особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Відмова від призначення та отримання одноразової грошової допомоги від імені малолітніх, неповнолітніх дітей загиблої (померлої) особи, а також недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, не допускається (абзац шостий п.1 ст.16-3 Закону № 2011-ХІІ).
Особи, які мають право на одноразову грошову допомогу, можуть відмовитися від її призначення та отримання шляхом подання заяви, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально (абзац дев'ятий п.1 ст.16-3 Закону № 2011-ХІІ).
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 “Про введення воєнного стану в Україні»», №69 “Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Постанова №168).
Абзацом першим п.2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Відповідно до абзацу другого п.2 Постанови №168 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Абзацом третім цієї норми передбачено, що у разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку (абзац четвертий п.2 Постанови №168).
Наказом Міністерства оборони України від 25.01. 2023 року № 45 затверджено Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок №45).
Пунктом 1.2 розділу І Порядку №45 передбачено, що одноразова грошова допомога ОГД призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).
Відповідно до п.1.3 розділу І Порядку №45 сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця (п.1.4 розділу І Порядку №45).
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання ОГД, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на ОГД. Відмова засвідчується відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Особам, які мають право на ОГД, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами (п.1.4 розділу І Порядку №45).
Якщо після призначення та виплати ОГД у повному розмірі, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку (п.1.6 розділу І Порядку №45).
Пунктом 1.7 цієї норми передбачено, що ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦКСП) незалежно від місця реєстрації заявника.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 при виконанні бойового завдання в районі Серебрянського лісу Донецької області під час мінометного обстрілу з боку збройних сил російської федерації загинув, отримавши тяжкі поранення, несумісні з життям.
Позивач, як мати загиблого сина під час захисту Батьківщини, звернулася до відповідача для виплати їй одноразової грошової допомоги в розмірі 15 000 000 гривень, передбаченої абзацом першим п.2 Постанови №168.
Відповідач, приймаючи рішення про часткове задоволення її заяви та виплати 1/3 частки від 15000000 гривень (5000000 гривень), керувався тим, що у загиблого ОСОБА_5 наявні двоє дітей 2000 та 2001 року народження, які можуть претендувати на свої частки згаданої грошової допомоги по 5000000 гривень кожен.
Суд звертає увагу, що стаття 16-1 Закону № 2011-ХІІ у редакції, чинній на момент смерті ОСОБА_5 , чітко передбачала, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, серед інших, мають батьки, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
На день смерті ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 його діти були повнолітніми: дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Відтак, вони, з урахуванням зазначеної норми, не є особами, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні будь-які відомості та відповідачем не доведено, що діти загиблого ОСОБА_5 були його утриманцями.
За таких обставин, треті особи не повинні були подавати нотаріально засвідчені заяви про відмову від отримання одноразової грошової допомоги.
Як наслідок, суд дійшов висновку, що позивач, як мати загиблого, є єдиною особою в розумінні ст.16-1 Закону №2011-ХІІ, яка має право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому підп. «а» п.1 ст.16-2 Закону № 2011-ХІІ та п.2 Постанови №168, а саме 15000000 гривень.
Більше того, в матеріалах справи наявні клопотання ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , в яких вони зазначають, що проти позовних вимог бабці, яка є позивачем, не заперечують. Просять суд ухвалити рішення, яким її позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
При цьому, судом не беруться до уваги інші твердження відповідача, з огляду на встановлені обставини.
З огляду на викладене, рішення у формі протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №189/168 від 16.08.2024 року в частині призначення одноразової допомоги матері загиблого ОСОБА_5 у розмірі 1/3 частини 15 000 000 гривень, в сумі 5 000 000 гривень, не відповідає критеріям правомірності передбаченим п.1 та п.3 ч.2 ст.2 КАС України.
Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.2 ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення у формі протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №189/168 від 16.08.2024 року в частині призначення одноразової допомоги матері загиблого ОСОБА_5 ОСОБА_1 розмірі 1/3 частини 15 000 000 гривень, в сумі 5 000 000 гривень.
Зобов'язати Міністерство оборони України (адреса: м.Киїів, пр.Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) прийняти рішення про виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у повному обсязі одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини її сина ОСОБА_5 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", з урахуванням раніше виплаченої суми.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (адреса: м.Киїів, пр.Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне рішення складено 13 травня 2025 року.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович