13 травня 2025 року м. Ужгород№ 260/5096/24
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Гебеш С.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі -відповідач), у якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову в перерахунку пенсії від 03.07.2024 №183450031607 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок та виплату пенсії, у зв'язку з наданими додатковими документами, з урахуванням архівної довідки про заробітної плати від 10.06.2024 року №1084, архівної довідки від 10.06.2024 року №1085 та з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що не погоджується з рішенням відповідача про відмову в перерахунку його пенсії на підставі поданих довідок, з посиланням на відсутність акту, оскільки його робота підтверджується архівною довідкою, та трудовою книжкою. Вказує на те, що перевірка відомостей викладених у довідці про заробітну плату є обов'язком саме пенсійного органу, який відповідно до розділу IV Порядку №22-1, має право перевіряти обґрунтованість видачі документів, які надаються пенсіонерові для здійснення перерахунку пенсії.
Ухвалою закарпатського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи та встановлено строк для подання відзиву відповідачем.
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги позивача не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. Заперечуючи проти позову вказує на те, що позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про зміну періоду заробітної плати 60 місяців до 01.07.2000 року. До заяви надав довідку №1085 від 10.06.2024 року про заробітну плату за період роботи з січня 1994 року по грудень 1998 року, видану Сумською міською радою. Заяву про перерахунок пенсії за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Закарпатській області та прийнято рішення від 03.07.2024 року про відмову у перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати до 01.07.2000 року до підтвердження довідки про заробітну плату за результатами перевірки. Разом з тим, зазначено, що за результати дослідження перевірки архівної довідки від 10.06.2024 року №1085 розбіжностей загальних сум заробітку в розрізі місяців не встановлено, з сум заробітку утримані страхові внески. У зв'язку з вказаним за результатами перевірки в разі доцільності буде проведено перерахунок пенсії з врахуванням періодів заробітку із січня 1994 року по грудень 1998 року.
Відповідно до положень ч. 5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.
Позивачу 10.06.2024 року Виконавчим комітетом Сумської міської ради була видана архівна довідка №1084.
У довідці зазначено про те, що у документах архівного фонду відкритого акціонерного товариства "Сумське обласне підприємство "Сумиоблагротехсервіс" м. Суми в особових картках працівників, звільнених за 2021 рік є такі записи про роботу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 :
11.07.1989 ИТЦ "Сумиагроснаб" вод. погрузчика 3 р. Пр. 67/к 11.07.89 г (так у документі) (запис зроблений в особовій картці звільнених працівників за 2001 рік у графі "Назначения и перемищения");
24.Х.01 р. ст. 38 КЗПП України Н. №3051 К від 22.10.01 р. (так у документі) (запис зроблений в особовій картці звільнених працівників за 2001 рік графі "Дата и причина увольнения".
Підстава: ф. 498, оп 2-К, с. 22, а. 79-79зв.
До вказаної довідки додано також історичну довідку Публічного акціонерного товариства "Сумиоблагротехсервіс" за 1990-2020 року (а.с. 15).
Вказана довідка скріплена підписами секретаря Сумської міської ради, начальника архівного відділу Сумської міської ради та відтиском печатки Виконавчого комітету виконавчого комітету Сумської міської ради.
Судом встановлено, що звернення позивача про перерахунок його пенсії та зарахування періоду роботи згідно вказаної довідки, розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області та 03.07.2024 прийнято рішення №183450031607 яким відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії, оскільки відсутній акт перевірки щодо підтвердження достовірності видачі довідки від 10.06.2024 року №1085 про заробітну плату за період з 1994-1998 рр та первинних документів.
Вважаючи відмову у перерахунку пенсії на підставі довідки №1085 від 10.06.2024, виданої виконавчим комітетом Сумської міської ради, протиправною позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2013. (далі Закон №1058).
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п'ятий частини 1 статті 40 Закону №1058).
Отже умовою врахування для обчислення пенсії заробітної плати за період страхового стажу до 01.07.2000 є підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону №1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». (далі Порядок №22-1).
Пунктом 1.1 Порядку №22-1 передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Згідно підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
Для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
З аналізу вказаних норм вбачається, що за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Довідка про заробітну плату має містити назви первинних документів, на підставі яких її видано, місцезнаходження таких документів, за яким можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Судом встановлено, що позивачем при поданні заяви про перерахунок пенсії була надана довідка №1085 від 10.06.2024 видана Виконавчим комітетом Сумської міської ради. Вказана довідка підписана секретарем Сумської міської ради та начальником архівного відділу Сумської міської ради та видана на підставі особових рахунків за 1990-1999 роки. Крім того, позивачем також надано історичну довідку Публічного акціонерного товариства "Сумиоблагротехсервіс" за 1990-2020 роки, в якій вказано правонаступників такого.
Отже, з наведеного слідує, що Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області було обізнане із юридичною адресою та фактичним місцезнаходженням архівних документів.
Суд вказує на те, що обов'язок щодо проведення перевірки довідки про заробітну плату покладений на відповідача.
Із наданого відповідачем відзиву вбачається, що на підставі наказу від 29.07.2024 року №536 та направлення виданого Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Сумській області головним спеціалістом контрольно-перевірочної роботи управління контрольно-перевірочної роботи Тетяни Забари 02.08.2024 року проведена перевірка.
За результатами дослідження перевірки архівної довідки від 10.06.2024 року №1085 розбіжностей загальних сум заробітку в розрізі місяців не встановлено. З сум заробітку утримані страхові внески.
Разом з тим, враховуючи те, що оскаржуване рішення про відмову у перерахунку пенсії прийнято відповідачем 03.07.2024 року, тобто раніше, ніж проведена перевірка 02.08.2024 року, то суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не врахував до заробітку позивача для перерахунку пенсії довідку №1085 від 10.06.2024 видану виконавчим комітетом Сумської міської ради.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).
Таким чином, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.06.2024 №1085 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії на підставі поданої довідки.
Що стосується довідки від 10.06.2024 року №1084, яка зазначається позивачем у прохальній частині, то така позивачем до матеріалів справи не надана, як і не надано доказів її подання до органів пенсійного фонду, рішення щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі такої пенсійним органом не приймалося, а тому відсутні підстави для здійснення відповідачем перерахунку пенсії на підставі довідки №1084 від 10.06.2024 року.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, наявність правових підстав для задоволення позову частково, із зазначених у рішенні підстав.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні ді - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 03.07.2024 №183450031607 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням архівної довідки № 1085 від 10.06.2024 року, виданої Виконавчим комітетом Сумської міської ради.
В задоволенні решти позовних - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяС.А. Гебеш