(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
12 травня 2025 року м. Житомир Справа № 240/30540/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Капинос О.В., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , про зобов"язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням суду від 15.01.2024 позов задоволено частково.
Зобов"язано здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.05.2023.
Ухвалою від 13.03.2025 зобов"язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання судового рішення від 15.01.2024 у справі №240/30540/23 протягом одного місяця з дня отримання копії ухвали.
09.04.2025 відповідач надіслав до суду звіт про виконання судового рішення. У звіт зазначив, що в результаті перерахунку на виконання рішення суду загальний розмір пенсії з 01.05.2023 складає 34400,84 грн. До виконання рішення №240/30540/23 було проведено перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 у справі №240/8979/23. В результаті перерахунку на виконання Рішення №240/8979/23 загальний розмір пенсії з 01.03.2023 складає 34400,84 грн. В результаті перерахунку на виконання Рішення №240/8979/23 загальний розмір пенсії з 01.03.2024 складає 36356,24 грн. На виконання рішення №240/30540/23 доплата за період з 01:05.2023 по 30.04.2024 відсутня оскільки нарахований розмір пенсії дорівнює розміру, встановленому на виконання рішення №240/8979/23 . З 01.05.2024 пенсія виплачувалась у розмірі 36356,24 грн. З 01.01.2025 виплата пенсії здійснюється з урахуванням вимог постанови КМУ №1 від 03.05.2025, яка становить 28378,27 грн. Таким чином, рішення суду виконано.
Позивач надіслав до суду заяву, в якій просить відмовити у прийнятті звіту. Зазначає, що з 01.05.2023 відповідач здійснив перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром. Разом з тим, 06.01.2025 на картковий рахунок надійшла пенсії у розмірі 28378,27 грн. Відповідно до розрахунку пенсії станом на 01.01.2025, підсумок пенсії з надбавками 36356,24 грн., з урахуванням максимального розміру - 28378,27 грн. Таким чином, відповідач протиправно з 01.01.2025 зменшив розмір пенсії всупереч визначеному судовим рішенням зобов"язанню. Такі дії суперечать судовому рішенню.
Відповідно до ч.1 ст.382-2 КАСУ суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи вказані положення, суд вважає за можливе розглянути звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення у порядку письмового провадження.
Перевіривши обґрунтованість мотивів, покладених відповідачем в основу звіту про виконання судового рішення, дослідивши докази, подані до такого звіту, а також матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої-другої статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з частинами першою-другою статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За змістом ч. 1-2 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Як свідчать долучені до звіту протоколи перерахунку пенсії, на виконання рішення №240/30540/23 Головним управлінням здійснено перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2023 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
В результаті перерахунку на виконання рішення суду загальний розмір пенсії з 01.05.2023 складає 34400,84 грн., в тому числі:
- основний розмір пенсії - 20945,92 грн. (ГЗ 29922,74x70%);
- індексація 2022 - 2932,43 гри.;
- індексація 2023 - 1500,00 грн.;
- збільшення основного розміру пенсії 25% - 6344,59 грн.;
- щомісячна доплата до 2000,00 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (за рішенням суду) - 2000,00 грн;
- підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи - 627,90 грн.;
- цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи - 50,00 грн.
До виконання рішення №240/30540/23 було проведено перерахунок та нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2023 у справі №240/8979/23, яким було зобов'язано Головне управління здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 без обмеження максимальним розміром та із урахуванням індексації, нарахованої йому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", врахувавши при цьому раніше виплачені суми.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії з 01.03.2023, в результаті перерахунку на виконання рішення №240/8979/23 загальний розмір пенсії з 01.03.2023 складає 34400,84 грн., в тому числі:
- основний розмір пенсії - 20945,92 грн. (ГЗ 29922,74x70%);
- індексація 2022 - 2932,43 грн.;
- індексація 2023 - 1500,00 грн.;
- збільшення основного розміру пенсії 25% - 6344,59 грн.;
- щомісячна доплата до 2000,00 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (за рішенням суду) - 2000,00 грн;
- підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни З грзши - 627,90 грн.;
- цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни З групи - 50,00 грн.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії з 01.03.2024, в результаті перерахунку на виконання рішення №240/8979/23 загальний розмір пенсії з 01.03.2024 складає 36356,24 грн., в тому числі:
- основний розмір пенсії - 20945,92 грн. (ГЗ 29922,74x70%);
- індексація 2022 - 2932,43 грн.;
- індексація 2023 - 1500,00 грн.;
- індексація 2024 - 1500,00 грн.;
- збільшення основного розміру пенсії 25% - 6719,59 грн.;
- щомісячна доплата до 2000,00 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (за рішенням суду) - 2000,00 грн;
- підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни З групи - 708,30 грн.;
- цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни З групи - 50,00 грн.
На виконання рішення №240/30540/23 доплата за період з 01.05.2023 по 30.04.2024 відсутня оскільки нарахований розмір пенсії дорівнює розміру, встановленому на виконання рішення №240/8979/23.
З 01.01.2025 виплата пенсії здійснюється з урахуванням вимог постанови КМУ №1 від 03.05.2025 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", яка становить 28378,27 грн.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії з 01.01.2025 підсумок пенсії з надбавками - 36356,24 грн., з урахуванням максимального розміру - 28378,27 грн.
Позивач стверджує, що відповідачем протиправно не виконується рішення в частині виплати пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.01.2025.
Так, положеннями статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Для осіб, пенсії яким призначено (перераховано) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, та які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і в яких розмір пенсії, обчисленої відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28істатті 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, коефіцієнти застосовуються до відповідних сум перевищення пенсії, призначеної (перерахованої) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, понад суму пенсії, обчислену відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Водночас пунктом 3 вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.
На виконання вказаної постанови відповідачем з 01.01.2025 проведено позивачу відповідний перерахунок пенсії та застосовано передбачені обмеження, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії з 01.01.2025.
Суд зазначає, що вказаний перерахунок має окремі правові та фактичні підстави, які не були предметом розгляду у справі №240/30540/23.
Водночас, предметом спору у справі № 240/30540/23 не було проведення перерахунку пенсії з урахуванням положень статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025.
Отже, позивач помилково пов'язує здійснення пенсійним органом перерахунку його пенсії з 01.01.2025 на підставі постанови КМУ від 03.01.2025 №1 з виконанням рішення суду в цій справі.
Питання порядку та умов виплати пенсії відповідно до постанови КМУ від 03.01.2025 №1 не було поставлено на вирішення суду у справі №240/30540/23 та судом не розглядалося. Відтак, такі обставини не входили в предмет доказування в даній справі та не стосуються порядку виконання прийнятого судового рішення, а фактично складають окремий самостійний предмет позову.
Суд зауважує, що незгода з перерахунком пенсії з 01.01.2025 на підставі постанови КМУ від 03.01.2025 №1 є підставою для звернення до суду з новим позовом, а не застосуванням норм статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах "Алпатов та інші проти України", "Робота та інші проти України", "Варава та інші проти України", "ПМП Фея та інші проти України), якими було встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормою статті 129-1 Конституції України.
Отже, основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статті 8 Конституції України принципу верховенства права.
Враховуючи викладене, суд вважає, що поданий відповідачем звіт, надані суду документи свідчать про виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/30540/23 в межах покладених зобов"язань.
Згідно частини першої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення від 15.01.2024 у справі №240/30540/23.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/30540/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , про зобов"язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя О.В. Капинос