12 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/22058/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Леміщака Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зниження розміру пенсії з 83% до 70% при здійсненні з 01.02.2023 перерахунку пенсії при виконанні рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 у справі № 240/34725/23;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.02.2023, з урахуванням довідки від 23.10.2023 за № 9/3-2508, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, у розмірі 83%, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо припинення з 01.06.2024 виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити з 01.06.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що зменшення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області основного розміру пенсії, встановленого при призначенні - 83% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення є протиправними діями, які порушують право позивача на пенсійне забезпечення у належному відсотковому розмірі. Крім того, вважає протиправним дії відповідача щодо відмови у виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, після виконання рішення суду у справі № 240/34725/23.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви.
Ухвалою суду від 18.02.2025 провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 400/6254/24 та ухвалою від 12.05.2025 поновлено.
Ухвалою суду від 12.05.2025 позовну заяву в частині про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зниження розміру пенсії з 83% до 70% при здійсненні з 01.02.2023 перерахунку та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.02.2023, з урахуванням довідки від 23.10.2023 за № 9/3-2508, виданої Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, у розмірі 83% в частині вимог за період з 01.02.2023 по 11.05.2024 залишено без розгляду.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначеними статтями 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія призначена в розмірі 83% грошового забезпечення.
Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України виготовлено на виконання рішення суду довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії позивача, що було зумовлено підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 у справі № 240/34725/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 23.10.2023 № 9/3-2508 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2023, з урахуванням проведених виплат.
Після перерахунку пенсії, на виконання рішення суду у справі № 240/34725/23 позивачу зменшено розмір пенсії до 70% грошового забезпечення та припинено виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, встановленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713.
На звернення позивача щодо питань перерахунку пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листами від 06.11.2024 повідомило, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі № 240/34725/23 здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 23.10.2023 № 9/3-2508 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2023, з урахуванням проведених виплат Перерахунок проведено за діючою на час перерахунку редакцією статті 13 Закону в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначено, що вказаним рішенням суду не покладено жодних зобов'язань здійснити перерахунок пенсії в розмірі 83%. Зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 з 01.07.2021 позивачу встановлено доплату до пенсії в розмірі до 2000,00 грн, виплата якої проводилась до 01.12.2023. Оскільки основний розмір пенсії після 01.03.2018 на виконання рішення суду збільшився більше ніж на 2000,00 грн, тому доплата не нараховується.
Вважаючи свої права порушеними в частині зменшення, після проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023 на виконання рішення суду, відсоткового розміру пенсії до 70% грошового забезпечення, та невиплати доплати, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зниження розміру пенсії з 83% до 70% при здійсненні з 01.02.2023 перерахунку пенсії при виконанні рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 у справі № 240/34725/23, то суд зазначає таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до положень статті 13 Закону № 2262-XII (у первісній редакції) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Як вбачається із матеріалів справи, основний розмір пенсії позивача було призначено та обчислено згідно з Законом № 2262-ХІІ в розмірі 83% грошового забезпечення.
У подальшому до статті 13 Закону № 2262-XII внесено ряд змін. Зокрема, в дану норму Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80 % від відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 23 розділу ІІ Закону України від 27.03.2014 № 1166-VII Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні (далі - Закон № 1166-VII) частина друга статті 13 Закону № 2262-XII зазнала змін, відповідно до яких максимальний розмір пенсії становить 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (набрали чинності з 01.05.2014).
Тобто частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент проведення перерахунку пенсії позивачу) встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Разом із тим, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 висловила позицію, що застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, тому що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та від 21.02.2018 № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі № 240/5401/18 зазначила, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Згідно з частиною п'ятою та шостою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про те, що при здійсненні перерахунку пенсії позивачу, на виконання рішення суду у справі № 240/34725/23, відповідачем неправомірно застосовано норма, що визначає розмір пенсії у відсотковому відношенні від суми грошового забезпечення, яка діяла на момент перерахунку пенсії. Внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
За наведених обставин, суд визнає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення при перерахунку пенсії, проведеного на виконання рішення суду у справі № 240/34725/23, основного розміру призначеної позивачу пенсії з 83 % до 70% сум грошового забезпечення, та, з метою відновлення порушених прав позивача, враховуючи ухвалу суду від 12.05.2025 про залишення позову без розгляду в частині вимог з 01.02.2023 по 11.05.2024, суд зобов'язує відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії у розмірі 83 % відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 12.05.2024, з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо припинення з 01.06.2024 виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та зобов'язання поновити таку виплату, суд зазначає таке.
Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 713.
З аналізу пункту 1 Постанови Кабінету міністрів України № 713 у сукупності із приписами статті 63 Закону № 2262-XII вбачається таке:
- з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначена (поновлена) після 01.03.2018 (з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018(або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн;
- доплата, визначена цією Постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв'язку із прийняттям після 01.03.2018 уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов'язково мало здійснюватися після 01.03.2018, при цьому не має значення, чи такий нормативно правовий акт був прийнятий до 01.03.2018, чи після, оскільки визначальним є саме момент підвищення - після 01.03.2018;
- метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;
- виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 01.03.2018 відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;
- якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 01.03.2018 або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який у особи виникло до 01.03.2018, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її припинення;
- водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 01.03.2018 на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який у особи виникло після 01.03.2018, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку).
У зв'язку із тим, що положення Постанови Кабінету Міністрів України № 713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.
Оскільки зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є правовою підставою для зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та, відповідно, отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704, і подання таких довідок до відповідного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то здійснений вказаним державним органом перерахунок пенсії, право на який у особи виникло після 01.03.2018, за умови підвищення розміру пенсії, є підставою для припинення (у разі підвищення розміру пенсії більш ніж на 2000,00 грн) або зменшення розміру (у разі підвищення розміру пенсії менш ніж на 2000,00 грн) щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 713.
У ході розгляду справи судом встановлено, що виплата позивачу щомісячної доплати, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 713 у розмірі 2000,00 грн припинена відповідачем після здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 2023 рік.
За результатом розгляду справи № 400/6254/24 як зразкової Верховний Суд (рішення Верховного Суду від 16.12.2024, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025) дійшов висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови № 713 та постанов Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 № 118, “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168, є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.
Релевантна правова позиція Великої Палати Верховного Суду вказує на відсутність правових підстав для виплати позивачу щомісячної доплати, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 713 у розмірі 2000,00 грн.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правової позиції Верховного Суду у зразковій справі № 400/6254/24, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позовних вимог у вказаній частині слід відмовити.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позовних вимог.
Питання розподілу судових витрат вирішується відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 242-246, 260-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 83 % до 70 % сум грошового забезпечення після проведення її перерахунку на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі № 240/34725/23.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у основному розмірі 83% сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 12.05.2024, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 1211,20 грн (одну тисячу двісті одинадцять гривень 20 копійок) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Леміщак
Повний текст складено: 12 травня 2025 р.
12.05.25