13 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/3167/25
категорія 113080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Романченка Є.Ю., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:
- визнати неправомірними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо поновлення його на військовому обліку;
- зобов'язати відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) інформацію про виключення його з військового обліку, змінивши статус з “На обліку» на “Виключений» та категорію військового обліку з " ІНФОРМАЦІЯ_2 " на "Не військовозобов'язаний".
В обґрунтування позову позивач вказує, що після оновлення електронного військово-облікового документу за допомогою застосунку «Резерв+» 20.11.2024 року, з невідомих йому обставин його статус в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" було змінено з «Виключений» на «Військовозобов'язаний». Зауважує, що Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» не передбачено взагалі такої процедури чи підстав для поновлення на військовому обліку осіб, що були виключені з нього.
Стверджує, що неправомірне поновлення на військовому обліку спричиняє ризик примусового залучення його до військової служби, що є порушенням статті 4 Європейської конвенції з прав людини - заборона примусової праці, та ст. 43 Конституції України.
Ухвалою суду від 10.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін. Судове засідання призначене на 04.03.2025.
Ухвалою суду від 10.02.2025 відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі №240/3167/25.
Через відділ документального забезпечення суду 04.03.2025 надійшов відзив на позов від ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що постанови ВЛК оформлені довідками вважаються такими, що не набрали законної сили та не являються підставами для виключення офіцерів запасу з військового обліку за станом здоров'я. Відтак, ОСОБА_1 , офіцер запасу, безпідставно виключений з військового обліку за станом здоров'я.
На адресу суду також від позивача надійшли додаткові пояснення, а від відповідача - заперечення на відповідь на відзив.
Судове засідання 04.03.2025 відкладено на 17.03.2025, з метою отримання від відповідача розпорядження та наказу.
Судове засідання 17.03.2025 відкладено за клопотанням представника відповідача.
В засіданні 14.04.2025 без виходу в нарадчу кімнату, суд постановив ухвалу про перехід до письмового провадження, яка занесена секретарем до протоколу судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено судом, рішенням військово-лікарської комісії при дев'ятому відділі ІНФОРМАЦІЯ_1 у формі довідки від 10.03.2022 №9/241 ОСОБА_1 10.08.1984 (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" - НОМЕР_1 ) було визнано непридатним до військовою служби з виключенням з військового обліку.
Зі змісту пункту 19 військового квитка ОСОБА_1 . Серії НОМЕР_2 від 30.10.2008 встановлено наявність проставленої відмітки про виключення позивача з військового обліку 10.03.2022.
Зі змісту інформації з витягів Єдиного державного реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг):
- станом на 18.06.2024 ОСОБА_1 мав статус "не військовозобов'язаний";
- станом на 20.11.2024 статус ОСОБА_1 змінено на "військовозобов'язаний".
З метою встановлення підстав зміни статусу позивача, його представник 04.12.2024 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з відповідним запитом.
Не отримавши відповіді на запит від 04.12.2024 представник позивача звернувся з заявою від 17.12.2024, в якій просив виправити дані ОСОБА_1 , що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг".
Листом від 23.12.2024 №9/6069 дев'ятий відділ ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив, що ОСОБА_1 поновлено на військовому обліку та запропоновано надати свідоцтво про хворобу для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Вважаючи свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" з 5:30 24.02.2022 введено воєнний стан у зв'язку з військовою агресією російської федерації, який діє і дотепер.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII).
Частиною 1 статті 1 Закону №2232-ХІІ визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Частиною 9 статті 1 Закону № 2232-XII особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави є військовозобов'язаними.
Відповідно до частини п'ятої статті 33 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
В свою чергу, відповідно до Порядку № 1487, військовий облік полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (п. 20 Положення).
У відповідності до ч. 8 ст. 5 Закону України від 16.03.2016 року № 1951-УІІІ "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - № 1951-VІІІ) органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Згідно з положеннями ст. 6 Закону № 1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до положень статті 7 Закону № 1951-VІІІ відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку є персональними даними військовозоб'язаного, що вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру.
Положеннями статті 8 Закону № 1951-VІІІ визначено, що до службових даних військовозобов'язаного, зокрема, належать відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).
Зазначені відомості відображаються у військово-обліковому документі в електронній формі. Вказане відображено у п. 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 559.
Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону № 1951-VІІІ встановлено, що внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним.
Частиною 3 статті 14 Закону № 1951-VІІІ визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Суд зауважує, що відповідно до Переліку інформації, яка зазначається в облікових записах списку персонального військового обліку військовозобов'язаних та резервістів рядового, сержантського та старшинського складу Порядку № 1487 обов'язковою інформацією є висновок військово-лікарської комісії, графа та пункт відповідного наказу (графа 15).
Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які, серед іншого, визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Порядок проведення медичного огляду військовозобов'язаних військово-лікарськими комісіями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ВЛК ТЦК та СП) та оформлення постанов ВЛК визначений главами 3, 22 розділу 11 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення 402).
Пунктом 22.5 глави 22 розділу 11 Положення 402 передбачено, що свідоцтво про хворобу у воєнний час складається на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Згідно підпункту "б" пункту 22.6 глави 22 розділу 11 Положення 402, у воєнний час оформлене ВЛК ТЦК та СП свідоцтво про хворобу щодо офіцера запасу підлягає розгляду, а постанова ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, яка міститься у зазначеному свідоцтві, - затвердженню ВЛК регіону, тобто штатною ВЛК. Свідоцтва про хворобу оформлені військово-лікарською комісією ТЦК та СП мають надсилатися до штатної ВЛК не пізніше п'ятиденного терміну після проведеного медичного огляду офіцерів запасу, як передбачено пунктом 22.3 глави 22 розділу 11 Положення. (22.3. Постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, які підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляються на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного терміну після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК із затвердженою постановою не пізніше ніж через два дні після їх затвердження та одержання із штатної ВЛК висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний огляд, або видаються на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів.)
Відповідно до 1, 2, 16, 18 розділу ІІ Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 року № 94 (чинним на момент проставлення позивачеві відмітки про виключення з військового обліку) (далі - Порядок № 94), суб'єктами Реєстру є володілець Реєстру, розпорядник Реєстру, органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.
Володільцем Реєстру є Міністерство оборони України.
Органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.
Призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює:
внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з існуючими обліковими даними;
внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію;
перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ;
знищення повторного запису з Реєстру.
Пунктом 9 розділу ІІІ Порядку № 94 визначено, що виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
Пунктом 12 розділу III "Відомості, що вносяться до Реєстру" Порядку № 94 визначено, що отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.
Письмовий запит задовольняється протягом десяти календарних днів з дня його надходження.
Згідно з п.2 розділу IV Порядку № 94, актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється:
в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи;
у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.
Як свідчать встановлені обставини справи, відповідач обґрунтовує свої дії щодо зміни статусу ОСОБА_1 на "Військовозобов'язаний" тим, що в умовах воєнного стану, ненадання постанови ВЛК на затвердження до штатної ВЛК (11-тою регіональною військово-лікарською комісією Міністерства оборони України) про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку щодо офіцера запасу, оформленої свідоцтвом про хворобу, є порушенням вимог Положення №402.
Стверджує, що постанови ВЛК оформлені довідками вважаються такими, що не набрали законної сили та не являються підставами для виключення офіцерів запасу з військового обліку за станом здоров'я.
Також ІНФОРМАЦІЯ_3 визнано факт недотримання працівниками ІНФОРМАЦІЯ_4 норм законодавства, що призвело до незаконного виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі довідки штатної ВЛК, без отримання від військовозобов'язаного затвердженого 11 Регіональною ВЛК свідоцтва про хворобу за станом здоров'я.
Водночас, слід звернути увагу, що суд у наявних правовідносинах не встановлює правомірність дій ІНФОРМАЦІЯ_4 у 2022 році, зокрема щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Також судом не встановлюються факти наявності чи відсутності у ОСОБА_1 права на отримання відповідного статусу "Виключений".
У наявних правовідносинах суд встановлює правомірність та обґрунтованість дій ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2024 році, що полягають у зміні статусу позивача у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг".
Слід зауважити, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, зобов'язаний у своїх діях керуватись встановленими нормами та дотримуватись визначених критеріїв під час виконання своїх обов'язків.
Так, відповідач, як підставу поновлення на військовому обліку вказує розпорядження начальника управління персоналу штабу військової частини НОМЕР_3 від 29.08.2023 року №502/2/1/6/1613 щодо незаконного виключення з військового обліку офіцерів запасу та відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14.08.2008р. №402, та наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.09.2024р. №386.
Згідно з пунктом 1 розпорядження начальника управління персоналу штабу військової частини НОМЕР_3 від 29.08.2023 року №502/2/1/6/1613 начальникам обласних (Київського міського) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки поставлено вимогу до 28.09.2023 організувати в ТЦК та СП роботу по оформленню на офіцерів запасу, які були виключені з військового обліку з порушенням вимог діючого законодавства, визначених медичних документів та направленню їх на затвердження ВЛК регіону. За результатами виконаних заходів внести відповідні зміни до військово-облікових документів офіцерів запасу.
На виконання вказаного розпорядження винесено наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.09.2024р. №386 за яким: начальникам районних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Житомирської області до 09.09.2023 своїми наказами поновити на військовому обліку офіцерів запасу, які були виключені з військового обліку за станом здоров'я упродовж 2022-2023 років з порушенням вимог керівних документів.
Аналіз наведених обставин вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання вимог вказаного розпорядження та наказу слід було винести розпорядчі акти щодо осіб, чиє виключення відбулось за порушення норм законодавства.
Натомість відповідач поновлюючи ОСОБА_1 на військовому обліку не виніс жодного розпорядчого документу індивідуальної дії, що визнається судом процедурним порушенням.
Так, Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, пункту 36, від 01.07.2003, яке відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Так, згідно довідки військово-лікарської комісії від 10.03.2022 №9/241 ОСОБА_1 10.08.1984 (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" - НОМЕР_1 ) було визнано непридатним до військовою служби з виключенням з військового обліку.
Водночас, вказану інформацію продубльовано у військовому квитку Серії НОМЕР_2 від 30.10.2008, згідно відмітки про виключення позивача з військового обліку 10.03.2022.
Також судом встановлено, що станом на 18.06.2024 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) ОСОБА_1 мав статус "не військовозобов'язаний".
Наведене дозволяє зробити висновок, що процедура виключення ОСОБА_1 з військового обліку фактично відбулась. Водночас, процедура повторного взяття на військовий облік відповідачем дотримана не була.
Представник позивача 17.12.2024 року звернувся з заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до вищенаведених приписів Порядку №94 та Порядку №559.
Однак орган, уповноважений на внесення змін, всупереч вимог законодавства, відмовив у внесенні таких змін.
З огляду на наведене, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача заяви та документів, повинен був внести зміни до Реєстру.
Так, пунктом 9 Порядку №94 та пунктом 4 Порядку № 559 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру військовозобов'язаних, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
Аналіз встановлених в ході розгляду справи обставин вказує, що позивач виконав усі необхідні та залежні від нього дії, які вимагалися нормами чинного законодавства, як на час проходження ним ВЛК (пройшов медичний огляд, подав відповідачу військово-обліковий документ для внесення відповідних записів), так і протягом часу до звернення з позовом до суду (письмово звернувся до відповідача з заявою внести актуальні дані про позивача до Реєстру) та очікував від відповідача вчинення всіх необхідних і передбачених законодавством дій щодо нього.
При цьому, у разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі.
З аналізу положень Порядку №94 та Порядку № 559 вбачається, що у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, така особа повинна звернутися до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами, або у паперовій формі або в електронній формі.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем не надано доказів на доведення правомірності своїх дії у спірних правовідносинах, а також на спростування тих обставин, які стали підставою для звернення позивача до суду, позов слід задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 1 статті 132 цього Кодексу судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, то в силу вимог частини 1 статті 132, частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір у розмірі 968,96 грн, сплачений позивачем при поданні адміністративного позову до суду, підлягає стягненню з відповідача.
Щодо переплаченої суми судового збору, суд роз'яснює право позивача на звернення до суду із заявою про повернення надмірно сплаченої суми судового збору на підставі ст.7 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати неправомірними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо поновлення ОСОБА_1 на військовому обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, змінивши статус з “На обліку» на “Виключений» та категорію військового обліку з " ІНФОРМАЦІЯ_2 " на "Не військовозобов'язаний".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Ю. Романченко
13.05.25