Рішення від 12.05.2025 по справі 640/3372/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2025 року Справа№640/3372/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АССА ПП» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.07.2021 № 00521690902,

встановив:

В провадженні Донецького окружного адміністративного суду (також далі - суд), перебуває позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АССА ПП» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - відповідач), у якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 13.07.2021 № 00521690902 (далі - оскаржуване податкове повідомлення-рішення).

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки, хоча у власності Товариства обліковується 8 тягачів та 8 напівпричепів-цистерн, однак Товариство не займається реалізацією пального, а використовує його виключно для власних потреб. Відтак, позивач не має акцизного складу та не є розпорядником такого він не є.

У в'язку із чим позивач не погоджується з правомірністю прийнятого відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення та просить визнати протиправним та скасувати.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 січня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом адвоката Горпинченко Лілії Василівни в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «АССА ПП» до Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, на виконання вимог Закону України від 16 липня 2024 року №3863-IX, дана справа передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.

19 березня 2025 року проведений автоматизований розподіл судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду, за результатами якого адміністративна справа №640/3372/22 передана на розгляд судді Молочній І. С.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/3372/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АССА ПП» до Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

Представник Головного управління Державної податкової служби у м. Києві подав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АССА ПП» зареєстровано 11.08.2005 року та є платником податку на додану вартість.

Основним напрямом діяльності Товариства є надання послуг перевезення вантажним автомобільним транспортом.

Товариство обліковує у своїй власності 8 тягачів та 8 напівпричепів-цистерн, автостоянка яких розташована на орендованому майданчику за адресою м. Київ, вул. Новопирогівська, буд. 56.

За період 01.03.2020 по 27.05.2021 ТОВ «АССА ПП» здійснено придбання пального в загальній кількості 320 098 л. та його списання в кількості 301 215 л.

28.04.2020 Товариством з обмеженою відповідальністю «АССА ПП» отримано у Державній податковій службі України ліцензію на зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки на загальну місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального - 50 000 літрів.

08.02.2021р. ТОВ «АССА ПП» зареєструвало у СЕАРП СЕ акцизний склад з уніфікованим номером 1016035, за адресою: м. Київ, вул. Новопирогівська, буд 56, який використовує як автостоянку транспортних засобів.

07.06.2021 Головним управлінням ДПС у м. Києві складено Акт № 44731/26-15-09-02/33640238 фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «АССА ПП», код ЄДРПОУ 33640238.

За результатами фактичної перевірки встановлено порушення п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 п. 12 підрозділу 5 розділу XX Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінам та доповненнями), а саме: необладнання та/або перереєстрація в Єдиному державному реєстр витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального на акцизному складі з уніфікованій номером 1016035 за адресою: м. Київ, вуя. Новопирогівська. буд. 56 витратоміра-лічильника у кількості: 1 шт. і рівнеміра-лічильника у кількості 1 шт.

13.07.2021 ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення за №00521690902. Даним податковим повідомленням-рішенням на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту(ів) н. 128-1.1 статті(ей) 128-1 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 40 000 грн.

02.08.2021 позивач скористався правом адміністративного оскарження та подав скаргу на ППР за № 00521690902 від 13.07.2021 до ДПС України.

Рішенням ДПС України від 23.11.2021 № 26422/6/99-00-06-03-01-06 за наслідками розгляду скарги позивача, ППР за № 00521690902 від 13.07.2021 залишено без змін.

Позивач не погоджується з винесеним відповідачем податковим повідомленням-рішенням № 00521690902 від 13.07.2021, вважає його неправомірним, необґрунтованим та таким, що порушує права податника податку, а відтак, підлягає скасуванню, що і зумовило позивача на звернення до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, Донецький окружний адміністративний суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно норм пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 ПК України, розпорядником акцизного складу є зокрема, суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження - розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.

Відповідно до пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України, акцизний склад-приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження- розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України: у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками; при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу /акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Згідно з п.п. 212.1.15 ПКУ платником акцизного податку є особа, яка реалізовує пальне.

В пункті п.п. 14.1.212 ПКУ, зокрема, визначено що «реалізація пального» є фізична передача пального з акцизного складу/акцизного складу пересувного для власного споживання або промислової переробки. Передача на власні потреби суб'єктом, що не є розпорядником акцизного складу, реалізацією пального не вважається.

У свою чергу, згідно з п.п. 14.1.61 ПК України, не вважається акцизним складом пересувним транспортний засіб, використовуваний госпсуб'єктом, що не є розпорядником акцизного складу, для переміщення в Україні власного пального для потреб власного споживання або промислової переробки.

У відповідності до п. п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України, не є акцизним складом, зокрема:

- приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів;

- суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (тобто 1 млн л);

- суб'єкт господарювання використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Як встановлено перевіркою ТОВ «АССА ПП» отримало пально в обсягах - 320 098,00 л., що підтверджується матеріалами справи.

Крім того, ТОВ «АССА ПП» має ємності для зберігання пального об'ємом 50 кубічних метрів, що підтверджується ліцензією від 15.01.2021.

Разом з тим, ТОВ «АССА ПП» не здійснює операцій з реалізації або зберігання пального іншим особам, а використовує його виключно для потреб власного споживання, що у свою чергу, не заперечується контролюючим органом.

Вищевикладене у сукупності свідчить про відсутність у позивача акцизного складу, а тому ТОВ «АССА ПП» не є розпорядником такого складу у розумінні пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 ПК України.

Вимоги норм статті 230 Податкового кодексу України стосуються виключно суб'єктів господарювання, які є розпорядниками акцизних складів.

Відповідно до ст. 128-1 ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра- лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу.

Вказаний вище висновок свідчить, що у позивача відсутні порушення вимог пп. 230.1.1 п.230.1 ст.230 ПК України, оскільки останній не є розпорядником акцизного складу з огляду на те, що розміщені на його території ємності для зберігання пального у своїй сукупності не перевищують 200куб.м., а отримане ним пальне протягом календарного року не перевищує обсяг 1 000 куб.м.

Відтак, вимоги, визначені п. 230 1.2., 230.1. ст. 230 ПК України, щодо встановлення витратомірів лічильників на позивача також не розповсюджуються.

Таким чином, твердження відповідача про порушення позивачем вимог п. п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, п. п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України та п. 12 підрозділу 5 розділу XX "Перехідних положень" ПК України, п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України, п. 21 підрозділу 5 розділу XX "Перехідних положень" ПК України та п. п. 5-7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 891 від 22.11.2017 є безпідставними та спростовуються викладеними вище висновками.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення було прийнято контролюючим органом безпідставно та необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), що призвело до настання для позивача негативних наслідків у застосування штрафу.

Згідно з приписами ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до платіжного доручення №2274 від 24 січня 2022 року позивачем сплачено судовий збір в сумі 2481,00 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, стягненню на користь позивача, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 2481,00 грн.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АССА ПП» (місцезнаходження: вул. Йорданська, буд. 1а, офіс 230, м. Київ, 04211; адреса для листування: а/с 7, м. Київ, 01008; код ЄДРПОУ 33640238) до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, (місцезнаходження: вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116; код ЄДРПОУ ВП 44116011) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.07.2021 № 00521690902 - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України від 13.07.2021 №00521690902.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АССА ПП» (понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 12 травня 2025 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.С. Молочна