Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 травня 2025 року Справа№640/34922/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Онсайт" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Онсайт" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у м. Києві.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на реєстрації у відповідача 1 знаходяться податкові накладні № 150 від 31.03.2021 року; № 151 від 31.03.2021 року, № 186 від 08.10.2020 року, № 188 від 09.10.2020 року, реєстрація яких зупинена з посиланням на п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Посилаючись на абз. 8 п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, позивач врахував, що має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції та надав: повідомлення по кожній податковій накладній.
Проте за результатом розгляду вказаних документів відповідачем 1 прийняті Рішення про відмову у реєстрації ПН.
Підставою для відмови у реєстрації поданих позивачем податкових накладних у всіх рішеннях зазначено: ненадання платником податку копій первинних документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити), розрахункових документів та/або виписок з особових рахунків.
Позивач зауважує, що відповідачем 1 не зазначені конкретні документи, складені, на його думку, із порушенням конкретизованих норм законодавства, наголошує, що надані документи в повній мірі підтверджують реальність господарських операцій.
При цьому позивач підкреслює, що спірні рішення комісії не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.
Пунктом 20 Порядку № 1246 встановлено, що у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
З огляду на викладене, а також з метою ефективного, повного та належного захисту порушених прав Позивач просить суд:
визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.07.2021 року № 2848171/42818458 (ПН № 150 від 07.07.2020); від 08.07.2021 року № 2848170/42818458 (ПН № 151 від 07.07.2020) та від 13.08.2021 року №2986148/42818458 (ПН № 186 від 08.10.2020); від 13.08.2021 року № 2986147/42818458 (ПН № 188 від 09.10.2020);
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 150 від 31.03.2021 року, № 151 від 31.03.2021 року, № 186 від 08.10.2020 року, № 188 від 09.10,2020 року в ЄРПН, датою їх подання Товариством з обмеженою відповідальністю «ОНСАЙТ».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 грудня 2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від відповідачів надійшли відзиви на позовну заяву. Позиція органів ДПС, викладена у відзивах, зводиться до того, що позивачем не було надано обґрунтованих доводів щодо порушення його прав та законних інтересів зі сторони органів податкової служби та неправомірності дій останніх, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог.
Так, у квитанціях вказано конкретні підстави не прийняття податкових накладних, проте Позивачем ні до податкового органу ні до суду не було надано доказів, котрі б підтвердили реальність здійснення господарських операцій.
Відтак, на думку органів ДПС, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
11.02.2022 року позивачем надано відповідь на відзив, згідно змісту якого позивач на задоволенні позову наполягав.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву. Справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
03.04.2025 року представником відповідача 1 повторно надано до суду відзив, згідно змісту якого зауважено, що позивачем за текстом позову не вірно визначено рішення Головного управління ДПС у м. Києві у відповідності до номерів да дат накладних. Відтак відповідач 1 просить суд зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ОНСАЙТ» уточнити позовні вимоги.
По суті спору відповідач наполягав на безпідставності позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Онсайт" (код ЄДРПОУ 42818458) є юридичною особою, платником податку на додану вартість із 01 квітня 2019 року, основним видом діяльності ТОВ «ОНСАЙТ» є Рекламні агентства (код за КВЕД 73.11).
Між ТОВ «ОНСАЙТ» та Дочірнім підприємством з іноземними інвестиціями «Перно Рікар Україна" (код ЄДРПОУ 25287132) було укладено договір про надання маркетингових послуг № 48-19/ПР від 01.04.2019 року (надалі - Договір № 48-19/ПР).
Відповідно до пунктів 1.1. - 1.4. Договору № 48-19/ПР, ТОВ «Онсайт» (або Виконавець) зобов'язується надати ДПзІІ "Перно Рікар Україна" (або Замовнику) комплекс послуг, спрямованих на просування і стимулювання збуту імпортованих Замовником товарів (далі - «Послуги»), в авторизованих точках продажу, зазначених в Додатку № 4 до Договору (далі - «Торгові точки»), а Замовник зобов'язується оплатити надані Виконавцем Послуги на умовах і в порядку, передбачених цим Договором, Послуги за цим Договором включають: організацію просування внесених в меню Торгових точок товарів під торговими марками Замовника до кінцевого споживача, в тому числі забезпечення безперервних продажів таких товарів; надання товарам під торговими марками Замовника узгодженого Сторонами маркетингового статусу в меню Торгових точок; розміщення на території Торгових точок інформаційних матеріалів (оформлення місця торгівлі), які містять інформацію про товари під торговими марками Замовника; виконання вимог (стандартів) Замовника щодо способів і методів оформлення місць торгівлі, проведення спеціальних виставкових заходів для зацікавлених споживачів щодо товарів під торговими марками Замовника; популяризацію торгових марок Замовника в рамках спонсорської підтримки їм заходів, які організовуються Виконавцем в Торгових точках.
Найменування товарів під торговими марками Замовника, обов'язкових для внесення в меню Торгових точок, а також умови, на яких такі товари розміщуються і пропонуються кінцевим споживачам, вказуються в Додатку № 1 до цього Договору. Перелік Послуг, в т. ч. по розміщенню товарів під торговими марками Замовника та оформлення Торгових точок, вказуються в Додатку № 2 до цього Договору.
Відповідно до п. 2.1.2. Договору № 48-19/ПР, замовник зобов'язується своєчасно оплачувати Послуги Виконавця, надані належним чином відповідно до вимог цього Договору.
Згідно із п. 3.1. Договору № 48-19/ПР, загальна вартість Послуг за даним Договором складає 780 000,00 грн. (сімсот вісімдесят тисяч гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ - 130 000,00 грн.
Пунктом 3.2.4. Договору № 48-19/ПР встановлено, що сума в розмірі 180 000 грн. 00 коп., в т. ч. ПДВ, оплачується Замовником протягом 10 (десяти) банківських днів після досягнення Торговими точками сукупного об'єму закуплених та оплачених товарів під торговими марками Замовника в розмірі 2 452 (дві тисячі чотириста п'ятдесят два) літри за Договорами поставки з моменту укладення даного Договору.
Відповідно до п. 3.4. Договору, оплата Послуг здійснюється Замовником виключно на підставі відповідного рахунку-фактури Виконавця, який повинен містити посилання па номер і дату цього Договору. У випадку несвоєчасного надання Виконавцем рахунку- фактури, що призвело до порушення Замовником строків здійснення оплати послуг, Замовник звільняється від відповідальності за несвоєчасну оплату Послуг, в межах строків затримки надання Виконавцем рахунку-фактури, а Виконавець не має право з цієї причини припиняти виконання своїх зобов'язань за цим Договором.
Пункт 6.1. Договору передбачає, що за результатами надання Послуг Виконавець передає Замовнику акт приймання-передачі наданих послуг, складений Виконавцем згідно вимог чинного законодавства України для складання первинних бухгалтерський документів, у строки, передбачені Договором.
08 жовтня 2020 року сторонами Договору № 48-19/ПР було складено та підписано акт надання послуг № 59, відповідно до якого ТОВ «ОНСАЙТ» надано, а ДПзІІ "Перно Рікар Україна" прийнято маркетингові послуги згідно пункту 3.2.4. Договору № 48-19/ПР. Вартість послуг - 180 000,00 грн., в тому числі ПДВ 30 000,00 грн.
Виконавцем було виставлено Замовнику рахунок № 59 від 08.10.2020 року на оплату наданих маркетингових послуг, на суму 180 000,00 грн., в тому числі ПДВ 30 000,00 грн.
08 жовтня 2020 року ТОВ «ОНСАЙТ» було складено податкову накладну № 186 та подано її для реєстрації в ЄРПН 28.10.2020 року.
29 жовтня 2020 року ТОВ «ОНСАЙТ» отримано квитанцію, відповідно до якої реєстрацію податкової накладної зупинено, зазначено, що Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
На виконання умов Договору №48-19/ПР, 24 грудня 2020 року Замовник частково сплатив на користь Виконавця грошові кошти в сумі 150 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 20% - 25 000,00 грн.
Між ТОВ «ОНСАЙТ» та Дочірнім підприємством з іноземними інвестиціями «Перно Рікар Україна" (код ЄДРПОУ 25287132) було укладено договір про надання маркетингових послуг № ПРУ-58/20 від 17.12.2019 року (надалі - Договір № ПРУ-58/20).
Відповідно до пунктів 1.1. - 1.5. зазначеного Договору, ТОВ «Онсайт» (або Виконавець) зобов'язується надати ДПзІІ "Перно Рікар Україна" (або Замовнику) комплекс маркетингових послуг, спрямованих на просування і стимулювання збуту імпортованих Замовником товарів до споживача (далі - «Послуги») у закладах ресторанного господарства, перелік яких погоджений Сторонами у Додатку № 4 до Договору (далі - «Торгові точки»), а Замовник зобов'язується оплатити надані Виконавцем Послуги на умовах і в порядку, передбачених цим Договором. Послуги за цим Договором включають: організацію просування внесених в меню Торгових точок товарів під торговельними марками Замовника до кінцевого споживача; стимулювання збуту товарів під торговельними марками Замовника згідно з погодженими Сторонами маркетинговими статусами в меню Торгових точок; оформлення Торгових точок шляхом розміщення на їх території інформаційних матеріалів, що спрямовані на донесення до споживача інформації про наявність товарів під торговельними марками Замовника в меню Торгових точок; виконання вимог (стандартів) Замовника щодо способів і методів оформлення місця торгівлі, проведення спеціальних виставкових заходів щодо товарів під торговельними марками Замовника для зацікавлених споживачів; розповсюдження інформації про товари під торговельними марками Замовника в рамках проведення Виконавцем культурно-розважальних, маркетингових заходів у Торгових точках.
Найменування товарів під торговельними марками Замовника, що повинні бути внесені в меню Торгових точок, а також умови, на яких такі товари розміщуються і пропонуються кінцевим споживачам, вказуються в Додатку № 1 до цього Договору. Перелік Послуг, в т. ч. стосовно розміщення товарів під торговельними марками Замовника та оформлення Торгових точок, вказуються в Додатку № 2 до цього Договору. Перелік послуг з організації культурно-розважальних, маркетингових заходів, із деталізацією способів та методів просування та стимулювання збуту товарів під торговельними марками Замовника, розповсюдження інформації про них в рамках таких заходів, вказуються в Додатку № 3 до цього Договору.
Відповідно до п. 2.1.2, Договору № ПРУ-58/20, замовник зобов'язується своєчасно оплачувати Послуги Виконавця, надані належним чином відповідно до вимог цього Договору.
Згідно із п. 3.1. Договору № ПРУ-58/20, загальна вартість Послуг за даним Договором складає 1 420 000,00 три. (один мільйон чотириста двадцять тисяч гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ - 236 666,67 грн.
Пунктом 3.2.1. Договору № ПРУ-58/20 встановлено, що сума в розмірі 100 000,00, в т. ч. ПДВ, сплачується Замовником до 30 червня 2020 року, за умови виконання Виконавцем вимог, що передбачені в підпункті 2.2. п. 2 Додатку № 1 до Договору. Приймання послуг за цим пунктом Договору на підставі відповідних актів здійснюється поетапно - не раніше, ніж по завершенню кожних трьох місяців надання Послуг, при цьому останній етап приймання Послуг не може бути раніше досягнення Торговими точками/Виконавцем сукупного обсягу закуплених та оплачених товарів під торговельними марками Замовника, що передбачений Сторонами у п. 8.1. даного Договору.
Пунктом 3.2.6. Договору № ПРУ-58/20 Передбачено, що сума в розмірі 360 000,00 грн., в т. ч. ПДВ, що становить вартість послуг Виконавця з оформлення Торгових точок елементами декору в стилістиці торговельних марок Замовника відповідно Додатку № 2, сплачується Замовником до 30 червня 2020 року, але в будь-якому випадку не раніше погодження Сторонами відповідних дизайн-макетів оформлення Торгових точок. Приймання послуг за цим пунктом Договору на підставі відповідних актів здійснюється поетапно - не раніше, ніж по завершенню кожних трьох місяців надання Послуг, при цьому останній етап приймання Послуг не може бути раніше досягнення Торговими точками/Виконавцем сукупного обсягу закуплених та оплачених товарів під торговельними марками Замовника, що передбачений Сторонами у п. 8.1. даного Договору
Пунктом 3.2.7. Договору № ПРУ-58/20 передбачено, що сума в розмірі 120 000,00 грн., в т. ч. ПДВ, сплачується Замовником у серпні 2020 року, за умови підписання відповідного Акту приймання-передачі наданих послуг за цим Договором. Зазначена сума включає в себе вартість послуг Виконавця з проведення першого та другого заходів із дотриманням умов розповсюдження інформації про товари під торгівельними марками Замовника, в порядку передбаченому Додатком № 3 до цього Договору.
Відповідно до п. 3.5. Договору № ПРУ-58/20, оплата Послуг здійснюється Замовником виключно на підставі відповідного рахунку-фактури Виконавця, який повинен містити посилання на номер і дату цього Договору. У випадку несвоєчасного надання Виконавцем рахунку-фактури, що призвело до порушення Замовником строків здійснення оплати послуг Замовник звільняється від відповідальності за несвоєчасну оплату Послуг, а Виконавець не має право з цієї причини припиняти виконання своїх зобов'язань за цим Договором.
Пункт 6.1. Договору № ПРУ-58/20 передбачає, що за результатами надання Послуг Виконавець передає Замовнику акт приймання-передачі наданих послуг, що складений Виконавцем згідно з вимогами чинного законодавства України до первинних бухгалтерський документів, у строки, передбачені Договором.
Згідно із п. 8.1 Договору № ПРУ-58/20, Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до 28 лютого 2021 року, а в частині взаєморозрахунків за надані Послуги - до їх повного проведення між Сторонами.
На виконання зазначених умов п. 3.2.6. Договору № ПРУ-58/20, 07 липня 2020 року Замовник, на підставі рахунку-фактури № 33 від 30.06.2020 року, здійснив на користь Виконавця оплату за договором в сумі 360 000,00 грн. (триста шістдесят тисяч гривень 00 коп.), в т.ч. ПДВ 20% - 60 000, 00 грн. (копії рахунку фактури та банківської виписки додаються).
07 липня 2020 року ТОВ «ОНСАЙТ» було складено податкову накладну № 150 та подано її для реєстрації в ЄРПН 30 липня 2020 року.
30 липня 2020 року ТОВ «ОНСАЙТ» отримано квитанцію, відповідно до якої реєстрацію податкової накладної зупинено. В квитанції зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 07.07.2020 № 150 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову с реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
31 серпня 2020 року сторонами Договору № ПРУ-58/20 було складено та підписано акт надання послуг № 24, відповідно до якого ТОВ «ОНСАЙТ» надано, а ДПзІІ "Перно Рікар Україна" прийнято маркетингові послуги згідно пункту 3.2.6. договору. Вартість послуг - 205 714,24 грн., в т. ч. ПДВ 34 285,71 грн.
30 листопада 2020 року сторонами Договору № ПРУ-58/20, було складено та підписано акт надання послуг № 76, відповідно до якого ТОВ «ОНСАЙТ» надано, а ДПзІІ "Перно Рікар Україна" прийнято маркетингові послуги згідно пункту 3.2.6. договору. Вартість послуг - 77 142,88 грн., в т. ч. ПДВ 12 857,15 грн.
31 березня 2021 року сторонами Договору № ПРУ-58/20 було складено та підписано акт надання послуг №11, відповідно до якого ТОВ «ОНСАЙТ» надано, а ДПзІІ "Перно Рікар Україна" прийнято маркетингові послуги згідно пункту 3.2.6. договору. Вартість послуг-77 142,88 грн., вт. ч. ПДВ 12 857,15 грн.
Також на виконання зазначених умов п. 3.2.1. Договору № ПРУ-58/20, 07 липня 2020 року Замовник, на підставі рахунку-фактури № 32 від 30.06.2020 року, здійснив на користь Виконавця оплату за договором в сумі 100 000,00 грн, (сто тисяч гривень 00 коп,), вт.ч. ПДВ 20% - 16 666, 67 грн.
07 липня 2020 року ТОВ «ОНСАЙТ» було складено податкову накладну № 151 та подано її для реєстрації в ЄРПН 30 липня 2020 року.
31 липня 2020 року ТОВ «ОНСАЙТ» отримано квитанцію, відповідно до якої реєстрацію податкової накладної зупинено. В квитанції зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 07.07.2020 № 151 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
У тому числі 31 серпня 2020 року сторонами Договору № ПРУ-58/20 було складено та підписано акт падання послуг № 25, відповідно до якого ТОВ «ОНСАЙТ» надано, а ДПзІІ "Перно Рікар Україна" прийнято маркетингові послуги згідно пункту 3.2.1. договору. Вартість послуг - 57 142,86 грн., в т. ч. ПДВ 9 523,81 грн.
30 листопада 2020 року сторонами Договору № ПРУ-58/20 було складено та підписано акт надання послуг № 77, відповідно до якого ТОВ «ОНСАЙТ» надано, а ДПзІІ "Перно Рікар Україна" прийнято маркетингові послуги згідно пункту 3.2.1. договору. Вартість послуг - 21 428,57 грн., в т. ч. ПДВ 3 571,43 грн.
12 березня 2021 року сторонами Договору № ПРУ-58/20 було складено та підписано акт надання послуг № 12, відповідно до якого ТОВ «ОНСАЙТ» надано, а ДПзІІ "Перно Рікар Україна" прийнято маркетингові послуги згідно пункту 3.2.1. договору. Вартість послуг- 21 428.57 грн., в т. ч. ПДВ З 571,43 грн.
09 жовтня 2020 року сторонами Договору № ПРУ-58/20 було складено та підписано акт надання послуг № 61, відповідно до якого ТОВ «ОНСАЙТ» надано, а ДПзІІ "Перно Рікар Україна" прийнято маркетингові послуги згідно пункту 3.2.7. Договору. Вартість послуг - 60 000.00 грн., в тому числі ПДВ 10 000,00 грн.
Виконавцем було виставлено Замовнику рахунок № 61 від 09.10.2020 року на оплату наданих маркетингових послуг, згідно п. 3.2.7, Договору, на суму 60 000,00 грн. в тому числі ПДВ 10 000,00 грн.
09 жовтня 2020 року ТОВ «ОНСАЙТ» було складено податкову накладну № 188 та подано для реєстрації в ЄРПН 28.10.2020 року.
29 жовтня 2020 року ТОВ «ОНСАЙТ» отримано квитанцію, відповідно до якої реєстрацію податкової накладної зупинено. В квитанції зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 09.10.2020 № 188 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкова, накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
05.07.2021 року та 09.08.2021 року позивач направив до ДПС України пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Рішеннями відповідача 2 від 08.07.2021 року № 2848171/42818458 (ПН № 150 від 07.07.2020); від 08.07.2021 року № 2848170/42818458 (ПН № 151 від 07.07.2020) та від 13.08.2021 року №2986148/42818458 (ПН № 186 від 08.10.2020); від 13.08.2021 року № 2986147/42818458 (ПН № 188 від 09.10.2020) відмовлено в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме первинних документів щодо постачання/придбання товарів/по слуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)».
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
01.02.2020 набув чинності Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.
Відповідно до п. 2 Порядку 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації; критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б пункту 185.1 статті 185, підпункту а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Відповідно до п. 3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку; 4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
За приписами п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п.7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Згідно з п.11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Зі змісту квитанції про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в ЄРПН по вищевказаним податковим накладним позивача вбачається, що їх реєстрація зупинена контролюючим органом відповідно до п.201.16 ст.201 КАС України та контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних п.8 "Критеріїв ризиковості здійснення операцій".
Разом з тим, названі квитанції не містить переліку документів, необхідних для розгляду питання щодо прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520), яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2. Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктом 3 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Згідно п.4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За приписами п.5 Порядку №520 Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
За приписами п. 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В оскаржуваних рішеннях підставою відмови в реєстрації податкових накладних зазначено ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Разом з тим, необхідні документи з зазначеного переліку не були зазначені (підкреслені) податковим органом. Водночас, позивачем були надані на підтвердження здійснення господарських операцій пояснення та документи, які містяться в матеріалах справи та надані докази їх направлення відповідачу 2.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).
Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
В той же час суд враховує той факт, що надані позивачем документи підтверджували фактичне здійснення операції з постачання товару на адресу контрагента, кількісні та вартісні показники цих операцій і були достатніми для реєстрації податкової накладної.
З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідають критерію обґрунтованості.
Правова позиція такого ж змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 16.04.2019 касаційне провадження №К/9901/4895/19 (справа №826/10649/17), від 28.10.2019 касаційне провадження №К/9901/23858/19 (справа №640/983/19).
Тобто, контролюючим органом викладена загальна правова норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані.
Оскаржувані рішення податкового органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
При цьому, суд зазначає, що згідно п.2 ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, а саме: визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві: від 08.07.2021 року № 2848171/42818458 (ПН № 150 від 07.07.2020); від 08.07.2021 року № 2848170/42818458 (ПН № 151 від 07.07.2020) та від 13.08.2021 року №2986148/42818458 (ПН № 186 від 08.10.2020); від 13.08.2021 року № 2986147/42818458 (ПН № 188 від 09.10.2020).
Вирішуючи позовні вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 150, № 151, № 186, №188 датою їх фактичного надходження, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може, в тому числі, прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Приписами КАС України, передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Згідно з положеннями п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже повноваження з реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі покладені на Державну податкову службу України (з урахуванням організаційних змін податкових органів).
Враховуючи, що позивачем були надані для дослідження відповідачу передбачені законодавством документи та пояснення по суті здійснення господарської діяльності, які підтверджують проведення господарських операцій між позивачем та контрагентами, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову.
При цьому суд задовольняє позовні вимоги з урахуванням фактичних дат прийняття податкових накладних у відповідності до реквізитів прийнятих рішень.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо судового збору, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позову, суд доходить до висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1, як такого, що допустив порушення прав, судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 4540,00 грн.
Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Онсайт" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.07.2021 року № 2848171/42818458 (ПН № 150 від 07.07.2020); від 08.07.2021 року № 2848170/42818458 (ПН № 151 від 07.07.2020) та від 13.08.2021 року №2986148/42818458 (ПН № 186 від 08.10.2020); від 13.08.2021 року № 2986147/42818458 (ПН № 188 від 09.10.2020).
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 150 від 07.07.2020 року, № 151 від 07.07.2020 року, № 186 від 08.10.2020 року, № 188 від 09.10.2020 року в ЄРПН, датою їх подання Товариством з обмеженою відповідальністю «ОНСАЙТ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у місті Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Онсайт" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 4540 грн. (чотири тисячі сорок, 00 коп.).
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Галатіна