Рішення від 13.05.2025 по справі 640/1015/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2025 року ЛуцькСправа № 640/1015/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області (далі - ГУ МВС України в Київській області, відповідач), в якому просить:

1. визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №988 та ненаправлення її до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, протиправною;

2. зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Київській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві нову довідку про розмір його грошового забезпечення з повною реальною інформацією, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №988, додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливо-важливі завдання - 50%, премії - 43%, надбавки за оперативно-розшукову роботу - 28%, надбавки за роботу з таємними виробами у розмірі - 15% та надбавки за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у розмірі - 30%.

Позивач, пенсіонер МВС, стверджує, що з 01.01.2016 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який надав йому право на перерахунок пенсії з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, включаючи нові надбавки та премії, встановлені для поліцейських. Позивач наполягає, що довідка, яка була надана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області, не містить таких елементів грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання (50%), премії (43%), надбавки за оперативно-розшукову роботу (28%), за роботу з таємними виробами (15%) та за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (30%). Позивач вважає, що така бездіяльність відповідача суперечить Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII та Конституції України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/1015/19, вирішено, що справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №640/1015/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

ГУ МВС у Київській області в своєму відзиві та додаткових поясненнях заперечує проти позову. Вказує, що перерахунок пенсій проводиться лише на підставі тих видів грошового забезпечення, які актуальні для поліцейських згідно з наказом МВС України від 06.04.2016 №260 “Про Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» та постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Відсутність у довідці певних надбавок пояснюється тим, що на момент перерахунку (січень 2016 року) такі надбавки були скасовані або не застосовувались для поліцейських. Відповідач також посилається на правові позиції Великої Палати Верховного Суду та ЄСПЛ, згідно з якими у перерахунку враховуються лише ті надбавки, які були діючими для відповідної категорії службовців на момент перерахунку.

На підставі наведеного просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.07.1998 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у місті Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві), пенсія якому призначена та виплачується за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.

Станом на 01.12.2015 пенсію позивачу було перераховано пенсію з урахуванням 74% грошового забезпечення (вислуга років 28), до складу якого увійшли наступні основні та додаткові види грошового забезпечення: посадовий оклад - 1410,00 грн; оклад за військове звання - 135,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (40%) - 618,00 грн; робота з таємними виробами, носіями, документами (15%) - 211,50 грн; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (28%) - 394,80 грн; надбавка за особливо важливі завдання (50%) - 1081,50 грн; надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (30%) - 423,00 грн; премія (43%) - 1837,73 грн, всього - 6111,53 грн.

Водночас станом на 01.01.2016 пенсію позивачу було перераховано пенсію з урахуванням 70% грошового забезпечення (вислуга років 28), до складу якого увійшли наступні основні та додаткові види грошового забезпечення: посадовий оклад - 3600,00 грн; оклад за військове звання - 2400,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (50%) - 3000,00 грн; особи, які працюють в умовах режимних обмежень (15%) - 540,00 грн; премія (11,84%) - 1129,54 грн, всього - 10669,54 грн.

Вказані обставини підтверджуються розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/А К-4599 для ОСОБА_1 .

Не погоджуючись із складовими грошового забезпечення, на підставі якого було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016, позивач подав до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області заяву від 01.11.2018, в якій просив видати нову довідку для перерахунку пенсії з урахуванням наступних надбавок: робота з таємними виробами у розмірі 15%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 28%; надбавка за особливо важливі завдання - 50%; надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 30%; преміальні у розмірі 43%.

У відповідь на вказану заяву ГУ МВС України в Київській області листом від 12.11.2018 вих. №29/М-1255 повідомило позивача про те, що Головним управлінням Пенсійного України у Київській області були підготовлені списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та направлені до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в київській області. Одночасно повідомлено, що в цих списках ОСОБА_1 як пенсіонер, пенсія якого підлягає перерахунку, не зазначений.

Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії).

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до абз. 2 п. 15 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про національну поліцію» (зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Положеннями статті 102 Закону України “Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Положеннями ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Так, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45, у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до аб. 7 п. 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, оскільки надбавки за особливо-важливі завдання, за оперативно-розшукову роботу. за роботу з таємними виробами та за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, яку отримував позивач на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, вже не виплачувались станом на 01.01.2016, тому ці надбавки правомірно та обґрунтовано не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, на підставі якої здійснено перерахунок пенсії позивачу.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 11,84% замість 43%, з огляду на наступне.

Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 11,84% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 43%, як отримував позивач, немає.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12.03.2018 у справі №802/2196/17-а (провадження №Пз/9901/1/18), залишеної без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що видана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 містить усі передбачені чинним на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії грошові складові, які враховуються при перерахунку пенсії, а тому підстави для зобов'язання відповідача включити у неї додаткові виплати, не передбачені законом - відсутні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог та їх обґрунтування, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.

Таким чином, враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Керуючись статтями 243-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області (01025, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 15; ідентифікаційний код 08592218).

Суддя Н. В. Стецик