Рішення від 12.05.2025 по справі 140/114/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/114/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс», до Головного управління ДПС у Волинській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів та пені,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» (далі - ТОВ «Негабарит-Сервіс») звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області (далі - ГУ ДКС України у Волинській області, відповідач 2) про визнання протиправною бездіяльності ГУ ДПС України у Волинській області у формі нездійснення передбачених законодавством дій, спрямованих на повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету по декларації за травень 2023 року у сумі 1 269 081,00 грн; стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у Волинській області невиплаченої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації з податку на додану вартість за травень 2023 року у сумі 1 269 081,00 грн; стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України, у Волинській області нарахованої пені за період з 26.09.2024 по 06.01.2025 за прострочення сплати бюджетної заборгованості в сумі 55 867,38 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «Негабарит-Сервіс» 20.06.2023 подало

до ГУ ДПС у Волинській області податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2023 року (реєстраційний номер 9146344077) згідно якої: 2 769 557 грн - заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку та 2 770 595 грн - до складу податкового кредиту наступного звітного періоду.

На підставі наказу №1480-п від 18.07.2023 працівниками ГУ ДПС у Волинській області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Негабарит-Сервіс» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за травень 2023 року від'ємного значення з податку на додану вартість про що складено акт перевірки №12690/07-01/37707423 від 16.08.2023 на підставі якого винесено:

- податкове повідомлення-рішення форми «В1» №0112090701 від 13.09.2023 про завищення заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на 1269081 грн та застосування штрафних санкцій в сумі 126908,10 грн;

- податкове повідомлення-рішення форми «В4» №0112060701 від 13.09.2023 про зменшення розміру від'ємного значення ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на 2674934 грн.

У зв'язку із цим, ТОВ «Негабарит-Сервіс» отримано бюджетне відшкодування - частково, а саме у сумі 1 500 476 грн, решта коштів у сумі 1 269 081 грн - не було відшкодовано.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі №140/35916/23 визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення форми «В1» №0112090701 від 13.09.2023 та форми «В4» №0112060701 від 13.09.2023.

22.11.2024 ТОВ «Негабарит-Сервіс» звернулося до ГУ ДПС у Волинській області із заявою, в якій просило привести у відповідність картку особового рахунку та включити до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість - 1 269 081 грн, як узгоджена сума відшкодування по податковій декларації за травень 2023 року, однак ГУ ДПС у Волинській області листом від 20.12.2024 №19591/6/03-20-07-03-06 повідомило про відмову у задоволенні такої заяви.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує, що податковий орган зобов'язаний був на наступний робочий день після скасування судом податкових повідомлень-рішень, включити до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування по податковій декларації за травень 2023 року, дані про узгодження суми 1 269 081 грн, однак відповідачем 1 таких заходів вжито не було, що свідчить про допущення протиправної бездіяльності з цього приводу.

Також беручи до уваги тривале порушення прав ТОВ «Негабарит-Сервіс» на належне та своєчасне отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, позивач вважає за необхідне нарахувати з 26.09.2024 по 06.01.2025 (103 дня) пеню на суму бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ по декларації за травень 2023 року.

Розмір пені за прострочення сплати бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ за період з 26.09.2024 по 06.01.2025 становить 55867,38 грн (1 269 081 грн х 103 :100% х 13 х 1,2) / 365).

З огляду на вищезазначене позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.57).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник ГУ ДКС України у Волинській області позовних вимог не визнала та в обґрунтування такої позиції вказала, що згідно з матеріалами справи підставою для подання позову стала відмова ГУ ДПС у Волинській області у включенні до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість заяви позивача про таке відшкодування у розмірі 1 269 081 грн як узгодженої суми відшкодування по податковій декларації за травень 2023 року.

Поряд з цим, законодавець чітко визначає порядок та підстави отримання платником податку бюджетного відшкодування ПДВ та нарахування пені.

Так, відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України (далі - ПК України). Забезпечення повного та своєчасного надходження до державного бюджету податків, зборів та інших доходів належить до повноважень органів ДПС України.

Органи Казначейства здійснюють виключно контроль за бюджетними повноваженнями при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань, проведенні платежів та веденні обліку всіх надходжень, що належать державному та місцевим бюджетам.

При цьому, норми законодавства, якими врегульовано порядок відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість та пені визначають, що таке відшкодування здійснюється шляхом стягнення коштів з Державного бюджету України, що з огляду на що необхідність вказувати орган, через який має здійснюватись виконання рішення суду, відсутня.

Враховуючи вищезазначене, представник відповідача 2 просить в задоволенні позову відмовити.

Представник ГУ ДПС у Волинській області у відзиві на позовну заяву (а.с.66-69) позовних вимог також не визнала, посилаючись на те, що ГУ ДПС у Волинській області проведено документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Негабарит-Сервіс» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за травень 2023 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, за висновком якої складено акт від 16.08.2023 №12690/07-01/37707423.

За результатами перевірки ТОВ «Негабарит-Сервіс» встановлено порушення пунктів 44.1, 44.6 статті 44, пункту 46.1. статті 46, пункту188.1. статті 188, пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.2. статті198, підпункту «г» пункту 198.5 статті 198, абзацу першого пункту 201.1, абзацу першого пункту 201.10 статті 201 ПК України, Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 № 159/28289.

Порушення цих пунктів призвело до завищення суми бюджетного відшкодування на загальну суму 1 269 081 грн, а також завищення суми від'ємного значення що включається до складу наступного податкового звітного періоду по декларації за травень 2023 року (р.21) в сумі 2 674 934 грн.

На підставі висновку акту перевірки, ГУ ДПС у Волинській області винесені податкові повідомлення-рішення форми «В1» №0112090701 від 13.09.2023 про завищення заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на 1269081 грн та застосування штрафних санкцій в сумі 126908,10 грн, форми «В4» №0112060701 від 13.09.2023 про зменшення розміру від'ємного значення ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на 2 674 934 грн.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 у справі №140/35916/23 у задоволенні позову ТОВ «Негабарит-Сервіс» до ГУ ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування вказаних податкових повідомлень-рішень відмовлено повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2024 апеляційну скаргу ТОВ «Негабарит-Сервіс» задоволено, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення форми «В1» №0112090701 від 13.09.2023 та форми «В4» №0112060701 від 13.09.2023.

Представник відповідача 1 вказує, що контролюючий орган звертався з касаційною скаргою до Верховного Суду та ухвалою Верховного Суду від 22.01.2025 відмовлено у відкриті касаційного провадження, тобто саме 23.01.2025 закінчується процедура судового оскарження.

З урахуванням зазначеного, на час звернення до суду з позовною заявою ТОВ «Негабарит- Сервіс» (06.01.2025) тривала процедура оскарження у справі №140/35916/23, а тому з боку позивача відбулося передчасне звернення до суду з вимогою про стягнення пені за порушення строків відшкодування ПДВ.

Також представник відповідача вказує, що відповідно до пункту 200.23 статті 200 ПК України, нарахування пені згідно з абзацом першим цього пункту не здійснюється у разі, якщо така заборгованість зумовлена: виникненням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у зв'язку із введенням воєнного, надзвичайного стану.

Торгово-промислова палата України листом від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану з 24.02.2022 строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Згодом Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні продовжувався.

Тобто ТПП України листом повідомила всіх, кого це стосується про те, що з 24.02.2022 зазначені обставини є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності України.

Враховуючи вищезазначене, представник ГУ ДПС у Волинській області вважає, що правові підстави для задоволення позову ТОВ «Негабарит-Сервіс» відсутні та просить в задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив відповідача 1, в якій підтримав позовні вимоги з підстав, що є аналогічними доводам позовної заяви. Додатково наголосив, що ГУ ДПС у Волинській області 18.09.2024 (наступний робочий день після набрання рішенням суду законної сили у справі №140/35916/23) не внесло дані про узгодження суми бюджетного відшкодування, пояснюючи це неодноразовою подачею безпідставних касаційних скарг та лише у зв'язку із зверненням ТОВ «Негабарит- Сервіс» до суду - 23.01.2025 внесло до інтегрованої картки платника додаткові данні про узгодження бюджетного відшкодування у сумі 1 254 553 грн (що на 14528 грн менше, ніж неузгоджена сума по декларації за травень 2023 року) будь-яке пояснення щодо цього - відсутнє. Заперечення ГУ ДПС у Волинській області щодо нарахування пені у зв'язку із виникненням форс-мажорних обставин позивач вважає необґрунтованими, оскільки відповідач 1 у відзиві вказує, що не вносив дані по ТОВ «Негабарит-Сервіс» до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування після набрання законної сили рішенням суду тому, що мав намір його оскаржити у касаційному порядку, а не через виникнення форс-мажорних обставин. В свою чергу, лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 має лише інформаційний характер, не є сертифікатом, який засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та не містить жодних ідентифікуючих ознак конкретного зобов'язання, виконання якого стало неможливим через наявність зазначених обставин (а.с.89-91).

Інших заяв по суті справи учасників справи до суду не надходило.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 заяву позивача про зменшення позовних вимог повернуто без розгляду; клопотання представника ГУ ДПС у Волинській області про закриття провадження задоволено частково; закрито провадження в даній справі в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ГУ ДПС України у Волинській області у формі нездійснення передбачених законодавством дій, спрямованих на повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету по декларації за травень 2023 у сумі 1 254 553,00 грн та стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України невиплаченої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації з податку на додану вартість за травень 2023 року у сумі 1 254 553,00 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника ГУ ДПС у Волинській області про розгляд за правилами загального позовного провадження.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 20.06.2023 ТОВ «Негабарит-Сервіс» подало до ГУ ДПС у Волинській області податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2023 року, в якій заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку 2 769 557 грн (графа 20.2) (а.с.7-14).

На підставі наказу від 18.07.2023 №1480-п та направлення на перевірку від 19.07.2023 №2238, від 01.08.2023 №2408 ГУ ДПС у Волинській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Негабарит-Сервіс» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за травень 2023 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету.

За результатами вказаної перевірки складено акт від 16.08.2023 №12690/07-01/37707423 (а.с.15-32), яким встановлено порушення платником податків:

- пунктів 44.1, 44.6 статті 44, пункту 46.1. статті 46, пункту 188.1. статті 188, пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.2. статті 198, абзацу «г» пункту 198.5 статті 198, абзацу першого пункту 201.1, абзацу першого пункту 201.10 статті 201 ПК України, Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування на загальну суму 1269081 грн;

- пунктів 44.1, 44.6 статті 44, пункту 46.1. статті 46, пункту 188.1. статті 188, пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.2. статті 198, абзацу «г» пункту 198.5 статті 198, абзацу першого пункту 201.1, абзацу першого пункту 201.10 ст.201 ПК України, Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289, що призвело до завищення суми від'ємного значення, що включається до складу наступного податкового звітного періоду по декларації за травень 2023 року (р.21), в сумі 2674934 грн.

На підставі висновків вищевказаного акту перевірки ГУ ДПС у Волинській області винесено податкові повідомлення-рішення:

- від 13.09.2023 №0112060701 форми «В4», яким зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ на 2674934 грн (а.с.33-34);

- від 13.09.2023 №0112090701 форми «В1», яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 1269081 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 126908,10 грн (а.с.35-37).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 у задоволенні позовних вимог ТОВ «Негабарит-Сервіс» до ГУ ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.09.2023 №0112090701 та №0112060701 відмовлено повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі №140/35916/23 апеляційну скаргу ТОВ «Негабарит-Сервіс» задоволено; рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 скасовано; визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення форми «В1» №0112090701 від 13.09.2023 та форми «В4» №0112060701 від 13.09.2023 (а.с.38-41).

Позивач звернувся до відповідача 1 із заявою, в якій просив привести у відповідність картку особового рахунку ТОВ «Негабарит-Сервіс» з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі №140/35916/23 та включити до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість - 1 269 081 грн, як узгоджена сума відшкодування по податковій декларації за травень 2023 року (а.с.43).

Однак, ГУ ДПС у Волинській області листом від 20.12.2024 №19591/6/03-20-07-03-06 повідомило, що 28.10.2024 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі № 140/35916/23 подана касаційна скарга (а.с.44).

ТОВ «Негабарит-Сервіс» з метою повернення невідшкодованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації з ПДВ за травень 2023 року та пені за прострочення сплати такої бюджетної заборгованості, звернулося із даним позовом до суду.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За визначеннями, наведеними у підпунктах 14.1.18 і 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, а пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлені статтею 200 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 200.7 статті 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

За змістом пунктів 200.10 статті 200 ПК України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, що проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним строком подання податкової декларації або уточнюючого розрахунку (у разі подання), а якщо такі документи були подані пізніше - за днем їх фактичного подання, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, відповідно до цього Кодексу.30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Пунктом 200.12 статті 200 ПК України визначено, що зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:

а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;

б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);

в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;

г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;

ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами «б» і «в» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

У випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на рахунок платника податку в обслуговуючому банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

Згідно із пунктом 200.13 статті 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на рахунок платника податку в обслуговуючому банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Згідно з пунктом 200.14 статті 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Положеннями пункту 200.15 статті 200 ПК України передбачено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Кабінет Міністрів України постановою від 25.01.2017 №26 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість» затвердив новий Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Порядок №26), яким визначив механізм ведення та адміністрування Мінфіном Реєстру як окремого інформаційного ресурсу та його автоматичного формування на підставі баз даних ДФС та Казначейства.

Відповідно до цього Порядку заяви автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження, а повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до цього Реєстру в межах сум, визначених законом про державний бюджет на відповідний рік. Розподіл сум бюджетного відшкодування ПДВ, визначених законом про державний бюджет на відповідний рік, між Тимчасовим реєстром заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеним у цьому пункті, та Реєстром заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Взаємодія цих органів нормативно врегульована Порядком інформаційної взаємодії Міністерства фінансів України з Державною фіскальною службою України та Державною казначейською службою України в процесі формування Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.03.2017 №326 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.03.2017 за № 376/30244).

Зі змісту наведених норм можна дійти висновку, що держава в особі відповідних державних органів, виконуючи певний комплекс дій, зобов'язана повернути платнику податку суму бюджетного відшкодування ПДВ протягом законодавчо встановленого строку після дня набуття відповідною сумою статусу узгодженої. Якщо ж протягом згаданого строку необхідних дій для відшкодування податку здійснено не було, невідшкодовані суми перетворюються на бюджетну заборгованість.

Матеріалами справи підтверджується, 20.06.2023 ТОВ «Негабарит-Сервіс» подало до ГУ ДПС у Волинській області податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2023 року, в якій заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку 2 769 557 грн (графа 20.2) (а.с.7-14), з яким 1 500 476,00 грн підтверджена контролюючим органом та відшкодована позивачу, а на різницю 1 269 081, 00 грн, згідно із податковим повідомленням - рішенням зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ (а.с.35-37).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 у задоволенні позовних вимог ТОВ «Негабарит-Сервіс» до ГУ ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.09.2023 №0112090701 та №0112060701 відмовлено повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі №140/35916/23 апеляційну скаргу ТОВ «Негабарит-Сервіс» задоволено: рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 скасовано; визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення форми «В1» №0112090701 від 13.09.2023 та форми «В4» №0112060701 від 13.09.2023 (а.с.38-41).

Як встановлено судом та не заперечується сторонами сума ПДВ 1254553 грн, задекларована ТОВ «Негабарит-Сервіс» до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку згідно податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2023 року, 23.01.2025 була внесена до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та 31.01.2025 відшкодована на рахунок платника в банку.

Вказані обставини підтверджуються службовим листом управління податкового аудиту ГУ ДПС у Волинській області №57/03-20-07-03-02 від 18.02.2025 (а.с.99) та витягом з інтегрованої картки платника податків (а.с.82, 98).

У зв'язку із вказаним ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 провадження у даній справі було закрито у відповідній частині позовних вимог.

Однак, ГУ ДПС у Волинській області не було внесено до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо решти узгодженої за наслідками судового оскарження суми бюджетного відшкодування платника ТОВ «Негабарит-Сервіс» в розмірі 14528,00 грн (1 269 081,00 грн - 1 254 553,00 грн щодо яких провадження у даній справі було закрито), чим порушено вимоги пункту 200.15 статті 200 ПК України та пункту 7 Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 №26.

У клопотанні про закриття провадження у справі від 19.02.2025 щодо вказаної суми бюджетного відшкодування представник податкового органу пояснила, що відбувалось донарахування штрафних санкцій згідно з пунктами 120.1.1, 120.1.2 статті120 ПК України за порушення, допущені ТОВ «Негабарит-Сервіс», а саме: 11.10.2024 в сумі 1020 грн згідно із податковим повідомленням - рішенням №00242740407 від 03.09.2024; 06.12.2024 в сумі 5800,00 грн згідно із податковим повідомленням-рішенням №00316730407 від 15.11.2024 та 31.12.2024 в сумі 7708,00 грн згідно із податковим повідомленням-рішенням №00330680407 від 29.11.2024 (а.с.100-101).

Разом з тим, суд зауважує, що копії вказаних податкових повідомлень-рішень, докази їх надіслання позивачу, а також інформація щодо узгодження відповідних сум грошових зобов'язань в матеріалах справи відсутні.

Таким чином доказів на підтвердження наявності у позивача податкового боргу в загальній сумі 14528,00 грн (1020,00 грн + 5800,00 грн + 7708,00 грн) та правомірності відображення в обліковій картці останнього по податку на додану вартість, що призвело до списання частини суми бюджетного відшкодування в розмірі 14528,00 грн, заявленої позивачем у декларації за травень 2023 року, в рахунок погашення штрафних санкцій, матеріали справи не містять та відповідачем1 не подані.

З урахуванням встановлених обставин суд зазначає, що позивач має безумовне право на бюджетне відшкодування суми ПДВ по декларації за травень 2023 року в розмірі 14528,00 грн і таке право не може бути обмежене.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності ГУ ДПС України у Волинській області у формі нездійснення передбачених законодавством дій, спрямованих на повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету по декларації за травень 2023 у сумі 14528,00 грн та задоволення позовних вимог в цій частині.

Таким чином, оскільки судом встановлено, що на рахунок в банку позивача не було повернуто 14528,00 грн, суд приходить до висновку про необхідність стягнення вказаної невиплаченої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації з податку на додану вартість за травень 2023 року у сумі 14528,00 грн з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у Волинській області.

Приймаючи рішення у даній справі, суд також враховує висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 12.02.2019 у справі №826/7380/15 про те, що такі способи захисту як зобов'язання контролюючого органу надати висновок про підтвердження заявленої платником податків суми бюджетного відшкодування або внести заяву товариства до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного вішкодування не призведуть до ефективного відновлення права платника податків, а тому ефективним способом захисту, який забезпечить поновлення порушеного права позивача, є стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м.Києві на користь товариства заборгованості бюджету із відшкодування ПДВ.

При вирішенні позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у Волинській області нарахованої пені за період з 26.09.2024 по 06.01.2025 за прострочення сплати бюджетної заборгованості в сумі 55 867,38 грн, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 200.23 ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Зі змісту наведених норм слідує, що держава в особі відповідних державних органів, виконуючи певний комплекс дій, зобов'язана повернути платнику суму бюджетного відшкодування з ПДВ протягом законодавчо встановленого строку після дня набуття відповідною сумою статусу узгодженої. Якщо ж протягом згаданого строку необхідних дій для відшкодування податку здійснено не було, невідшкодовані суми перетворюються на бюджетну заборгованість, на яку в силу положень пункту 200.23 статті 200 ПК України нараховується пеня.

Передумовою початку нарахування пені є невиконання контролюючим органом обов'язку з виплати заборгованості з відшкодування податку на додану вартість протягом строку, визначеного статтею 200 ПК України.

Наведений юридичний факт, у свою чергу, зумовлює виникнення фінансових правовідносин між боржником в особі держави та кредитором - платником податків, права якого порушені саме внаслідок несплати йому відповідної суми.

Таким чином, після закінчення установлених чинним законодавством строків для адміністративної процедури перевірки наявності у платника права на бюджетне відшкодування у результаті невчинення компетентними органами належних дій невідшкодовані суми перетворюються на бюджетну заборгованість.

Аналогічна правова позиція, викладена в постанові Верховного Суду від 17.10.2023 у справі № 821/1115/16.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача 1 вказує, що контролюючий орган звертався з касаційною скаргою до Верховного Суду та ухвалою Верховного Суду від 22.01.2025 відмовлено у відкриті касаційного провадження, тобто саме 23.01.2025 закінчується процедура судового оскарження. З урахуванням зазначеного, на час звернення до суду з позовною заявою ТОВ «Негабарит- Сервіс» (06.01.2025) тривала процедура оскарження у справі №140/35916/23, а тому з боку позивача відбулося передчасне звернення до суду з вимогою про стягнення пені за порушення строків відшкодування ПДВ.

Разом з тим, суд відхиляє відповідні доводи відповідача 1, оскільки норми пункту 200.15 статті 200 ПК України пов'язують обов'язок податкового органу внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника саме із набрання законної сили рішенням суд, а не закінченням процедури судового оскарження.

При цьому, суд зауважує, що право платника податків на стягнення заборгованості з бюджетного відшкодування ПДВ та нарахованої пені повинно бути реальним і забезпечуватись практичною можливістю, в тому числі, шляхом звернення до суду.

Невідшкодовані платнику податку протягом встановленого строку суми, вважаються бюджетною заборгованістю, за стягненням яких платник податку має право в будь-який момент після виникнення такої бюджетної заборгованості звернутися до суду та нарахувати пеню на суму такої заборгованості. Непогашення заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30.05.2019 у справі №803/655/17, від 03.12.2020 по справі №826/5397/18.

Таке застосування норми пункту 200.23 статті 200 ПК України відповідає і практиці Верховного Суду, наведеній в постановах від 30.05.2019 у справі №803/655/17, від 27.05.2019 у справі №826/20661/15, від 24.04.2019 у справі №822/1932/16, від 22.03.2019 у справі №822/3473/17.

Щодо посилань податкового органу на те, що положення другого речення абзацу першого цього пункту не застосовується у разі, якщо така заборгованість зумовлена виникненням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у зв'язку із введенням воєнного, надзвичайного стану, суд зазначає наступне.

Згідно приписів пункту 200.23. статті 200 ПК України на суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Положення другого речення абзацу першого цього пункту не застосовується у разі, якщо така заборгованість зумовлена виникненням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у зв'язку із введенням воєнного, надзвичайного стану.

Разом з тим, ГУ ДПС у Волинській області не надано до суду жодних доказів на підтвердження виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у зв'язку із введенням воєнного стану, що зумовили виникнення заборгованості з бюджетного відшкодування 1 269 081 грн.

Аналогічна правова позиція, викладена в постанові Верховного Суду від 12.03.2025 у справі №440/16144/23

Відтак, оскільки сума бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 1 269 081,00 грн не була невідшкодованою у визначені ПК України строки, тому позивач має право на подальше нарахування пені в порядку, визначеному пунктом 200.23 статті 200 ПК України.

Так, згідно із розрахунком пені, наведеного позивачем, розмір пені за прострочення сплати бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ за період з 26.09.2024 по 06.01.2025 становить 55867,38 грн (1 269 081 грн х 103 :100% х 13 х 1,2) / 365).

Як встановлено судом на наступний робочий день після винесення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі № 140/35916/23, тобто 18.09.2024, до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування мала бути внесена узгоджена сума бюджетного відшкодування платника ТОВ «Негабарит-Сервіс» в розмірі 1 269 081 грн та протягом п'яти операційних днів ця сума мала бути перерахована позивачу з бюджетного рахунка на рахунок платника податку в обслуговуючому банку/небанківському надавачу платіжних послуг, - тобто до 25.09.2024 включно, проте не була відшкодована позивачу.

Відтак, як вірно зазначив позивач, з урахуванням статті пункту 200.13. статті 200 ПК України обрахунок розміру пені на суму бюджетної заборгованості слід розпочати з 26.09.2024, тобто після спливу п'яти робочих днів протягом яких мала відбутися виплата відшкодування ПДВ та перераховано на поточний рахунок в банку.

Відповідно до правових позицій, викладених у постановах Верховного Суду від 20.06.2019 у справі №820/1750/18, від 25.03.2020 у справі №808/481/16, від 02.02.2021 у справі №810/1506/17, від 02.06.2021 у справі №1.380.2019.004395, від 29.11.2021 у справі №420/4252/19, від 12.07.2023 у справі №640/14076/21, пеня розраховується виходячи із облікової ставки НБУ протягом строку її дії, тобто із урахуванням зміни облікової ставки Національного банку України за відповідний період.

Так, згідно з рішеннями правління Національного банку України в період з 20.09.2024 по 01.11.2024 було установлено облікову ставку в розмірі 13% річних, з 01.11.2024 по 13.12.2024 - в розмірі 13,5% річних та з 13.12.2024 по з 24.01.2025 - в розмірі 14,5% річних.

З урахуванням зазначеного, на думку суду, позивач має право на відшкодування пені за прострочення сплати бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ за період з 26.09.2024 по 06.01.2025 становить:

(1 269 081 грн х 36 днів х 13% х 120% ) :100%: 365 = 19 526,46 грн (розмір пені за період 26.09.2024 - 01.11.2024);

(1 269 081 грн х 43 днів х 13,5% х 120% ) :100%: 365 = 24 220,32 грн (розмір пені за період 01.11.2024-13.12.2024);

(1 269 081 грн х 24 днів х 14,5% х 120% ) :100%: 365 = 14 519,68 грн (розмір пені за період 13.12.2024-06.01.2025).

Всього пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань відповідачем за вказаний період складає 58 226,46 грн.

Разом з тим, з урахуванням норм частини другої статті 9 КАС України, відповідно до якої суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог, суд приходить до висновку про задоволення позову в цій частині шляхом стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у Волинській області на користь ТОВ «Негабарит-Сервіс» пені у розмірі 55867,38 грн, тобто тієї суми про яку просить у поданій позовній заяві позивач.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги дослідженні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність своїх дій, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області судовий збір в сумі 1055,93 грн (14528,00 грн + 55 867,38 грн = 70 395,38 грн х 1,5 %), який був сплачений за вказані вище позовні вимоги згідно з платіжною інструкцією від 06.01.2025 №3234 (а.с. 5).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» (45034, Волинська область, Ковельський район, село Люблинець, вулиця Заводська, будинок 7-А, код ЄДРПОУ 37707423) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ ВП 44106679), Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області (43021, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Стрілецька, будинок 4-А, код ЄДРПОУ 38009371) про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів та пені задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС України у Волинській області у формі нездійснення передбачених законодавством дій, спрямованих на повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» узгоджених сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету по декларації за травень 2023 року у сумі 14 528,00 грн (чотирнадцять тисяч п'ятсот двадцять вісім грн 00 коп.).

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» невиплачену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації з ПДВ за травень 2023 року у сумі 14 528 (чотирнадцять тисяч п'ятсот двадцять вісім грн 00 коп.).

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» пеню за період з 26.09.2024 по 06.01.2025 за прострочення сплати бюджетної заборгованості в сумі 55 867,38 грн (п'ятдесят п'ять тисяч вісімсот шістдесят сім грн 38 коп.).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судовий збір у сумі 1055,93 грн (одна тисяча п'ятдесят п'ять грн 93 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. Л. Шепелюк