про зупинення провадження у справі
12 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10981/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Лозовського О.А., розглянувши в порядку письмового провадження з власної ініціативи питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання протиправним та скасування наказу в частині, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Вищої ради правосуддя про визнання протиправним та скасування наказу керівника секретаріату Вищої ради правосуддя від 12.01.2024 №10-к «Про встановлення надбавки за вислугу років» в частині встановлення ОСОБА_1 з 01.01.2024 надбавки за вислугу років на державній службі у розмірі 30 відсотків посадового окладу; зобов'язання Вищу раду правосуддя здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років державної служби з 01.01.2024 відповідно до частини першої статті 52 Закону України «Про державну службу», а саме: на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в даній справі та постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у відповідності до частин другої, шостої статті 12, частин другої - третьої статті 257, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
14.10.2024 представником відповідача Вищої ради правосуддя Нарольською Т.С. подано клопотання про передачу даної справи за інстанційною юрисдикцією на розгляд до Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 адміністративну справу №140/10981/24 за позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання протиправним та скасування наказу в частині, зобов'язання вчинити дії, передати на розгляд до Верховного Суду.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 13.11.2024 відмовив у прийнятті справи до свого провадження та повернув її до Волинського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
У своєму рішенні суд послався на правову позицію Великої Палати Верховного Суду у постанові від 26.08.2019 у справі №855/364/19 (провадження №11-871ав19), відповідно до якої, якщо суд першої інстанції помилково чи неправильно направив до суду справу, яка за предметом спору, суб'єктним складом учасників, характером спірних правовідносин відноситься до його підсудності, а суд, якому була направлена справа (позовна заява), повернув її назад як направлену внаслідок порушення правил підсудності, то рішення суду, який повернув справу адресанту, не може розцінюватися як ознака спору щодо підсудності чи порушення заборони про передавання справ, встановленої статтею 30 КАС України.
Постановою Великої Палати Верховного суду від 30.01.2025 ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 13.11.2024 залишено без змін.
Справа №140/10981/24 повернулась на адресу Волинського окружного адміністративного суду 04.03.2025 та згідно з протоколом передачі справи раніше визначеному складу суду від 04.03.2025 передана для продовження розгляду вказаної справи судді Лозовському О.А.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 дану справу прийнято до провадження та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження у справі за ініціативою суду підлягає зупиненню з огляду на таке.
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно із частиною сьомою статті 290 КАС України ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих медіа не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи.
Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 18.11.2024 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №240/7215/24 за позовом ОСОБА_1 до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області про визнання протиправними дій, скасування наказу в частині та зобов'язання вчинити дії.
Як передбачено пунктом 4 частини восьмої статті 290 КАС України, в ухвалі про відкриття провадження у зразковій справі зазначаються ознаки типової справи.
Згідно з пунктом 21 частини першої статті 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
В ухвалі Верховного Суду від 18.11.2024 у справі №240/7215/24 визначено такі ознаки типової справи: 1) позивач - державний службовець місцевого загального суду; 2) відповідачі - місцевий загальний суд та територіальне управління ДСА, відповідальне за забезпечення фінансування та функціонування місцевих загальних судів, де працюють позивачі; 3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними і тими самими нормами права, а саме у зв'язку з встановленням позивачам з 01.01.2024 надбавки за вислугу років, обчисленої з урахуванням вимог пункту 12 розділу “Прикінцеві положення» Закону України від 09.11.2023 №3460-IX “Про Державний бюджет України на 2024 рік» (на рівні 2% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30% посадового окладу), положення якого, на думку позивачів, суперечать спеціальному Закону №889-VIII, відповідно до якого вказана надбавка має обчислюватися на рівні 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50%; 4) позивачами заявлені аналогічні за суттю вимоги: визнати протиправним і скасувати наказ в частині встановлення з 01.01.2024 надбавки за вислугу років на державній службі на рівні 2% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік служби, але не більше 30% посадового окладу; зобов'язати ТУ ДСА України в Житомирській області провести нарахування та виплату надбавки за вислугу років з 01.01.2024 відповідно до статті 52 Закону №889-VIII на рівні 3% посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу.
Адміністративна справа №140/10981/24 має ознаки типової справи, що прийнята до розгляду Верховним Судом як зразкова адміністративна справа, оскільки спір між сторонами у цій справі виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одним й тими ж нормами права, та має подібний предмет.
Відповідно до частин першої, другої статті 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Інститут типової справи є інструментом формування єдиної судової практики.
За приписами частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З метою забезпечення ефективності та передбачуваності судової практики у спірних правовідносинах, беручи до уваги те, що ця справа має ознаки типової адміністративної справи, що розглядається Верховним Судом як зразкова справа, і правові висновки у такій справі є обов'язковими для врахування судом, провадження у цій справі доцільно зупинити до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/7215/24.
Керуючись пунктом 9 частини другої статті 236, статтями 248, 256 КАС України, суд
Провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання протиправним та скасування наказу в частині, зобов'язання вчинити дії, зупинити до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/7215/24.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.А. Лозовський