м. Вінниця
12 травня 2025 р. Справа № 120/16424/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, повідомлення, зобов'язання вчинити дії
У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, повідомлення, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на протиправність рішення комісії з надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.09.2024 № 31 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та протиправність повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.09.2024 № 362/6327 про відмову у наданні відстрочки.
З метою зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 2 ч. 1 ст. 23 Закон України "Про Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 11.09.2024 з доданими до неї документами та надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Одночасно із позовною заявою представник позивача подав заяву про забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_2 , у тому числі його відділам, вчиняти будь - які дії щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації на особливий період, у тому числі, видавати відносно нього мобілізаційні розпорядження, вручати повістки на відправку до військової частини для проходження військової служби до набрання законної сили рішенням у справі.
Ухвалою від 10.12.2024, залишеною без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.02.2025, відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову.
Ухвалою від 16.12.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті та витребувано у відповідача докази.
Відповідач 05.03.2025 подав відзив, у якому проти задоволення позову заперечує. По суті позову відповідач, зокрема, вказав, що 12.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 було зроблено запит до Вінницького обласного центру медико - соціальної експертизи з вимогою повідомити чи видавалася Вінницьким обласним центром медико - соціальної експертизи довідка МСЕК серії 12ААВ № 68157 про встановлення ОСОБА_1 другої групи інвалідності.
Вінницький обласний центр медико - соціальної експертизи 23.09.2024 надав відповідь, у якій зазначено, що ОСОБА_1 до ВОЦ МСЕ не звертався, на МСЕК Вінницької області не оглядався та відповідно особою із інвалідністю не визнавався. Довідку серії 12ААВ № 638157 Вінницька обласна МСЕК № 1 не видавала. Бланк довідки, підпис та печатка закладу не відповідають реальним.
Тому, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.09.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" було прийнято рішення про відсутність у позивача підстави для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ.
Відповідач 06.03.2025 на виконання вимог ухвали суду від 16.12.2024 надав належним чином засвідчену копію рішення, оформленого протоколом комісії від 27.09.2024 № 31 в частині, що стосується відмови ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; належним чином засвідчену копію листа ВОЦ МСЕ від 16.09.2024 № 1420/03-02/01 щодо ОСОБА_1 ; інформацію щодо звернення до уповноважених органів із заявою про вчинення ОСОБА_1 кримінального правопорушення за статтею 358 Кримінального кодексу України.
Представник позивача 03.03.2025 подав відповідь на відзив, у якій спростовує доводи відповідача, викладені у відзиві, та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Враховуючи, що розгляд справи по суті розпочався, інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, відтак суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , з метою отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звернувся 11.09.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою на підставі п. 2 ч. 1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
До заяви позивач долучив копії паспорта громадянина України; картки платника податків; витягу з реєстру територіальної громади від 30.07.2024 № 2024/009049801; тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого 08.05.2024; довідки до акта огляду медико - соціальною експертною комісією серія 12 ААВ № 638157, виданої 27.02.2024; довідки від 07.06.2024 № 362/3.
За результатами розгляду вищевказаного звернення позивачу повідомленням Відповідача від 27.09.2024 № 362/6327 проінформовано, що ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянуто заяву та підтвердні документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
За результатами розгляду заяви протоколом від 27.09.2024 № 31 Комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та зазначила, що 12.09.2024 вих. № 12369 ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено запит до Вінницького обласного центру медико - соціальної експертизи з метою підтвердження фактів викладених у зверненні військовозобов'язаного ОСОБА_1 та дійсності наданих ним документів.
Відповідно до листа ВОЦ МСЕ від 16.09.2024 № 1420/03-02/01, громадянин ОСОБА_1 до ВОЦ МСЕ не звертався, на МСЕК Вінницької області не оглядався та відповідно особою з інвалідністю не визнавався. Довідку серія 12 ААВ № 638157 Вінницька обласна МСЕК № 1 не видавала. Бланк довідки, підпис та печатка закладу не відповідають реальним.
Позивач не погоджується з рішенням, тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить з таких мотивів.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який наразі триває.
Указом Президента України від 24.02.2022 р., №69/2022 оголошено загальну мобілізацію.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлено Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно зі статтею 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 23 Закону № 3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Перелік необхідних документів, які підтверджують право на відстрочку військовозобов'язаного, передбачено Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560.
Так, для підтвердження права на відстрочку за пунктом 2 частиною 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», військовозобов'язані подають наступні документи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що надсилається до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, яке підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, або постанова військово-лікарської комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки, або відомості про групу інвалідності, причину інвалідності, дату встановлення інвалідності, безстроковість установлення групи інвалідності чи дату наступного переогляду, отримані із Централізованого банку даних з проблем інвалідності засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери
За обставин справи позивач звернувся до відповідача із заявою про надання йому відстрочки від призову під час мобілізації з причин того, що він є особою з інвалідністю ІІ групи.
До заяви про надання відстрочки позивач долучив копію довідки до акта огляду медико - соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 638157, видану 27.02.2024. У вказаній довідці зазначено про встановлення позиву ІІ групи інвалідності на строк до 01.03.2026. Рекомендовано стаціонарне та санітарно - курортне лікування. Нагляд та лікування лікаря - кардіолога (а.с. 47-48).
Так, з метою перевірки достовірності поданої позивачем довідки від 27.02.2024 № 638157, відповідач 12.09.2024 зробив запит до Вінницького обласного центру медико - соціальної експертизи з вимогою повідомити чи видавалася Вінницьким обласним центром медико - соціальної експертизи довідка МСЕК серії 12ААВ № 638157 про встановлення ОСОБА_1 другої групи інвалідності.
Вінницький обласний центр медико - соціальної експертизи 23.09.2024 надав відповідь, у якій зазначено, що ОСОБА_1 до ВОЦ МСЕ не звертався, на МСЕК Вінницької області не оглядався та відповідно особою із інвалідністю не визнавався. Довідку серії 12ААВ № 638157 Вінницька обласна МСЕК № 1 не видавала. Бланк довідки, підпис та печатка закладу не відповідають реальним.
Відтак, довідка до акта огляду медико - соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 638157, видана 27.02.2024, не підтверджується установою, яка її створила.
Враховуючи зазначене, суд доходить висновку, що довідка до акта огляду медико - соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 638157 від 27.02.2024 не може вважатися достовірним та належним доказом, який підтверджує наявність підстав для надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ.
Тому, відмова відповідача у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", є правомірною.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволені позову.
Враховуючи, що у задоволенні вимог адміністративного позову відмовлено, підстави для присудження на користь позивача понесених при розгляді справи судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ).
Повне судове рішення складено 12.05.2025.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна