м. Вінниця
13 травня 2025 р. Справа № 120/10092/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Юлії Миколаївни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що на момент звільнення з військової служби Літинською виправною колонією № 123 УДД ПВП у Вінницькій області у наказі про звільнення № 59 о/с від 23.08.2024, неправильно зазначено тривалість вислуги років. Вказані дані суперечать вислузі років, визначеній у розрахункових документах. Зазначена невідповідність, на думку позивача, призвела до призначення йому пенсії на основі зменшеного розміру грошового забезпечення.
У зв'язку з усуненням виявлених невідповідностей поданими документами, позивач вважає, що має право на призначення пенсії у розмірі 71% від грошового забезпечення, а не 65%, як було визначено під час первинного нарахування.
Окремо позивач зауважує, що має право на здійснення перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 4.2/907-2024/П-864.
Ухвалою від 06.08.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
12.08.2024 представником відповідача до суду подано відзив на адміністративний позов, яким серед іншого зазначає, що починаючи з 01.05.2014 діє редакція статті 13 Закону № 2262, яка встановлює максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення, при цьому управлінням з 2014 року розмір пенсії позивача самостійно не перераховувався та не змінювався.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено.
23.08.2004 ОСОБА_1 згідно наказу № 59о/с звільнено зі служби у запас. Вислугу років в календарному обчисленні зазначено 19 років 4 місяці 27 днів, в пільговому обчисленні - 25 років 10 місяців 15 днів.
З 01.01.2007 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно Закону № 2262, яка складає 65% сум грошового забезпечення.
В подальшому, 23.05.2024 позивачу стало відомо про те, що розрахунок пенсії здійснено з 65% сум грошового забезпечення (за 25 років), що не відповідає дійсній вислузі років (27 років).
Встановивши невідповідність вислуги років, яку зазначено в наказі № 59 о/с від 23.08.2004 Літинською виправною колонією № 123, позивач звернувся на адресу колонії із проханням внести зміни до наказу та вказати вірну вислугу років у розмірі 27 років 10 місяців 12 днів, замість не вірно зазначеної 25 років 10 місяців 15 днів.
За заявою позивача, ДУ "Літинська виправна колонія № 123" надала позивачу витяг наказу № 64 о/с від 03.09.2004, яким внесено зміни до наказу № 59 о/с від 23.08.2004, про звільнення позивача та зазначено вислугу років на день звільнення в пільговому розмірі 27 років 09 місяців 26 днів.
24.04.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, з дати призначення пенсії у розмірі 71% сум грошового забезпечення.
20.05.2024 листом управління відмовили здійснювати перерахунок пенсії позивача з розміру 71% сум грошового забезпечення.
Також, 21.02.2024 позивач звернувся із заявою до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з проханням видати оновлену довідку станом на 05.03.2019.
Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувало довідку № 4.2/907-2024/П-864 від 06.05.2024
22.05.2024 позивач звернувся із заявою до відповідача у якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки виходячи з 71% розміру грошового забезпечення.
21.06.2024 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку пенсії позивача.
Не погоджуючись із зазначеними діями Пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 проценгів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесені зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення, та викладено в наступній редакції «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43).
Також, Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів».
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законами № 3668-VI та № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
При цьому, як встановлено судом з матеріалів справи, 23.08.2024 позивачу призначено пенсію за вислугу років, виходячи з 65% суми грошового забезпечення.
Підставою для призначення пенсії у розмірі 65% слугували направлені Літинською ВК № 123 матеріали особової справи, а саме - витяг з наказу № 59о/с від 23.08.2004, у якому зазначено вислугу на день звільнення в пільговому обчисленні: 25 років 10 місяців 15 днів.
24.04.2024, усуваючи виявлені неточності у зазначеній вислузі років, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з розміру 71% суми грошового забезпечення. До заяви позивач додав витяг з наказу № 64о/с від 03.09.2004, яким внесено зміни у визначення вислуги років, а саме зазначено: 27 років 09 місяців 26 днів.
Отже, враховуючи норми ст. 13 Закону № 2262-XII (що діяла на момент призначення пенсії), пенсія за 20 років вислуги складає 50%, а за кожен рік вислуги понад 20 років - 3% відповідних сум грошового забезпечення. Відтак, за 7 років понаднормової вислуги (7 х 3% = 21%) позивач має право на пенсію у розмірі 71% від відповідних сум грошового забезпечення.
Тому, дії ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо відмови у здійсненні нарахування основного розміру пенсії позивача виходячи з розміру 71% сум грошового забезпечення слід визнати протиправними.
При цьому, визначаюсь з дати з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії виходячи з розміру 71% сум грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок призначених пенсій здійснюється, при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Разом з тим, нормами ч. 4 ст. 25 Закону № 1058, визначено, що перерахунок призначених пенсій проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, з огляду на вищезазначене, позовна вимога в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.07.2007 року, виходячи з розміру 71% суми грошового забезпечення, задоволенню не підлягає, оскільки, як встановлено судом, витяг з наказу № 64о/с від 03.09.2004 року відсутній у матеріалах пенсійної справи на момент призначення пенсії.
Зважаючи на те, що витяг з наказу № 64о/с від 03.09.2004 року був долучений до матеріалів пенсійної справи лише разом із заявою від 24.04.2024 року, нарахування пенсії виходячи з розміру 71% суми грошового забезпечення має здійснюватися з 01.05.2024 року, тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем звернення.
А відтак, слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з 71% розміру сум грошового забезпечення, саме з 01.05.2024.
Відносно позовної вимоги про здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки з 01.04.2019, суд зазначає наступне.
Статтею 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
За змістом частини 1, 2, 4статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно зі частиною 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини 3 статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку № 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Пунктом 1 Постанови № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Таким чином, з огляду на визнання нечинними положень Постанови № 103, враховуючи норми Порядку № 45 та Постанови № 704, суд приходить висновку, що перерахунок пенсій, призначених згідно зі Законом № 2262-ХІІ, здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою № 103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) встановлені Кабінетом Міністрів України; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Отже, суд звертає увагу, що саме з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Поряд з цим, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу, в пенсійного органу не виникало обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Із системного аналізу норм слідує, що набрання чинності Постановою № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2ст. 51 Закону № 2262-ХІІ є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Судом встановлено, що Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції видано позивачеві нову довідку про розмір грошового забезпечення від 06.05.2024 № 4.2/907-2024/П-864, яку надіслано на адресу відповідача. Проте, пенсійний орган відмовив у проведенні перерахунку пенсії на підставі нової довідки, посилаючись на відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу, оскільки Кабінетом Міністрів України не прийнято іншого порядку після скасування судом пунктів 1, 2 Постанови № 103.
Щодо зазначеного, суд вказує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Відтак, оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас порядок дій, які повинні вчинити, зокрема, уповноважений та пенсійний органи у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення довідки Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Суд критично оцінює доводи відповідача щодо відсутності у нього підстав для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою, з огляду на те, що пункти 1, 2 Постанови № 103 втратили чинність з 05.03.2019. Адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Отже, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки від 06.05.2024 № 4.2/907-2024/П-864 є протиправними.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача з 01.04.2019 здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі виданої Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції довідки від 06.05.2024 № 4.2/907-2024/П-8642 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням положень Постанови №704, з 01.04.2019 по день проведення перерахунку то така вимога є похідною від основної, тому на підставі пункту 23 частини 1 статті 4 КАС України підлягає задоволенню.
При цьому, визначаючись щодо дати з якого позивачу слід здійснити перерахунок пенсії, суд враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені статтею 51 Закону №2262-ХІІ. Зокрема частиною 2 вказаної статті визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведений з 01.04.2019, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (в даному випадку, набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18). Відтак, позивач вірно визначив дату з якої підлягає перерахунку його пенсія.
Окремо суд зауважує, що в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки з 01.04.2019 року, з урахуванням 71% суми грошового забезпечення, позовна вимога задоволенню не підлягає, оскільки право на перерахунок пенсії виходячи із зазначеного розміру позивач набув лише з 01.05.2024 року.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В силу приписів частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню.
Положеннями частини 3 статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у здійсненні нарахування пенсії ОСОБА_1 у розмірі 71% сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2024, у розмірі 71% сум грошового забезпечення.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови здійснити з 01.04.2019, ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення від 06.05.2024 №4.2/907-2024/П-864 виданої Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.04.2019, здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі виданої Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції довідки від 06.05.2024 №4.2/907-2024/П-864, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виданої станом на 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум.
У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1816,80 грн. (додна тисяча вісімсот шістнадцять гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)
Рішення суду сформовано: 13.05.2025.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна