Справа № 344/7000/25
Провадження № 3/344/2639/25
13 травня 2025 року м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Болюк І.І.
з участю: секретаря судового засідання Волосянко І.В.
представника Івано-Франківській митниці ДМС Тирського В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина Республіки Білорусь, за ч.6 ст.481 Митного Кодексу України, -
27.02.2025 року Івано-Франківською митницею було отримано лист відділення поліції №3 (м.Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області від 27.02.2025 №35084-2025 (вх.Івано-Франківської митниці №1058/8.5-20 від 27.02.2025) щодо перевірки законності перебування на митній території України транспортного засобу марки “Volkswagen», моделі “Golf», VIN-код - НОМЕР_1 та вжиття заходів згідно чинного законодавства. Крім того, згідно даного листа зазначено, що 29.10.2022 року кримінальне провадження за №12019090140000304 від 21.09.2019 закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, транспортний засіб марки “Volkswagen», моделі “Golf», VIN-код - НОМЕР_1 зберігається на спеціальному майданчику ГУНП в Івано-Франківській області для зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів, що за адресою: м.Калуш, вул.Глібова.
В ході проведення перевірки згідно зазначеної інформації, яка внесена до АСМО “Інспектор» та в ЄАІС Держмитслужби України встановлено, що транспортний засіб марки “Volkswagen», моделі “Golf», VIN-код - НОМЕР_1 , 21.09.2017 року о 02 год. 08 хв. ввіз громадянин Республіки Білорусь, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на митну територію України у митному режимі “тимчасове ввезення до 1 року» з метою “Особисте користування» через пункт пропуску “Доманове - Мокрани», Митний пост “Доманове», Волинської митниці та повинен був вивезти його за межі митної території України протягом року, тобто до 21.09.2018 року включно.
05.03.2025 року Івано-Франківською митницею отримано лист відділення поліції №3 (м.Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області від 05.03.2025 №38135-2025 (вх.Івано-Франківської митниці №1154/8.5-20 від 05.03.2025). Згідно даного листа відділення поліції №3 (м.Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області надано постанову про закриття кримінального провадження внесеного до ЄРДР за №1201900140000304 від 21.09.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.290 КК України. Та одночасно повідомлено, що транспортний засіб марки “Volkswagen», моделі “Golf», VIN-код - НОМЕР_1 зберігається на спеціальному майданчику ГУНП в Івано-Франківській області для зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів, що за адресою: м.Калуш, вул.Глібова.
Станом на 24.03.2025 року транспортний засіб марки “Volkswagen», моделі “Golf», VIN-код - НОМЕР_1 за межі митної території України вивезеним не значиться та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку “тимчасове ввезення».
24.03.2025 року була проведена перевірка згідно розділу “Автотранспортні засоби» бази даних ЄАІС Держмитслужби, відповідно до якого в базі даних ЄАІС ДМСУ відсутня інформація, щодо оформлення транспортного засобу марки “Volkswagen», моделі “Golf», VIN-код - НОМЕР_1 , в будь якому іншому митному режимі чи оформлення на нього будь яких митних документів.
Вартість автомобіля марки “Volkswagen», моделі “Golf», VIN-код - НОМЕР_1 буде встановлено додатково.
Таким чином, громадянин Республіки Білорусь, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу марки “Volkswagen», моделі “Golf», VIN-код - НОМЕР_1 більше ніж на тридцять діб. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч.6 ст. 481 МК України.
Представник Івано-Франківської митниці ДМС України просив визнати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) винним у вчиненні діяння передбаченого ч.6 ст.481 Митного кодексу України та накласти адміністративне стягнення у порядку визначеному законом.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не поступало.
Суд, беручи до уваги пояснення представника ІваноФранківської митниці ДМС України, дослідивши матеріали справи, оцінивши всі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов наступного висновку.
Так, стаття 7 КУпАП визначає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень.
Стаття 251 КУпАП визначає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Відповідно до ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол, у якому, відповідно до ст.256 цього кодексу, зазначаються дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
При цьому, суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених КУпАП.
Згідно ст.ст. 486, 489 МК України суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване рішення.
Заслухавши пояснення особи, що склала даний протокол та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ч.6 ст.481 Митного кодексу України, порушення митних правил є правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні дії з перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у порушенні митних правил, передбачених ч.6 ст.481 МК України повністю доводиться матеріалами адміністративної справи, зокрема, протоколом про порушення митних правил №0013/UA20600/2025 від 24.03.2025 року; листами начальника сектору дізнання відділення поліції №3 (м.Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області капітана поліції Галини ХОМЧИН №35084-2025 від 27.02.2025 року та №38135-2025 від 05.03.2025 року; листами заступника начальника Івано-Франківської митниці ДМС України ОСОБА_3 №7.21-3/20-01/8.5/940 від 03.03.2025 року, №7.21-3/20-01/8.5/1178 від 17.03.2025 року та №7.21-3/20-01/7/1010 від 05.03.2025 року; листом в.о. першого заступника начальника Волинської митниці ДМС України Юрія МОМОТЕНКО №7.3-2/23-01/7/2935 від 10.03.2025 року; описом предметів №0013/UA20600/2025 від 24.03.2025 року, висновком експерта №1420003400-0223 від 03.04.2025 року, згідно якого ринкова вартість колісного транспортного засобу марки “Volkswagen», моделі “Golf», VIN-код - НОМЕР_1 станом на дату оцінки становить 92 186,77 грн., в їх сукупності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) слід кваліфікувати за ч.6 ст.481 Митного кодексу України, оскільки він, перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу більше ніж на тридцять діб.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 Митного кодексу України та з врахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеню його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу.
Окрім того, у відповідності до ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) слід стягнути в дохід держави судовий збір.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 221, 245-247, 268, 283-285, 294 КУпАП, ст.ст.527-529 Митного кодексу України, суд, -
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ч.6 ст.481 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу марки “Volkswagen», моделі “Golf», VIN-код - НОМЕР_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в дохід держави 605 грн. 60 коп. судового збору.
На підставі ст. 307, ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 цього Кодексу, з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу зазначеного у постанові.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Іннеса БОЛЮК