61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
12.05.2025 Справа №905/166/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Чернової О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків
до відповідача: Приватного підприємства «Меридіан», с.Привілля Слов'янського району Донецької області
про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 38293,49грн,
без повідомлення (виклику) сторін,
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків звернулося до Господарського суду Донецької області із позовом до Приватного підприємства «Меридіан», с.Привілля Слов'янського району Донецької області про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 38293,49грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежним виконання відповідачем умов договору оренди №0368Д/2021 від 24.06.2021, у зв'язку з чим у відповідача утворилася заборгованість з орендної плати у розмірі 38293,49грн.
На підтвердження вказаних обставин позивач надав такі документи: договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності №0368Д/2021 від 24.06.2021, акт приймання-передачі в оренду нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна від 24.06.2021, листи Акціонерного товариства «Українська залізниця» №Н-09/1283 від 07.11.2024 з додатком та №Н-09/815 від 22.08.2024, листи Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій та Луганській областях №11-03-940ВС від 04.06.2024 з додатками, №11-03-1526-ВС від 06.09.2024, №11-03-1206ВС від 16.07.2024 з додатком, №11-03-1809ВС від 31.10.2024, №11-03-1356ВС від 08.08.2024 з додатком, №11-03-1868ВС від 12.11.2024 з додатками, №11-03-2075ВС від 16.12.2024 з додатком та №11-03-02-1830ВС від 24.11.2023 з додатком, накази Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій та Луганській областях №110ВС від 30.05.2024, №228ВС від 11.11.2024.
Нормативно свої позовні вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст.ст. 525, 526, 530, 611, 614, 617, 626, 629, 638 Цивільного кодексу України, ст.ст. 180, 284 Господарського кодексу України та ст.ст. 5, 16, 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
З дотриманням приписів статті 6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/166/25 визначено суддю Чернову О.В.
Ухвалою господарського суду від 26.02.2025 позовну заяву Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м. Харків залишено без руху. Встановлено строк та спосіб усунення недоліків позовної заяви.
28.02.2025 від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, якою надано суду заяву Приватного підприємця «Меридіан» №03/12-23-07 від 19.12.2023, лист Приватного підприємця «Меридіан» №02-05-24-07 від 27.05.2024, виписку по рахунку за 18.06.2021, лист Фонду державного майна України №10-16-4516 від 24.02.2023, платіжні інструкції від 09.12.2024 №113 та №114.
Ухвалою господарського суду від 10.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/166/25. Справу №905/166/25 вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
06.05.2025 від позивача надійшли додаткові пояснення по суті спору.
Ухвала господарського суду від 10.03.2025 направлена відповідачу через електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
У встановлений судом строк від сторін клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням не надходило, відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до статті 42 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки та добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно з частинною 3 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи, що судом створені усі умови для реалізації сторонами своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, заперечень від сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) не надходило, відзив від відповідача не надходив, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.
З'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в порядку статті 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
24.06.2021 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (орендодавець, позивач) та Приватним підприємством «Меридіан» (орендар) укладено договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності №0368Д/2021 (договір).
У розділі 1 договору встановлені змінювані умови договору (умови).
За п 3.3 умов балансоутримувачем є Акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця».
Відповідно до п.4.1 умов об'єктом оренди є нерухоме майно - частина верхньої будови під'їзної колії №5 станції Бантишеве довжиною 459,35 пог. м., розташованої за адресою: Донецька область, с.Привілля, вулиця відсутня (координати об'єкта оренди - широта 48,859159, довгота 37,273319), що обліковується на балансі структурного підрозділу «Слов'янська дистанція колії», яка не увійшла до статутного капіталу АТ «Укрзалізниця» та закріплена на праві господарського відання.
Згідно з п.6.1 умов балансова залишкова вартість, визначена на підставі фінансової звітності балансоутримувача становить 399717,38грн, без податку на додану вартість станом на 12.03.2021.
Майно може бути використане орендарем за будь-яким цільовим призначенням на розсуд орендаря (п.7.1 умов).
За п.9.1 умов місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону, - 4050,00грн, без податку на додану вартість.
Згідно з п.11 умов сума забезпечувального депозиту становить 2 місячні орендні плати, але у будь-якому разу у розмірі не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати станом на перше число місяці, в якому укладається цей договор, 8100,00грн, без податку на додану вартість.
Строк договору - 5 років з дати набрання чинності цим договором (п.12 умов).
Згідно з п.16 умов співвідношення розподілу орендної плати станом на дату укладення договору становить: Балансоутримувачу 30 відсотків суми орендної плати; Державному бюджету 70 відсотків суми орендованої плати.
У розділі ІІ договору встановлені незмінювані умови договору.
Відповідно до п.1.1 розд. ІІ договору орендодавець і балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 умов.
Згідно з п.2.1 розд. ІІ договору орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі підписується між орендарем і балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору.
Орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством (п. 3.1 розд. ІІ договору).
Якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року (п. 3.2 розд. ІІ договору).
Відповідно до п. 3.3 розд. ІІ договору орендар сплачує орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), що місяця: до 15 числа поточного місяця оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду за результатами аукціону (договори типу 5(А).
За умовами п.3.4 розд. ІІ договору орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків балансоутримувача. Балансоутримувач виставляє рахунок на загальну суму орендної плати із зазначенням частини орендної плати, яка сплачується на рахунок балансоутримувача, і частини орендної плати, яка сплачується до державного бюджету. Податок на додану вартість нараховується на загальну суму орендної плати. Орендар сплачує балансоутримувачу належну йому частину орендної плати разом із податком на додану вартість, нарахованим на загальну суму орендної плати. Балансоутримувач надсилає орендарю рахунок не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати платежу. Протягом п'яти робочих днів після закінчення поточного місяця оренди балансоутримувач передає орендарю акт виконаних робіт на надання орендних послуг разом із податковою накладною за умови реєстрації орендаря платником податку на додану вартість.
Пунктом 3.7 розд. ІІ договору визначено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується орендодавцем (в частині, належній державному бюджету) та/або балансоутримувачем (в частині, належній балансоутримувачу). Орендодавець і балансоутримувач можуть за домовленістю звернутися із позовом про стягнення орендної плати та інших платежів за договором, за яким у орендаря є заборгованість, в інтересах відповідної сторони договору. Сторона, в інтересах якої подається позов, може компенсувати іншій стороні судові і інші витрати, пов'язані з поданням позову.
На суму заборгованості орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати (п. 3.8 розд. ІІ договору)
Згідно з п.3.10 розд. ІІ договору припинення договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендної платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності).
Майно вражається повернутим з оренди з моменту підписання балансоутримувачем та орендарем акта повернення з оренди орендованого майна (п.4.3 розд. ІІ договору).
Відповідно до п. 4.5 розд. ІІ договору з метою виконання зобов'язань орендаря за цим договором, а також за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю до або в день підписання цього договору орендар сплачує на рахунок орендодавця забезпечувальний депозит в розмірі, визначеному у пункті 11 умов.
За п. 4.8 розд. ІІ договору орендодавець не пізніше ніж протягом п'ятого робочого дня з моменту отримання від балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого майна із зауваженнями (або за наявності зауважень орендодавця) зараховує забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов'язань орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов'язань орендаря у такій черговості, зокрема, у першу чергу погашаються зобов'язання орендаря із сплати пені; у третю чергу погашаються зобов'язання орендаря із сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 16 умов підлягає сплаті до держаного бюджету.
Відповідно до п.12.1 розд. ІІ договору цей договір укладено на строк, визначений у пункті 12 умов. Перебіг строку договору починається з дня набрання чинності цим договором. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства договір підлягає нотаріальному посвідченню). Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору.
Вказаний договір підписано та скріплено печатками сторін.
На виконання договору оренди нерухомого майна №0368Д/2021 від 24.06.2021 складено, підписано та скріплено печатками сторін акт прийому-передачі нерухомого майна від 24.06.2021, який є додатком до вказаного договору.
Також відповідачем було перераховано на рахунок позивачу 8100,00грн в якості забезпечувального депозиту, що підтверджується випискою по рахунку за 18.06.2021.
Позивачем надано до матеріалів справи лист Фонду державного майна України №10-16-4516 від 24.02.2023 за змістом якого повідомлено, що відповідно до підпункту 1 пункту 1 постанови від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» (далі - Постанова №634) визначені орендарі, які звільняються від орендної плати державного та комунального майна на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 року, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 року або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 року або раніше.
Відповідач звернувся до позивача шляхом направлення на електронну адресу заяви №03/12-23-07 від 19.12.2023 про дострокове припинення договору оренди №0368Д/2021 нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності на підставі умов Постанови №634, відповідно до яких договори оренди державного та комунального майна в період воєнного стану можуть бути достроково припинені за заявою орендаря, поданою ним орендодавцю на адресу електронної пошти, зазначену в договорі оренди.
Листом балансоутримувач №Н-09/1283 від 07.11.2024 повідомив позивача, що надане в оренду майно відповідачем не використовується з моменту введення в Україні воєнного стану та по теперішній час.
Відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях №110ВС від 30.05.2024, зі змінами, внесеними згідно з наказом №228ВС від 11.11.2024, наказано припинити достроково договір оренди від 24.06.2021 №0368Д/2021 з дати отримання орендодавцем заяви від орендаря про дострокове припинення договору, а саме: 19.12.2023 (п. 1); вважати орендоване майно, зазначене у п. 1 даного наказу, повернутим із оренди з моменту отримання орендодавцем заяви орендаря про дострокове припинення, а саме: з 19.12.2023 (п. 2); відділу обліку, звітності та контролю за договором оренди стосовно державного майна, зазначеного у п. 1 цього наказу припинити нарахування орендної плати до Державного бюджету України з 19.12.2023 (пп. 3.1 п. 3).
Позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогою сплатити заборгованість з орендної плати та нараховану пеню (листи №11-03-02-1830ВС від 24.11.2023, №11-03-940ВС від 04.06.2024, №11-03-1206ВС від 16.07.2024),
У листі №05/07-24-07 від 31.07.2024 відповідач повідомляє позивача, що останнім неправомірно визначено період нарахування суми оренди до сплати та про необхідність провести правильний розрахунок орендної плати до дати припинення договору оренди.
Позивач листом №11-03-186ВС від 12.11.2024 звернувся до відповідача з вимогою погасити заборгованість з орендної плати за період з 16.02.2023 по 15.12.2023 у розмірі 38926,71грн та пеню у розмірі 7466,78грн.
Надалі, у листі №11-03-2075ВС від 16.12.2024 позивач повідомив відповідача про оплату із суми забезпечувального депозиту орендної плати в розмірі 633,22грн та пені у розмірі 7466,78грн, а також повідомило про необхідність погасити залишок заборгованості з орендної плати до державного бюджету у розмірі 38293,49грн.
На підтвердження перерахування вказаних коштів до державного бюджету позивач долучив платіжні інструкції №113 та №114 від 09.12.2024.
Відповідач залишок боргу з орендної плати у розмірі 38293,49грн не здійснив.
Посилаючись на порушення відповідачем умов договору оренди №0368Д/2021 від 24.06.2021, позивач звернувся до суду з цим позовом до відповідача про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 38293,49грн.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (приписи ст. 629 Цивільного кодексу України).
Проаналізувавши зміст договору №0368Д/2021 від 24.06.2021, судом встановлено, що останній за своє правовою природою є договором оренди, правове регулювання якого здійснюється відповідно до положень Глави 58 Цивільного кодексу України, параграфу №5 Господарського кодексу України, Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Договір оренди №0368Д/2021 від 24.06.2021 є припиненим з 19.12.2023, факт припинення сторонами не спростовується та не заперечується.
Частинами 1, 6 ст. 283 Господарського кодексу України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Приписами ч.ч. 1 та 3 ст. 760 Цивільного кодексу України встановлено, що предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ). Особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом.
Оскільки предметом договору є нерухоме майно, що знаходиться у державній власності, до спірних правовідносин слід застосовувати положення Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (в редакції, чинної на момент укладення договору оренди).
Приписами ч.ч. 1-4 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата визначається за результатами аукціону. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У п. 3.3 розд. ІІ договору сторони погодили, що орендар сплачує орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), що місяця: до 15 числа поточного місяця оренди.
З матеріалів справи вбачається, що за період з лютого по грудень 2023 року позивач нарахував 100% розміру орендної плати, яка перераховується до Державного бюджету України, в загальному розмірі 38293,49грн (з урахуванням переплати станом на 01.02.2023 та часткового зарахуванням забезпечувального депозиту).
Також позивач зазначив, що у період з 24.02.2022 по 31.12.2022 орендна плата не нараховувалась на п. 1 Постанови Кабінетом Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022.
Так, 27.05.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634, відповідно до пп. 1 п. 1 якої (тут і далі в редакції, яка охоплює спірний період лютий-грудень 2023 року) установлено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31 грудня 2022 р., за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна: які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь).
Звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця (пп. 5 п. 1 Постанови №634).
Відповідно до п. 16 Постанови №634 орендодавцям державного та комунального майна забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови, а також продовження та припинення договорів оренди відповідно до пункту 5 цієї Постанови, починаючи з 24.02.2022.
Наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 затверджено Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, до якого, зокрема, включено Донецьку область (Бахмутський район (крім міст Бахмут, Світлодарськ, Соледар, Часів Яр); Волноваський район; Краматорський район (крім міст Костянтинівка, Краматорськ, Лиман, Слов'янськ, смт Олександрівка); Маріупольський район; Покровський район (крім міст Добропілля, Красногорівка, Курахове, Новогродівка, Покровськ, Селидове); Горлівський район; Донецький район; Кальміуський район).
Наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції від 27.12.2022 №5840/5, який набрав чинності 13.01.2023.
Відповідно до пп. 1 п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» (в редакції, чинній станом на січень 2023 року) установлено, що протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Надалі, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №469 від 09.05.2023 пп. 1 п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 викладено в такій редакції « припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Як вбачається з матеріалів справи, об'єкт оренди - нерухоме майна, розташоване у с. Привілля Слов'янського району Донецької області та відноситься до Черкаської селищної територіальної громади.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 №309, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (чинний у спірний період нарахування орендної плати), Черкаська селищна територіальна громада з 24.02.2022 є територією можливих бойових дій.
На підставі викладеного, беручи до уваги, що наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 втратив чинність у січні 2023 року, враховуючи, що у період з лютого по грудень 2023 року територія, на якій розташоване орендоване майно, не належить до територій активних бойових дій та згідно з приписами постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 на такій території не припинено доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, суд дійшов висновку, що на спірні правовідносини дія пп. 1 п. 1 Постанови №634 не розповсюджується.
Поряд з тим, відповідно до пп. 4 п. 1 Постанови №634 на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше: орендарям, крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації).
Отже, враховуючи те, що відповідач (орендар) не відноситься до орендарів, визначених підпунктами 1-3 пункту 1 Постанови №634, суд дійшов висновку, що відповідач підпадає під пп. 4 п. 1 Постанови №634, тому у спірних правовідносинах наявні підстави для нарахування орендної плати в розмірі 50%.
Одночасно, суд не погоджується з позицією позивача про можливість запровадження нарахування орендної плати в розмірі 50% для орендарів державного майна, розташованого на інших територіях Донецької області тільки з 08.05.2024, у зв'язку зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №512 від 08.05.2024, оскільки при встановленні нерозповсюдження дії пп. 1 п. 1 на орендаря, який знаходиться на території Донецької області (зокрема, як у спірному випадку, коли орендар знаходиться на території можливих бойових дій), нарахування 100% розміру орендної плати є вочевидь несправедливим у порівнянні з іншими орендарями, які розташовані в інших регіонах України, однак до яких протягом 2023 року застосовується відповідна пільга.
Так, судом самостійно здійснено розрахунок орендної плати за спірний період, та встановлено, що за період 01.02.2023 по 19.12.2023 (по дату припинення договору) загальний розмір орендної плати становить 20886,30грн (щомісячна орендної плата становить 1974,01грн за таким розрахунком: 5640,03 (100% орендної плати з урахуванням індексації) - 50% (пільга) * 70% (частка, яка сплачується на користь Державного бюджету)), строк оплати якої є таким, що настав на підставі п. 3.3 розд. ІІ договору.
Судом встановлено, що станом на 01.02.2023 у відповідача обліковувалась переплата у розмірі 2845,89грн, а також відповідачем було внесено забезпечувальний депозит у розмірі 8100,00грн, вказана переплата та забезпечувальний депозит зараховані в погашення боргу та пені.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, позивач нараховував пеню на загальну суму боргу у розмірі 38293,49грн на підставі п. 3.8 розд. ІІ договору та у першу чергу зарахував забезпечувальний депозит в рахунок погашення пені на підставі п. 4.8 розд. ІІ договору, а залишок депозиту зарахував в погашення боргу.
Перевіривши наданий розрахунок пені, суд встановив, що він є неправильним, оскільки пеня нарахована на заборгованість з орендної плати в розмірі 100%, у той час як вище суд дійшов висновку про неправомірність нарахування 100% орендної плати.
Оскільки розмір нарахованої пені, яка погашена за рахунок забезпечувального депозиту, безпосередньо впливає на залишок заборгованості з орендної плати, суд дійшов висновку про необхідність здійснення перерахунку пені на належний розмір боргу.
Здійснивши самостійно розрахунок пені, суд встановив, що у спірний період належний розмір пені становить 3385,98грн, а саме, з 16.03.2023 по 15.09.2023 за зобов'язаннями березня 2023 року в розмірі 1102,13грн (зменшено на частину переплати), з 18.04.2023 по 17.10.2023, з 16.05.2023 по 15.11.2023, з 16.06.2023 по 15.12.2023, з 18.07.2023 по 17.01.2024, з 16.08.2023 по 15.02.2024, з 16.09.2023 по 15.03.2024, з 17.10.2023 по 16.04.2024, з 16.11.2023 по 15.05.2024 за зобов'язаннями у період з квітня по листопад 2023 року відповідно в розмірі щомісячної орендної плати 1974,01грн та з 16.12.2023 по 15.06.2024 за зобов'язанням грудня в розмірі 1146,20грн. Пеня за зобов'язанням лютого 2023 не нараховуються, оскільки борг у лютому 2023 року відсутній внаслідок наявності переплати у розмірі 2845,89грн.
Отже, забезпечувальний депозит підлягає зарахуванню в частині 3385,98грн, інша частина забезпечувального депозиту у розмірі 4714,02грн підлягає зарахуванню в погашення боргу з орендної плати.
На підставі викладеного, належний розмір заборгованості з орендної плати становить 13326,39грн (зменшено на переплату у розмірі 2845,89грн та частину забезпечувального депозиту у розмірі 4714,02грн).
Заперечень щодо розміру боргу з орендної плати, щодо зарахування забезпечувального депозиту від відповідача до суду не надходили, наявність боргу відповідачем не спростована.
Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Однак, доказів того, що у спірний період наймач не міг використовувати об'єкт оренди матеріали справи не містять; сам по собі факт дії воєнного стану не свідчить про неможливість використання об'єкту оренди орендарем.
Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Приписи ч. 7 ст.193 Господарського кодексу України та ст.525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст.629 Цивільного кодексу України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.
Згідно з положеннями ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
Проаналізувавши встановлені у справі обставини, оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв'язку за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог про стягнення заборгованості з орендної плати частково в розмірі 13326,39грн, тому позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків до Приватного підприємства «Меридіан», с.Привілля Слов'янського району Донецької області про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 38293,49грн задовольнити частково.
Стягнути з Приватного підприємства «Меридіан», с.Привілля Слов'янського району Донецької області (ідентифікаційний код 13512925, 84160, Донецька обл., Слов'янський р-н, село Привілля, вулиця Залізнична, будинок 7) на користь Державного бюджету України заборгованість з орендної плати у розмірі 13326,39грн.
Стягнути з Приватного підприємства «Меридіан», с.Привілля Слов'янського району Донецької області (ідентифікаційний код 13512925, 84160, Донецька обл., Слов'янський р-н, село Привілля, вулиця Залізнична, будинок 7) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, м.Харків (ідентифікаційний код 43023403, 61057, Харківська обл., місто Харків, майдан Театральний, будинок 1) судовий збір у розмірі 1053,76грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.В. Чернова
Рішення складено та підписано 12.05.2025.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.