Справа № 464/1740/25
пр.№ 2-а/464/38/25
13.05.2025 року м.Львів
Сихівський районний суд м.Львова у складі судді Тімченко О.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, з участю представників позивача - адвокатів: Маліцького Д.В., Пастернак О.О., -
Адвокат Маліцький Д.В. від імені та в інтересах позивача звернувся до Сихівського районного суду м.Львова в порядку адміністративного судочинства з адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову відповідача від 03 вересня 2024 року серії 4АВ № 07143178, якою в автоматичному режимі зафіксовано на автодорозі М-06 Київ-Чоп 648+242 перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, та закрити провадження у вищевказаній справі. Покликається, що правил дорожнього руху не порушував та адміністративного правопорушення не вчиняв.
За результатами автоматизованого розподілу судову справу передано на розгляд судді Тімченко О.В.
Суддя ухвалою від 31 березня 2025 року позовну заяву прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (викликом). Сторони проти такого порядку розгляду справи не заперечили. Строк звернення до адміністративного суду не є пропущеним.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву з додатками, в якому просить відмовити у задоволенні позову за безпідставністю. Надано підтвердження надіслання іншим учасникам справи відповідно до вимог адміністративного судочинства.
Стороною позивача подано відповідь на відзив.
На підставі п.10 ч.1 ст.4 та ч.9 ст.205 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження без фіксування судового процесу технічними засобами згідно з вимогами ч.4 ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
У ч.1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Інспектором ДПП Сереженко Я.В. 03 вересня 2024 року винесено постанову серії 4АВ № 07143178 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУАП з накладенням на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. Постанова по справі про адміністративне правопорушення винесена у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України.
Позивач, заперечуючи притягнення до адміністративної відповідальності, стверджує про те, що транспортний засіб марки «Renault Modus» номерний знак НОМЕР_1 , про який йдеться в оскаржуваній постанові, належить їй на праві власності, однак такий передано в користування ОСОБА_2 .
Суд, розглядаючи доводи позивача, установив наступне.
Згідно зі ст.14-3 КУАП України адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи (ч.1).
Відповідальна особа, зазначена у частині першій цієї статті, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, у випадках, передбачених статтею 279-7 цього Кодексу (ч.3 ст.14-3 КУАП).
Як унормовано ст.279-7 КУАП, відповідальна особа, зазначена у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою про накладення адміністративного стягнення законної сили:
така особа надала документ, який підтверджує, що до моменту вчинення правопорушення транспортний засіб вибув з її володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать її транспортному засобу;
особа, яка користувалася транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу.
У разі звільнення відповідальної особи, зазначеної у ч.1 ст.14-3 цього Кодексу, або особи, яка ввезла транспортний засіб на територію України, від адміністративної відповідальності на підставі:
абзацу другого частини першої цієї статті - винесена стосовно відповідальної особи, зазначеної у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або особи, яка ввезла транспортний засіб на територію України, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності скасовується тим органом (посадовою особою), який її виніс;
абзацу третього частини першої цієї статті - до винесеної постанови стосовно відповідальної особи, зазначеної у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або особи, яка ввезла транспортний засіб на територію України, вносяться зміни щодо визначення суб'єктом правопорушення особи, яка фактично користувалася транспортним засобом у момент вчинення правопорушення, зафіксованого в автоматичному режимі.
Аналогічні положення закріплені в розділі Ш Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС № 13 від 13 січня 2020 року.
У силу наведених законодавчих положень позивач як власник автомобіля марки «Renault Modus» номерний знак НОМЕР_1 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 ), що визнається сторонами та підтверджується наявними у справі письмовими доказами, є відповідальною особою, яка у випадку вчинення правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, буде нести адміністративну відповідальність.
Положеннями КУАП визначено вичерпний перелік підстав звільнення власника транспортного засобу від відповідальності за порушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті в разі передачі автомобіля третім особам. Проте, позивач не посилається на такі фактичні обставини, які б звільнили її від відповідальності у спірних правовідносинах, а судом таких обставин не встановлено.
Як свідчать матеріали справи, позивач не надав суду доказів наявності обставин, які б звільняли її від відповідальності в порядку ст.279-7 КУАП.
Стороною позивача долучено лист Управління автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху ДПП від 28 лютого 2025 року, яким ОСОБА_3 з покликанням на п.2 Порядку звернення особи, яка допустила адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, до уповноваженого підрозділу Національної поліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2017 року за № 833, відмовлено у розгляді заяви про визнання правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, яка подана після 20 календарних днів з дня набрання постановою законної сили.
Саме це прийняте рішення, як зазначене у ньому, може бути оскаржене у визначеному законом порядку, водночас не шляхом подання адміністративного позову щодо оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення.
Позивач, будучи власником транспортного засобу - джерела підвищеної небезпеки та усвідомлюючи його надання у користування іншим особам, мала вжити належних заходів задля забезпечення дотримання користувачем цього транспортного засобу Правил дорожнього руху та неухильного виконання останнім вимог чинних нормативно-правових актів, відомості про якого як належного користувача не вніс до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, транспортний засіб не вибував з володіння власника поза його волею внаслідок протиправних дій.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (ч.2 ст.6 КАС України).
У рішенні Європейського суду з прав людини по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року зазначено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди; ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Установлені під час розгляду справи фактичні обставини є самостійною та достатньою підставою для відмови в задоволенні позову. Твердження позивача зводяться до власного суб'єктивного тлумачення обставин справи та чинного законодавства, суд у даному випадку погоджується із слушними аргументами відповідача. Інші доводи не впливають на таке вирішення справи, а відомості та докази, які б спростували даний висновок суду та доводили протилежне, відсутні.
За умовами ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
Оскільки правових підстав для скасування постанови відповідача про адміністративне правопорушення і закриття провадження у справі не встановлено, а тому у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
У зв'язку з відмовою в позові судові витрати до відшкодування позивачу не підлягають (ст.139 КАС України).
Керуючись ст.ст.241-246, 271, 272, 286 КАС України, суддя
Відмовити у задоволенні позову.
Рішення може бути оскаржено згідно з ч.4 ст.286 КАС України протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, ухвалення рішення, винесеного без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд підписує рішення без його проголошення.
Рішення набирає законної сили в порядку ст.272 КАС України.
Інформація про учасників справи:
позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ;
відповідач Департамент патрульної поліції, код ЄДРПОУ 40108646, м.Київ, вул.Федора Ернста, 3.
Повне судове рішення складено та підписано 13 травня 2025 року, що є датою його ухвалення в порядку письмового провадження ч.5 ст.250 КАС України.
Суддя Олена ТІМЧЕНКО