Справа № 504/1848/25
Номер провадження 3/504/1138/25
12.05.2025с-ще Доброслав
Суддя Доброславського районного суду Одеської області Якиміва А.В. розглянувши матеріали, що надійшли з Доброславського районного суду Одеської області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 185-3 КУпАП, -
на розгляд Доброславського районного суду Одеської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 185-3 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення, щодо про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 185-3 КУпАП суду не наданий, що не відповідає вимогам закону, щодо оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 185-3 КУпАП.
Так, відповідно до ст. 258 КУпАП протокол не складається в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 70, 77, частиною третьою статті 85, статтею 153, якщо розмір штрафу не перевищує трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, частиною першою статті 85, якщо розмір штрафу не перевищує семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, статтею 107 (у випадках вчинення правопорушень, перелічених у частині третій статті 238), частиною третьою статті 109, статтею 110, частинами першою, другою і третьою статті 114, статтею 115, частинами першою, другою статті 116-1, частинами першою, другою і третьою статті 116-3, статтями 119, 134, 135, частинами першою, другою, третьою і п'ятою статті 185-3, статтею 197 (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження), статтею 198 (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження), а також статтями 202-203-1, 204-2, 204-4 (у випадках виявлення цих правопорушень у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України чи контрольних пунктах в'їзду-виїзду) цього Кодексу, якщо особа не оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається. Протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, адміністративних правопорушень, передбачених частиною другою статті 122-2, частинами другою, третьою статті 132-1, статтею 132-2 цього Кодексу, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису). Протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, передбачених статтями 77-1, 120, 175, 175-2, 175-3, 188-8 цього Кодексу.
Протоколи не складаються і в інших випадках, коли відповідно до закону штраф накладається і стягується, а попередження оформлюється на місці вчинення правопорушення.
Відсутність необхідності складення протоколу про адміністративне правопорушення зумовлена, в більшості випадків, фіксацією вчинення можливого правопорушення самим органом, який і уповноважений здійснювати розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Вказане кореспондується і з положеннями відповідного процесуального Закону, щодо відсутності необхідності складення протоколу за ст. 185-3 КУпАП.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 330 КПК України за неповагу до суду винні особи притягуються до відповідальності, встановленої законом. Питання про притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується судом негайно після вчинення порушення, для чого в судовому засіданні оголошується перерва. Аналогічні норми закріплені в ЦПК та КАС України. Таким чином, підстави для складення протоколу про адміністративне правопорушення за прояв неповаги до суду, під час розгляду кримінального провадження відсутні. Відповідний суд, як фіксує правопорушення, так і вирішує питання про притягнення особи до відповідальності.
Вказане, узгоджується із вимогами Інструкції, що затверджена наказом ДСА України “Про затвердження Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України». Так, згідно розділу 5 цієї Інструкції, формування та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення щодо прояву неповаги до суду здійснюється відповідальним працівником відповідно до вимог Інструкції, кодексу України про адміністративні правопорушення. Якщо особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 185-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не оспорює допущене правопорушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, протокол про адміністративне правопорушення не складається, а питання про притягнення особи до відповідальності вирішується судом негайно після вчинення правопорушення, про що в судовому засіданні судом виноситься відповідна постанова. У день винесення постанови, вона передається до канцелярії суду для реєстрації в АСДС.
Більше того, такі ж норми зазначено і в рекомендаціях щодо притягнення до відповідальності за неповагу до суду, що затверджені рішенням Ради суддів України № 62 від 26 жовтня 2018 року.
За таких обставин, у випадку розгляду справи про адміністративне правопорушення за ст. 185-3 КУпАП, судом, який не здійснював фіксацію такого правопорушення, тобто іншим складом суду, належною фіксацією правопорушення та підставою здійснення автоматизованого розподілу справи є виключно протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначаються усі необхідні реквізити, в тому числі суть правопорушення (ст. 256 КУпАП).
Повноваження, щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 185-3 КУпАП покладено на судового розпорядника, що відповідає приписам ст. 255 КУпАП.
Незважаючи на наведені приписи закону та підзаконних нормативних актів, відповідальними працівниками канцелярії Доброславського районного суду Одеської області не передано на розгляд суду, який не здійснював фіксації порушення за ст. 185-3 КУпАП, відповідного процесуального документу - протоколу про адміністративне правопорушення, а сама справа про адміністративне правопорушення сформована без відповідної правової підстави. Підставою для реєстрації справи в АСДС є лист судді, що не узгоджується із вимогами вище перелічених нормативних актів та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, яке затверджено рішенням Ради суддів України № 39 від 11.11.2024.
З цих підстав, матеріали справи слід повернути до канцелярії Доброславського районного суду Одеської області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 276, 278КУпАП суддя, -
матеріали, що надійшли з Доброславського районного суду Одеської області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 до адміністративної відповідальності повернути для належного оформлення до Доброславського районного суду Одеської області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А. В. Якимів