ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/6011/21
провадження № 1-кп/753/573/25
"01" травня 2025 р. Дарницький районний суд міста Києва у складі:
головуючий суддя ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
учасники судового провадження:
прокурор ОСОБА_3 ,
захисник ОСОБА_4 ,
обвинувачені ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
під час судового засідання у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР № 12020100020005100 від 17.12.2020, за обвинуваченням
ОСОБА_5 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Маріуполь
Донецької області, який зареєстрований за адресою:
АДРЕСА_1 , в силу
ст. 89 КК України раніше не судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 146, ч. 2 ст. 189 КК України,
ОСОБА_6 ,
ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця
м. Красноперекопськ Автономної Республіки Крим, який
зареєстрований за адресою:
АДРЕСА_2 , та який проживає за
адресою: АДРЕСА_3 ,
в силу ст. 89 КК України раніше не судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 146, ч. 2 ст. 189 КК України,
ОСОБА_7 ,
ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця
м. Києва, який зареєстрований за адресою:
АДРЕСА_4 , та який проживає за адресою:
АДРЕСА_5 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 146, ч. 2 ст. 189 КК України,
встановив:
Історія провадження
До Дарницького районного суду м. Києва 06 вересня 2022 року, після апеляційного розгляду, надійшли матеріали кримінального провадження № 12020100020005100 від 17.12.2020, за обвинуваченням ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 146, ч. 2 ст. 189 КК України, кожного.
Наразі вказане кримінальне провадження перебуває на стадії допиту обвинувачених.
Під час судового засідання захисником ОСОБА_4 заявлено клопотання зупинення судового провадження. Зазначає, що ОСОБА_7 призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації. На цей час він виконує обов'язки військової служби і ним наразі здійснюються заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ. У зв'язку з цим, ОСОБА_8 не має можливості брати участь у судових засіданнях. Також це унеможливлює забезпечення йому права на ефективний захист у цьому кримінальному провадженні. На підставі викладеного, просить суд зупинити провадження у справі стосовно всіх обвинувачених до звільнення з військової служби ОСОБА_7 .
Позиції учасників провадження щодо заявленого клопотання
Захисник ОСОБА_4 підтримав подане клопотання.
Обвинуваченні ОСОБА_5 та ОСОБА_6 вважали, що клопотання захисника слід задовольнити.
Обвинувачений ОСОБА_7 у судове засідання не з'явився.
Прокурор ОСОБА_3 покладався на розсуд суду при вирішенні заявленого клопотання.
Мотиви суду
Так, відповідно до ч. 1 ст. 335 КПК України у разі, якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби і продовжує судове провадження стосовно інших обвинувачених, якщо воно здійснюється щодо декількох осіб.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введений воєнний стан Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 (затверджений Законом України від 24.02.2022 №2402-ІХ) із 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб. У подальшому, строк дії воєнного стану неодноразово продовжено та діє до сьогодні.
Також, Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
У статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» наведені визначення таких термінів:
мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Таким чином, призов обвинуваченого для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, під час дії воєнного стану в Україні, в розумінні ч. 1 ст. 335 КПК України, є підставою для зупинення судового провадження стосовно такого обвинуваченого до звільнення з військової служби.
При цьому зупинення судового провадження у кримінальному провадженні є тимчасовою перервою у здійсненні провадження судом, що викликана однією із визначених у статті 335 КПК України обставин, після усунення якої судове провадження продовжується.
Судом встановлено, що солдат ОСОБА_7 з 21 листопада 2024 року перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 , яка дислокується у АДРЕСА_6 . Це вбачається із довідки командира військової частини від 14 грудня 2024 року.
Окрім цього, із долучених прокурором документів також вбачається, що наразі обвинувачений був переведений у іншу військову частину, зокрема, з листа МО України від 08.04.2025 встановлено, що солдат ОСОБА_7 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 . Окрім цього, йдеться про те, що ОСОБА_7 не має можливості брати участь у судових засіданнях, оскільки задіяний на східному напрямку, у заходах необхідних для забезпечення оборони України у зв'язку із військовою агресією.
Вказане є достатніми доказами призову обвинуваченого ОСОБА_7 для проходження військової служби під час мобілізації, на особливий період.
Судом також під час розгляду цього клопотання було з'ясовано та доведено об'єктивну неможливість участі обвинуваченого ОСОБА_7 в режимі відеоконференції, адже він не може гарантувати можливість бути присутнім у кожному призначеному судовому засіданні через участь у виконанні бойових завдань на східному напрямку.
Разом із цим, суд звертає увагу, що у вказаному кримінальному провадженні, обвинувачуються три особи, зокрема, їх дії кваліфіковано як вчиненні за попередньою змовою групою осіб, що підтверджується обвинувальним актом у кримінальному провадженні.
Себто, окрім обвинуваченого ОСОБА_7 у кримінальному провадженні висунуто обвинувачення ще двом особам, які беруть участь у судовому розгляді.
У зв'язку з цим обвинувачення кожному з фігурантів базується на спільному умислі, взаємопов'язаних діях та єдиному фактичному епізоді. Таким чином, обставини справи, що підлягають з'ясуванню, стосуються усіх обвинувачених одночасно і в сукупності формують об'єктивну картину вчиненого правопорушення, за версією обвинувача.
Суд бере до уваги, що справа перебуває на завершальному етапі - стадії допиту обвинувачених. Однак продовження її розгляду без участі одного зі співучасників, який тимчасово не може реалізувати своє право на захист у зв'язку з виконанням обов'язку із захисту Вітчизни, суперечило б принципам справедливого судового розгляду та створювало ризики для законності остаточного судового рішення за наслідками проведеного судового розгляду.
Окрім цього, ухвалення рішення щодо будь-кого з обвинувачених у відриві від інших осіб, які діяли з ним у змові, призвело б до порушення принципів змагальності, повноти судового розгляду, а також унеможливило б всебічну оцінку доказів, які взаємопов'язані та мають значення для визначення ролі кожного зі співучасників.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку про необхідність зупинення кримінального провадження стосовно всіх обвинувачених до моменту завершення обставин, що перешкоджають участі обвинуваченого ОСОБА_7 у розгляді справи, зокрема до завершення проходження ним військової служби або зникнення інших об'єктивних перешкод, що унеможливлюють його явку до суду.
При цьому суд зауважує, що у разі звільнення обвинуваченого ОСОБА_7 з військової служби або у випадку виникнення інших обставин, які дозволятимуть йому брати участь у судовому провадженні, він (обвинувачений) чи його захисник мають ініціювати перед судом питання про відновлення провадження та його здійснення, зокрема у режимі відеоконференції.
Керуючись статтями 217, 318, 334-335 КПК України, суд
постановив:
Клопотання захисника ОСОБА_4 задовольнити частково.
Зупинити судове провадження стосовно обвинувачених ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_3 , які обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 146; ч. 2 ст. 189 КК України, до звільнення з військової служби або до настання реальної можливості у обвинуваченого ОСОБА_7 брати участь у судовому розгляді.
Зобов'язати сторону захисту повідомити суд про звільнення з військової служби обвинуваченого або реальну можливість у ОСОБА_7 брати участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_9