12 травня 2025 р. Справа № 480/10225/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції Шаповал М.М.) від 30.01.2025 року по справі № 480/10225/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Першобудівник"
до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач, ТОВ "Першобудівник", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просив:
визнати протиправним і скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Сумській області від 27.08.2024 № 11691481/45551398 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 23.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка подана на реєстрацію товариством з обмеженою відповідальністю "Першобудівник";
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 23.07.2024, подану ТОВ "Першобудівник", датою її первинного подання на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до умов пункту 201.1 ст. 201 ПК України позивачем було складено податкову накладну № 2 від 23.07.2024 на суму 277 815,19 грн, в т.ч. ПДВ 46302,53 грн, на користь ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ", код 41006023. На виконання вимог п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" здійснено заходи щодо реєстрації зазначеної податкової накладної № 2 від 23.07.2024 на суму 277815,19 грн, в т.ч. ПДВ 46302,53 грн, в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: направлено зазначену податкову накладну 02.08.2024 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Податкова накладна прийнята, але її реєстрацію зупинено Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі Головного управління ДПС у Сумській області, про що на ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" надійшла електронна квитанція № 1, реєстраційний номер 9218367347 від 02.08.2024. З метою реєстрації податкової накладної товариством було направлено ГУ ДПС у Сумській області повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкової накладної реєстрацію якої було зупинено, однак через електронний кабінет позивач отримав рішення від 27.08.2024 № 11691481/45551398 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 23.07.2024 на суму 277815,19 грн в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийняте Комісією Головного управління ДПС у Сумській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку, як зазначено в рішенні, із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Позивач не погоджується із оскаржуваним рішенням про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, вважає його незаконним і таким, що підлягає скасуванню.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 року по справі № 480/10225/24 позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправним і скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Сумській області від 27.08.2024 № 11691481/45551398 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 23.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка подана на реєстрацію товариством з обмеженою відповідальністю "Першобудівник", ідентифікаційний код юридичної особи 45551398.
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 23.07.2024, подану ТОВ "Першобудівник" (код ЄДРПОУ 45551398) датою її первинного подання на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Першобудівник" в рахунок повернення судового збору 3028 гривень.
Відповідач, Головне управління ДПС у Сумській області, не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому наполягає на законності рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Сторони про розгляд справи в порядку письмового провадження повідомлені належним чином.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги та відзив на неї, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" (Субпідрядник) та ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ" (Підрядник), код 41006023, було укладено договір субпідряду № 0804-СУБ від 08.04.2024, відповідно до умов якого ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" (Субпідрядник) зобов'язався на свій ризик наявними та/або залученими силами і засобами, відповідно до завдання ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ" (Підрядника) та умов Договору виконати роботи по об'єкту: "Нове будівництво закладу охорони здоров'я та соціальної допомоги амбулаторного типу загальної сімейної медицини за адресою: Сумська область, Охтирський район, с. Хухра, вулиця Полтавська, 44", а Підрядник зобов'язався прийняти та оплатити виконані роботи відповідно до умов цього Договору.
За результатами виконання Субпідрядником робіт за Договором субпідряду за липень 2024 року ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" (Субпідрядник) та ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ" (Підрядник) було складено та підписано Акт приймання виконаних будівельних робіт за липень 2024 року (форма № КБ-2в) від 23.07.2024 на суму 593280,94 грн та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2024 року (форма № КБ-3) від 23.07.2024 на суму 593280,94 грн ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" відповідно до умов пункту 201.1 ст. 201 ПК України було складено податкову накладну № 2 від 23.07.2024 на суму 277815,19 грн, в т.ч. ПДВ 46302,53 грн, на користь ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ", код 41006023.
На виконання вимог п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" здійснено заходи щодо реєстрації зазначеної податкової накладної № 2 від 23.07.2024 на суму 277815,19 грн, в т.ч. ПДВ 46302,53 грн, в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: направлено зазначену податкову накладну 02.08.2024 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна прийнята, але її реєстрацію зупинено Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі Головного управління ДПС у Сумській області, про що до ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" надійшла електронна квитанція № 1, реєстраційний номер 9218367347 від 02.08.2024.
В квитанції № 1 зазначено формулювання: "ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 23.07.2024 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 41.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.3551%, "Pпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робот, послуг) з урахуванням наявності певних типових і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі".
ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" згідно повідомлення № l від 13.08.2024 надало пояснення про те, що ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" недавно почало свою діяльність, займається будівництвом житлових і нежитлових будівель, ремонтом приміщень та будівель, що дозволено згідно КВЕД 41.20. З ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ" було укладено договір субпідряду на будівництво нового закладу охорони здоров'я та отримано аванс на роботи та матеріали. Роботи ведуться та триватимуть деякий час, частина робіт виконано та підписано Акт приймання-передачі робіт (послуг).
Крім того, у зв'язку з зупиненням реєстрації направленої податкової накладної, позивачем було надано повідомлення № 1 про надання пояснень від 13.08.2024 та копії документів щодо податкової накладної № 2 від 23.07.2024 реєстрацію якої було зупинено, до яких було додано копії наступних документів:
- копія договору субпідряду № 0804-СУБ від 08.04.2024 між ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" (Субпідрядник) та ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ" (Підрядник);
- копія договірної ціни до договору субпідряду № 0804-СУБ від 08.04.2024 між ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" (Субпідрядник) та ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ" (Підрядник);
- копія Акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2024 року (форма № КБ-2в) від 23.07.2024 на суму 593280,94 грн;
- копія довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2024 року (форма № КБ-3) від 23.07.2024 на суму 593280,94 грн;
- копія підсумкової відомості ресурсів;
- копія заключної виписки від 30.04.2024 за період з 01.04.2024 по 30.05.2024 по рахунку ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" в АТ КБ "Приватбанк";
- копія заключної виписки від 17.05.2024 за період з 17.05.2024 по 17.05.2024 по рахунку ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" в АТ КБ "Приватбанк";
- копія заключної виписки від 17.07.2024 за період з 01.07.2024 по 17.07.2024 по рахунку ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" в АТ КБ "Приватбанк";
- копія заключної виписки від 24.07.2024 за період з 24.07.2024 по 24.07.2024 по рахунку ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" в АТ КБ "Приватбанк";
- копія видаткової накладної № РН-0000001 від 23.04.2024, на підставі якої ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186, передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" товар: матеріал ПВХ 650gr в кількості 694.440 кв.м. на загальну суму 99999,36 грн., в т.ч. ПДВ 16666,56 грн;
- копія видаткової накладної № РН-0000002 від 25.04.2024, на підставі якої ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186, передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" товар: матеріал ПВХ 650gr в кількості 1000.000 кв.м. на загальну суму 150000,00 грн, в т.ч. ПДВ 25000,00 грн;
- копія видаткової накладної № РН-0000003 від 30.04.2024, на підставі якої ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186, передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" товар: 01.16 люверс круглий оцинкований 16 мм в кількості 4000 шт., 01.40 люверс круглий оцинкований 40 мм в кількості 3700 шт., 11.30 скоба кругла оцинкована Н-30 мм в кількості 625 шт., всього на загальну суму 50040,00 грн, в т.ч. ПДВ 8340,00 грн;
- копія видаткової накладної № РН-0000005 від 17.07.2024, на підставі якої ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186, передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" товар: 001.10 розклепувач круглий діаметром 10 мм в кількості 2 шт., 002.40 пробійник круглий 40 мм в кількості 1 шт., 01.12 люверс круглий оцинкований в кількості 10000 шт., всього на загальну суму 10080,00 грн, в т.ч. ПДВ 1680,00 грн;
- копія видаткової накладної № РН-00006 від 18.07.2024, на підставі якої ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186, передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" товар: 01.40 люверс круглий оцинкований 40 мм в кількості 300 шт., 07.30 скоба кругла оцинкована Н-30 мм в кількості 1000 шт., 11.30 скоба кругла оцинкована Н-30 мм в кількості 375 шт., 13.25 скоба кругла оцинкована коливальна Н-25 мм в кількості 2000 шт., матеріал ПВХ 650gr в кількості 300 кв.м., всього на загальну суму 105360,00 грн, в т.ч. ПДВ 17560,00 грн;
- копія Оборотно-сальдової відомості по рахунку 205 за 01.04.2024 - 07.08.2024;
- копія картки рахунку 361, контрагенти ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ", за 01.07.2024 - 07.08.2024;
- копія Оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 за 01.04.2024 - 07.08.2024;
- копія рахунку-фактури № СФ-0000001 від 08.04.2024;
- копія рахунку-фактури № СФ-0000015 від 22.04.2024;
- копія рахунку-фактури № СФ-0000016 від 25.04.2024;
- копія рахунку-фактури № СФ-0000017 від 30.04.2024;
- копія рахунку-фактури № СФ-0000027 від 17.07.2024;
- копія рахунку-фактури № СФ-0000028 від 18.07.2024;
- копія рахунку на оплату № 1125311 від 17.05.2024;
- копія штатного розпису ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" на 01.04.2024.
Проте, всупереч зазначеним документам та поясненням ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК", належним чином поданим до Комісії регіонального рівня стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній від 23.07.2024 № 2, Комісією регіонального рівня було направлено ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" повідомлення від 15.08.2024 № 11637461/45551398 про необхідність надання додаткових пояснень та /або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, та додаткової інформації:
1) документи з питання наявності офісних, складських та виробничих приміщень (договори оренди, витяги на право власності на майно, акти прийому-передачі в оренду, рахунки на оплату, акти наданих послуг з оренди, розрахункові документи з орендарями, ОСВ по 631 рахунку);
2) ОСВ по 10 рахунку за 2024 рік;
3) ОСВ по 661 рахунку за липень 2024 року;
4) дозвільна документація на здійснення господарських операцій (ліцензія, дозволи Держпраці, декларація відповідності МТБ вимогам законодавства з охорони праці);
5) документи з питань транспортування ТМЦ від контрагентів - постачальників ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", ТОВ "КТ-Юкрейн";
6) договори купівлі-продажу ТМЦ, що укладалися на придбання ТМЦ від контрагентів - постачальників ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", ТОВ "КТ-Юкрейн";
7) документи з питання списання ТМЦ на будівництво за період липень 2024 року.
На виконання зазначеного повідомлення Комісії регіонального рівня від 15.08.2024 № 11637461/45551398 ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" було подано до Комісії регіонального рівня повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.08.2024 № 1, реєстраційний номер документа: 9241934639, пояснення платника податків від 20.08.2024.
В поясненнях платника податків від 20.08.2024 ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" зазначив: "ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" недавно почало свою діяльність та заключило перший субпідрядний договір, але має всі дозвільні документи для проведення будівельних робіт. Більшість тмц забирається своїм транспортом. У ТОВ "КТ-ЮКРЕЙН" була разова покупка товару без підписання договору. На даний момент складські приміщення відсутні, будматеріали доставляються відразу на об'єкт будівництва.".
До пояснень платника податків від 20.08.2024 ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" були додані копії наступних документів:
- копія Декларації № 074037/24 про провадження господарської діяльності ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК", якою встановлено зокрема наявність у ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" дозвільних документів: Ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) наслідками та Ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з значними (СС3) наслідками;
- копія договору поставки № 3 від 22.04.2024, укладеного між ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186 (Постачальник) та ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" (Покупець);
- копія попередньої калькуляції вартості виробництва продукції № КА-0000001 від 23.07.2024;
- копія видаткової накладної № 52417004 від 17.05.2024, на підставі ТОВ "КТ Юкрейн", код 44204778, (Постачальник), передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" (Покупець) згідно рахунку на оплату № 1125311 від 17.05.2024 товар: дріт 3,0 мм чорний термічно-оброблений, код згідно з УКТ ЗЕД 7217 10, в кількості 30 кг., всього на загальну суму 1560,00 грн, в т.ч. ПДВ 260,00 грн;
- копія Оборотно-сальдової відомості по рахунку 10 "місця зберігання; необоротні активи" за 01.04.2024 - 20.08.2024;
- копія Оборотно-сальдової відомості по рахунку 661 "Співробітники; Місяць нарахування заробітної плати за липень 2024";
- копія товарно-транспортної накладної № 8 від 23.04.2024 (форма №1-ТН);
- копія товарно-транспортної накладної № 9 від 25.04.2024 (форма № 1-ТН);
- копія товарно-транспортної накладної № 10 від 30.04.2024 (форма № 1-ТН);
- копія товарно-транспортної накладної № 11 від 17.07.2024 (форма № 1-ТН);
- копія товарно-транспортної накладної № 12 від 18.07.2024 (форма № 1-ТН);
- копія товарно-транспортної накладної № 13 від 22.07.2024 (форма № 1-ТН).
Розглянувши пояснення позивача, комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Сумській області прийняла Рішення від 27.08.2024 № 11691481/45551398 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 23.07.2024.
Підставами для відмови в реєстрації податкової накладної № 2 від 23.07.2024 зазначено: "з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".
Не погодившись з прийнятим контролюючим органом рішенням, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов до висновку, що При зупиненні реєстрації податкової накладної, податковий орган не навів переліку документів, які необхідно надати позивачу на підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній, а у спірному рішенні не зазначив, що надані документи, складені з порушенням законодавства, про що свідчить відсутність відповідної відмітки у таких рішеннях.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам з урахуванням доводів сторін та висновків суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
За правилами абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України (тут і далі - в редакції, чинній на час складення спірної податкової накладної) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абзаців першого та другого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
На виконання означених вимог податкового законодавства підприємство позивача 23.07.2024 року склало і подало на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 2.
За змістом пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком № 1165 (тут і далі - в редакції, чинній станом на дату зупинення реєстрації спірних податкових накладних).
Відповідно до абзацу третього пункту 5 Порядку № 1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пункт 7 Порядку № 1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність") встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (пункт 8 Порядку № 1165).
Пункт 10 Порядку № 1165 передбачає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
За правилами, встановленими пунктом 11 Порядку № 1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.
Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).
Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, передбачених Додатком 3 до Порядку № 1165, встановлено наступний критерій: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
З матеріалів справи судом встановлено, що реєстрація поданої підприємством позивача податкової накладної була зупинена з підстав відповідності господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій і позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без деталізації того, які саме документи слід надати.
Після отримання цієї квитанції, позивач подав до контролюючого органу лист-пояснення стосовно правомірності направлення на реєстрацію до ЄРПН податкової накладної № 2 від 23.07.2024 р., до якого долучив відповідні первинні документи, які він вважав достатніми для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної, оскільки в квитанції про зупинення конкретного переліку документів не наводилося.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (тут і далі - в редакції, чинній станом на час подання платником податків повідомлення про надання пояснень і копій документів та прийняття податковим органом оскаржуваних рішень).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно із пунктом 5 Порядку № 520 платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
30 вересня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 14 липня 2023 року № 394 «Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (з урахуванням змін, внесених згідно з наказом Міністерства фінансів України № 428 від 04 серпня 2023 року), яким пункт 9 Порядку № 520 викладено у такій редакції:
«Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.»
Пункт 10 Порядку № 520 з 08 березня 2023 року на підставі наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 «Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» також було викладено у новій редакції, а саме: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».
Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 також було встановлено форми Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2) (в редакції наказу від 14 липня 2023 року № 394).
Колегія суддів зазначає, що Верховний Суд аналізував застосування положень Порядку № 520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08 березня 2023 року відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19, і у постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 дійшов наступних висновків.
Так, з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку № 520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення/додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку № 520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
У постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 Верховний Суд виснував, що якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Вирішуючи спір між сторонами, з урахуванням принципу офіційного з'ясування обставин справи, закріпленого частиною четвертою статті 9 КАС України, дослідивши зміст наданих позивачем пояснень/копій документів та сформованого відповідачем-1 повідомлення, судом встановлено наступне.
Так, у зв'язку з зупиненням реєстрації направленої податкової накладної, позивачем було надано повідомлення № 1 про надання пояснень від 13.08.2024 та копії документів щодо податкової накладної № 2 від 23.07.2024 реєстрацію якої було зупинено, до яких було додано копії наступних документів: копія договору субпідряду № 0804-СУБ від 08.04.2024 між ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" (Субпідрядник) та ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ" (Підрядник); копія договірної ціни до договору субпідряду № 0804-СУБ від 08.04.2024 між ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" (Субпідрядник) та ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ" (Підрядник); копія Акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2024 року (форма № КБ-2в) від 23.07.2024 на суму 593280,94 грн; копія довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2024 року (форма № КБ-3) від 23.07.2024 на суму 593280,94 грн; копія підсумкової відомості ресурсів; копія заключної виписки від 30.04.2024 за період з 01.04.2024 по 30.05.2024 по рахунку ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" в АТ КБ "Приватбанк"; копія заключної виписки від 17.05.2024 за період з 17.05.2024 по 17.05.2024 по рахунку ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" в АТ КБ "Приватбанк"; копія заключної виписки від 17.07.2024 за період з 01.07.2024 по 17.07.2024 по рахунку ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" в АТ КБ "Приватбанк"; копія заключної виписки від 24.07.2024 за період з 24.07.2024 по 24.07.2024 по рахунку ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" в АТ КБ "Приватбанк"; копія видаткової накладної № РН-0000001 від 23.04.2024, на підставі якої ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186, передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" товар: матеріал ПВХ 650gr в кількості 694.440 кв.м. на загальну суму 99999,36 грн., в т.ч. ПДВ 16666,56 грн; копія видаткової накладної № РН-0000002 від 25.04.2024, на підставі якої ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186, передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" товар: матеріал ПВХ 650gr в кількості 1000.000 кв.м. на загальну суму 150000,00 грн, в т.ч. ПДВ 25000,00 грн; копія видаткової накладної № РН-0000003 від 30.04.2024, на підставі якої ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186, передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" товар: 01.16 люверс круглий оцинкований 16 мм в кількості 4000 шт., 01.40 люверс круглий оцинкований 40 мм в кількості 3700 шт., 11.30 скоба кругла оцинкована Н-30 мм в кількості 625 шт., всього на загальну суму 50040,00 грн, в т.ч. ПДВ 8340,00 грн; копія видаткової накладної № РН-0000005 від 17.07.2024, на підставі якої ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186, передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" товар: 001.10 розклепувач круглий діаметром 10 мм в кількості 2 шт., 002.40 пробійник круглий 40 мм в кількості 1 шт., 01.12 люверс круглий оцинкований в кількості 10000 шт., всього на загальну суму 10080,00 грн, в т.ч. ПДВ 1680,00 грн; копія видаткової накладної № РН-00006 від 18.07.2024, на підставі якої ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186, передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" товар: 01.40 люверс круглий оцинкований 40 мм в кількості 300 шт., 07.30 скоба кругла оцинкована Н-30 мм в кількості 1000 шт., 11.30 скоба кругла оцинкована Н-30 мм в кількості 375 шт., 13.25 скоба кругла оцинкована коливальна Н-25 мм в кількості 2000 шт., матеріал ПВХ 650gr в кількості 300 кв.м., всього на загальну суму 105360,00 грн, в т.ч. ПДВ 17560,00 грн; копія Оборотно-сальдової відомості по рахунку 205 за 01.04.2024 - 07.08.2024; копія картки рахунку 361, контрагенти ТОВ "КОМПАНІЯ РЕМБУДГАРАНТ", за 01.07.2024 - 07.08.2024; копія Оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 за 01.04.2024 - 07.08.2024; копія рахунку-фактури № СФ-0000001 від 08.04.2024; копія рахунку-фактури № СФ-0000015 від 22.04.2024; копія рахунку-фактури № СФ-0000016 від 25.04.2024; копія рахунку-фактури № СФ-0000017 від 30.04.2024; копія рахунку-фактури № СФ-0000027 від 17.07.2024; копія рахунку-фактури № СФ-0000028 від 18.07.2024; копія рахунку на оплату № 1125311 від 17.05.2024; копія штатного розпису ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" на 01.04.2024.
Після отримання пояснення та копій документів, Комісією регіонального рівня було направлено підприємству позивача повідомлення від 15.08.2024 № 11637461/45551398 про необхідність надання додаткових пояснень та /або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, та додаткової інформації.
При цьому, у вказаному повідомленні наведений конкретний перелік документів, який вимагався контролюючим органом, а саме: 1) документи з питання наявності офісних, складських та виробничих приміщень (договори оренди, витяги на право власності на майно, акти прийому-передачі в оренду, рахунки на оплату, акти наданих послуг з оренди, розрахункові документи з орендарями, ОСВ по 631 рахунку); 2) ОСВ по 10 рахунку за 2024 рік; 3) ОСВ по 661 рахунку за липень 2024 року; 4) дозвільна документація на здійснення господарських операцій (ліцензія, дозволи Держпраці, декларація відповідності МТБ вимогам законодавства з охорони праці); 5) документи з питань транспортування ТМЦ від контрагентів - постачальників ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", ТОВ "КТ-Юкрейн"; 6) договори купівлі-продажу ТМЦ, що укладалися на придбання ТМЦ від контрагентів - постачальників ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", ТОВ "КТ-Юкрейн"; 7) документи з питання списання ТМЦ на будівництво за період липень 2024 року.
Після отримання цього повідомлення підприємством позивача подано до Комісії регіонального рівня повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.08.2024 № 1, реєстраційний номер документа: 9241934639, пояснення платника податків від 20.08.2024.
Так, в поясненнях платника податків від 20.08.2024 р. зазначалося про те, що "ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" недавно почало свою діяльність та уклало перший субпідрядний договір, але має всі дозвільні документи для проведення будівельних робіт. Вказував, що більшість ТМЦ забирається своїм транспортом. У ТОВ "КТ-ЮКРЕЙН" була разова покупка товару без підписання договору. Також платник зазначив, що на даний момент (слід розуміти станом на серпень 2024 р.) складські приміщення відсутні, а будматеріали доставляються відразу на об'єкт будівництва.
При цьому, до пояснень від 20.08.2024 підприємством позивача додані копії наступних документів: копія Декларації № 074037/24 про провадження господарської діяльності ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК", якою встановлено зокрема наявність у ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" дозвільних документів: Ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) наслідками та Ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з значними (СС3) наслідками; копія договору поставки № 3 від 22.04.2024, укладеного між ТОВ "ІБК "НЕБІТ-ДАГ", код 36456186 (Постачальник) та ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" (Покупець); копія попередньої калькуляції вартості виробництва продукції № КА-0000001 від 23.07.2024; копія видаткової накладної № 52417004 від 17.05.2024, на підставі ТОВ "КТ Юкрейн", код 44204778, (Постачальник), передало у власність ТОВ "ПЕРШОБУДІВНИК" (Покупець) згідно рахунку на оплату № 1125311 від 17.05.2024 товар: дріт 3,0 мм чорний термічно-оброблений, код згідно з УКТ ЗЕД 7217 10, в кількості 30 кг., всього на загальну суму 1560,00 грн, в т.ч. ПДВ 260,00 грн; копія Оборотно-сальдової відомості по рахунку 10 "місця зберігання; необоротні активи" за 01.04.2024 - 20.08.2024; копія Оборотно-сальдової відомості по рахунку 661 "Співробітники; Місяць нарахування заробітної плати за липень 2024"; копія товарно-транспортної накладної № 8 від 23.04.2024 (форма №1-ТН); копія товарно-транспортної накладної № 9 від 25.04.2024 (форма № 1-ТН); копія товарно-транспортної накладної № 10 від 30.04.2024 (форма № 1-ТН); копія товарно-транспортної накладної № 11 від 17.07.2024 (форма № 1-ТН); копія товарно-транспортної накладної № 12 від 18.07.2024 (форма № 1-ТН); копія товарно-транспортної накладної № 13 від 22.07.2024 (форма № 1-ТН).
В свою чергу, розглянувши пояснення позивача, комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Сумській області прийняла Рішення від 27.08.2024 № 11691481/45551398 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 23.07.2024.
Підставами для відмови в реєстрації податкової накладної № 2 від 23.07.2024 зазначено: "з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".
В графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» вказано про ненадання таких документів: 1) документи з питання наявності офісних, складських та виробничих приміщень (договори оренди, витяги на право власності на майно, акти прийому-передачі в оренду, рахунки на оплату, акти наданих послуг з оренди, розрахункові документи з орендарями, ОСВ по 631 рахунку); 2) документи з питань транспортування ТМЦ від контрагента - постачальника ТОВ «КТ-Юкрейн»; 3) договір купівлі-продажу ТМЦ, що укладалися на придбання ТМЦ від контрагента - постачальника ТОВ «КТ-Юкрейн»; 4) документи з питання списання ТМЦ на будівництво за період липень 2024 року.
Після отримання вказаного вище рішення, підприємством позивача подана до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України), скарга від 10.09.2024, реєстраційний номер 9262692285, на рішення Комісії регіонального рівня від 27.08.2024 року № 11691481/45551398 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 23.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
До скарги від 10.09.2024 підприємством позивача додані пояснення платника податків № 1 від 09.09.2024 та копії наступних документів, які підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 2 від 23.07.2024, реєстрація якої зупинена, а саме: копія Договору суборенди нежитлового приміщення № 1 від 01.04.2024 р. (офіс за адресою: 42600, м. Тростянець, вул. Благовіщенська,32, каб. № 2), укладений між ОСОБА_1 (Орендар) та ТОВ «ПЕРШОБУДІВНИК» (Суборендар); копія Акту приймання-передачі нежитлового приміщення від 01.04.2024 р. (офіс за адресою: 42600, м. Тростянець, вул. Благовіщенська, 32, каб. № 2) за Договором суборенди нежитлового приміщення № 1 від 01.04.2024 р. між ОСОБА_1 (Орендар) та ТОВ «ПЕРШОБУДІВНИК» (Суборендар); копія Акту №1 від 30.04.2024 здачі-прийняття послуг з оренди приміщення нежитлового приміщення за квітень 2024 р. за Договором суборенди нежитлового приміщення № 1 від 01.04.2024 р. між ОСОБА_1 (Орендар) та ТОВ «ПЕРШОБУДІВНИК» (Суборендар); копія Акту № 2 від 31.05.2024 здачі-прийняття послуг з оренди приміщення нежитлового приміщення за травень 2024 р. за Договором суборенди нежитлового приміщення № 1 від 01.04.2024 р. між ОСОБА_1 (Орендар) та ТОВ «ПЕРШОБУДІВНИК» (Суборендар); копія Акту № 3 від 30.06.2024 здачі-прийняття послуг з оренди приміщення нежитлового приміщення за червень 2024 р. за Договором суборенди нежитлового приміщення № 1 від 01.04.2024 р. між ОСОБА_1 (Орендар) та ТОВ «ПЕРШОБУДІВНИК» (Суборендар); копія Акту № 4 від 31.07.2024 здачі-прийняття послуг з оренди приміщення нежитлового приміщення за липень 2024 р. за Договором суборенди нежитлового приміщення № 1 від 01.04.2024 р. між ОСОБА_1 (Орендар) та ТОВ «ПЕРШОБУДІВНИК» (Суборендар); копія Акту № 5 від 31.08.2024 здачі-прийняття послуг з оренди приміщення нежитлового приміщення за серпень 2024 р. за Договором суборенди нежитлового приміщення № 1 від 01.04.2024 р. між ОСОБА_1 (Орендар) та ТОВ «ПЕРШОБУДІВНИК» (Суборендар); копія Договору суборенди нежитлового приміщення та загальної території № 2 від 02.09.2024 р. (загальна територія площею 150 кв.м. та нежитлове підвальне приміщення площею 120 кв.м. за адресою: 42600, м. Тростянець, вул. Благовіщенська, 32), укладений між ОСОБА_1 (Орендар) та ТОВ «ПЕРШОБУДІВНИК» (Суборендар); копія Акту приймання-передачі нежитлового приміщення від 02.09.2024 р. (загальна територія площею 150 кв.м. та нежитлове підвальне приміщення площею 120 кв.м. за адресою: 42600, м. Тростянець, вул. Благовіщенська,32) за Договором суборенди нежитлового приміщення № 2 від 02.09.2024 р. між ОСОБА_1 (Орендар) та ТОВ «ПЕРШОБУДІВНИК» (Суборендар); копія Договору поставки № 17/05/24-Ю від 17.05.2024 між ТОВ «КТ-ЮКРЕЙН», код 44204778, (Постачальник) та ТОВ «ПЕРШОБУДІВНИК» (Покупець) на постачання металопродукції/металопрокату, будівельних матеріалів; копія Акту списання № СпТ-000001 від 23.07.2024; копія Оборотно-сальдової відомості ТОВ «ПЕРШОБУДІВНИК» по рахунку 631 за 01.04.2024 - 31.08.2024. копія витягу з Єдиного державного реєстру; копія опису від 11.03.2024 документів, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; копія витягу від 21.03.2024 з реєстру платників податку на додану вартість.
Разом з тим, комісією центрального рівня (комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України) за результатами розгляду зазначеної скарги прийняте рішення № 59700/45551398/2 від 17.09.2024 залишити скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 23.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Зазначене рішення прийнято комісією центрального рівня з підстав: «ненадання платником податку копій документів, первинних документів щодо постачання/ придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахування наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладних».
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач-1 послався на те, що проаналізувавши фактично подані позивачем документи, контролюючий орган констатував, що разом з Повідомленням про надання додаткових пояснень та копій документів ПП «Першобудівник» було лише частково надано пояснення та документи, які необхідні Комісії Головного управління ДПС у Сумській області для вирішення питання щодо реєстрації податкових накладних та які були нею зазначені у графі «Додаткова інформація» Повідомлень про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 15.08.2024 р. № 11637461/45551398. Вказав, що часткове наданням платником додаткових письмових пояснень та копій документів є самостійною окремою підставою для прийняття рішення контролюючим органом про відмову у реєстрації податкової накладної. Також вказує, що до позовної заяви позивачем долучені копії документів, які не надавалися ним на розгляд Комісії регіонального рівня, хоча про необхідність надання яких зазначалося у Повідомленні № 11637461 від 15.08.2024 року.
Надаючи оцінку цим доводам апелянта, колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно зі статтею 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 75 КАС України).
Приписи статті 76 КАС України встановлюють, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи наведене колегія суддів зазначає, що право платника довести обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, не обмежене поданням виключно тих доказів, що надавались ним контролюючому органу. Право надавати заперечення щодо висновків податкового органу та долучати до матеріалів справи докази на підтвердження таких заперечень надається платнику як на усіх стадіях податкового контролю, так і на стадіях судового процесу, на яких допускається подання учасником процесу нових доказів.
Крім цього, вимоги частини 4 статті 9 КАС України зобов'язують суд до активної ролі в судовому процесі, у тому числі до офіційного з'ясування всіх обставин справи та, у відповідних випадках, до витребування тих доказів, яких, на думку суду, не вистачає для належного встановлення обставин у справі, що розглядається.
Подібні правові висновки викладено у постановах Верховного Суду від 20 листопада 2018 року у справі № 806/434/16, від 18 листопада 2019 року у справі № 815/1088/15, від 31 березня 2020 року у справі № 140/10/19, від 21 травня 2020 року у справі № 560/391/19.
За таких обставин, необхідно надати оцінку усім документам, наданим позивачем до матеріалів справи, у тому числі тим документам, що не були надані до контролюючого органу, однак у своїй сукупності спростовують доводи податкового органу.
Враховуючи те, що позивачем до суду надані документи, які витребовувалися податковим органом, у тому числі щодо: наявності офісних, складських та виробничих приміщень, акти наданих послуг з оренди, ОСВ по 631 рахунку; договір купівлі продажу ТМЦ, що укладався на придбання ТМЦ від контрагента постачальника ТОВ «Кт-Юкрейн»; документи на списання ТМЦ на будівництво за період липень 2024 року, а також надані пояснення щодо того, що документи з питання транспортування ТМЦ від контрагентів постачальників ТОВ «КТ-Юкрейн» відсутні, оскільки придбані ТМЦ транспортувалися шляхом самовивозу (зазначені документи та пояснення також надавалися платником до контролюючого органу при поданні відповідної скарги), колегія суддів дійшла до висновку, що в межах спірних правовідносин платником надано всі необхідні пояснення та документи, які є достатніми для прийняття Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної № 2 від 23.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних (та які не були враховані Комісією центрального рівня для перегляду та скасування рішення Комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної), а тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Сумській області від 27.08.2024 № 11691481/45551398 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо доводів апелянта про наявність дискреційних повноважень ДПС України в частині вирішення питання щодо реєстрації податкової накладної.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Відповідно до Рекомендацій Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Кабінетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження у більш вузькому розумінні - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Тобто дискреційним є право суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова може. При цьому дискреційні повноваження завжди мають межі, встановлені законом.
Така позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 23 січня 2018 року у справі № 208/8402/14-а, від 29 березня 2018 року у справі № 816/303/16, від 6 березня 2019 року у справі № 200/11311/18-а, від 16 травня 2019 року у справі № 818/600/17 та від 21 листопада 2019 року у справі № 344/8720/16-а.
Відповідач помилково вважає свої повноваження дискреційними. Відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Водночас, адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції.
Відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних, у свою чергу, є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Відтак, відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
У справі, що переглядається, умови, за наявності яких контролюючий орган зобов'язаний був зареєструвати спірні податкові накладні, були виконані позивачем, а тому у другого відповідача був лише один вид правомірної поведінки - зареєструвати такі накладні. За законом у контролюючого органу не було вибору між декількома можливими правомірними рішеннями.
Верховним Судом у постанові від 07.05.2020 у справі № 300/183/19 викладено висновок щодо застосування норм статей 8, 9, 77, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, за змістом якого предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації. Тобто позивач має довести, що ним було подано вичерпний перелік документів, достатніх для реєстрації податкової накладної, натомість відповідач має це спростовувати на підтвердження правильності свого рішення із наведенням обґрунтованих доводів, чому надані позивачем документи не були достатніми для реєстрації податкової накладної.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений в постановах Верховного Суду від 03.06.2021 у справі № 2040/7098/18, від 01.02.2023 у справі № 2240/2900/18, від 23.05.2023 у справі № 500/770/21.
Зважаючи на те, що підставою для відмови в реєстрації спірних податкових накладних були обставини, які не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду в суді першої та апеляційної інстанцій колегія суддів вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену та подану на реєстрацію підприємством позивача, датою її первинного подання.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений в постановах Верховного Суду № 360/2460/20 від 03.11.2021 р., № 140/14282/20 від 17.05.2023 р.
Відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду, наведених у постанові від 30.01.2019 у справі № 755/10947/17, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду, а тому до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме правові позиції Верховного Суду, викладені у постановах зазначених вище в даній постанові.
Зважаючи на вказані судові рішення Верховного Суду, суд апеляційної інстанції не виключає можливості того, що після прийняття судом рішення у цій справі, остання правова позиція Верховного Суду буде незмінною.
На підставі наведених вище обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Зважаючи на результати апеляційного перегляду оскарженого судового рішення та положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для зміни розподілу судових витрат зі сплати судового збору.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, відповідно до вимог ст. 327, ч. 1 ст. 329 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Сумській області залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 року по справі № 480/10225/24 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)І.С. Чалий
Судді(підпис) (підпис) В.В. Катунов І.М. Ральченко