Постанова від 12.05.2025 по справі 520/11487/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2025 р. Справа № 520/11487/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Чалого І.С.,

Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції: Кухар М.Д.) від 11.09.2024 року по справі № 520/11487/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не виплаті ОСОБА_1 пенсії з урахуванням нарахованої щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром, після проведення її перерахунку відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 по справі № 520/18715/23 з 01.07.2021 року, з 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року протиправною;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром з 01.07.2021 року, з 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року;

- визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у обмеженні ОСОБА_1 індексації пенсії встановленої постановою Кабінету міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» максимальним (граничним) розміром 1500 грн. з 01.03.2023 року протиправними;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням індексації пенсії, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», нарахованої із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197, в повному обсязі без обмеження розміру індексації в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн. та без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.03.2023 року, з урахуванням проведених виплат;

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у не виплаті ОСОБА_1 індексації пенсії встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024 року протиправними;

- визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у обмеженні ОСОБА_1 індексації пенсії встановленої постановою Кабінету міністрів України від 23.02.2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» максимальним (граничним) розміром 1500 грн. та обмеженні пенсії максимальним розміром з 01.03.2024 року протиправними;

- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити обмеженні ОСОБА_1 пенсію з урахуванням індексації пенсії, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», нарахованого із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796, в повному обсязі без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн. та без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.03.2024 року, з урахуванням проведених виплат.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не виплаті ОСОБА_1 пенсії з урахуванням нарахованої щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром, після проведення її перерахунку відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 по справі № 520/18715/23 з 01.07.2021 року, з 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року протиправною.

Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром з 01.07.2021 року, з 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року.

Визнано дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні ОСОБА_1 індексації пенсії встановленої постановою Кабінету міністрів України від 24.02.2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» максимальним (граничним) розміром 1500 грн. з 01.03.2023 року протиправними.

Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням індексації пенсії, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», нарахованої із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197, в повному обсязі без обмеження розміру індексації в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн. та без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.03.2023 року, з урахуванням проведених виплат.

Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у не виплаті ОСОБА_1 індексації пенсії встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024 року протиправними.

Визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у обмеженні ОСОБА_1 індексації пенсії встановленої постановою Кабінету міністрів України від 23.02.2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» максимальним (граничним) розміром 1500 грн. та обмеженні пенсії максимальним розміром з 01.03.2024 року протиправними.

Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити обмеженні ОСОБА_1 пенсію з урахуванням індексації пенсії, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», нарахованого із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796, в повному обсязі без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн. та без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.03.2024 року, з урахуванням проведених виплат.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн.80 коп.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 по справі № 520/18715/23 управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 пенсію з 01.03.23 без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації встановленої постановою КМУ № 168 та нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно постанови КМУ № 713 починаючи з 01.07.2021 року. Розмір пенсії, який за перерахунком на 01.03.2023 складає 25183,04 було зафіксовано на дату проведення перерахуку за рішенням суду. Вказує, що п. 10 постанови КМУ № 168 та п. 3 Постанови № 185 є саме умовою виплати індексації та не регулюють загальний розмір пенсії до виплати. Пенсія позивача проіндексована з 01.03.2023 та з 01.03.2024, індексація базового ОСНП 2023 - 1500 грн., індексація базового ОСНП 2024 - 1500 грн., отже проведена у межах чинного законодавства. Також вказує, що здійснило перерахунок пенсії з 01.07.2021 у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови КМУ № 713 з урахуванням індексації, зазначеної в постанові КМУ № 168 у межах зафіксованого розміру пенсії.

Позивач своїм правом на подачу відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судовим розглядом, позивачу призначена пенсія відповідно до Закону № 2262-XII в розмірі 70% грошового забезпечення, як особі яка звільнена з військової служби з 13.12.2014 року.

Позивач перебуває на пенсійному обліку у ГУПФУ в Харківській області (далі - ГУПФУ).

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 по справі № 520/18715/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, а саме вирішено:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у не виплаті ОСОБА_1 індексації пенсії з 01.03.2023 року встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2023 року без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області які полягають у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 року.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.07.2021 року.

На виконання зазначеного рішення суду ГУПФУ здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021 року, та з 01.03.2023 року у лютому 2024 року.

Пенсію в перерахованому розмірі позивач почав отримувати з 01.03.2024 року.

Одночасно, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» позивачу з 01.03.2024 року проведено перерахунок пенсії у зв'язку з її індексацією, нараховано позивачу 1500,00 грн. індексації пенсії.

ГУПФУ листом від 11.03.2024 № 2000-0203-8/42820 повідомив про виконання рішення суду, та надав позивачу перерахунки за пенсійною справою позивача з 01.07.2021, з 01.03.2023, з 01.02.2024, з 01.03.2024, та розрахунок на доплату пенсії позивачу за період з 01.03.2023 по 29.02.2024 на підтвердження виконання рішення суду.

Відповідно до наданих копій документів за пенсійною справою позивача вбачається, що підсумковий розмір пенсії позивача з урахуванням щомісячної доплати, надбавок та підвищень до пенсії з 01.07.2021 року склав - 22774,60 грн.

Проте, до виплати ГУПФУ призначив позивачу пенсію з 01.07.2021 року в розмірі 18540,00 грн., із обмеженням пенсії максимальним розміром та без урахування нарахованої щомісячної доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713.

Відповідно до наданого перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2023 року вбачається, що підсумковий розмір пенсії позивача з урахуванням індексації та щомісячної доплати, надбавок та підвищень до пенсії з 01.03.2023 року склав - 27183,04 грн.

Проте, до виплати ГУПФУ призначено позивачу пенсію в розмірі - 25183,04 грн., тобто в розмірі меншому визначеному на виконання рішення суду із обмеженням пенсії максимальним розміром та без урахування нарахованої щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713.

Відповідно до наданого перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2024 року вбачається, що підсумковий розмір пенсії позивача з урахуванням індексації та щомісячної доплати, надбавок та підвищень до пенсії з 01.03.2024 року склав - 28683,04 грн.

Проте, до виплати ГУПФУ призначено позивачу пенсію в розмірі - 25183,04 грн.

Позивач вважаючи дії відповідача, які полягають у обмеженні пенсії максимальним розміром та не виплаті позивачу щомісячної доплати до пенсії та обмеження до нарахування та виплати індексації пенсії позивачу в розмірі 1500 грн., протиправними звернувуся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок, нарахування та виплату пенсії з урахуванням: щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови КМУ № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження розміру збільшення передбаченого п. 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн. та без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.03.2023, постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" без обмеження розміру збільшення передбаченого п. 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн. та без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.03.2024.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Так, спірним при перегляді даної справи є питання застосування обмеження пенсії позивача максимальним розміром після здійснення її перерахунку та обмеження перерахованої індексації максимальним розміром.

Питання наявності у позивача права на нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови КМУ №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", індексації пенсії встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», індексації пенсії згідно постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", вирішено в рамках справи № 520/18715/23.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.01.20254 по справі № 520/18715/23 ГУ ПФУ в Харківській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021, з 01.03.2023 та з 01.03.2024, та нараховано виплати визначені рішенням.

Водночас, невиплата щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови КМУ № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", індексації пенсії встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», індексації пенсії згідно постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", відбулася з підстав обмеження пенсії позивача максимальним розміром, про що колегія суддів зазначає таке.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (набрав чинності з 01.10.2011) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно, зокрема, до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

У той же час, Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким визнав такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.

Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

При цьому, Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Одночасно, положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, була наявна колізія між Законом № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому, суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення ст. 2 Закону № 3668-VI.

Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, слід зазначити, що вони явно суперечать один одному.

За висновками Великої Палати Верховного Суду, сформованими у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18, норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

За наведених обставин колегія суддів доходить висновків, що до спірних правовідносин застосуванню підлягають положення саме Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Також слід вказати, що не зважаючи на сталу судову практику з цього питання, 12.10.2022 прийнято рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2022 у справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21) за конституційними скаргами фізичних осіб щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI (щодо соціальних гарантій для захисників і захисниць України).

Зазначеним рішенням суду конституційної юрисдикції визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

У пункті 2 резолютивної частини цього рішення зазначено, що приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Зазначений шестимісячний строк сплив 12.04.2023.

З огляду на викладене, обмеження Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.

Щодо обмеження максимальним розміром перерахованої індексації пенсійного забезпечення позивача, колегія суддів зазначає наступне.

З копії протоколу перерахунку пенсії позивача встановлено, що пенсійним органом проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023, нараховано індексацію за 2023 рік в сумі 1500,00 грн., щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн.

З копії протоколу перерахунку пенсії позивача встановлено, що пенсійним органом проведено перерахунок пенсії з 01.03.2024, нараховано індексацію за 2023 рік в сумі 1500,00 грн., нараховано індексацію за 2024 рік в сумі 1500 грн., щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн.

З метою реалізації пункту 8 розділу Прикінцеві положення Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24.02.2023 ухвалив постанову № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (надалі постанова № 168), пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Тож, з метою забезпечення у 2021-2023 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2021 році цей показник становив 1,11 згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році, у 2022 році 1,14 згідно з Постановою № 118, у 2023 році 1,197 згідно з постановою № 168.

При цьому, у 2023 році розміри пенсій, призначених згідно із статтями 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з у розмірі 1,197 згідно з Постановою № 168, а також з урахуванням збільшеного у попередньому році на коефіцієнт 1,14 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, передбаченого постановою № 118.

У свою чергу, пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що:

у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, з 01.03.2023 відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.

Варто зазначити, що відповідно до Постанови № 168 Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн.

01.03.2024 пенсію позивача проіндексовано у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 та від 23.02.2024 № 185, розмір індексації пенсії за 2023, 2024 роки встановлений - 1500 грн.

З огляду на зазначені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що індексація пенсії позивача за 2023 рік, з 01.03.2023, та за 2024 рік з 01.03.2024 проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 10 Постанови № 168 не може перевищувати 1500 грн.

При цьому, норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.

Виключень щодо неврахування п. 10 вказаної постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить. Зазначений пункт 10 Постанови № 168 чинний та не суперечить вимогам закону, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.

У постанові від 07 червня 2024 року в справі № 420/25804/23 Верховний Суд зазначив, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV, так і положеннями статті 64 Закону № 2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн, у зв'язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача за 2023, 2024 рік проведена ГУ ПФУ із дотриманням вимог чинного законодавства.

Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права у подібних правовідносинах викладено Верховним Судом також у постановах від 13 червня 2024 року по справі № 120/14637/23, від 20 червня 2024 року по справі № 420/23990/23, від 21 червня 2024 року по справі № 620/13042/23 тощо.

Позивач фактично пов'язує обмеження розміру індексації за 2023, 2024 рік з обмеженням максимального розміру пенсії, однак такий підхід є помилковим, оскільки максимальний рівень індексації 1500 грн закріплено Постановою № 168, виключень щодо неврахування п. 10 вказаної постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить. Зазначений пункт 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 168 чинний, не суперечить вимогам закону та містить імперативну вимогу щодо граничної межу розміру збільшення, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи зазначені вище положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття цього судового рішення.

Згідно з приписами п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

За таких обставин, суд першої інстанції неповно встановив обставини у справі, в зв'язку з чим неправильно встановив суть спору.

Рішення суду першої інстанції ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково, шляхом визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають в обмеженні пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.07.2021, з 01.03.2023, з 01.03.2024, протиправними; та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату пенсії, перерахунок якої проведено на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі № 520/18715/23, ОСОБА_1 , без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.07.2021, з 01.03.2023 та з 01.03.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 по справі № 520/11487/24 - скасувати та прийняти нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають в обмеженні пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.07.2021, з 01.03.2023, з 01.03.2024, протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) здійснити виплату пенсії, перерахунок якої проведено на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі № 520/18715/23, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.07.2021, з 01.03.2023 та з 01.03.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити .

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)І.С. Чалий

Судді(підпис) (підпис) І.М. Ральченко В.В. Катунов