09 травня 2025 року м. Львівсправа № 380/219/25
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку з 05 березня 2019 року з 89 + 5% (разом 94%) до 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 05 березня 2019 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення згідно з довідкою від 16 серпня 2024 року № 1159/12/1234, виготовленою ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплачених сум та 5% за те, що я вийшов на пенсію по досягненню віку з отриманням захворювання (інвалідність 3 групи), пов'язаним з проходженням військової служби;
- стягнути з відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань сплачений ОСОБА_1 судовий збір.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з грудня 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Пенсія йому була обчислена у розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду 24 жовтня 2024 року у справі № 380/19672/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 16 серпня 2024 року № 1159/12/12324 про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 05 березня 2019 року, однак зменшило її відсоткове значення до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Крім цього, позивач уважає, що оскільки він отримав захворювання, пов'язане з проходженням військової служби, та був визнаний особою з інвалідністю 3 групи, то відповідач повинен був йому доплатити ще додатково 5% до основного розміру пенсії. У проведенні перерахунку пенсії позивача у належному відсотковому значенні згідно з поданими позивачем заявами відповідач відмовив. Тож за захистом свого порушеного права на отримання пенсії у належному розмірі позивач звернувся з цим позовом до суду, який просить задовольнити.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що за матеріалами пенсійної справи позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262 у розмірі 89% сум грошового забезпечення. Пунктом «а» статті 13 Закону № 2262 (у редакції, чинній на день звільнення позивача) передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12) призначаються: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Позивача звільнено з військової служби за станом здоров'я у запас, а не у відставку, тож підстави для обчислення пенсії у розмірі 94% сум грошового забезпечення відсутні.
Щодо перерахунку пенсії з 05 березня 2019 року виходячи з розміру 89% грошового забезпечення відповідач зазначає, що розмір пенсії, обчислений за нормами Закону № 2262, в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії, відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262 не може перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
З огляду на вказане у задоволенні позову просить відмовити повністю.
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 13 січня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262. Пенсія йому призначена з 16 грудня 2005 року у розмірі 89% грошового забезпечення (вислуга років 33).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року у справі № 380/19672/24 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № 1159/12/12324 від 16 серпня 2024 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № 1159/12/12324 від 16 серпня 2024 року про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вказаного рішення суду у справі № 380/19672/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № 1159/12/12324 від 16 серпня 2024 року про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 05 березня 2019 року, що підтверджується перерахунком пенсії позивача з 01 січня 2025 року та розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за його пенсійною справою.
Основний розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку становить 70% грошового забезпечення (вислуга років 33).
Позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації від 07 листопада 2024 року щодо здійснення перерахунку пенсії починаючи з 05 березня 2019 року у розмірі 89% грошового забезпечення.
Листом від 13 листопада 2024 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, оскільки змінами, внесеними до статті 13 Закону № 2262, передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років з 01 травня 2014 року не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Також позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації від 08 грудня 2024 року щодо здійснення перерахунку пенсії починаючи з 05 березня 2019 року у розмірі 94% грошового забезпечення.
Листом від 20 грудня 2024 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, оскільки позивача звільнено з військової служби у запас, а не у відставку; змінами, внесеними до статті 13 Закону № 2262, передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років з 01 травня 2014 року не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач, уважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії з 94% до 70% сум грошового забезпечення під час здійснення її перерахунку з 05 березня 2019 року, звернувся з цим позовом до суду.
Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на військовій службі, визначає Закон № 2262.
Стаття 13 Закону № 2262 у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
08 липня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону № 2262, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
27 березня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166), який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 розділу ІІ якого внесено зміни до Закону № 2262: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.
Статтею 63 Закону № 2262, у редакції, чинній з 01 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Аналіз вищенаведених норм права вказує, що стаття 13 Закону № 2262 регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Внесені Законом № 3668 та Законом № 1166 зміни до статті 13 Закону № 2262 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668 та Закону № 1166.
Суд встановив, що пенсія за вислугу років призначена позивачу з 16 грудня 2005 року у розмірі 89% грошового забезпечення (вислуга років 33). На момент обчислення пенсії позивача у вказаному розмірі діяла норма частини другої статті 13 Закону № 2262, яка визначала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Отже, під час здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року у справі № 380/19672/24, яка призначена йому ще з 16 грудня 2005 року, у відповідача були відсутні правові підстави для обмеження її розміру 70-ма процентами грошового забезпечення з посиланням на частину другу статті 13 Закону № 2262(у редакції Закону № 1166), оскільки встановлене нею обмеження не має зворотної сили, стосується лише обчислення максимального розміру пенсії, призначеної на час дії цієї ж норми, і не може обмежувати право позивача на отримання пенсії у розмірі 89% грошового забезпечення.
До того ж, варто зауважити, що Верховний Суд у рішенні від 04 лютого 2019 року, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, дійшов висновку про відсутність підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262, яка застосовується саме під час призначення пенсії, вказавши, що під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося під час її призначення відповідно до наявної у пенсіонера вислуги років, є незмінним.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, наведені вище висновки Верховного Суду враховуються судом під час розгляду цієї справи.
За цих обставин суд доходить висновку про те, що дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача під час здійснення її перерахунку з 01 квітня 2019 року з 89% до 70% відповідних сум грошового забезпечення не відповідають критеріям, які визначені частиною другою статті 2 КАС України, а тому є протиправними.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд ураховує принцип верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також принцип ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом, без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З метою повного та ефективного захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 01 квітня 2019 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № 1159/12/12324 від 16 серпня 2024 року про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 05 березня 2019 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення.
Водночас вимоги позивача щодо перерахунку та виплати його пенсії з 05 березня 2019 року задоволенню не підлягають, оскільки відповідний перерахунок пенсії, з яким позивач не погоджується у частині визначення за результатами його проведення відсоткового значення основного розміру пенсії, здійснений відповідачем на виконання рішення суду у справі № 380/19672/24 з 01 квітня 2019 року, тож саме з цієї дати порушені права позивача підлягають судовому захисту у цій справі.
Щодо позовних вимог, які стосуються виплати відповідачем додатково 5% до призначеної позивачу пенсії, внаслідок чого її відсотковий розмір повинен становити 94% (89% + 5%), суд зазначає таке.
Як встановлено судом вище пенсію позивачу призначено з 16 грудня 2005 року у розмірі 89% грошового забезпечення виходячи з наявної у позивача вислуги 33 роки, а саме за вислугу 20 років - 50% + за кожний рік вислуги понад 20 років - 3% (пункт «а» статті 13 Закону № 2262): 50% + (13 років вислуги х 3% = 39), разом 89%.
Вказаний відсотковий розмір пенсії після її призначення позивач не оскаржував, докази протилежного у справі відсутні.
Водночас у рамках розглядуваної справи предметом спору є зменшення відповідачем відсоткового значення основного розміру пенсії під час її перерахунку з 01 квітня 2019 року на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, а не відсоткове значення основного розміру пенсії позивача під час її призначення з 16 грудня 2005 року.
Незгода позивача з відсотковим значенням основного розміру пенсії під час її призначення може бути самостійним предметом розгляду в іншій справі та не охоплюється предметом й підставами позову розглядуваної справи. Адже у цій справі суд не може визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача під час здійснення її перерахунку на виконання рішення суду у справі № 380/19672/24 з 94% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, позаяк на момент такого перерахунку розмір пенсії позивача не становив 94% сум грошового забезпечення.
Крім того, суд зауважує, що з огляду на положення частини другої статті 13 Закону № 2262 (в редакції, чинній станом на дату призначення позивачу пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, тож суд уважає помилковими покликання позивача на наявність у нього права отримувати пенсію в розмірі 94% грошового забезпечення.
Тому в задоволенні позовних вимог у цій частині належить відмовити.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
За змістом правил статті 139 КАС України у разі часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Суд встановив, що за подання цього позову до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Оскільки позов містить позовні вимоги немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає з урахуванням кількості, а не розміру задоволених/незадоволених позовних вимог.
Отже, поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає сума у розмірі 1211,20 грн.
Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні, тому їх розподіл суд не здійснює.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 89% до 70% сум грошового забезпечення під час здійснення її перерахунку з 01 квітня 2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 01 квітня 2019 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № 1159/12/12324 від 16 серпня 2024 року про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 05 березня 2019 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211,20 грн сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено 09 травня 2025 року.
СуддяКлименко Оксана Миколаївна