справа № 380/5574/22
про прийняття звіту про виконання судового рішення
09 травня 2025 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кедик М.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення у справі позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 11.05.2022 у справі № 380/5574 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнив повністю; визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні розрахунку підвищення пенсії та невиплати підвищення пенсії як особі, що необґрунтовано зазнала політичних репресій у розмірі, передбаченому пунктом “г» статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення» із розрахунку 50 відсотків мінімальної пенсії за віком; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок підвищення пенсії у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом “г» статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення», починаючи з 05.05.2018, з урахуванням раніше виплачених сум; визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку стажу за час перебування у засланні, як репресованій особі, яку у подальшому було реабілітовано, відповідно до вимог статті 58 Закону України “Про пенсійне забезпечення»; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок стажу роботи згідно статті 58 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 05.05.2018 як пільгу по обчисленню стажу роботи до розрахунку пенсії у потрійному розмірі за час відбування покарання у засланні з 21.10.1947 по 12.02.1958 на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного режиму 1917- 1991 років".
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду 03.03.2025 від позивача надійшла заява, у якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у справі № 380/5574/22.
Львівський окружний адміністративний суд ухвалою від 25.03.2025 заяву позивача про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення - задовольнив; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 у справі № 380/5574/22 у тридцятиденний строк після отримання цієї ухвали.
Відповідач подав до суду звіт про виконання судового рішення від 28.04.2025 (вх. 35185), у якому повідомив, що за період з 05.05.2018 по 30.11.2022 сума нарахованої та невиплаченої пенсії становить 37 448 грн 34 коп. Нарахована на виконання рішення суду від 11.05.2022 у справі № 380/5574/22 сума коштів включена в Реєстр судових рішень. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Отже, Головним управлінням вжито всіх заходів щодо належного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 у справі № 380/5574/22. Вище зазначене свідчить про відсутність у Головного управління наміру на ухилення чи створення перешкод від виконання рішення суду у цій справі. На виконання судового рішення Головне управління 01.04.2025 за вих. № 1300-5803-5/45598 звернулося до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів, необхідних на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 у справі № 380/5574/22, а саме для виплати заборгованості сумі 37 448 грн. 34 коп. Відповідь Пенсійного фонду України на запит від 01.04.2025 на адресу Головного управління ще не надходила.
При прийнятті ухвали суд виходив з такого.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно з статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Водночас особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 382-2 та 382-3 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Згідно з частиною 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (частина 1 статті 382-3 КАС України).
Із поданого звіту відповідача про виконання рішення суду у справі № 380/5574/22 та доданих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області документів видно, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 у справі № 380/5574/22 Головним управлінням винесене рішення 24.10.2022 по особовому рахунку № НОМЕР_2 , яким проведений перерахунок підвищення пенсії у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом «г» ст. 77 Закону № 1788, починаючи з 05.05.2018, з урахуванням раніше виплачених сум. Щодо виконання рішення суду в частині перерахунку підвищення пенсії у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом «г» ст. 77 Закону № 1788, починаючи з 05.05.2018, з урахуванням раніше виплачених сум виплати повідомляє, що за період з 05.05.2018 по 30.11.2022 сума нарахованої та невиплаченої пенсії становить 37448 грн 34 коп. Нарахована на виконання вищезазначеного рішення суду сума коштів включена в Реєстр судових рішень.
Таким чином, Управління провело в межах наданої компетенції комплекс заходів для повного та неухильного виконання рішення суду № 380/5574/22, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням буде проведена Пенсійним фондом України за умови наявності відповідного бюджетного фінансування.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає за необхідне наголосити, що Управління на виконання судового рішення здійснило перерахунок пенсійного забезпечення позивача у належному розмірі, у межах зобов'язальної частини судового рішення, яке в частині нарахування виконано у повному обсязі.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Приписами статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з пунктами 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.
Пунктом 3 Положення № 28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.
Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Аналогічну позицію викладено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.05.2022 у справі № 360/940/20
Фактична невиплата нарахованих ОСОБА_1 коштів у розмірі 37448, 34 грн зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.
Також суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося із листом від 01.04.2025 № 1300-5803-5/45598 до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів для виконання судового рішення.
Таким чином, наведені вище обставини свідчать про наявність підстав для прийняття поданого звіту.
Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1 КАС України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення суду від 11.05.2022 у справі № 380/5574 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кедик М.В.