Рішення від 12.05.2025 по справі 360/374/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

12 травня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/374/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 23.02.2023 надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 або позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідач або ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), відповідно до якого позивач, з урахуванням уточнення просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування з 04.06.2024 до стажу для призначення пенсії ОСОБА_1 періоду проходження служби, протягом якого бралася участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів та час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення із розрахунку один місяць служби за три місяці;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та зарахувати до стажу для призначення пенсії за вислугу років з 04.06.2024 року:

період з 30.06.2015 по 04.12.2015, з 01.04.2016 по 08.05.2016, з 06.06.2016 по 22.07.2016, з 19.09.2016 по 06.10.2016, з 09.10.2016 по 10.10.2016, з 14.10.2016 по 14.02.2017, з 17.02.2017 по 30.04.2018 під час, якого ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць за три місяці служби;

період з 10.05.2018 по 31.07.2018, з 03.08.2018 по 07.10.2018, з 12.11.2018 по 15.11.2018, з 22.11.2018 по 28.01.2019, з 02.02.2019 по 14.08.2019, з 19.09.2019 по 25.05.2020, з 10.06.2020 по 07.09.2020, з 27.09.2020 по 05.04.2021, з 20.04.2021 по 05.08.2021, з 26.08.2021 по 23.02.2022 під час, якого ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечені їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць за три місяці служби.

В обґрунтування пред'явленого позову зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. З 04.06.2024 позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведено на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно довідки вх. № 31 від 05.03.2024, виданої військовою частиною НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у період з 30.06.2015 по 04.12.2015, з 01.04.2016 по 08.05.2016, з 06.06.2016 по 22.07.2016, з 19.09.2016 по 06.10.2016, з 09.10.2016 по 10.10.2016, з 14.10.2016 по 14.02.2017, з 17.02.2017 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.

Згідно довідки вх. № 32 від 05.03.2024, виданої військовою частиною НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у період з 10.05.2018 по 31.07.2018, з 03.08.2018 по 07.10.2018, з 12.11.2018 по 15.11.2018, з 22.11.2018 по 28.01.2019, з 02.02.2019 по 14.08.2019, з 19.09.2019 по 25.05.2020, з 10.06.2020 по 07.09.2020, з 27.09.2020 по 05.04.2021, з 20.04.2021 по 05.08.2021, з 26.08.2021 по 23.02.2022 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечені їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Позивач зауважує, що ці періоди служби підлягають зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три відповідно до наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсії військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014.

Під час призначення пенсії позивачу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувало стаж ОСОБА_1 для призначення пенсії без урахування періодів, протягом яких позивач приймав участь в антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та період здійснення зазначених заходів враховано без кратного зарахування зазначених періодів із розрахунку один місяць служби за три місяці.

Вважаючи такі дії незаконними, позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок пенсії та зарахування вказаних вище періодів до стажу для призначення пенсії.

Листом від 20.02.2025 № 8904-3692/Н-01/8-0400/25 відповідач зазначив, що стаж для призначення пенсії зараховано в повному обсязі, підстави для зарахування стажу проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій, Луганській, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів та час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення у кратному розмірі відсутні.

Такий розрахунок страхового стажу позивач вважає безпідставним та протиправним.

Відповідач проти позовних вимог ОСОБА_1 заперечував, про що 31.03.2025 подав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив таке.

Пенсії колишнім військовослужбовцям призначаються відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Пунктом «б» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

В свою чергу, ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (надалі - Постанова № 393), яка в свою чергу визначає які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

Аналіз норм Закону № 2262-ХІІ дає підстави для висновку про те, що законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії).

В то й же час для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

На підставі особистої заяви позивача від 27.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 було оформлено подання про призначення пенсії від 22.05.2024 за № 8277 та матеріали для призначення пенсії за вислугу років.

За даними подання про призначення пенсії від 22.05.2024 за № 8277 вислуга років у календарному обчисленні складає 17 років 02 місяці 17 днів, загальний страховий стаж - 41 рік 08 місяців 18 днів.

Умови призначення пенсій за вислугу років визначені статтею 12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Враховуючи те, що вислуга років в календарному обчисленні складає менше 25 років підстави для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту “а» статті 12 Закону №2262 відсутні.

Стаття 17 Закону № 2262-ХІІ визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії.

Жодної відсилочної норми вказана стаття не містить, а також не містить посилання на те, що види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії можуть бути встановлені підзаконними актами.

Крім того, в Законі № 2262-ХІІ не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах. Законом № 2262-ХІІ чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 25 календарних років і більше, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.

Зауважив, що приписи пункту 3 Постанови № 393 суперечать приписам статті 12 Закону №2262- ХІІ, а тому застосуванню підлягає саме Закон, оскільки має вищу юридичну силу.

Таким чином, Головне управління вважає, що право на пенсію за вислугу років позивача визначається, виходячи з тривалості вислуги років саме у календарному обчисленні.

Враховуючи викладені вище обставини, на думку відповідача, у позивача відсутнє право на призначення пенсії за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки позивач не має встановленої пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» календарної вислуги років.

Відповідно до пункту “б» статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах “б»- “д», “з» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45- річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба в органах внутрішніх справ, Національної поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Пільгове обчислення вислуги років при застосуванні норм пункту “б» статті 12 Закону № 2262 законодавством не передбачене.

Враховуючи зазначене, позивача було переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за 41 рік загального страхового стажу відповідно пункту “б» статті 12 Закону № 2262 в розмірі 66% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Розмір пенсії обчислено за даними грошового атестату від 21.03.2024 за № 1312 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 22.03.2024 за № 1381, наданих військовою частиною НОМЕР_2 Міністерства оборони України, з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу 4510,00 грн; окладу за військовим званням 1340,00 грн; 50% надбавки за вислугу років 2925,00 грн; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 20215,34 грн. Всього грошове забезпечення - 28990,34 грн. Основний розмір пенсії 66% від грошового забезпечення склав 19133,62 грн.

До основного розміру пенсії з 04.06.2024 на підставі копії посвідчення “Учасника бойових дій» до пенсії встановлено підвищення учаснику бойових дій в розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та щомісячна цільова грошова допомога у розмірі 40,00 грн відповідно до Закону України від 16 березня 2004 року № 1603-IV «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни».

Станом на 01.11.2024 розмір пенсії склав 19763,87 грн.

Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області правомірними та просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Ухвалою суду від 03.03.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, залишено без руху.

Ухвалою суду від 10.03.2025 продовжено процесуальний строк на усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 18.03.2023 відкрито провадження у справі, розгляд справи визначено в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 17.04.2024 № 3219-7002121973, є учасником бойових дій згідно посвідчення від 23.09.2015 серії НОМЕР_4 , що підтверджується відповідними документами на ім'я позивача.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 18.03.2024 № 11, майора ОСОБА_1 , командира військової частини НОМЕР_1 , звільненого наказом командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 » (по особовому складу) від 06 лютого 2024 року №59 з військової служби у відставку за підпунктом "а" (за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі) пункту третього частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з 18.03.2024 виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення військової частини НОМЕР_2 , з 19 березня 2024 року виключено з продовольчого забезпечення військової частини НОМЕР_5 .

Згідно вказаного наказу вислуга років у Збройних Силах станом на 18 березня 2024 року становить: календарна - 17 років 02 місяця 18 діб, пільгова - 11 років 02 місяця 22 доби, загальна - 28 років 05 місяців 10 діб, загальний страховий стаж - 24 роки 06 місяців 01 доба. Повні роки стажу -41 рік.

На підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 27.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 було оформлено подання про призначення пенсії від 22.05.2024 за № 8277 та матеріали для призначення позивачу пенсії за вислугу років.

За даними подання про призначення пенсії від 22.05.2024 за № 8277 вислуга років ОСОБА_1 у календарному обчисленні складає 17 років 02 місяці 17 днів, загальний страховий стаж - 41 рік 08 місяців 18 днів.

На підставі цього, ОСОБА_1 було переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за 41 рік загального страхового стажу відповідно до пункту “б» статті 12 Закону № 2262 в розмірі 66% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Розмір пенсії обчислено за даними грошового атестату від 21.03.2024 за № 1312 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 22.03.2024 за № 1381, наданих військовою частиною НОМЕР_2 Міністерства оборони України, з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу - 4510,00 грн; окладу за військовим званням - 1340,00 грн; 50% надбавки за вислугу років - 2925,00 грн; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 20215,34 грн, всього грошове забезпечення - 28990,34 грн. Основний розмір пенсії 66% від грошового забезпечення склав 19133,62 грн.

До основного розміру пенсії з 04.06.2024 на підставі копії посвідчення встановлено підвищення учаснику бойових дій в розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та щомісячна цільова грошова допомога у розмірі 40,00 грн відповідно до Законом України від 16 березня 2004 року № 1603-IV «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни». Станом на 01.11.2024 розмір пенсії склав 19763,87 грн.

Згідно довідки вх. № 31 від 05.03.2024, виданої військовою частиною НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у період з 30.06.2015 по 04.12.2015, з 01.04.2016 по 08.05.2016, з 06.06.2016 по 22.07.2016, з 19.09.2016 по 06.10.2016, з 09.10.2016 по 10.10.2016, з 14.10.2016 по 14.02.2017, з 17.02.2017 по 30.04.2018, безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.

Згідно довідки вх. № 32 від 05.03.2024, виданої військовою частиною НОМЕР_1 , ОСОБА_1 у період з 10.05.2018 по 31.07.2018, з 03.08.2018 по 07.10.2018, з 12.11.2018 по 15.11.2018, з 22.11.2018 по 28.01.2019, з 02.02.2019 по 14.08.2019, з 19.09.2019 по 25.05.2020, з 10.06.2020 по 07.09.2020, з 27.09.2020 по 05.04.2021, з 20.04.2021 по 05.08.2021, з 26.08.2021 по 23.02.2022, брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечені їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Вважаючи, що зазначені періоди служби підлягають зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три, позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії та зарахування вказаних вище періодів до стажу для призначення пенсії.

Листом від 20.02.2025 № 8904-3692/Н-01/8-0400/25 відповідач зазначив, що за даними подання про призначення пенсії від 22.05.2024 за № 8277 вислуга років у календарному обчисленні складає 17 років 02 місяці 17 днів, загальний страховий стаж - 41 рік 08 місяців 18 днів. Враховуючи те, що вислуга років в календарному обчисленні складає менше 25 років, підстави для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту “а» статті 12 Закону № 2262 відсутні.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправним, та таким, що не відповідають чинному законодавству, внаслідок чого звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, установлених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України України із числа осіб, які перебували на військовій службі визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 1 Закону № 2262-XII встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до статті 2 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Приписами пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Так, згідно із частиною другою статті 17 Закону № 2262-XII до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.1992 № 393 було затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393).

Абзацами 7, 9 підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (у редакції до 19.02.2022) передбачалось, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Водночас, редакцію пункту 3 Постанови № 393 було змінено постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, яка набрала чинності 19.02.2022. Вказаною постановою також змінено і назву Порядку № 393.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 199 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», що набрала чинності 19.02.2022, назву постанови викладено в такій редакції: "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб".

Пунктом 1 зазначеної постанови установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.

Суд зауважує, що після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», і стаття 12 Закону № 2262-XII, і Постанова № 393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» усунуто розбіжності між Законом № 2262-XII та Постановою № 393 щодо врахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.

Зважаючи на зміну з 19.02.2022 правового регулювання спірних правовідносин, Верховний Суд у постанові від 31.08.2023 у справі № 200/4951/22 сформував наступні правові висновки у спірних правовідносинах:

- підпунктом «а» пункту 3 Порядку № 393 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року) було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

- водночас, відповідно до підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (пункт 3 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року): один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

- тому, для призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 з 18.03.2024 виключений із списків особового складу військової частини. Вислуга років позивача станом на 18.03.2024 становить: календарна - 17 років 02 місяця 18 діб, пільгова - 11 років 02 місяця 22 доби, загальна - 28 років 05 місяців 10 діб, загальний страховий стаж - 24 роки 06 місяців 01 доба. Повні роки стажу -41 рік.

Отже, спірні правовідносини мали місце після 19.02.2022, а тому застосуванню підлягає Порядок № 393 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 № 119.

Враховуючи правові висновки Верховного Суду по справі № 200/4951/22, суд зазначає, що станом на дату виключення позивача зі списків особового складу військової частини - 18.03.2024 та призначення пенсії - 04.06.2024, діяла вже нова редакція підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393, яка передбачає зарахування до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, а також час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Тобто, зазначені періоди враховується тільки для визначення розміру пенсії позивача. Натомість підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до страхового стажу для призначення пенсії за вислугу років з 04.06.2024 року часу проходження служби, протягом яких ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій, Луганській, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів та в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення у кратному розмірі відсутні. Суд зауважує, що розмір призначеної позивачу з 04.06.2024 пенсії не є предметом спору в цій справі, а відтак дослідженню не підлягає.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, довів суду правомірність оскаржуваних дій.

Тому суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 належить відмовити повністю.

Судом не вирішується питання про розподіл судових витрат, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Є. Петросян