Рішення від 12.05.2025 по справі 340/1803/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1803/25

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та невиплаті їй основного розміру пенсії по втраті годувальника з 01.04.2021 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №2540/1 від 04.03.2025 року, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити їй пенсію по втраті годувальника з 01.04.2021 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №2540/1 від 04.03.2025 року, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, та раніше виплачених сум.

Ухвалою судді від 25.03.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. Відповідач вказував, що позивачка пропустила шестимісячний строк звернення до суду з позовними вимогами про зобов'язання провести перерахунок пенсії, а тому вимоги у цій частині повинні бути залишені без розгляду. Зазначає, що пенсію у разі втрати годувальника позивачці призначено з 01.04.2021 року, виходячи із грошового забезпечення померлого годувальника, визначеного станом на 01.03.2018 року. Відтоді грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінет Міністрів України не приймав рішення щодо перерахунку таких пенсій. Відповідач наполягає, що додаткові види грошового забезпечення неправомірно вказані у новій довідці про розмір грошового забезпечення, тож така довідка не може бути застосована для перерахунку пенсії позивачки.

Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Чоловік позивачки - ОСОБА_2 - проходив військову службу у Збройних Силах СРСР та отримував пенсію за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У березні 2018 року ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з метою перерахунку пенсії ОСОБА_2 склав та направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку №ФГ26415 від 08.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018 року. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за відповідною посадою склав 6420 грн. До цієї довідки включені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років.

У березні 2018 року на підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

ОСОБА_2 помер у березні 2021 року, а його особовий рахунок закрито 31.03.2021 року.

У березні 2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про призначення їй пенсії в разі втрати годувальника.

Відповідач за цієї заявою призначив позивачці з 01.04.2021 року пенсію у разі втрати годувальника на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 30 % грошового забезпечення померлого годувальника, визначеного у довідці №ФГ26415 від 08.03.2018 року.

У березні 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 , створений на базі ІНФОРМАЦІЯ_5 , за заявою позивачки склав довідку №2540/1 від 04.03.2025 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, зазначивши у ній види та розміри грошового забезпечення, що встановлені за відповідною посадою постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за нормами, чинними станом на 05.03.2019 року. Відповідно до цієї довідки розмір грошового забезпечення склав 14016 грн. До цієї довідки включені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, відсоткова надбавка за особливості проходження служби, відсоткова надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премія.

Позивачка 05.03.2025 року звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, у якій просила провести перерахунок її пенсії на підставі цієї довідки.

На цю заяву відповідач надав позивачці відповідь від 06.03.2025 року, у якій повідомив, що підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Позивачка, не погоджуючись з такою відмовою, звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).

Частиною 3 статті 1 цього Закону передбачено, що члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 30 Закону №2262-XII право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються:

б) батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю.

Згідно зі статтею 36 Закону №2262-XII пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:

б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Статтею 40 Закону №2262-XII передбачено, що пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним (стаття 30), а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - довічно.

У статті 43 Закону №2262-XII установлений порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій.

Так, відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За правилами статті 45 Закону №2262-XII сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.

Статтею 49 Закону №2262-XII передбачено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Строки призначення пенсій установлені статтею 50 Закону №2262-XII, а строки перерахунку пенсій - статтею 51 цього Закону.

Згідно з пунктом "б" частини 1, частиною 2 статті 50 Закону №2262-XII пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", "в" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків.

Членам сімей осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та пенсіонерів з їх числа, які набули право на пенсію після смерті годувальника, - з дня виникнення права на пенсію, а батькам або дружині (чоловікові), які набули право на пенсію у разі втрати годувальника, - з дня звернення за пенсією.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частинами 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 9 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" передбачено, що пенсії, що призначаються членам сім'ї померлих (загиблих) осіб з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, обчислюються в порядку, передбаченому пунктом 7 цієї постанови, з відповідних видів грошового забезпечення, з яких підлягала обчисленню пенсія годувальнику.

Членам сім'ї померлих пенсіонерів з числа зазначених військовослужбовців, осіб, зазначених у пунктах "б"-"д", "ж" і "з" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії обчислюються з відповідних видів грошового забезпечення, з яких була обчислена (перерахована) або підлягала перерахуванню пенсія годувальнику.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова КМУ №103), яка набрала чинності 24.02.2018 року.

Пунктом 1 постанови КМУ №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Також пунктом 6 постанови КМУ №103 внесено зміни до окремих постанов Кабінету Міністрів України, що додаються, зокрема до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (надалі - Порядок №45).

Так, абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції змін, внесених постановою КМУ №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додатком 2 до Порядку №45 установлено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Відповідно до цієї форми (у редакції постанови КМУ №103) до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, включаються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, зміни до пункту 5 Порядку №45, додатка 2 до Порядку №45 визнані протиправними та нечинними. Ці судові рішення набрали законної сили 05.03.2019 року.

За правилами частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Оскільки зміни, внесені постановою КМУ №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 діє редакція Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Тому з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей згідно із Законом №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Однак, ОСОБА_2 за життя не звертався за отриманням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії і такий перерахунок проведено не було.

Позивачці як непрацездатному члену сім'ї (дружині) померлого ОСОБА_2 , яка досягла пенсійного віку, з 01.04.2021 року призначена пенсія в разі втрати годувальника на підставі пункту "б" частини 1 статті 36 Закону №2262-XII. Відповідно до статті 45 Закону №2262-XII розмір пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого була обчислена пенсія годувальнику. За правилами частини 18 статті 43 Закону №2262-XII це грошове забезпечення повинне бути визначене згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії, та у розмірах, встановлених згідно з нормативно-правовими актами, чинними на день призначення пенсії.

Суд зазначає, що заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону №2262-XII, подається заявником безпосередньо до органу Пенсійного фонду. Орган Пенсійного фонду призначає пенсію в разі втрати годувальника за документами, що є в пенсійній справі годувальника та з урахуванням додатково наданих документів. Орган Пенсійного фонду не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснює її нарахування на підставі наданих йому довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Втім позивачка при зверненні за призначенням пенсії у березні 2021 року не подавала до ГУ ПФУ в Кіровоградській області оновлені відомості про розмір грошового забезпечення годувальника. Для обчислення розміру її пенсії відповідач використав матеріали пенсійної справи ОСОБА_2 , у яких такі відомості були відсутні.

Лише у лютому 2025 року позивачка звернулася до уповноваженого органу Міноборони - Кіровоградського обласного ТЦКСП - за отриманням довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019 року.

Отримавши довідку №2540/1 від 04.03.2025 року, позивачка подала її до ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

Відповідач прийняв цю довідку та долучив її до матеріалів пенсійної справи позивачки, проте перерахунок пенсії не провів, пославшись на неприйняття Кабінетом Міністрів України після 01.03.2018 року нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій військовим пенсіонерам, та відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачки.

Суд визнає такі доводи безпідставними та зазначає, що перерахунок, про який просить позивачка, пов'язаний не зі збільшенням рівня грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, а з неправильним визначенням розміру пенсії в разі втрати годувальника при її призначенні у квітні 2021 року.

Позивачка має право на обчислення пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством за нормами, чинними на 05.03.2019 року.

Тож суд прийшов до висновку, що у спірних правовідносинах відповідач допустив бездіяльність, оскільки отримавши 05.03.2025 року від позивачки довідку про розмір грошового забезпечення, всупереч статтям 45, 51, 63 Закону №2262-ХІІ не здійснив перерахунок її пенсії, виходячи із належного грошового забезпечення, внаслідок чого порушено право позивачки на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.

Визначаючи спосіб відновлення порушеного права позивачки, суд керується частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ, якими передбачено строки перерахунку призначених пенсій, та враховує правові позиції, наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.12.2020 року у справі №510/1286/16-а щодо періоду, за який можливий перерахунок пенсії за минулий час у зв'язку з поданням пенсіонером додаткових документів.

Матеріали справи не містять доказів наявності вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, у несвоєчасній видачі довідки чи несвоєчасному перерахунку пенсії позивачки, як умови для перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком. До моменту отримання належної довідки уповноваженого органу у відповідача не виникав обов'язок з перерахунку пенсії позивачки.

Цей спір не стосується виплати вже нарахованих сум пенсій на минулий час (стаття 55 Закону №2262-XII).

Суд вважає, що до спірних правовідносин застосовуються норми частини 2 статті 51, частини 2 статті 63 Закону №2262-XII, якими передбачено, що перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів.

Суд установив, що позивачка звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_6 за оформленням оновленої довідки 10.02.2025 року, отримала її 04.03.2025 року, а до ГУ ПФУ в Кіровоградській області подала 05.03.2025 року. Тому призначена позивачці пенсія підлягає перерахунку з 05.03.2024 року (тобто за час, який передував дванадцятимісячному терміну до моменту подання позивачкою до ГУ ПФУ в Кіровоградській області додаткових документів для перерахунку пенсії).

Суд вважає, що позов слід задовольнити частково, визнавши протиправною бездіяльність відповідача, а порушене право позивачки поновити - зобов'язавши відповідача здійснити з 05.03.2024 року перерахунок раніше призначеної позивачці пенсії на підставі оновленої довідки та виплатити їй заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком. При перерахунку слід врахувати всі встановлені позивачці станом на 05.03.2024 року доплати, надбавки та підвищення пенсії.

Вимоги позову про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію з 01.04.2021 року не ґрунтуються на нормах Закону, а тому суд відмовляє у задоволенні позову у цій частині.

Доводи відповідача про пропущення строку звернення до суду з позовом суд відхиляє, оскільки цей позов поданий у межах строку, установленого частиною 2 статті 122 КАС України, - протягом 6 місяців від дня, коли позивачка дізналася про порушення своїх прав, отримавши відмову відповідача у перерахунку пенсії, викладену у листі від 06.03.2025 року.

Судові витрати сторони не понесли.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення перерахунку пенсії у разі втрати годувальника, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №2540/1 від 04.03.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 05.03.2024 року перерахунок пенсії у разі втрати годувальника, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №2540/1 від 04.03.2025 року та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ