12 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1380/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Круп'яний дім трейдінг» до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Круп'яний дім трейдінг» (надалі - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (надалі - відповідач-1), Державної податкової служби України (надалі - відповідач-2), у якому просить суд:
- визнати протиправними та скасування рішення Головного управління ДПС України в Кіровоградській області за №12176996/39887193 від 10.12.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну за №11 від 15.11.2024 в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що на виконання умов договору поставки №1 від 01.11.2024, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Круп'яний дім трейдінг» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Українські корми», було поставлено останньому товар, а саме - макуху соєву.
Вказує, що отримавши 15.11.2024 від покупця кошти за поставлену продукцію у сумі 344000,00 грн на виконання вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, товариством була складена податкова накладна №11 від 15.11.2024. Проте, контролюючим органом було зупинено її реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки обсяг постачання товару/послуги 2304 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Відповідачем-1 запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач зазначає, що ним було надано з поясненнями усі необхідні документи, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій по вказаній податковій накладній. Проте, такі документи не взяті до уваги відповідачем-1 та прийнято спірне рішення №12176996/39887193 від 10.12.2024
Зауважує, що оскаржив вказане рішення в адміністративному порядку до ДПС України, однак рішенням від 26.12.2024 №78355/39887193/2 скарга залишена без задоволення у зв'язку не поданням ТОВ «Круп'яний дім трейдінг» копій первинних документів відповідно до пункту 56.23 Податкового кодексу України.
Рішення відповідача-1 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 15.11.2024 вважає протиправними та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідачі надали суду відзиви на позовну заяву, у яких заперечили проти задоволення позовних вимог.
На обґрунтування заперечень зазначили, що позивачем подано до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено із додатками.
За результатами надісланого повідомлення встановлена відсутність копій повного пакету документів, зокрема: відсутні копії ТТН на транспортування готової продукції, видаткової накладної складеної на ТОВ «Українські корми» та відсутні належним чином завірені платіжні документи (платіжні доручення, банківські виписки тощо) щодо оплати за реалізовану продукцію на ТОВ «Кормпостач», відсутні копії актів звірок взаєморозрахунків з контрагентами. Згідно відомостей інформаційно - аналітичних систем ДПС України встановлено, що у платника та у контрагента ТОВ «Хлібодар» (код ЄДРПОУ 32832656) відсутні задекларовані об'єкти оподаткування для здійснення фінансово-господарської діяльності (офісні, складські приміщення, транспортні засоби, виробничі приміщення тощо). Згідно даних ЄРПН відсутні зареєстровані податкові накладні на придбання послуг оренди, компенсації комунальних послуг (електроенергії, водовідведення). Відсутнє документальне підтвердження виплати заробітної плати найманим працівникам (розрахункова відомість, банківська виписка тощо).
Вказують, що 03.12.2024 позивачу було надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів до податкової накладної №11 від 15.11.2024, на яке ТОВ «Круп'яний дім трейдінг» було подано в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку додаткове Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та додано додатково додатки.
За результатами розгляду наданих платником додаткових пояснень встановлено: відсутні копії ТТН на транспортування готової продукції, видаткової накладної складеної на ТОВ «Українські корми» та відсутні належним чином завірених платіжних документів (платіжні доручення, банківські виписки тощо) щодо оплати за реалізовану продукцію на ТОВ «Кормпостач». Згідно відомостей інформаційно - аналітичних систем ДПС України встановлено, що у платника та у контрагента ТОВ «Хлібодар» (код ЄДРПОУ 32832656) відсутні задекларовані об'єкти оподаткування для здійснення фінансово-господарської діяльності (офісні, складські приміщення, транспортні засоби, виробничі приміщення тощо). Згідно даних ЄРПН відсутні зареєстровані податкові накладні на придбання послуг оренди, компенсації комунальних послуг (електроенергії, водовідведення).
Враховуючи викладене, комісією 10.12.2024р, прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 15.11.2024р.
Вважають таке рішення законним та обгрунтованим. З цих підстав просять відмовити у задоволенні позову.
20.03.2025 представником позивача подано суду додаткові пояснення, у яких наголошує, що проведення будь-яких розрахунків з ТОВ «Кормпостач» у даному випадку не передбачалося. Поряд з цим, у додаткових поясненнях відповідачу-1 було повідомлено, що оскільки товар відвантажувався покупцю на його власний транспорт, тому ТТН не оформлялася, а видаткова накладна №11 від 15.11.2024 є достатнім документом на підтвердження права власності на поставлений товар.
Будь-яких заяв, чи клопотань від учасників справи не надходило.
07.03.2025 ухвалою Кіровоградського окружного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).
Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Круп'яний дім трейдінг» є юридичною особою, зареєстроване у встановленому законом порядку за адресою: 25014, Кіровоградська обл., місто Кропивницький, проспект Інженерів, будинок 11, з основним видом діяльності 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (а.с. 98).
01.11.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Круп'яний дім трейдінг» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Українські корми» було укладено договір поставки №1 (а.с. 13-15).
Відповідно до пунктів 1.1-1.2 вказаного договору в порядку та на умовах, визначених Договором, Постачальник зобов'язується передавати у власність (поставляти), а Покупець приймати та оплачувати товар. Найменування, асортимент, одиниця виміру, ціна за одиницю виміру та загальна вартість товару, буде визначатися Сторонами у Специфікаціях та/або видаткових накладних, які будуть формуватися Постачальником на підставі заявок Покупця за подальшим виставленням рахунків-фактур для здійснення оплати товару.
Пунктом 2.1. Договору встановлено, що ціни на товар встановлюються в національній валюті України та погоджуються Сторонами в Специфікації та/або видатковій накладній до цього договору.
Покупець оплачує товар на умовах 80% попередньої оплати в день відвантаження. Товару зі складу Постачальника (дата зазначена у видатковій накладній). Покупець має право притримати оплату 20% вартості партії товару до моменту реєстрації Постачальником в ЄДРПН податкової накладної у повній сумі ПДВ, що дорівнює сумі ПДВ згідно видаткових накладних на даний товар. У випадку здійснення реєстрації податкової накладної понад строки оплати, встановлені в договорі, Покупець зобов'язується оплатити 20% вартості товару протягом 5 (п'яти) календарних днів з дати реєстрації такої податкової накладної.
Згідно із пунктом 3.3 Договору поставки доказом передачі партії товару у власність Покупця є оформлені належним чином відвантажувальні документи.
Згідно виставленого позивачем рахунку-фактури №СФ-0000011 від 15.11.2024 (а.с. 18) позивач 15.11.2024 отримав від покупця ТОВ «Українські корми» кошти в сумі 344000,00 грн за макуху соєву, що підтверджується платіжною інструкцією №3091 від 15.11.2024 (а.с.19).
В межах вказаного Договору, позивачем було відвантажено покупцю макуху соєву в кількості 24,840 тонн загальною вартістю 427247,90 грн у тому числі ПДВ.
Факт поставки товару згідно Договору поставки №1 від 01.11.2024 підтверджується видатковою накладною від 18.11.2024 №РН-0000012 (а.с. 16).
Перевезення товару здійснювалось автомобільним перевізником Фермерським господарством «СТРІЛА», що підтверджується товарно-транспортною накладною №2 від 18.11.2024 (а.с. 17).
18.11.2025 ТОВ «Українські корми» здійснило оплату за макуху соєву на користь ТОВ «Круп'яний дім трейдінг» згідно рахунку №11 від 15.11.2024 в сумі 12040,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №3099 від 18.11.2025 (а.с. 20).
У відповідності до вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України ТОВ «Круп'яний дім трейдінг» за настанням першої події (оплатою покупцем товару та зарахування коштів на рахунок позивача) склало та відправило на реєстрацію податкову накладну №11 від 15.11.2024 на суму 344000 грн у тому числі ПДВ 57333,33 грн (а.с. 6).
Відповідно до квитанції від 28.11.2024 №9360912310 податкову накладну №11 від 15.11.2024 прийнято, реєстрацію зупинено, оскільки Обсяг постачання товару/послуги 2304 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено, що показник “D=0,0000%», “Рпоточ =0. Запропоновано надати пояснення та копії документів: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (а.с. 7).
29.11.2024 позивачем надіслано до контролюючого органу повідомлення №1 від 29.11.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, письмові пояснення та копії підтверджуючих документів, в яких, зокрема зазначає, що соєва макуха є продуктом власного виробництва. Дане виробництво відбувається на орендованих площах та орендованому обладнанню у ТОВ «Хлібодар», що підтверджується відповідними договорами оренди виробничих та адміністративних приміщень за №1, №3, №5 від 01.10.2024, а також договорами оренди обладнання №2, № 4 від 01.10.2024, договором оренди вантажного автомобіля за №6 від 01.10.2024 та Договором оренди технологічного транспорту №7 від 01.10.2024. ТОВ «Круп'яний дім трейдінг» підтверджує реальність даних операцій банківськими виписками про здійснення оплати орендодавцю за оренду приміщень та обладнання. Продукцію для виробництва, а саме сою, ТОВ «Круп'яний дім трейдінг» закупляє у виробників сільськогосподарської продукції (а.с.8-10, 24-93).
Згідно Акта звірки взаємних розрахунків на 30.11.2024 між ТОВ «Круп'яний дім трейдінг» та ТОВ «Українські корми», заборгованість останнього перед позивачем складала 302192,80 грн (а.с. 21).
03.12.2024 позивачу надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів до податкової накладної №11 від 15.11.2024, зокрема: копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено - інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково вказано про відсутність копії ТТН на транспортування готової продукції, видаткової накладної складеної на ТОВ «Українські корми» та відсутні належним чином завірені платіжні документи (платіжні доручення, банківські виписки тощо) щодо оплати за реалізовану продукцію на ТОВ «Кормпостач», відсутні копії актів звірок взаєморозрахунків з контрагентами. Згідно відомостей інформаційно - аналітичних систем ДПС України встановлено, що у платника та у контрагента ТОВ «Хлібодар» (код ЄДРПОУ 32832656) відсутні задекларовані об'єкти оподаткування для здійснення фінансово-господарської діяльності (офісні, складські приміщення, транспортні засоби, виробничі приміщення тощо). Згідно даних ЄРПН відсутні зареєстровані податкові накладні на придбання послуг оренди, компенсації комунальних послуг (електроенергії, водовідведення). Відсутнє документальне підтвердження виплати заробітної плати найманим працівникам (розрахункова відомість, банківська виписка тощо) (а.с. 126).
05.12.2024 ТОВ «Круп'яний дім трейдінг» надіслало до контролюючого органу повідомлення №2 від 05.12.2024 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, до якого зокрема додало Акт звірки із ТОВ «Українські корми» (а.с. 11-12).
Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12176996/39887193 від 10.12.2024 відмовлено у реєстрації податкової накладної №11 від 15.11.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
У графі "Додаткова інформація" також вказано: «відсутні копії ТТН на транспортування готової продукції, видаткової накладної складеної на ТОВ «Українські корми» та відсутні належним чином завірених платіжних документів (платіжні доручення, банківські виписки тощо) щодо оплати за реалізовану продукцію на ТОВ «Кормпостач». Згідно відомостей інформаційно - аналітичних систем ДПС України встановлено, що у платника та у контрагента ТОВ «Хлібодар» (код ЄДРПОУ 32832656) відсутні задекларовані об'єкти оподаткування для здійснення фінансово-господарської діяльності (офісні, складські приміщення, транспортні засоби, виробничі приміщення тощо). Згідно даних ЄРПН відсутні зареєстровані податкові накладні на придбання послуг оренди, компенсації комунальних послуг (електроенергії, водовідведення)» (а.с. 4-5).
Позивачем було подано скаргу на вказане рішення до Державної податкової служби України, однак рішеннями від 26.12.2024 №78355/39887193/2 скарга була залишена без задоволення, а рішення про відмову у реєстрації податкових накладних без змін (а.с. 94-97).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України).
За правилами пункту 185.1 статті 185 ПК України операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (у редакції на дату виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок №1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. №557.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, який набрав чинності з 01.02.2020.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 (у редакції на дату виникнення спірних правовідносин) у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 31 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. №520.
Оцінюючи наведені в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної №11 від 15.11.2024 суд враховує, що у Додатку 3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій.
Згідно з пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД / Державного класифікатора продукції та послуг / умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД / Державного класифікатора продукції та послуг / умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Суд зауважує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган повинен повідомити платника податків, які саме документи мають бути подані для спростування наявних у податкового органу сумнівів та які аспекти належить висвітлити у поясненнях.
Зі змісту квитанції від 28.11.2024 №9360912310 податкову накладну №11 від 15.11.2024 прийнято, реєстрацію зупинено, оскільки обсяг постачання товару/послуги 2304 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено, що показник “D=0,0000%», “Рпоточ =0. Запропоновано надати пояснення та копії документів: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі
При цьому, зазначена пропозиція надання документів сформована з недостатньою чіткістю, необхідною для розуміння платником податків, які саме документи від нього вимагаються контролюючим органом. Фактично, у вказаній вище квитанції лише наведено перелік документів згідно вимог пункту 5 Порядку №520. Як наслідок позивач був змушений самостійно вирішувати, які саме документи він має надати податковому органу.
На виконання вимог контролюючого органу, позивачем направлено до податкового органу Повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, щодо податкової накладної №11 від 15.11.2024, до якого додано документи, які підтверджували зміст операції між позивачем та ТОВ «Українські корми», за якою позивачем виписано та направлено на реєстрацію податкову накладну, реєстрацію якої зупинено.
Разом з тим, суд враховує, що відповідачами не надано доказів, що на час проведення моніторингу податкової накладної №11 від 15.11.2024, поданої ТОВ «Круп'яний дім трейдінг» на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач відповідав пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Так, відповідачами не доведено, що обсяг постачання товару/послуги 2304, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
Також, матеріалами справи не підтверджується факт виявлення контролюючим органом під час проведення моніторингу, об'єктивних ознак не можливості здійснення позивачем операцій з постачання макухи соєвої, дані про яку вказані у податковій накладній №11 від 15.11.2024, та/або ймовірності уникнення позивачем виконання податкового обов'язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11, 12 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару / послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів / послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:
отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;
постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;
отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.
Отже, рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач надав повідомлення про подання пояснень та копії документів на підтвердження реальності господарських операцій, а також повідомлення №2 від 05.12.2024 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно спірного рішення підставою його винесення податковим органом зазначено надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. При цьому, вказано про відсутність копій ТТН на транспортування готової продукції, видаткової накладної складеної на ТОВ «УКРАЇНСЬКІ КОРМИ» та відсутні належним чином завірених платіжних документів (платіжні доручення, банківські виписки тощо) щодо оплати за реалізовану продукцію на ТОВ «КОРМПОСТАЧ». Згідно відомостей інформаційно - аналітичних систем ДПС України встановлено, що у платника та у контрагента ТОВ «ХЛІБОДАР» (код ЄДРПОУ 32832656) відсутні задекларовані об'єкти оподаткування для здійснення фінансово-господарської діяльності (офісні, складські приміщення, транспортні засоби, виробничі приміщення тощо). Згідно даних ЄРПН відсутні зареєстровані податкові накладні на придбання послуг оренди, компенсації комунальних послуг (електроенергії, водовідведення).
Водночас, ні в оскаржуваному рішеннях, ні у заявах по суті справи відповідачем не зазначено, які саме документи з числа поданих позивачем до податкового органу складені останнім з порушенням законодавства, у чому саме полягають такі порушення, та чому подані позивачем документи не є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної.
Поряд з цим, відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.
Суд зазначає, що суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності. При цьому, допущені державним органом помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються, як і не можуть покладати на таких осіб тягар відповідальності.
Верховний Суд у постанові від 03.11.2021 у справі №360/2460/20 за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності. Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 17.11.2023 у справі № 420/3798/20, від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 20.09.2023 у справі № 260/2595/21, від 29.06.2023 у справі № 500/2655/22, від 21.02.2023 у справі № 2240/3271/18.
При цьому, Верховний Суд у постанові від 05.01.2021 у справі № 640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком №1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності критеріям ризиковості, не скасовує обов'язок податкового органу у доказуванні, передбачений частиною 2 статті 77 КАС України.
Суд вважає, що обсяг наданих позивачем разом із повідомленнями №1 від 29.11.2024 та №2 від 05.12.2024 документів, підтверджує наявність підстав для реєстрації податкової накладної №11 від 15.11.2024. При цьому, безпідставне неврахування податковим органом наданих позивачем документів, які підтверджують реальність господарської операції щодо поставки товару ТОВ «Українські корми» вплинули на обґрунтованість та вмотивованість оскаржуваного рішення.
Суд також враховує, що у матеріалах справи наявні видаткова накладна від 18.11.2024 №РН-0000012, якою підтверджується факт поставки товару згідно Договору поставки №1 від 01.11.2024, а також товарно-транспортна накладна №2 від 18.11.2024 на підтвердження перевезення товару ТОВ «Українські корми».
До того ж, позивач надав копії документів щодо господарських відносин з контрагентом ТОВ «Хлібодар» (код ЄДРПОУ 32832656), а саме: договорів оренди виробничих приміщень з актом приймання передачі №1, №3 від 01.10.2024, договору оренди приміщень адмінкорпусу з актом приймання передачі № 5 від 01.10.2024, договорів оренди виробничого обладнання №2, №4 від 01.10.2024 разом з актами приймання-передачі, договору оренди автомобіля №6 від 01.10.2024 з актом приймання-передачі, договору оренди технологічного транспорту №7 разом з актом приймання передачі, правовстановлюючих документів на право власності на нерухоме майно ТОВ «Хлібодар» по вул. В. Терешкової, буд.221 та проспекту Інженерів, буд.11, виписки з ЄДР ТОВ «Хлібодар», платіжних інструкцій №№219, 241, 242, 252; 253.
Відповідачем-1 також жодним чином не обгрунтовано, яким чином відсутність належним чином завірених платіжних документів щодо оплати за реалізовану продукцію на ТОВ «КОРМПОСТАЧ» вплинуло на можливість здійснення позивачем постачання макухи соєвої ТОВ «Українські корми» та реєстрацію податкової накладної за результатами такої господарської операції.
Крім цього, суд звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.
Аналогічна правова позиція наведена Верховним судом у постановах від 07.12.2022 у справі №500/2237/20, від 19.07.2023 у справі №420/7850/22, від 13.12.2023 у справі №500/4191/22, від 21.03.2024 у справі №400/3927/22.
Таким чином, контролюючий орган під час виконання повноважень щодо моніторингу податкових накладних має аналізувати первинні документи у взаємозв'язку з відомостями податкової накладної та іншими джерелами (державними реєстрами, електронними документами) лише за зовнішніми (формальними, очевидними) критеріями. Натомість податковий орган під час вирішення питання про реєстрацію податкової накладної чи відмову у її реєстрації не має права здійснювати аналіз господарських операцій платника податків на предмет її реальності (нереальності) та не повинен надавати оцінку, серед іншого, наявності основних засобів, складських приміщень, трудових ресурсів тощо у платника податків. Така оцінка може надаватись контролюючим органом виключно у межах проведення відповідної документальної перевірки платника податків.
Викладене узгоджується із правовим висновком Верховного Суду наведеним у постанові від 06.07.2023 у справі №140/1986/22.
Таким чином, встановлені в ході розгляду обставини справи дають підстави для висновку, що не наведення відповідачами доводів та ненадання доказів того, що документи, подані позивачем для реєстрації спірної податкової накладної, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність рішення контролюючого органу.
Суд також зазначає, що суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами, а несприятливе для особи рішення має бути мотивованим, проте, з урахуванням наведеного вище, оскаржуване рішення суд не може назвати мотивованим та таким, що прийняте з урахуванням всіх фактичних обставин справи.
Аналіз спірної податкової накладної свідчить про її відповідність тим вимогам, які до неї висуваються у пункті 201.1 статті 201 ПК України та у наказі Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015 “Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», і відповідачі не вказують на наявність будь-яких недоліків форми та змісту зазначеної накладної.
Відтак, суд дійшов висновку, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12176996/39887193 від 10.12.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної щодо відмови у реєстрації податкової накладної №11 від 15.11.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно вимоги позивача зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №11 від 15.11.2024, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
За приписами підпункту14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Судом враховано, що ПК України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних, у свою чергу, є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Таким чином, відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
З огляду на це, правовідносини щодо реєстрації податкових накладних у Єдиному державному реєстрі податкових накладних і, зокрема, щодо безпідставного неприйняття податкових накладних для їх реєстрації, є предметом розгляду в адміністративних судах.
Разом з тим, визначаючи дату, якою слід зареєструвати спірну податкову накладну, суд керується вимогами пунктів 19 та 20 Порядку № 1246, згідно з якими у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, з метою повного та належного захисту порушеного права позивача та задля недопущення порушення прав контрагента позивача, який на підставі вказаної податкової накладної, має право сформувати податковий кредит, та інших контрагентів по ланцюгу господарських операцій, слід зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №11 від 15.11.2024 днем надсилання її на реєстрацію.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем-1 під час розгляду справи не доведено правомірність винесення рішення №12176996/39887193 від 10.12.2024 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №11 від 15.11.2024, у зв'язку з чим останнє підлягає скасуванню.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом повного задоволення позову.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судовий збір у сумі 3028,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 КАС України, суд -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Круп'яний дім трейдінг» до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12176996/39887193 від 10.12.2024, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №11 від 15.11.2024, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «Круп'яний дім трейдінг».
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №11 від 15.11.2024, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Круп'яний дім трейдінг» в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43995486, вулиця Велика Перспективна, 55, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25006) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Круп'яний дім трейдінг» (код ЄДРПОУ 39887193, проспект Інженерів, будинок 11, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25014) судовий збір у сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 12 травня 2025 року.
Повне найменування учасників справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Круп'яний дім трейдінг» (код ЄДРПОУ 39887193, проспект Інженерів, будинок 11, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25014).
Відповідач-1 - Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 43995486).
Відповідач-2 - Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК