12 травня 2025 року м. Київ справа №320/23580/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про стягнення заробітної плати,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо ненарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 21.01.2017 по 31.03.2018 (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 21.01.2017 по 31.10.2017 (включно);
- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 21.01.2017 по 31.03.2018;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 21.01.2017 по 31.10.2017 (включно).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив службу в управлінні патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції. У період з 21.01.2017 по 31.03.2018 р. доплата за службу в нічний час відповідачем не нараховувалась і не виплачувалась всупереч приписам постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі Постанова №988) і Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 6 квітня 2016 р. № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за № 669/28799 (далі Порядок № 260), якими передбачено, що поліцейським виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Крім того, відповідач не нараховував і не виплачував індексацію грошового забезпечення позивачці відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за період з 21.01.2017 по 31.10.2017 року.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.08.2023 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Департамент патрульної поліції, надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
ОСОБА_1 , з 21.01.2017 року і по 31.05.2021 проходив службу на посаді інспектора взводу №1 роти №6 батальйону №2 управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції.
Позивач звернувся до відповідача з заявою, в якому просив провести виплату йому доплати за службу в нічний час за період з 21.01.2017 по 31.03.2018 р. відповідно до відпрацьованого нічного часу та індексації грошового забезпечення за період з 21.01.2017 по 31.10.2017 включно.
Відповідач листом від 05.09.2022 №1037аз,1043аз,1044аз,1045аз/41/5/05-2022 відмовив позивачу.
Відповідно до ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 Постанови № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 пп. 3 Постанови № 988 передбачена виплата доплати за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Аналогічна норма передбачена і п. 11 розділу II Порядку № 260 - поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.
Відповідно до наведеної норми, грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Суд зазначає, що дана норма встановлює не строк на звернення із вимогою про стягнення невиплаченого грошового забезпечення поліцейського, складовою частиною якого є доплата за службу в нічний час, а період за який таке грошове забезпечення може бути виплачене, тобто на підставі ст. 233 ч. 2 Кодексу законів про працю України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), позивач не обмежений будь-яким строком для стягнення належного їй грошового забезпечення, але таке забезпечення не може бути виплачено за строк (період), більший ніж три роки.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем було допущено протиправну бездіяльність щодо нездійснення доплати позивачу за службу в нічний час за період з 21.01.2017 по 31.03.2018 р., у зв'язку з чим на відповідача необхідно покласти обов'язок здійснити відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.15 р. № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції нарахування та виплату позивачу доплату за службу в нічний час за період з 21.01.2017 по 31.03.2018 р. відповідно до відпрацьованого нічного часу.
Щодо індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Заперечення відповідача в цій частині зводяться до того, що Порядок №1078 до 24.10.17 р. не передбачав індексації грошового забезпечення поліцейських, а тому до цього часу відповідач правомірно її не нараховував і не виплачував. Після внесення змін до Порядку №1078, така індексація позивачці стала виплачуватись, а саме з листопада 2017 р.
За приписами ст. 94 ч. 5 Закону України "Про Національну поліцію", грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Цей Закон набрав чинності 7 серпня 2015 р.
Той факт, що нормою про індексацію грошового забезпечення поліцейських Постанова №1078 була доповнена лише 18 жовтня 2017 р. постановою Кабінету Міністрів України № 782 "Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення", не має правового значення, так як індексація грошового забезпечення поліцейських передбачена нормативним актом вищої юридичної сили, а саме Законом України "Про Національну поліцію", який, як вже відзначалось судом, набрав чинності 7 серпня 2015 р.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".
Згідно з ст. 1 абз. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно з ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідач вказаного обов'язку не виконав, в матеріалах справи відсутні докази нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачці індексації грошового забезпечення за період з 21.01.2017 по 31.10.2017 р. включно та зобов'язати відповідача здійснити її нарахування та виплату, також підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Позивач не сплачував судовий збір при подачі позовної заяви, тому судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо ненарахування та невиплати на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 21.01.2017 по 31.03.2018 (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 21.01.2017 по 31.10.2017 (включно).
Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 21.01.2017 по 31.03.2018.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 21.01.2017 по 31.10.2017 (включно).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.