12 травня 2025 рокуСправа № 280/5601/23 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2023 по справі №280/5601/23 задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 , зокрема вирішено зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати розмір пенсії за віком ОСОБА_1 з 21.07.2017.
19.03.2025 від представника позивача до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій заявник просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2023 по справі №280/5601/23.
Ухвалою суду від 21.03.2025 заяву призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 01.04.2025 встановлено судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2023 по справі №280/5601/23, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2023 по справі №280/5601/23 протягом 30 календарних днів з дня отримання даної ухвали суду.
30.04.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшов звіт про виконання рішення суду. В звіті представник відповідача зазначає, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2023 у справі №280/1506/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області перераховано розмір пенсії за віком ОСОБА_1 з 21.07.2017, про що свідчать розпорядження про перерахунок пенсії. Відповідач зазначає, що розмір пенсії ОСОБА_1 з 21.07.2017 по 30.04.2020 внаслідок перерахунків становив 2024,88 грн, тобто не змінився, хоча пройшло збільшення її окремих складових. Починаючи з 01.03.2021 розмір пенсії ОСОБА_1 складав 2158,86 грн, з 01.03.2020 - 2454,19 грн, з 01.03.2023 - 2927,94 грн.
Представник позивача проти прийняття звіту заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що звіт про виконання рішення суду у встановлений судом строк не надано, рішення суду не виконано. Представник позивача зазначає, що згідно довідки - перерахунок (дата розрахунку 21.04.2025 року) управління продовжує визначати позивача як особу, якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії. В особистому кабінеті станом на 07.05.2025 року наявна інформація про перерахунок лише з жовтня 2023 року. Інформація з дати призначення 21.07.2017 року по жовтень 2023 року відсутня. Понаднормативний стаж не враховано, надбавку 70-річним не враховано. З урахуванням викладеного, представник позивача просив накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області штраф за ненадання звіту та надати новий строк для подання звіту.
Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши поданий звіт та заперечення представника позивача, дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з ч.ч.1-5 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Так, судом встановлено, що предметом розгляду адміністративної справи було питання перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з 21.07.2017.
Зі звіту про виконання рішення суду та доданих до нього документів встановлено, що на виконання рішення суду ОСОБА_1 проведено перерахунки пенсії з 21.07.2017 наступним чином:
з 21.07.2017 пенсію обчислено із заробітної плати 4797,80 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014 - 2016 роки - 3764,40 грн х індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,27452), з урахуванням страхового стажу 30 років 06 місяців 11 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,41175 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%), становив 2024,88 грн, де: 1975,49 грн-розмір пенсії за віком (4797,80 грн (середньомісячний заробіток) х 0,41175 (коефіцієнт страхового стажу); 49,39 грн - підвищення - 3%, відповідно до ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
з 01.10.2017 пенсію обчислено із заробітної плати 4797,80 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014 - 2016 роки - 3764,40 грн х індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,27452), з урахуванням страхового стажу 30 років 06 місяців 11 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,30500 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%), що призвело до зменшення основного розміру пенсії (з 1975,49 грн до 1463,33 грн), проте з урахуванням доплати до попереднього розміру пенсії вона склала 2024,88 грн, де: 1463,33 грн - розмір пенсії за віком (4797,80 грн (середньомісячний заробіток) х 0,30500 (коефіцієнт страхового стажу); 49,39 грн - підвищення - 3%, відповідно до ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 512,16 грн - доплата до основного розміру пенсії (01.10.2017);
протягом 2018 року розмір пенсії ОСОБА_1 становив 2024,88 грн, де: 1463,33 грн - розмір пенсії за віком (4797,80 грн. (середньомісячний заробіток) х 0,30500 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності); 49,39 грн. - підвищення - 3%, відповідно до ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 512,16 грн. - доплата до основного розміру пенсії (01.10.2017);
з 01.03.2019 пенсію обчислено із заробітної плати 5613,43 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014 - 2016 роки після проведеної індексації - 4404,35 х індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,27452), з урахуванням страхового стажу 30 років 06 місяців 11 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,30500 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%) та становив 2024,88 грн, де: 1712,10 грн - розмір пенсії за віком (5613,43 грн (середньомісячний заробіток) х 0,30500 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності); 49,39 грн - підвищення - 3%, відповідно до ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 263,39 грн - доплата до основного розміру пенсії (01.10.2017);
з 01.05.2020 пенсію обчислено із заробітної плати 6230,91 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014 - 2016 роки після проведеної індексації - 4888,83 х індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,27452), з урахуванням страхового стажу 30 років 06 місяців 11 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,30500 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%) та становив 2024,88 грн, де: 1900,43 грн - розмір пенсії за віком (6230,91 грн (середньомісячний заробіток) х 0,30500 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності); 49,39 грн - підвищення 3%, відповідно до ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 75,06 грн - доплата до основного розміру пенсії (01.10.2017);
з 01.03.2021 пенсію обчислено із заробітної плати 6916,31 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014 - 2016 роки після проведеної індексації - 5426,60 х індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,27452), з урахуванням страхового стажу 30 років 06 місяців 11 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,30500 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%) та становив 2158,86 грн, де: 2109,47 грн - розмір пенсії за віком (6230,91 грн (середньомісячний заробіток) х 0,30500 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності); 49,39 грн - підвищення 3%, відповідно до ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 75,06 грн - доплата до основного розміру пенсії (01.10.2017);
з 01.03.2022 пенсію обчислено із заробітної плати 7884,59 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014 - 2016 роки після проведеної індексації 6186,32 грн х індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,27452), з урахуванням страхового стажу 30 років 06 місяців 11 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,30500 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%) та становив 2454,19 грн, де: 2404,80 грн - розмір пенсії за віком (7884,59 грн (середньомісячний заробіток) х 0,30500 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності); 49,39 грн - підвищення 3%, відповідно до ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
з 01.03.2023 пенсію обчислено із заробітної плати 9437,86 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014 - 2016 роки після проведеної індексації 7405,03 грн х індивідуальний коефіцієнт заробітку 1,27452), з урахуванням страхового стажу 30 років 06 місяців 11 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,30500 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%) та становив 2927,94 грн, де: 2878,55 грн - розмір пенсії за віком (9437,86 грн (середньомісячний заробіток) х 0,30500 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності); 49,39 грн - підвищення 3%, відповідно до ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, матеріалами справи підтверджується, що відповідачем вжито заходів спрямованих на перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 21.07.2017.
Також, з урахуванням наданих розрахунків судом встановлено, що розмір пенсії поступово збільшувався внаслідок проведених перерахунків.
В свою чергу, суд відхиляє доводи представника позивача про те, що позивачці не враховано понаднормативний стаж та надбавку 70-річним, оскільки під час розгляду адміністративної справи зазначені обставини не досліджувались.
Під час розгляду справи спірне питання полягало в тому, що позивачці з 01.10.2017 по 01.03.2023 не проводився перерахунок пенсії взагалі.
В даному випадку, у разі якщо позивач вважає, що за наслідком перерахунку пенсії до її розрахунку не було включено певні складові, то відповідно може звернути до суду з позовом щодо оскарження таких дій органу ПФУ.
Разом з тим, в рамках розгляду питання щодо судового контролю за виконанням рішення, суд не наділений повноваженнями встановлювати та досліджувати нові обставини, що не існували та не досліджувались судом на дату ухвалення рішення суду щодо якого здійснюється процедура судового контролю.
З урахуванням викладеного, судом встановлено, що відповідачем самостійно та у повному обсязі вжито заходи спрямовані на виконання рішення суду, а відповідно відсутні підстави для продовження судового контролю у справі та наявні підстави для прийняття звіту.
Враховуючи наведене, керуючись ст.241, 248, 256, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суддя
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2023 по справі №280/5601/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова