Рішення від 12.05.2025 по справі 240/29760/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/29760/23

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення позивачу з 27.01.2022 розрахунку пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ без врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 25.01.2022 №10-Ф та від 05.01.2022 №11-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ з врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 25.01.2022 №10-Ф та від 05.01.2022 №11-Ф виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області з 27.01.2022.

На обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у справі №240/5494/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу», починаючи з 27 січня 2022 року та здійснити відповідний перерахунок пенсії.

Однак, при призначенні їй вказаного виду пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не врахувало заробітну плату, вказану в довідках про складові заробітної плати від 25.01.2022 №10-Ф та від 05.01.2022 №11-Ф, та продовжує виплачувати пенсію в попередньому розмірі, оскільки розмір пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» більший, ніж, розмір пенсії за віком. Позивач вважає, що такі дії Головного управління Пенсійного фонду України суперечать правовим нормам та також порушують її право на належне пенсійне забезпечення, а тому вона звернулась з даним позовом до суду.

Ухвалою суду провадження в адміністративній справі №240/29760/23 за позовом ОСОБА_1 було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало щодо заявлених позовних вимог. Аргументуючи свою позицію управління зазначило, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у справі №240/5494/22 було зобов'язано перевести позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу». Інші зобов'язання у вказаному судовому рішенні відсутні. Відтак, оскільки судом не розглядалось питання порядку обчислення заробітної для призначення пенсії державного службовця, то підстави враховувати при обчисленні пенсії позивача довідок ГУ ПФУ в Житомирській області від 25.01.2022 №10-Ф та від 05.01.2022 №11-Ф про складові заробітної плати, відсутні. З огляду на зазначені обставини, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило відмовити в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи характер спірних правовідносин, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до норм ст.ст. 257, 262 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що з 05.03.2013 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 23.04.2014 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

27 січня 2022 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», що не заперечується сторонами.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві №918020149081 від 02.02.2022 ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», оскільки положеннями Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року (далі - Закон №889-VIII) не передбачено проведення перерахунків пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №0600-0602-8/11961 від 02.02.2022 та №0600-0205-8/15563 від 11.02.2022 повідомило позивача про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу», з тих підстав, що позивачу вже призначена пенсія згідно з Законом України "Про державну службу", а проводити перерахунок раніше призначеної пенсії державним службовцям чинним законодавством не передбачено.

Не погодившись із такою відмовою, позивач оскаржила її до суду.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у справі №240/5494/22 було зобов'язано перевести позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу».

У зв'язку із тим, що розмір пенсії після набрання законної сили рішенням суду не змінився, ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою. За наслідками розгляду зазначеної заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслало позивачу листа від 23.02.2023, в якому повідомило, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у справі №240/5494/22 було зобов'язано перевести позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу». Інші зобов'язання у вказаному судовому рішенні відсутні. Відтак, оскільки судом не розглядалось питання порядку обчислення заробітної для призначення пенсії державного службовця, то підстави враховувати при обчисленні пенсії позивача довідок ГУ ПФУ в Житомирській області від 25.01.2022 №10-Ф та від 05.01.2022 №11-Ф про складові заробітної плати, відсутні.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не врахування заробітної плати, вказаної в довідках, при визначенні їй розміру пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу", ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до суду.

Вирішуючи публічно-правовий спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII) визначаються принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до п. 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 №3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Порядок №622 в редакції на момент спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 (далі - Постанова № 1-3) затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу":

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Таким чином, зміст вищезазначених правових норм Порядку №622 свідчить на користь висновку, що призначенні пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ "Про державну службу" розмір такої пенсії визначається із заробітної плати особи, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому, призначення пенсії державного службовця здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.

Під час розгляду справи судом встановлено, що при зверненні із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" позивач надала пенсійному органу довідок ГУ ПФУ в Житомирській області від 25.01.2022 №10-Ф та від 05.01.2022 №11-Ф.

Проаналізувавши надані позивачем довідки, суд дійшов висновку, що вони складені за формами, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містить відображення складових заробітної плати. Відтак, вказані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на розмір пенсії, право на призначення якої, підтверджене рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у справі №240/5494/22.

При цьому, жодного доказу наявності правових підстав не враховувати вказану в довідках інформацію про заробітну плату відповідач не надав, а посилався лише на те, що у рішенні Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у справі №240/5494/22 зобов'язання щодо врахування при призначенні пенсії державного службовця заробітної плати, вказаної в довідках були відсутні.

Застосовуючи механізм захисту та ефективного відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати при переведенні позивача на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у справі №240/5494/22 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу" інформацію про заробітну плату, вказану в довідках ГУ ПФУ в Житомирській області від 25.01.2022 №10-Ф та від 05.01.2022 №11-Ф.

Покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на викладене та встановлені обставини справи, які перевірені зібраними доказами у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України судові витрати зі сплати судового збору з відповідача не стягуються.

Щодо стягнення на користь позивача понесених судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 7000 грн., суд зазначає наступне.

Згідно з частинами першою та третьою статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Частиною четвертою ст.134 КАС України передбачено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Частиною п'ятою статті 134 КАС України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 6 статті 134 КАС України).

Станом на день постановлення рішення по суті спору на підтвердження розміру витрат, понесених позивачем у зв'язку з розглядом справи, суду не надано жодних доказів.

Керуючись статями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування заробітної плати, вказаної в довідках Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 25.01.2022 №10-Ф та від 05.01.2022 №11-Ф при здійсненні на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у справі №240/5494/22 переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати при переведенні ОСОБА_1 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.11.2022 у справі №240/5494/22 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XІІ "Про державну службу" інформацію про заробітну плату, вказану в довідках Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 25.01.2022 №10-Ф та від 05.01.2022 №11-Ф.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович

12.05.25