09 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/21447/24
категорія 112010101
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивачка) із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Житомирській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати їй пенсії з 07.12.2023 року на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області №33/26/117-2138 від 05.08.2021 та урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 гривень згідно постанови Кабінет) Міністрів України №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 та з врахуванням індексації, відповідно до ст. 64 Закону України 2040-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства" від 15.02.2022 та з урахуванням індексації за 2023-2024 роки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та в подальшому виплачувати їй пенсію з 07.12.2023 на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області №33/26/117-2138 від 05.08.2021 та з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 та з врахуванням індексації, відповідно до ст. 64 Закону України 2040-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства" від 15.02.2022 та з урахуванням індексації за 2023-2024 роки.
Аргументуючи заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вимоги позивачка наголосила, що звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" та з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 та індексації, відповідно до ст. 64 Закону України 2040-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства" від 15.02.2022 та з урахуванням індексації за 2023-2024 роки, однак отримав відмову у здійсненні такого перерахунку пенсії.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 03.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ухвали суду від 12.12.2024 зупинено провадження в даній адміністративній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24, яке ухвалою суду від 25.04.2025 поновлено.
13.01.2025 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач) надійшов до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Вважає, що довідка Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" МВС України від 05.08.2021 №33/26/117-2138 оформлена не належним чином і видана незаконно, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Положення ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд зважає на таке.
Встановлено, що чоловік позивачки - ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ та після його смерті позивачці призначено пенсію в разі втрати годувальника, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
У подальшому на виконання рішення суду Державною установою "Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" складено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка позивачки - ОСОБА_2 , що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, у зв'язку із чим позивачка звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії по втраті годувальника з 01.12.2019.
За результатами розгляду поданої позивачкою заяви, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом відмовило у здійсненні перерахунку пенсії з 01.12.2019, у зв'язку із відсутністю для такого перерахунку законодавчо обґрунтованих підстав, оскільки станом на 01.12.2019 рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, не приймалось.
Позивачка не погоджуючись з діями відповідача звернулася до суду з даним позовом.
Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-XII) згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, далі - Постанова №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Згідно з п.5 Постанови №103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 - визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103. Тобто, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 набрало законної сили 19.11.2019.
У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про здійснення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки про розміри грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
З огляду на викладене, суд відмічає, що саме з цієї дати, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII, з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Однак відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка позивачки, посилаючись на те, що окрім Постанови №103 Кабінетом Міністрів України іншого нормативно-правового акту щодо перерахунку пенсії військовослужбовцям відповідно до вимог статті 63 Закону №2262-ХІІ, не приймалось.
Втім, як встановлено судом під час розгляду вказаної справи, позивачка має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" відповідної довідки.
Таким чином, вказані відповідачем обставини не позбавляють права позивачки на перерахунок її пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка, що враховується для перерахунку пенсії.
З огляду на викладене, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про обрахунок пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 та індексації відповідно до ст. 64 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства" 2040-ІХ від 15.02.2022 та з урахуванням індексації за 2023-2024 роки, суд вважає такі вимоги передчасними, оскільки в даному випадку перерахунок має бути проведений з 01.12.2019 та відсутні об'єктивні підстави вважати, що після здійснення перерахунку будуть порушені права позивачки. Слід зауважити, що судом можуть бути захищені лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення. А гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Відтак, для задоволення позову в адміністративній справі суд повинен установити передусім, що у зв'язку з прийняттям рішення чи вчиненням дій (допущенням бездіяльності) суб'єктом владних повноважень безпосередньо порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача й що прийняте судом рішення може призвести до ефективного поновлення таких прав, свобод чи інтересів позивача (тобто, повинна бути встановлена існуюча матеріально-правова заінтересованість позивача).
Натомість, відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Враховуючи встановлені обставини справи, у суду відсутні підстави для задоволення позовної заяви в цій частині вимог, оскільки такі є передчасними.
При цьому, суд вважає за необхідне окремо акцентувати увагу на тому, враховуючи висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у складі у постанові від 13.03.2025 у зразковій справі №400/6254/24, суд вважає, що перерахунок пенсії позивачки на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області №33/26/117-2138 від 05.08.2021 про грошове забезпечення її померлого чоловіка, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, що не позбавляє права на отримання доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови №713 та індексації базового ОСНП.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи встановлені обставини справи та з метою ефективного захисту порушеного права, за захистом якого позивачка звернулася до суду, суд вважає, що порушене право підлягає відновленню, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн передбаченої Постановою №713 з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.
Питання про розподіл судових витрат вирішується відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003. ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплаті з 01.12.2019 призначеної пенсії на підставі довідки №33/26/117-2138 від 05.08.2021 виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка - ОСОБА_2 визначеного станом на листопад 2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки №33/26/117-2138 від 05.08.2021 виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка - ОСОБА_2 визначеного станом на листопад 2019 року.
У задоволенні решти позовних вимог.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст складено: 09 травня 2025 р.
09.05.25