Рішення від 12.05.2025 по справі 345/1618/25

Справа №345/1618/25

Провадження № 2-а/345/25/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.05.2025 м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі

головуючого судді Сирко Й.Й.,

з участю секретаря судового засідання Слободян Т.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

07.04.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, в якому просить скасувати постанову від 31 березня 2025 року про накладення стягнення у справі про адміністративне правопорушення, винесену керівником суб'єкта владних повноважень, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн. за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

Позовні вимоги мотивує тим, що не отримував повістку про виклик до відповідача у справі, а викладені у оскарженій постанові відомості з цього приводу не відповідають дійсності. Зазначає, що попри наявність у нього статусу військовозобов'язаного, призову за мобілізацією не підлягає через наявність у нього трьох дітей; його не повідомляли про дату та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення керівником відповідача; постанова не містить даних із якою метою військовозобов'язаного викликали до ІНФОРМАЦІЯ_2 ; відповідач не врахував примітку до статті 210 КУпАП, маючи можливість витребувати самостійно відомості про позивача шляхом електронної взаємодії з іншими реєстрами та комунікаційними системами, держателями, розпорядниками чи адміністраторами яких виступають державні органи.

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 08 квітня 2025 року відкрито провадження у даній справі, її розгляд вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач ОСОБА_1 в судові засідання не з'явився, заяв про розгляд справи без його участі не подавав.

Представник позивача, адвокат Коваленко О.В., 23.04.2025 подала заяву про відкладення розгляду справи через неможливість явки до суду. 05.05.2025 подала заяву з проханням здійснювати судовий розгляд без її участі.

Представник відповідача в судові засідання, призначені на 16.04.2025, 24.04.2025, не з'явився.

Водночас, призначене на 16.04.2025 судове засідання відкладено у зв'язку з відсутністю відомостей про вручення відповідачу у справі копії позовної заяви з додатками, який не має зареєстрованого електронного кабінету у підсистемі (модулі) ЄСІТС всупереч вимогам ч.6 ст.18 КАС України.

05.05.2025 представник відповідача подав клопотання про відкладення судового розгляду для надання суб'єкту владних повноважень можливості подання додаткових письмових пояснень у справі. Того ж дня на адресу суду надійшли відповідні пояснення з додатками, копії яких відповідачем одночасно надіслано засобами поштового зв'язку на адресу позивача у справі. Відповідач також просив надалі здійснювати судовий розгляд без його участі.

Розгляд справи відкладено на 12.05.2025 з метою реалізації іншим учасником справи гарантованих законом процесуальних прав на висловлення своїх аргументів, міркувань та заперечень щодо поданих додаткових пояснень відповідача.

У поданому на адресу суду відзиві на позовну заяву з додатковими письмовими поясненнями відповідач зазначає, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . На адресу зареєстрованого місця проживання ОСОБА_1 надіслано повістку № 789075, сформовану за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі в тексті - ЄДРПВР), через відділення АТ Укрпошта про його виклик для уточнення персональних даних. Однак повістка повернулась до відповідача з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Позивача належним чином оповіщено про явку, але у визначений час і дату ОСОБА_1 не з'явився, про причини свого неприбуття не повідомив. Лише 28 березня 2025 року після доставлення військовозобов'язаного у супроводі поліції щодо ОСОБА_1 , в його присутності, головним спеціалістом мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 складено протокол про адміністративне правопорушення № 310 за ч.3 ст.210-1 КУпАП. Згідно з поясненнями військовозобов'язаного, які викладені ним власноручно у тексті складеного протоколу, ОСОБА_1 визнав свою вину у вчиненні правопорушення, повідомивши, що адреси реєстрації його проживання та фактичного місця проживання є різними, просив його суворо не карати, оскільки він є батьком трьох дітей. Згідно з абз.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, під час мобілізації громадяни зобов'язані у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з'явитися у зазначені у ній місце та строк. На розгляд справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 також не з'явився з невідомих для відповідача причин. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, з'ясувавши обставини та дослідивши наявні у справі докази, дійшов до таких висновків.

З належним чином засвідченої копії постанови №1/1/3684 від 31 березня 2025 року у справі про адміністративне правопорушення, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , направлено поштовим зв'язком повістку про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 30.10.2024. На вказану дату військовозобов'язаний не прибув, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП, тобто порушення законодавства України про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період. За вчинене правопорушення до позивача у цій справі застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн. (а.с. 3-4).

Згідно з належним чином засвідченою копією повістки ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка сформована за допомогою ЄДРПВР 17.10.2024, для уточнення даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 викликано на 11.00 год. 30 жовтня 2024 року. Повістка надіслана за адресою: АДРЕСА_1 . Реєстрація місця проживання цієї особи за вказаною адресою підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Калуським МРВ УМВС України в Івано-Франківській області 13.07.2002, обліковою карткою військовозобов'язаного ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , код ВОС 669А; сімейний стан: дружина, 1988р.н., доньки: 2009, 2012 та 2017 р.н. Повістка містить роз'яснення про наслідки неявки військовозобов'язаного та про його обов'язок повідомити причини неявки (а.с.5-6, 37).

Будь-яких відомостей про надану позивачу у цій справі відстрочку від проходження військової служби за мобілізацією під час особливого періоду з підтверджуючими документами у матеріалах справи немає. Так само в розпорядженні суду відсутні дані щодо наявності у ОСОБА_1 виданого йому на дату виклику військово-облікового документа у паперовій і (або) електронній формі.

Водночас суд зауважує, що позивач у справі зазначає про своє місце проживання за іншою адресою: АДРЕСА_2 .

Оновлення ОСОБА_1 даних через мобільний застосунок «Резерв +» відбулося лише 19 листопада 2024 року о 17.09 год., що підтверджується витягом з АІТІС «Оберіг».

Із долученої до позовної заяви копії посвідчення серії НОМЕР_3 від 25 вересня 2019 року ОСОБА_1 має право на пільги, передбачені законодавством України для багатодітних сімей. Строк дії зазначеного документа - 17 липня 2027 року. Позивач у справі перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у якому в подружжя народилися діти: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с. 8-13).

Відповідно до інформації УСЦ АТ Укрпошта та довідки про причини повернення/досилання, надіслана ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за місцем реєстрації проживання рекомендованим листом № 0600298274105 повістка № 789075 про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення персональних даних адресату не вручена через його «відсутність за вказаною адресою». Повернення рекомендованого поштового відправлення працівником зв'язку з підписанням відповідної довідки здійснено 29 жовтня 2024 року о 12.22 год. Фактичне надіслання повістки № 789075 підтверджується належним чином засвідченою відповідачем у справі копією опису (форма 107П) від 17 жовтня 2024 року про вкладення повістки до надісланого через АТ Укрпошта рекомендованого поштового відправлення (а.с.35-36,40).

ОСОБА_1 , особа якого засвідчена паспортом громадянина України, після роз'яснення йому змісту ст.63 Конституції України, прав та обов'язків, передбачених ст.268 КУпАП, підписав складений щодо нього протокол про адміністративне правопорушення від 28 березня 2025 року № 310, не вказавши, що не отримував повістку про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Одночасно ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 16.30 год. 31 березня 2025 року. Вказані обставини підтверджуються зокрема у своїй сукупності змістом відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, який зареєстрований додатково за вихідним № 9/2316 ІНФОРМАЦІЯ_2 у день складання; достовірність внесених відомостей у протоколі засвідчена неодноразовими підписами ОСОБА_1 у присутності свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с. 22-24).

Вирішуючи зазначений публічно-правовий спір між сторонами суд зазначає.

Згідно з ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.7,245 цього Кодексу).

Відповідно до ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (у т.ч. передбачені ст.210, 210-1 КУпАП).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Згідно з ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення (ч.2 ст.283 КУпАП).

Постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності є офіційним документом - рішенням суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, в якому, зокрема, має бути чітко зазначено опис обставин, установлених при розгляді справи і посилання на норму закону, яка передбачає відповідальність за це адміністративне правопорушення. Дотримання цих вимог має виключне значення для встановлення об'єктивної істини при оскарженні такої постанови в судовому порядку.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.05.2020 у справі №513/899/16-а.

Частиною 1 ст.210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а частиною 3 цієї статті - за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Відповідно до Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року воєнний стан, який триває і до теперішнього часу.

Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції, чинній з 18.05.2024 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-ІХ) під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Відповідно до абз.2 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з абз. 4 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положення» Закону №3633-ІХ від 11 квітня 2024 року під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу свого проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Відповідно до приписів ч.5 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок визначає у тому числі: порядок оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил України, інших військових формувань; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення тощо.

У період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України (ч.6 ст.22 зазначеного в попередньому абзаці цього рішення Закону).

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 затверджено «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі - Порядок № 560).

Чинною на дату надіслання повістки ІНФОРМАЦІЯ_2 про явку військовозобов'язаного для уточнення даних редакцією Порядку № 560 (п.6) прямо вказано, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:

оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;

документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації тощо.

З оголошенням мобілізації військовозобов'язані, резервісти СБУ зобов'язані з'явитися за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку ; за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Під час мобілізації громадяни викликаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби (п.20-21,27 Порядку №560).

Відповідно до п.22 Порядку № 560 Резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ. Резервісти та військовозобов'язані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформляється військово-обліковий документ.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних. У разі не уточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання. (абз.1-3 п.34 Порядку №560).

Аналіз вищенаведених положень законодавства України про мобілізаційну підготовку і мобілізацію підтверджує, що на усіх громадян України чоловічої та жіночої статі, які перебували на військовому обліку станом на 18 травня 2024 року, покладено обов'язок у межах 60 днів, тобто до 16 липня 2024 року включно, уточнити в передбачений законом однин із альтернативних способів визначені законом свої персональні дані. Оповіщення військовозобов'язаних про явку до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядається як невід'ємна частина призову громадян на військову службу під час мобілізації.

Як вбачається із досліджених судом письмових доказів позивач у справі ОСОБА_1 покладеного на нього законом обов'язку з уточнення персональних даних в установлений законом порядок та строк не виконав.

Надіслання ОСОБА_1 повістки для уточнення персональних даних за адресою реєстрації місця його проживання не викликає в суду будь-яких сумнів щодо законності таких дій відповідача та їх відповідності законодавству України.

При цьому, належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є, зокрема, день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання (п.41 Порядку №560).

Суд відзначає, що як за змістом складеного протоколу про адміністративне правопорушення, так і оскарженої постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , в числі допущених ОСОБА_1 порушень прямо вказано також п.2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року, який визначає, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави; він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками , здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами , а також подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення ЄДРПВР.

Суд раніше зазначав у цьому рішенні, що згідно з копією повістки № 789075 ОСОБА_1 викликався до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення персональних даних.

Обліковою карткою відповідача підтверджується, що ОСОБА_1 за ідентифікатором військовозобов'язаного НОМЕР_4 перебуває на обліку у відповідача з 19.07.2004; адреса реєстрації проживання: АДРЕСА_3 ; визнаний обмежено придатним для проходження військової служби у воєнний час; відомості щодо військово-облікового документа військовозобов'язаного відсутні. Перебуваючи на обліку зазначений військовозобов'язаний не уточнив визначені законом персональні дані у передбачений законом спосіб у строк до 16 липня 2024 року та не з'явився без поважних причин для уточнення персональних даних згідно з належним чином надісланою йому повісткою.

Не уточнивши чітко визначені законом персональні дані ОСОБА_1 порушив правила військового обліку, які є невід'ємною складовою мобілізаційної підготовки держави, яка набуває особливого значення в умовах повномасштабної військової агресії російської федерації проти України, що безперервно триває з 24 лютого 2022 року до нинішнього дня.

В рішенні суд повинен надати мотивовану оцінку аргументам позивача і в частині нібито порушених, на його думку, відповідачем законодавчих положень при застосуванні ст.210-1, а також Примітки до ст.210 КУпАП.

Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 9 травня 2024 року № 3696-IX (далі - Закон № 3696), який також набрав чинності з 18 травня 2024 року, викладено у новій редакції статті 210 та 210-1 КУпАП.

Цим Законом № 3696 статтю 210 КУпАП (разом зі ст. 210-1 цього Кодексу) викладено у новій редакції із додаванням примітки такого змісту: положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Також доповнено ч.4 ст.258 КУпАП новою частиною, передбачивши, що протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210,210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України (у частині правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України), якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України підтвердних документів про отримання особою виклику".

Отже, необхідним є також з'ясування, чи належить відповідач у цій справі до держателя ЄДРПВР та наявність у нього можливостей в самостійному отриманні персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з інших інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів (у тому числі публічних), баз (банків) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи влади, у спосіб електронної інформаційної взаємодії.

На переконання суду, зазначення у законі словосполучення про «не застосування» відповідних положень статей КУпАП вказує, що за наявності відповідних можливостей у держателя ЄДРПВР відсутня навіть подія адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210 або 210-1 КУпАП. До такого висновку суд дійшов виходячи із того, що відповідно до п.1 ст.247 цього Кодексу відсутність події та складу адміністративного правопорушення не дозволяє розпочинати провадження у справі про таке правопорушення, а розпочате підлягає закриттю.

При цьому, за змістом закону уповноважений суб'єкт владних повноважень не повинен застосовувати зазначені статті Кодексу винятково у контексті ймовірного вчинення правопорушення, пов'язаного з відсутністю персональних даних окремих категорій громадян (наприклад, військовозобов'язаних чи резервістів).

Таке «законодавче» не застосування стосується повною мірою статей 210 та 210-1 КУпАП відповідно, а не лише їхніх санкцій.

Правові та організаційні засади створення, функціонування ЄДРПВР, відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць регулюються нормами Закону України «Про державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі в тексті - Закон № 1951).

Держателем ЄДРПВР є винятково Міністерство оборони України, яке водночас витупає й адміністратором цього реєстру. Органами адміністрування реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органами ведення реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України та розвідувального органу Міністерства оборони України . Держатель надає органам адміністрування та ведення реєстру лише доступ до бази даних реєстру (ч.1,2,5,6 ст.5 відповідного Закону).

Відповідно до ч.1 ст.6, ст.13 Закону № 1951 до ЄДРПВР вносяться персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Персональні дані зазначених осіб включають ПІБ, місце і дату їхнього народження, місця проживання та перебування, номери засобів зв'язку та електронної пошти; освіти, сімейного стану, місця роботи тощо; для формування бази даних реєстру Центральна виборча комісія, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, подають шляхом електронної взаємодії держателю реєстру персональні відомості про усіх громадян України віком від 18 до 60 років. До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Законодавством України не визначено обов'язок територіального центру комплектування та соціальної підтримки вказувати у повістці про виклик військовозобов'язаного чіткий перелік персональних відомостей, які необхідно уточнити.

Суд вважає цілком переконливими аргументи відповідача у справі про незастосування примітки до ст.210 КУпАП щодо вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення 30.10.2024, оскільки держатель ЄДРПВР та органи ведення цього реєстру (до останніх належить ІНФОРМАЦІЯ_9 ) не могли перевірити шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних факт уточнення військовозобов'язаним персональних даних згідно з вимогами абз.4 п.2 Розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положення» Закону №3633-ІХ від 11 квітня 2024 року. До того ж, фактичне місце проживання військовозобов'язаного за відмінною від зареєстрованого його місця проживання адресою, засоби зв'язку та електронної пошти цієї особи не можуть об'єктивно бути отримані шляхом електронної взаємодії з інформаційними системам, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Крім того, відповідач у справі не є держателем ЄДРПВР, яким у законі визнано Міністерство оборони України.

Отже, факт неявки без поважних причин військовозобов'язаного до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у особливий період для уточнення персональних даних, частину з яких такий військовозобов'язаний всупереч вимогам закону особисто не уточнив, визнається самостійним порушенням правил військового обліку, які є складовою мобілізаційної підготовки держави, що правильно кваліфіковано ІНФОРМАЦІЯ_9 як адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Відповідно до ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Згідно з п.1 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

Відповідно до Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений висновок також акцентує увагу, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.2,6-9,72-77,241-246,286 КАС України,-

УХВАЛИВ :

Постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31 березня 2025 року № 1/1/3684 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 , до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення із накладенням стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000,00 гривень, залишити без змін, а позовну заяву без задоволення.

Розподіл судових витрат у справі не здійснювати.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення суду складено 12.05.2025.

Суддя