Рішення від 31.03.2025 по справі 911/2001/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" березня 2025 р. м. Київ Справа № 911/2001/24

Господарський суд Київської області у складі судді Бабкіної В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10)

до Приватного нотаріуса Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко Вікторії Вікторівни (08154, Київська обл., Фастівський р-н, м. Боярка, вул. Білогородська, буд. 19 А, офіс 14)

та до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" (08150, Київська обл., м. Боярка, вул. Магістральна, буд. 5)

про скасування реєстраційного запису про припинення юридичної особи,

секретар судового засідання: Крикун І.В.

Представники сторін:

від позивача: Дерюгіна А.В. (довіреність № 33/08-16 від 01.01.2025 р.);

відповідач 1: не з'явився;

від відповідача 2: не з'явився.

встановив:

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - позивач, ГУ ПФУ у Київській області) звернулося до Приватного нотаріуса Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко Вікторії Вікторівни (далі - відповідач 1) та до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" (далі - відповідач 2, ТОВ "КЕБОС-ЛІС"), про скасування реєстраційного запису про припинення юридичної особи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ "КЕБОС-ЛІС" має заборгованість перед Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Київській області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, зі сплати платежів в сумі 601169,88 грн., що підтверджується рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 р. у справі № П/320/643/20.

Позивач вказує на те, що відповідні повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації були надіслані до реєстру згідно з пп. 2 п. 2 наказу Міністерства юстиції України та Міністерства соціальної політики України № 1915/5/755 від 13.07.2016 р. "Про інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Пенсійного фонду України", а саме - повідомлення № 16 від 02.12.2019 р. та № 16/1 від 16.01.2020 р. про наявність у ТОВ "КЕБОС-ЛІС" заборгованості зі сплати страхових внесків, яка виникла у відповідності до Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 р. № 1105-XIV та Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 р. № 986, у зв?язку з трудовим каліцтвом працівника ТОВ «КЕБОС-ЛІС».

Однак, як стверджує позивач, зазначені повідомлення не було враховано Приватним нотаріусом Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко В. В., яка 09.05.2024 р. провела в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційну дію щодо припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" в результаті ліквідації за рішенням учасників, у зв'язку з чим позивач просить суд скасувати вказаний реєстраційний запис про припинення товариства.

З урахуванням зазначеного, за змістом прохальної частини позовної заяви Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області просить суд визнати протиправною та відмінити реєстраційну дію державного реєстратора, вчинену Приватним нотаріусом Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко Вікторією Вікторівною 09 травня 2024 року про державну реєстрацію припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕБОС-ЛІС» (код ЄДРПОУ 22920633; 08150, Київська обл., Фастівський р-н, м. Боярка, вул. Магістральна, 5) в результаті його ліквідації, номер реєстраційної дії 1003391110020000791, та зобов?язати державного реєстратора врахувати при здійсненні реєстраційних дій повідомлення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕБОС-ЛС» у зв?язку з наявністю у Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕБОС-ЛІС» боргу перед Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 26.08.2024 р. (суддя Шевчук Н.Г.) було відкрито провадження у даній справі та призначено підготовче засідання на 26.09.2024 р.

Ухвалу суду було направлено на адреси місцезнаходження сторін, зокрема, відповідача 2, проте, вручення останньому поштового відправлення № 0600956740620 не відбулося, і конверт повернувся на адресу суду з відмітками «за заявою відправника/адресата», «адресат відсутній за вказаною адресою».

Згідно з ч. 10 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України судові рішення вручаються шляхом надсилання (видачі) відповідній особі копії (тексту) повного або скороченого судового рішення, що містить інформацію про веб-адресу такого рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Відповідно до ч. 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 232 Господарського процесуального кодексу України, ухвала є судовим рішенням.

Враховуючи, що у ТОВ "КЕБОС-ЛІС" відсутній зареєстрований електронний кабінет в ЄСІТС, суд надсилає йому усі судові рішення у паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Поряд з цим, п. 81 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 р., встановлено, що рекомендовані поштові відправлення (крім рекомендованих листів з позначкою "Судова повістка"), рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою або під час видачі у приміщенні об'єкта поштового зв'язку вручаються адресату, а у разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів сім'ї, який проживає разом з ним. У разі відсутності адресата (одержувача) або повнолітніх членів його сім'ї про надходження поштового відправлення, поштового переказу адресат (одержувач) інформується у спосіб, визначений оператором поштового зв'язку.

Частиною 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що днем вручення судового рішення, зокрема, є: день вручення судового рішення під розписку; день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місця реєстрації відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі.

У разі коли фактичне місцезнаходження або місце проживання учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню або місцю проживання, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю особу.

Поряд з тим слід зазначити, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку - суду. Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 р. у справі № 800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 р. у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 р. у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 р. у справі № 24/260-23/52-б, від 19.05.2021 р. у справі № 910/16033/20.

Суд також зазначає, що у відповідності до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.

З урахуванням наведеного, відповідач 2 не був позбавлений можливості ознайомитись з ухвалою Господарського суду Київської області від 26.08.2024 р. та іншими ухвалами суду у справі № 911/2001/24 в Єдиному державному реєстрі судових рішень, які опубліковані та доступні до вільного перегляду.

25.09.2024 р. до Господарського суду Київської області від Приватного нотаріуса Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко В.В. надійшла заява № 202/01-16 від 11.09.2024 р. (вх. № 9653/24 від 25.09.2024 р.) про розгляд справи без її участі.

26.09.2024 р. до Господарського суду Київської області від ГУ ПФУ у Київській області надійшло клопотання № 1000-0904-7/159099 від 26.09.2024 р. про витребування доказів, згідно якого позивач просив суд витребувати у Приватного нотаріуса Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко Вікторії Вікторівни копії реєстраційних записів (реєстраційної справи) з припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС".

Ухвалою Господарського суду Київської області від 26.09.2024 р. було витребувано у відповідача 1 копії реєстраційних записів (реєстраційної справи) з припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС".

04.10.2024 р. до Господарського суду Київської області від Приватного нотаріуса Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко В.В. надійшли письмові пояснення № 235/01-16 від 04.10.2024 р. (вх. № 10920/24 від 04.10.2024 р.) щодо надання копії реєстраційних записів (реєстраційної справи), за змістом яких відповідач 1 зазначала про неможливість надання витребуваних судом документів, оскільки остання не володіє ними, позаяк матеріали реєстраційної справи в паперовій формі зберігаються у суб'єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи - у Фастівській районній державній адміністрації Київської області.

На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.10.2024 р., у зв'язку зі звільненням судді Шевчук Н.Г., справу № 911/2001/24 було передано для розгляду судді Господарського суду Київської області Бабкіній В.М.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 28.10.2024 р. матеріали справи № 911/2001/24 було прийнято до провадження суддею Бабкіною В.М., призначено підготовче судове засідання на 02.12.2024 р.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 02.12.2024 р. було витребувано у Фастівської районної державної адміністрації Київської області копії реєстраційних записів (реєстраційної справи) з припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" (код ЄДРПОУ 22920633).

02.12.2024 р. до Господарського суду Київської області через систему "Електронний суд" від позивача надійшли пояснення б/н від 29.11.2024 р. (вх. № 13686/24 від 02.12.2024 р.) щодо підстав звернення з позовом, за змістом яких позивач зазначає, що заборгованість ТОВ "КЕБОС-ЛІС" перед Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області зі сплати капіталізованих платежів в сумі 601169,88 грн. підтверджується рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 р. у справі № П/320/643/20, яке набрало законної сили 01.07.2022 р. У свою чергу, постановою державного виконавця Фастівського відділу державної виконавчої служби у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 07.09.2022 р. було відкрито виконавче провадження № НОМЕР_2 з примусового стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області 601169,88 грн. на підставі виконавчого листа № П/320/643/20, виданого 09.08.2022 р. Київським окружним адміністративним судом. Постановою головного державного виконавця Фастівського відділу державної виконавчої служби у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 07.12.2023 р. виконавчий лист № П/320/643/20 було повернуто стягувачу - Головному управлінню Пенсійного фонду України Київській області без виконання. Водночас, рішенням Приватного нотаріуса (державного реєстратора) Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко Вікторії Вікторівни № 1003391110020000791 від 09.05.2024 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено запис про припинення ТОВ "КЕБОС-ЛІС" в результаті ліквідації за рішенням учасника ("ДР припинення ЮО в результаті ліквідації") не зважаючи на те, що ТОВ "КЕБОС-ЛІС" перебувало в реєстрі боржників, що і стало підставою для звернення управління до суду з даним позовом.

07.01.2025 р. до Господарського суду Київської області, на електронну пошту, на виконання ухвали суду від 02.12.2024 р. надійшов лист Фастівської районної державної адміністрації Київської області № 06-69/81 від 07.01.2025 р. (вх. № 83/25 від 07.01.2025 р.), за змістом якого остання зазначає про неможливість виконання вказаної ухвали, оскільки відповідно до Порядку формування та зберігання реєстраційних справ, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 р. № 3267/5, документи реєстраційної дії від 09.05.2024 р. про припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" (код ЄДРПОУ 22920633) за вих. № 06-69/5385 від 05.12.2024 р. були направлені субєкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційну справу - Відділу з питань реєстрації Бучанської районної державної адміністрації, для долучення до матеріалів реєстраційної справи № 1339000079199.

15.01.2025 р. до Господарського суду Київської області вказаний лист Фастівської районної державної адміністрації Київської області № 06-69/81 від 07.01.2025 р. надійшов поштою (вх. № 83/25 від 15.01.2025 р.).

Ухвалою Господарського суду Київської області від 20.01.2025 р. було витребувано у Бучанської районної державної адміністрації Київської області копії реєстраційних записів (реєстраційної справи) з припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" (код ЄДРПОУ 22920633).

14.02.2025 р. до Господарського суду Київської області від Бучанської районної державної адміністрації Київської області за супровідним листом № 04-18/951 від 10.02.2025 р. (вх. № 1215/25 від 14.02.2025 р.) надійшла копія реєстраційних записів (реєстраційної справи) з припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" (код ЄДРПОУ 22920633).

Ухвалою Господарського суду Київської області від 27.02.2025 р. було закрито підготовче провадження і призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 31.03.2025 р.

У судовому засіданні 31.03.2025 р. представник позивача підтримувала позовні вимоги та просила покласти судовий збір на відповідача 1, як на особу, внаслідок дій якої виник спір; представники відповідача 1 та відповідача 2 у судове засідання не з'явились. Водночас, про дату, час і місце судового засідання всі учасники процесу були повідомлені в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України.

У судовому засіданні 31.03.2025 р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

На обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області перебуває Товариство з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" (код ЄДРПОУ 22920633).

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31 травня 2022 року у справі № П/320/643/20, яке набрало законної сили 01 липня 2022 року, було стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області капіталізовані платежі в сумі 601169,88 грн.

Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Як вказує позивач, у подальшому ТОВ "КЕБОС-ЛІС" із зазначеною заборгованістю перейшло на облік до позивача, як до універсального правонаступника, внаслідок реорганізації Фонду соціального страхування України у Київській області, здійсненої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 1442 від 27.12.2022 р. "Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України".

Поряд з цим, 19.11.2019 р., відповідно до відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, було розпочато процедуру припинення ТОВ "КЕБОС-ЛІС".

Відповідно до пп. 2 п. 2 наказу Міністерства юстиції України та Міністерства соціальної політики України № 1915/5/755 від 13.07.2016 р. "Про інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Пенсійного фонду України" до запровадження обміну документами в електронній формі між Реєстром та інформаційними системами Пенсійного фонду України щодо подання запитів державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і передачі до Реєстру відомостей про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування такі відомості передаються Пенсійним фондом України до Реєстру з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Пенсійного фонду України, а саме: про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - шляхом надсилання повідомлень про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, що надається державному реєстратору.

02.12.2019 р. Києво-Святошинським об?єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області до державного реєстру в порядку обміну інформацією було надіслано повідомлення № 16 про наявність у ТОВ "КЕБОС-ЛІС" заборгованості зі сплати страхових внесків, які виникли у відповідності до Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 р. № 1105-XIV та "Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 р. № 986 у зв?язку з трудовим каліцтвом працівника ТОВ "КЕБОС-ЛІС", що встановлено випискою з акту МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності до довідки серії АБ № 0022275 про ступінь втрати професійної працездатності на 60% від 28.11.2007 р.

15.01.2020 р. та 16.01.2020 р. Києво-Святошинським об?єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області було повторно надіслано до реєстру повідомлення № 16/1 з посиланням на ухвалу Київського окружного адміністративного суду про відкриття провадження у справі № П/320/643/20.

Згідно зі ст. 373 Кодексу адміністративного судочинства України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

07.09.2022 р. постановою державного виконавця Фастівського відділу державної виконавчої служби у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було відкрито виконавче провадження № НОМЕР_2 з примусового стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області 601169,88 грн. на підставі виконавчого листа № П/320/643/20, виданого 09.08.2022 р. Київським окружним адміністративним судом.

Постановою головного державного виконавця Фастівського відділу державної виконавчої служби у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 07.12.2023 р. вказаний вище виконавчий лист № П/320/643/20 було повернуто стягувачу - Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області без виконання.

Суд звертає увагу, що відповідно до положень ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цією статтею, не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених статтею 12 цього Закону.

Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, 09.05.2024 р. до реєстру було внесено запис № 1003391110020000791 про припинення ТОВ "КЕБОС-ЛІС", підстава: "рішення щодо припинення".

На думку позивача, вказаними діями відповідача 1 - Приватного нотаріуса Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко Вікторії Вікторівни було порушене право позивача, оскільки через внесення нею запису про припинення юридичної особи відповідача 2 позивач як кредитор позбавлений можливості задовольнити свої вимоги, у зв'язку з чим Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області і звернулось з даним позовом до суду.

Дослідивши наявні у справі докази та позиції учасників процесу, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог у даній справі з огляду на таке.

Відповідно до ст. 80 Цивільного кодексу України, юридичною особою є організація, створена зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

За змістом ч.ч. 1, 3 ст. 92 ЦК України, юридична особа набуває цивільних прав та обов?язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов?язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.

Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов?язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

За змістом ч.ч. 1, 3 ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов?язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

3гідно з п. 1 ч. 1 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв?язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

З матеріалів справи слідує, що учасник ТОВ «КЕБОС-ЛІС» ОСОБА_1 19 листопада 2019 року звернувся до Приватного нотаріуса (державного реєстратора) Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко Вікторії Вікторівни із заявою про проведення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційної дії - державної реєстрації припинення юридичної особи, шлях ліквідації, на підставі рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого органу юридичної особи.

Статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань" визначено, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі - державна реєстрація) - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу-підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус (стаття 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань").

У статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань" визначені повноваження державного реєстратора, згідно з якими він, зокрема: перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; під час проведення реєстраційних дій у випадках, передбачених цим Законом, обов'язково використовує відомості реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

Частиною 7 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що Пенсійний фонд України забезпечує передачу до Єдиного державного реєстру таких відомостей: про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - у день отримання запиту від суб?єкта державної рестрації; про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - протягом 30 календарних днів з дати отримання відомостей про проведення рестраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті ліквідації.

Згідно з п.п. 1.1, 1.2 Порядку заповнення та подання державному реєстраторові форм повідомлень про початок проведення позапланової перевірки, про неможливість проведення позапланової перевірки, про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.10.2011 р. № 33-1, цей Порядок визначає механізм заповнення та подання державному реєстраторові форм повідомлень: про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв?язку з рішенням про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв?язку з рішенням про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, що надається державному реєстраторові, про відкликання заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, передбачених статтею 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Внесення даних у форми повідомлень здійснюється на підставі облікових даних карток особових рахунків платників страхових внесків на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування, наказів органів Пенсійного фонду України про проведення позапланових перевірок, встановлення інших обставин щодо неможливості проведення позапланової перевірки платника, а щодо сум заборгованості платника до фондів соціального страхування на підставі довідок робочих органів виконавчих дирекцій Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов?язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» та з метою забезпечення інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Пенсійного фонду України, наказом Міністерства юстиції України та Міністерства соціальної політики України від 13.07.2016 р. № 1915/5/755 було затверджено Порядок інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Пенсійного фонду України.

Згідно з пп. 2 п. 2 зазначеного наказу № 1915/5/755 від 13.07.2016 р., до запровадження обміну документами в електронній формі між Реєстром та інформаційними системами Пенсійного фонду України щодо подання запитів державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і передачі до Реєстру відомостей про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування, такі відомості передаються Пенсійним фондом України до Реєстру з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Пенсійного фонду України, а саме: про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - шляхом надсилання повідомлень про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації що надається державному реєстратору; про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - шляхом надсилання повідомлень про відкликання заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Відповідно до пункту 10 Розділу II Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 р. № 359/5, державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" підставами для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи є наявність відомостей про відкриті виконавчі провадження та про заборгованість зі сплати податків і зборів, зі сплати єдиного внеску на загальнобов'язкове державне страхування, заборгованість зі сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та Фонду загальнобов'язкового державного соціального страхування України.

Окрім цього, державний реєстратор, в силу положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", зобов'язаний здійснювати перевірку дотримання юридичною особою порядку та умов припинення юридичної особи на підставі документів, поданих не лише самою юридичною особою, а й із врахуванням іншої доступної та достовірної інформації щодо відповідної юридичної особи.

Враховуючи те, що на момент внесення запису про припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" виконавче провадження № НОМЕР_2 щодо примусового виконання виконавчого листа Київського окружного адміністративного суду по справі № П/320/643/20 від 09.08.2022 р. про стягнення із ТОВ "КЕБОС-ЛІС" на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області капіталізованих платежів в сумі 601169,88 грн. не було завершене, рішення суду не було виконане, і заборгованість перед Фондом не була погашена, у зв'язку з чим до державного реєстру були направлені відповідні повідомлення, то у державного реєстратора, за висновком суду, були наявними підстави для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи боржника.

Також, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем 1 було внесено запис про припинення юридичної особи відповідача 2 за відсутності в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи підтвердження розрахунків з кредиторами, в тому числі - з позивачем в рамках зазначеного вище виконавчого провадження, на підставі судового рішення.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно зі ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Відповідно до ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Стандарт доказування «вірогідності доказів», на відміну від «достатності доказів», підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надають позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. На суд покладено обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були.

Наведений правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 21 серпня 2020 року у справі № 904/2357/20.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Як слідує з матеріалів справи, відповідачами доводів позивача щодо наявності у товариства непогашеної заборгованості перед Пенсійним фондом на момент прийняття відповідачем 2 рішення про припинення юридичної особи та відповідачем 1 рішення про державну реєстрацію такого припинення не спростовано.

Поряд з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частиною 1 статті 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Таким чином, зазначені норми визначають об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи. Відповідно, порушення, невизнання або оспорювання суб'єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту. Особа, права якої порушено, може скористатись не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, який має відповідати тим фактичним обставинам, які склалися, виходячи із тих відносин, які відповідають відповідним нормам права. Завданням суду при здійсненні правосуддя є забезпечення, зокрема, захисту прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.

Звертаючись з позовом за захистом порушеного права, позивач має обрати спосіб захисту, який відповідає змісту права, що порушене й бути здатний таке право поновити; обраний спосіб захисту має бути передбачений приписами статті 16 Цивільного кодексу України, статті 20 Господарського кодексу України, або ж визначений іншим Законом чи укладеним між сторонами договором. Законодавчі обмеження матеріально правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

При цьому, частиною 2 статті 5 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулась до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод встановлено право людини на доступ до правосуддя, а статтею 13 Конвенції - право на ефективний спосіб захисту прав.

З наведеного слідує, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області до Приватного нотаріуса Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко Вікторії Вікторівни та до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" про скасування реєстраційного запису про припинення юридичної особи та зобов'язання державного реєстратора врахувати при здійсненні реєстраційних дій повідомлення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення ТОВ "КЕБОС-ЛІС" у зв'язку з наявністю в останнього боргу перед Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області є доведеними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Також суд відзначає, що позивач просив покласти витрати зі сплати судового збору на відповідача 1, як на особу, внаслідок дій якої виник спір.

Як встановлено в п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з приписами ч. 9 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З урахуванням наведеного, судові витрати позивача зі сплати судового збору відповідно до п. 2 ч. 1, ч. 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача 1.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію державного реєстратора, вчинену Приватним нотаріусом Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко Вікторією Вікторівною 09.05.2024 р., про державну реєстрацію припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" (08150, Київська обл., м. Боярка, вул. Магістральна, буд. 5, код 22920633) в результаті його ліквідації, номер реєстраційної дії 1003391110020000791.

3. Зобов'язати державного реєстратора врахувати при здійсненні реєстраційних дій повідомлення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "КЕБОС-ЛІС" (08150, Київська обл., м. Боярка, вул. Магістральна, буд. 5, код 22920633) у зв'язку з наявністю у ТОВ "КЕБОС-ЛІС" боргу перед Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.

4. Стягнути з Приватного нотаріуса Фастівського районного нотаріального округу Київської області Нікітенко Вікторії Вікторівни (08154, Київська обл., Фастівський р-н, м. Боярка, вул. Білогородська, буд. 19 А, офіс 14, номер свідоцтва НОМЕР_1 ) на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10, код 22933548) 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн. 00 коп. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно з приписами ч.ч. 1, 2 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до вимог статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12.05.2025 р.

Суддя В.М. Бабкіна